Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Stretli ste sa s non Hodgkinovým lymfómom?

yokralovnayo
5. júl 2012

Milé dámy, chcem sa spýtať či ste sa niektorá s týmto ochorením stretla a aké sú príznaky.... vďaka moc za každú odpoveď.
J mám asi mesiac zdurenú jednu uzlinu za uchom a na krku - pri hrtane smerom do stredu pohyblivú hrčku. bola som na ORL
aj na sone, tam mi noč nevideli. Takže to neriešia. vraj tomám z prechladnutia! ale ja som pekne dlho chorá nebola a ako zdravotnícky
pracovník viem, že toto z prechladnutia nieje.. ☹ nechcem s tym behat stale po doktoroch, ked ma uz poslali domov stym ze nech to necham tak.ale mna to stale trápi !!..

yukki
5. júl 2012

To nemusí byť nič také ako píšeš.Na nete nájdeš aj príznaky to je len jedna zo stránok, http://www.lymfom.sk/?id=21 napríklad. Bolesti v hrudi, dýchavičnosť, nočné potenie....ak máš zlý pocit, urob všetko preto, aby ti z toho zobrali aspoň vzorku na rozbor.

ematko29
6. júl 2012

no mne asi pred 5rokmi sa tiež objavila uzlina za uchom ana krku pod sánkou sa mi zväčšila ako pri zapale.ale ja som tiež dlho nebola chorá,vtedy mi vzali vyter a zistili mi vtedy nejakeho bacila už si nepamätám,preliečili atb ale uzlina sa nezmenšila az po dlhom čase trošičku .pri chorobe sa zväčšia apotom trošku zmenšia,ale nezväčšuje sa to dalej.bola som neskor aj vyberať mandle lebo o pol roka som mala mandle v takom stave ,že museli von odvttedy aj užliny sa zmenšili ale stale si ich nahmatám.nezväčšuju sa .teda trošku pri chorobe.

besito
6. júl 2012

@yokralovnayo zdurene uzliny mozu byt priznakom mnohych diagnoz, ta co ty uvadzas, je asi najhrozivejsia, ale naozaj to moze byt nieco banalne a niekedy sa ani nikdy nezisti pricina...ja mam na krku 3 uzliny uz asi 10 rokov,, nic mi nezistili, len ze to "moze" byt z prekonanej toxoplazmozy..takze normalne s tym zijem🙂 chapem tvoj strach, ale ak nemas ine priznaky, uzliny sa nezvacsuju, nemnozia a su pohyblive, tak naozaj zrejme nejde o nic vazne😉

besito
6. júl 2012

@yokralovnayo navyse, ak by si sa popytala ludi vo svojom okoli, ci nahodou nemaju nejaku zdurenu uzlinku, zistila by si, ze asi kazdy treti nejaku ma😉 je to naozaj bezne..

pink_lady
6. júl 2012

@yokralovnayo brali ti krv? ak je ok, v noci sa nepotis, necitis sa nejaka zoslabnuta, viac unavena, ...neznepokojuj sa...a hlavne nemysli na sprostosti 😉 ja tiez byvaly zdravotnik a tot do pondelka som si myslela ze mam rakovinu - zvacsenu uzlinu v triesli atd atd denno denne som sa uz pomaly lucila so zivotom 😀 a nakonec z toho sa spravila prasknuta cysta, endometrioza a take veci...na kere sa snad neumiera 😀

besito
6. júl 2012

@pink_lady
@yokralovnayo no to potenie v noci v tychto horucavach tiez nie je priznak choroby, tak sa prosim nezlakni, lebo pravdepodobne posledne noci si sa potila dost😉
Ja tiez obcas takto stresujem a uz sa vidim v hrobe, ale zatial som prezila vsetky svoje "choroby"😉 takze uz sa neberiem az tak vazne, lebo to by som sa rovnako mohla bat, ze co ked ma zrazi auto..

