Symfyzeolýza. Máte skúsenosti s touto diagnózou?

dizzy
1. mar 2009

Ahojte,

ma niektora z Vas skusenosti s touto diagnozou? Mne ju zistili na 6ty den po porode, po prepusteni z porodnice. Dovtedy bolo vsetko ok. Po prichode domov ma zacalo pobolievat v oblasti nastrihu, tak som na druhy den zbehla ku gynekologovi a ten ma poslal k ortopedovi. Predpisal mi brusny pas, kosti mi to stiahlo, uz ma nebolia po 4 dnoch intenzivneho nosenia pasu a lezania. Ale stale pocitujem abnormalnu bolest v okoli nastrihu avsak nie na povrchu, ale hlbsie (najma pri dotyku - ani neviem sediet). Je to pri symfyzeolýze normalne?

Dakujem za kazdy prispevok..

sirell
5. aug 2009

Ahoj dizzy, az dnes som objavila tuto temu, tak snad uz nemas ani problemy.
Mne to diagnostikovali cca v 32-33 tt, nemohla som vobec chodit pre velke bolesti v bedrovom klbe (dosledok rozostupu lonovej spony), posledne 3 tyzdne pred terminom porodu ma hospitalizovali pre istotu a rodila som planovanou sekciou par dni pred terminom prave kvoli tejto diagnoze. Po porode sa to velmi rychlo upravilo, predpisali mi stahovaci pas, nosila som ho asi 2-3 tyzdne a hlavne setrila som sa (ale to aj kvoli operacnemu porodu).

elissa2009
5. aug 2009

no moje zlate dievcence. tak ja som so symphyzeolyzou bojovala pred 9 rokmi. bolo to nieco hrozné. normalne som porodila a po porode nie a nie sa postavit nevedela som sa otocit, kychat kaslat no proste nic. na druhy den odhalili, ze je to symp. prvy den sa smiali, ze som rozmaznana a podobne, pretoze s takouto diagnozou sa nestretli. pokracovalo to tak, ze som 30 dni ležala pozvazovana a zafixovana v plachtach, bez akehokolvek pohybu. na toto obdobie nikdy nezabudnem. takze dizzy si na tom relativne dobre. teraz som v 8. mesiaci a tieto tazkosti a ukrutne bolesti panvy a klbov pocitujem od 2. mesiaca. takze zaver planovana sekcia. Drzim palce vsetkym s tymto problemom a dufam, ze medicina pokrocila od plachiet trosku dalej.

sirell
7. aug 2009

Ahoj elissa. Tak neviem ci medicina pokrocila, lebo ja som rodila pred 2,5 roka a po porode ma na sestonedeli tiez zavazovali plachtou, lebo ten pas moze predpisat len ortoped. Ked som bola tyzden pred porodom na konziliarnom vysetreni u ortopeda (podotykam ze na klinike ortopedie) tak ortoped hned po mne vyblafol ci som invalid, kedze ma tam priviezli na voziku, a potom vyhlasil ze on nevidi dovod, preco by som nemohla rodit normalne, lebo v porodnych cestach nie je ziadna prekazka (mimochodom vysetrenia u ortopedia aj s USG klbov som absolvovala este v 8. mesiaci, ale symfyzu ich nenapadlo skontrolovat). Nastastie som mala zazmluvneneho svojho porodnika, ktory ked to videl, co napisal ortoped, tak len pretocil ocami a spytal sa sam seba ze ci ma pacientku nadopovat novalginom, aby vobec bola schopna spolupracovat pri porode. A on mi USG kontroloval symfyzu, zistil, ze je tam rozostup aj posun. Nastastie mal zdravy usudok a skusenosti s touto diagnozou, takze nezmenil nazor a porod prebehol sekciou. No a ten pas mi predpisal ortoped az po porode na doporucenie gynekologa-porodnika. Takze asi tolko o pokrokoch v medicine. Fakt neviem ako by som dopadla, keby ze nemam svojho porodnika a nechali by ma rodit vaginalne. A drzim palce, nech je malinke zdrave a ty tiez.