carodejnica
6. júl 2012

Moja kamoška mala Hodgkinov syndróm (neviem, či je to to isté ako non Hodgkinov), ale malo to taký prejav, že v priebehu dvoch týždňov sa jej prudko zväčšila uzlina na pravej strane hrdla až do veľkosti vajíčka 😕 - fakt bola obrovská tá uzlina, takže to malo veľmi prudký nástup... liečila sa zhruba 10 rokov, ale žiaľ nezvíťazila.. 😢 ☹

heln
6. júl 2012

ahoj, nie som zdravotník, a ani sa v tom nevyznám, ale v živote som sa stretla už z mnohými vecami, takže si myslím, že hodk. lymfóm je dosť vážna diagnóza a mala by si aj iné príznaky, obvoďák by Ti mal vziať krv a preveriť onkomarkery, nemusela si prekonať prechladnunie, ale mohla si prekonať, alebo zápasiť s iným ochorením, ktoré sa neprejavilo - borelióza, mononukleóza, je ich veľa, skús preveriť najskôr toto..... až potom mysli na horšie..... 🙂

tanadu
6. júl 2012

Ahoj, mne sa pred štyrmi rokmi zdurili uzliny na krku a za uchom - na jednej strane boli obrovské, na druhej trošku zväčšené- boli aj jemne bolestive. Trvalo to zhruba mesiac, potom sa začali zmenšovať. No a výsledkok bola akútna toxoplazmóza. Netreba myslieť hneď na to najhoršie, možností je naozaj dosť.

yukki
6. júl 2012

@yokralovnayo z krvi ti rakovinu zistiť nemusia, skôr možno na infekčnom sa nechať vyšetriť-odbery-a ak nič, tak potom uvažovať o odbere vzorky z tej uzliny. Radšej zbytočná panika ako niečo zanedbať. To nočné potenie to nie je také bežné, ako z tepla....to spíš a naraz ležíš celá ako v močiari, to by si rozoznala od obyčajného potenia z horúčav.

pink_lady
6. júl 2012

@yukki a ani lymfocyty, leukocyty by neboli zmenene (pocty) 😕 ?

yukki
6. júl 2012

@pink_lady kukaj mne brali krv každú chvíľu po celý rok čo som chodila s uzlinou a ďalšími ťažkosťami a furt to bolo že infekcia žiadna, ďalšia mudr že prekonaná mononukleóza, ďalší že hruď ma bolí bo mám osteoporózu-nemám!, ďalší že kým si vládzem nakúpiť a navariť nemám otravovať, krv teda v rámci normy nejako alebo slabo nad či pod hranicami.....
kým mi známy nevybavil chirurga. No a bolo to to, čoho sa obáva
@yokralovnayo
takže zrejme nemusia byť nejako relevantne zmenené, neviem, no...
ana zvýšené leukocyty ti povedia-to z endometriózy, to dajaký zápal v tele.....

sasrnka
6. júl 2012

@yokralovnayo radsej 10x k lekarovi, ako ist neskoro. Nemusi to byt hned najhosrie... Ale urcite to nezanedbaj. Brat mal Hodgkinov syndróm pred niekolkymi rokmi. Nasiel si hrcky, ako aj ty. Zistil to hlavne, ked mu vadilo nieco pri prehltani. Matne si pamatam, ze bol dost unaveny. Nepamatam si presne vsetky vysetrenia, ale tusim CT, magneticka rezonancia, potom mu brali vzorku a cakali sme na vysledky... Preskakal si toho dost a teraz uz len na kontroly pravidelne chodi....

pink_lady
6. júl 2012

@yukki endometrioza je zapal? 😕 Ja ju mam roky y vzdy CRP max 3 😝 no super ti doktori ale 🙄 a tot u na slovensku? cosi sa mi mari ze ty kdesi inde byvas 😅 hlavne ze to dobre dopadlo...

yokralovnayo
autor
6. júl 2012

@sasrnka a kolko rokov mal tvoj brat? ja mám 22 😒 iné príznaky nemám.. ale tá hrčka sa mi zdá vacsia... bola som na orl a na sone.. nic mi nensali na sone a ORL ze to z prechladnuttia :( krvne testy mi robili pred cca pol rokom... aj na toxoplazmozu.. vtedy som si nasla 2 male hrcky... mam ich doteraz,,, jednu dole pod vlasami... ale tato nova je tak do stredu krku..
a vraj som prekonala mononukleozu, to mi povedali pred pol rokom... ale neverim ze je toto nasledok toho...
inak priznaky nemam ziadne, ani zvysena teplota ani potenie.. nic...

yukki
6. júl 2012

@pink_lady na Slovensku. Endometrióza vraj môže spôsobovať lokálny zápal v m.panve, dvihnúť lymfocyty aj leukocyty...ale čo ja viem? Len to čo prečítam a čo mi povedia. Proste ak má zlý pocit, nech sa dá poriadne vyšetriť a nenechá sa odpinkať rečami nakúpiť si vládzete? navariť? nooooo vidíte, čo sa sťažujete...a podobne.