elissa2009
10. aug 2009

Ahoj Sirell. Ja mam teda rodit o mesiac a gynekolog mi povedal, ze mi babo skor nevyberie, ze budeme cakat do poslednej chvile. Uz teraz mam nocne mory, ze by som mala znovu normalne rodit. Ako prebehol cisarsky? A po nom si vobec nemala problemy? Ja dufam, ze po cisaraku budem normalne chodit a nebudem v plachtach - opät. Ale ja uz teraz vobec nevladzem chodit a o spani ani nehovorim, take mam bolesti. A to mam este nieco vyse mesiaca. Inak strasne sa bojim aj cisarskeho.

sirell
11. aug 2009

ahoj, citim s tebou, spomienky na posledne tyzdne mojho tehu ma odradzaju od dalsieho tehu, lebo bolesti boli presne take ako u teba, chodila som len s barlou, spanie tiez o nicom, lieky proti bolesti som brat nechcela kvoli babu. cisarsky bol v pohode, presne mi vysvetlili co sa bude diat. ja som bola rada ze Dr. povedal ze bude CR, lebo som sa strasne bala prirodzeneho porodu. mala som spinal, napichnutie na prvy sup bez bolesti, potom trosku neprijemne pocity ked to zabralo, lebo mi klesol tlak a prislo mi nevolno aj zvracanie. rezanie som vobec necitila, este som sa pytala anesteziologa, ze ci uz zacali. potom mi tlacili na brucho ako vyberali babo, nevedeli malu vybrat, mala obtoceny pupocnik 2x okolo krku, som myslela ze mi polamu rebra, xi xi, ale podarilo sa bez nasledkov. malu som videla hned ako ju vybrali a potom mi ju doniesli ukazat uz zabalenu v perinke. najdlhsie trva zasivanie, to citis take tahanie, mne to bolo neprijemne, tak som povedala anesteziologovi a ten mi nieco dopichol, tak som to potom vnimala tak v polospanku. ked ma doviezli na izbu tak som uz citila aj nohy, o chvilku aj bolesti, ale hned mi nasadili infuzku aj s liekmi na bolest, takze nic hrozne. malu mi potom priniesli na kojenie a nosili kazde 3 hod., nechali tak dlho ako som chcela. na druhy den mi este nedovolili vstat, kvoli panve, az na ten dalsi. na roming som si este netrufla, mala som co robit so sebou a bola som prvorodicka. potom mala dostala zltacku, takze pri sebe som ju mala az v den odchodu. Na stvry den som uz behala ako srna, ziadne bolesti, samozrejme okrem jazvy po CR, trosku som citila panvu, tak som povedala Dr., poslal ma na RTG symfyzy, bolo to ok, ziadny posun, ale pre istotu mi moj Dr.-gynekolog doporucil ten stahovaci pas. Zotavenie po CR bolo velmi rychle, poznam baby ktore rodili prirodzene a zotavovali sa podstatne dlhsie. Ale to je naozaj individualne.
A mimochodom, nedali ti stahovaci pas uz v tehu? Lebo ja ked som lezala pred porodom na rizikovom, tak tam bola jedan holka tiez s touto diagnozou cca v 5. mesiaci a nosila taky bedrovy pas.
Snaz sa co najviac lezat a co najmenej chodit, to pomaha najlepsie.

elissa2009
11. aug 2009

cau, na ja pri prvom tehu, ked som povedala svojmu dr. ze ma strasne bolí panva a podobne nevedela som to presne definovat, lebo sama som nevedela, co mi je. Tak ma vysmial, ze take nieco este nikdy nepocul. U nas v meste mali podobny pripad pred 20 rokmi, takze pre vsetkych to bola novinka. Konecne mi niekto popisal ten cisarak. Najviac sa bojim toho, ze doktor ma chce nechat cakat do poslednej chvile a ja normalny porod urcite nezvladnem. Ja by som sa radsej dala uspat. Ved mne vyberali len znamienko a tak mi bolo spatne, ze ma museli "kriesit". Všetko som presne citila, ako to zasivali, tak co uz musi byt rozrezane brucho. A este mi daj vediet, ci ti normalne prislo mlieko a ci si kojila. Je to super pocit, že po 10 rokoch som nasla osobu, ktorá mala podobny problem, až na to, že tebe ho včas odhalili.