pink_lady
6. júl 2012

@yukki no pristup niektorych slovenskych lekarov...no coment...a v medicine je vsetko mozne/nemozne...napr. pri prasknuti cysty - CRP 3 - ze simulujete, o dva dni 250...o dalsie dva dni 3,,, 😖

yokralovnayo
autor
6. júl 2012

@yukki
@ematko29
@pink_lady tak baby asi ste ma nahovorili .. pojdem asi znovu k doktorke... 😕 len co poviem ked ma to neboli a bola som tam pred mesiacom?? povedali ze to nic nieje...
poviem ze mi to vadi? alebo ze sa bojim? nechcem prist ako nejaka hysterka, samozrejme nechcem nic podcenit.. chystame sa na druhe babatko 🙂 a len tato hrcka ma stve

minewka
6. júl 2012

@yokralovnayo stretla som sa s týmto ochorením - mal ho jeden môj blízky kamarát, ktorý už zomrel, má ho môj bratranec (ale má Hod.lymf. - (non-hod. je horší a má formu, kde sú výborné prognózy)

Hlavnými príznakmi ochorenia sú silná únava, zvýšené teploty, extrémne nočné potenie (ráno komplet mokrá košeľa), väčšinou zlé krvné testy, "uzol" v krku - resp. zväčšená lymfatická uzlina, časté bolesti hrdla, časté prechladnutia.

Niekedy príznaky nemusia byť - len uzlina - ale to je potom veľmi včasne zachytené ochorenie, v I štádiu a stáva sa to zriedkavo, väčšinou sú pridružené aj iné príznaky.

V neposlednom rade hrozila táto diagnóza aj mne - až histológia po operácii ukázala, že moje nádory boli nezhubné a bolo to "len" tkanivo štítnej žľazy - aj keĎ tomu dr do poslednej chvíle neverili a vraveli, že som mala obrovské šťastie - ešte aj chirurg, ktorý ma operoval.

Na krku je tzv. sektor VI - to je ľavá strana krku, zhruba od polovice po kľúčnu kosť, kde sa najčastejšie vyskytnú metastázy - Hod. lymfóm, alebo karcinóm štítnej žľazy - ALE NEMUSÍ TO TAK BYŤ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ak nemáš iné vyššie uvedené príznaky, kľudne to môžu byť len neškodné uzly v štítnej žľaze (ale treba poriadne sledovať) , zväčšené lymfatické uzliny - ktoré bývajú pri rôznych infekciách.

Každopádne to treba poriadne vyšetriť, ak by to aj bolo onkologické ochorenie - Hodgkina je veľmi dôležité podchytiť včas, čím skôr, tým lepšie reakcie na liečbu.

Nespoliehala by som sa na žiadne punkcie - môžu byť falošne pozitívne, alebo falošne negatívne - pekne spraviť CT , či nie sú výrazne zväčšené uzliny aj v iných častiach tela (výrazne zväčšené znamená nad 1cm - uzlina, uzol nad túto veľkosť sa má považovať za potencionálne malígnu - ja som mala dva uzly pri sebe - jeden o veľkosti 3cm, druhý o veľkosti 2cm, boli uložené v kľúčnej jamke, trocha vyššie s tesným naliehaním na hlavnú krčnú tepnu), rozbor krvi, vyšetriť štítnu, onkomarkery, kalcitonín, zvážiť vyšetrenie s kontrastnou látkou na CT (ale v prípade karcinómu štítky sa tak eliminuje liečba rádioaktívnym jódom), vyoperovať a spraviť riadne pekne rez z celej uzliny a tak spraviť histolu - a nie nejaký náhodný vpich, ktorý môže - nemusí zachytiť potencionálne zhubné tkanivo (bunky).

Určite si zaplať nejakú vyšetrenie v súkromnom centre - kde ťa v jeden deň vyšetria od hlavy po päty, treba sa poradiť aj s iným lekárom - bohužiaľ, je kopec prípadov, kedy Hodgkina dlho neliečili správne a považovali ho za virózu.

Ale ešte raz - pokiaľ nemáš nič z príznakov vyššie, pravdepodobne to Hod. nie je.

heln
6. júl 2012

@yokralovnayo mohla to byť mononukleóza, čisto teoreticky, ale aj to musí byť niečím podopreté, určité parametre v krvi sú výrazne zvýšené pri mononukleóze, a tá odznieva dosť dlho, resp. protilátky proti nej zostávajú v krvi stále, takže lymfatický systém s tým môže bojovať..... určite choď k doki a daj si to aspoň vysvetliť....
a lekári sú tiež len ľudia a žiaľ veľakrát s prepáčením často blbí.... určite sa netreba nechať odbyť....

minewka
6. júl 2012

@yokralovnayo a ešte ti napíšem, akú sériu vyšetrení som absolvovala - raz CT bez kontrastnej látky, raz z kontrastnou , ct bolo so zameraním na mozog, krk , pľúca, slezinu a mediastínum ("medzihrudie" myslím), USG krku, prsníkov, RTG pľúc, odbery krvi - na všetko možné. Presne do mesiaca od prvého usg, kedy to našli, ma operovali.