sirell
12. aug 2009

ahoj, mne to zacalo tak, ze ma zacal pobolievat lavy bedrovy klb, som to povedala svojej Dr, ze ci to je normalne a ona, ze nie a poslala ma na ortopediu. Tam Dr. pozrela a predpisala proti bolesti gel (zistila som v pribalovom letaku, ze tehotne nesmu, tak som ho ani nekupila). A potom to prislo zo dna na den, den pred Vianocami som este behala po hypermarkete a o dva dni som nebola schopna prejst bez bolesti ani z obyvacky na WC. A TP som mala koncom februara. Potom som uz zacala pravidelne chodit na kliniku k Dr., ktoreho som chcela pri porode, ten hned odhalil v com je problem a ked poskusal pohyblivost bedrovych klbov, tak vyhlasil, ze to vidi na sekciu, lebo normalny porod pre bolest urcite nezvladnem. Povedal, ze u nich na klinike maju tak 1 pripad za 3 roky ale teraz ze som uz 3. pripad za par tyzdnov.
Mlieko po porode prislo trosku neskor a mala som malo (ale to je asi geneticka dispozicia, lebo sestra rodila prirodzene a mlieko vobec nemala). V porodnici bol problem rozbehnut laktaciu, lebo mala bola velmi spava kvoli zltacke, vobec sa nam ju nepodarilo zobudit, ked ju priniesli na dojcenie, tak mi ju zacali prikrmovat UM aby priberala, a ja "malo informovana" prvorodicka som sa uz doma nejako extra nenamahala rozbehnut laktaciu na plne dojcenie. Ale kojila som aspon 2,5 mesiaca popri UM a potom sa mi mlieko stratilo uplne. Dnes som uz mudrejsia, viem ze keby som sa viac snazila, tak by som mozno dojcila plne a urcite minimalne 6 mesiacov.
Inak sposob narkozy si mozes vybrat ty, porodnici odporucaju kvoli babu spinal, ale naozaj je to len na tebe s cim budes suhlasit. Ked som tak porovnavala skusenosti moje a kamosiek, spinal alebo celkova narkoza, tak sa mi vidi spinal lepsi, lebo ten ucinkuje este asi cca 2 hodiny po operacii a baby co mali celkovu narkozu tak po prebrati mali dost velke bolesti. Ale zasa po spinale mozu byt na 2-3 den velke bolesti hlavy (ja som nemala, ale kamaratka Dr. mi poradila na to ibalgin+kava - ze to zabera).

elissa2009
13. aug 2009

Tak zajtra sa chystam pobehat po Zvolene konecne pohladat nejaky kocik. Som zvedava, ci to nebude mat fatalne nasledky. Kazdy den mam vačšie bolesti, uvidime, ako sa to vyvinie. O týžden idem tnovu do poradne, tak som velmi zvedava co povie dr, lebo sa mi vidi, ze to berie na lahku vahu a to mi strasne vadi.

babulka123
15. aug 2009

ahojte mne diagnostikovali tento zazrak uz asi v 4 mesiaci, automaticky som mala rizikove tehu, cele som prelezala, a rodila som CS. som cca 2tt po porode a citim ze je to lepsie, ale neviem si predstavit ako by to dopadlo keby som rodila normalne.. v tomto som mala obrovske stastie na lekarov, ktory nevahali a spravili mi CS...

bolelo ma to pocas tehu neskutocne... a teraz mam aj ja taky pas, len este musim chvilicku pockat aby sa mi zahojila poriadne rana .. ale citim ze je to neporovnatelne s tym ako ked som bola tehu..