Na radu môjho brata, ktorý 20 rokov pracoval v onkologickom ústave sv. Alžbety v BA - som nedovolila punkciu (odber vzorky ihlou) - ale chcela som operáciu. Ešte počas operácie robili rýchlu histolku, kde im telefonovali výsledky predbežné.

magimary
6. júl 2012

@yokralovnayo stretla... a hneď dvakrát... sesternicina dcérka (ako3r.) ochorela a po dlhočíznej liečbe ju už považujú za zdravú (bude mať 6 v oktobri)
a druhý prípad-synovi (vtedy 7r.) sa náhle zdúrili uzliny na krku (ale aj inde v tele) a prijali ho do nemocnice s týmto podozrením... 😔 prežili sme pekelné noci, kým ho komplet povyšetrovali a zistili, že to bola "len" prekonaná borelióza a mononukleóza súčasne 😉 🙂

súhlasím s tým, čo ti píše @heln , ale súčasne aj s tým, čo píše @yukki , netreba nič podceňovať (ale ani preceňovať 😉)
drž sa a daj sa poriadne vyšetriť

sampo
6. júl 2012

moj brat to mal, presne taku hrcku na krku, vybrali mu to a bol to nador, nastastie sa z toho dostal, lebo mu na to prisli skoro, ale jeho skoro buduci svagor na to umrel ☹

yokralovnayo
autor
6. júl 2012

@minewka ahoj, dakujem ti velmi pekne za podrobný popis 🙂 🙂 nemám žiaden z príznakov čo si spomínala.. hrčku mám asi mesiac... pred pol rokom mi brali krv, vraj som prekonala mononukleozu ... ja o nej ani neviem..
a ty si bola kedy na tychto vysetreniach? kolko si mala rokov?? a ako sa ti prejavilo na začiatku? našla si si len hrčku, či si mala aj iné príznaky ?
ja strašne stresujem vždy ked si niečo najdem... na sone prs som bola asi tiez pred mesiacom.. to mam dobre ...

magimary
6. júl 2012

@yokralovnayo tak to bude na 80% z mononukleošky 😉
uzlina ti môže ostať zdúrená už "nafurt", alebo sa teda mierne zmenší 😉

yokralovnayo
autor
6. júl 2012

@magimary ja v to tiež dúfam.. len to mi brali pred pol rokom.. a tuto mam mesiac novú - teda čo som si všimla... ja neviem čo robit.. zatial to nechám asi tak.. ešte počkám ... budem si to sledovať ... 😔
na ORL som bola u dvoch lekarov co ma videli.. obidvaja povedali pechladnutie ! 😠 no nic.. nateraz to neriesim, nech sa nestresujem stale z toho... snad to zmizne.. ked nie pojdem znovu k dokt aspon na krv..

sasrnka
6. júl 2012

@yokralovnayo brat mal 24. V tom obdobi prekonal moj znami non-Hodg. a v nasom meste boli asi 3 dalsi chlani v jeho veku, co mali Hodgkinov syndróm.
Nemysli na najhorsie, ale nedaj sa od lekarov len tak odhovorit, ze je vsetko OK, pokial nemas dobry pocit a vysledky z vysetreni v rukach. Mozes im skusit povedat, ze sa ti zda, ze tie hrcky narastli, pripadne pribudla dalsia...
@minewka ti vsetko super opisala.

magimary
6. júl 2012

@yokralovnayo no, môjmu synovi sa to takto zdúrilo náhle, pričom on mal (a má) jednu uzlinu na krku zdúrenú od 6 mesiacov, čiže takmer od narodenia, takže tá sa nikdy ani neriešila, hoci lekári o nej vedeli), ale keď mu naraz vybehla tá druhá za uchom (veľkosti ako prepeličie vajce), tak už sme šípili, že je zle...
a keď sme potom konečne dostali všetky výsledky, tak tá mononukleoška a borelióza boli už dávnejšie prekonané (čiže neboli akútne!) a my sme o tom tiež ani nevedeli...
ale podľa titra protilátok oni vedeli približne určiť, kedy došlo k nákaze... (vtedy im to vyšlo tak, že nákazu prekonal približne pred polrokom až rokom)
a i napriek tomu sa mu uzlina zdúrila až oveľa neskôr po tom 😉
ale to mohlo byť práve "vyvolané" (spôsobené) stresom a novým vypätím /syn akurát začal chodiť do prvej triedy a behom necelého mesiaca bol v nemocke-mesiac/
takže, ak si aj ty zažívala v poslednej dobe stres a vypätie, tak to môže byť navrub dávnejšie prekonanej mononukleošky...

a ďalšia vec, čo chcem povedať, že ešte teraz má pozitívne protilátky v krvi (a to bude v septembri už dva roky odkedy sa mu to objavilo😉 )

minewka
6. júl 2012

@yokralovnayo
našli mi to teraz v januári pri pravidelnej preventívnej kontrole na štítke...mám 28 rokov. (môj bratranec mal 18 a aj ten môj kamoš mal 18, keď im to diagnostikovali)..
Ja som už strašne dlho (asi 2 roky), mala pocit, že niečo mám v krku, nemohla som nosiť tesné roláky,šály, zakloniť poriadne hlavu bez toho, aby som nemala taký čudný pocit, že niečo tam mám a tlačí ma to.
Na usg nič nevideli - ale mala som to na netradičnom mieste a toto ektopické tkanivo mohlo byť čiastočne schované za tou krčnou tepnou , kým boli tieto tumorčeky malé, nemuseli sa zachytiť- pripisovali to zväčšenej štítke tieto pocity.Po pôrode a kojení sa tento môj nepríjemný pocit hrozne zvýraznil, plus začalo sa mi stávať pri jedení, akoby som v momente prehĺtania zrazu "stratila" ten hltací reflex, z ničoho nič som akoby nemohla sústo ani vypľuť, ani prehltnúť, dusila som sa, musela som to rýchlo zapiť vodou. Stále som si vravela, že je to tá štítka - prišiel čas kontroly a už som vedela, že niečo nedobre, keĎ dokyna príliš dlho robila sono...keďže mám skutočne pedantnú dr - potom to už išlo ako z rýchlika, každý deň nejaké vyšetrenia, konzultácie, čakanie na Ctčko, atď...samonté ctčko, atď...konzultácia s primárom v nemocnici - ten ma po prvom stretnutí objednal na operáciu o týždeň . malo to neskutočne rýchly spád všetko.
MYslím, že to Hodkin fakt nebude...ale treba tieto veci poriadne vyšetriť. 🙂
A inak - nie každé onko ochorenie bolí 🙂...

A kde presne máš tú zväčšenú uzlinku? Na usg oni vedia zhodnotiť echogenitu tkaniva, či to je ostro ohraničené, alebo neostro, atď...Aká je veľká tá uzlina? Mala by si to mať v papieroch z usg.

Neboj sa, aj keĎ viem, že sa to ľahko píše - ja som bola šialená od strachu ten týždeň, keĎ som čakala na prvé CT a mali mi povedať - čo to je..či mozog, či Hodgkin, štítna, či sú metastázy...myslela som si, že sa zbláznim...to čakanie bolo hrozné...a ešte hroznejšie čakanie na výsledky z Ct - síce len 10 min, ale srdce mi bilo ako divé 🙂

Treba počúvať zdravý rozum a nepodliehať panike - Hod. sa najčastejšie diagnostikuje v II štádiu, kedy už sú prítomné viaceré symptómy 🙂...pokiaľ nemáš nič z toho, buď kľudná...zväčšené uzliny môžu byť z milión päťsto príčin, je veľmi ťažké niekedy určiť, z čoho, každopádne je potrebné aj myslieť na tie horšie alternatívy a vylúčiť ich.Uzliny napr. môžu byť z nejakých hnisavých ložísk, zubov, niektoré baktérie spôsobujú, že vytvoria také ložisko, môže to byť tuberkulózne ložisko, at´d, atď, atď...a nemusí to byť nič určité, len nejaká nešpecifická imunitná reakcia organizmu... 🙂

Ale na vyšetrení trvaj a daj si všetko pekne vysvetliť a všetko sa pýtaj, ako sa pýtaš tu. 🙂

yokralovnayo
autor
6. júl 2012

@magimary dakujem dakujem 🙂 teraz si ma velmi ukludnila 🙂 a co sa tyka stresu, mám dietatko.. nevravím že ma stresuje .. ale prišlo obdobie vzdoru.. a občas sa nahnevám.. a do toho sa jedujem kvoli svokre 😝
ale od teraz sa snažím byť kludná

Tu začni písať odpoveď...

Odošli