elissa2009
17. aug 2009

pozeram, že sa nas tu zachvilu nazbiera aj viac. To je super, že vsetky ste mali šťastie na dobrých lekárov a neprežili ste až to, čo ja. Už som v 9. mesiaci a tie bolesti sú krute, ale stašne sa bojim CS. Ako dlho ťa to bolelo a kedy ti dovolili vstat prvy krat. A ked si teraz rodila, aký kočík ste kupili, lebo ja na každom nachádzam chybu. dik

babulka123
18. aug 2009

elissa.. neboj sa.. ja som sa straaasne bala tak ako ty.. ale da sa to prezit.. ja viem ze sa mi to teraz lahko hovori ale ozaj to je v pohode..
vzhladom na symfi... ma posadili troska neskor ako ostatne baby ale tak ti poviem v pondelok o pol noci som rodila a v stredu ma previezli na normlanu izbu s tym ze som mala malu stale pri sebe a pohode sa dalo o nu postarat.. takze nebooj
nebudem klamat boli to ale naozaj ked sa 1x posadis a povedia ti ze na druhy den budes behat tak im neveris.. a je to tak .. behas.. da sa to .. este to taha ale kazdou hodiniou sa to zlepsuje..

a kocik mame Peg Perego pliko - golface.. a som max spokojna.. lebo je dost lahky a to mi teraz vyhovuje , aj ked este minimalne citimm brusko mozem s kocikom behat aj po schodoch..

katiak
18. aug 2009

ahojte, pisala som ip zakladatelke temy, ale vidim, ze nas je tu viac, tak sa pridam... mne symfu (dlhy nazov 🙂 , diagnostikovali po prvom porode, ked som este 4 mesiace po.. mala symfyzu rozidenu na viac jak 2 cm a velke bolesti klbu. (aj ked som si ista, ze som ju mala uz pocas teho, len tomu moja dr. tiez nevenovala pozornost). po porode (sekcia.. ina indikacia) som ledva chodila. ortoped mi predpisal rehabilitacie, na ktore som nechodila, lebo nebolo kde nechat dieta. pri druhom teho mi problemy zacali ovela skor - uz v nejakom 3. mesiaci, co som bola vahovo este -2 kg, takze z pribratia to urcite nebolo. dr. mi dal spravit aj rozbor mineralov, ale tie boli ok. ortoped - hm, minuly tyzden mi povedal, ze vydrzim mozno mesiac, potom by som mala lezat. vlastne, moj gyn. mi navrhol, ze ma hospitalizuje do konca teho - co je dost nerealne, kedze mam starsie dieta a aj chodim do prace 🙄 . vysetrenie u ortopeda bolestive jak slak, bolelo ma kazde miesto, na ktore mi chytil. "zvazovaci" pas mi predpise az po porode, vraj teraz sa aj tak panva zvazovat nema (neda). a odporucal sekciu, tiez by som vraj kvoli bolesti symfyzy nevnimala porodne (tak to uz co musi byt! 😕 . jednoznacne treba co najmenej chodit a setrit sa... ja len dufam, ze vydrzim co najdlhsie a "nezalahnem"...

babulka123
19. aug 2009

katiak.. viem si predstavit .. ja som ich mala tiez tak skoro ale skoncila som cca 4-5 cm ... vies si predstavit.. a to som cele tehu prelezala...
krsna mama skoncila s 12 cm... co ti budem hovorit..

elissa2009
19. aug 2009

Tak baby mne pri tomto druhom teho zacali bolesti hned v druhom mesiaci, doktor nechápal, ale poveda, že je to hormonalneho povodu. Ja som normalne robila az do 7. mesiaca, s dosť velkými bolestami, ale za žiadnych okolností som nechcela ostat doma, to by bolo pre mna ovela horšie. V robote som to tak nevnímala a ked som prisla domov, bolel ma celý clovek. Ani si neviete predstaviť aka som rada, že existujete. Za 10 rokov som sa nestretla s nikym. kto mal tento problém. Katiak, kedy máš termín?

elissa2009
19. aug 2009

Babulka: Peg perego je super, len mi vadia tie male dvojité kolieska. 6e na zimu je to nevýhoda. Ja som inak úplne zúfalá ja pre malu nemam ani meno ani kocik.Takže dalsie trápenie.

babulka123
19. aug 2009

elisa.. ja som bola neskutocne rada ked mi dr. povedal ze to je nejaka diagnoza a nieje to moj vymysel ze ma nieco len boli... pripadala som si ako hypochonder ked som chodila ze ma to boli.. bol strasne zlaty .. v jeho kariere 20 rocnej som bola jeho len 2 pacientkou .. je to velmi nestandardne..

a co sa tyka pp.. ked bude sneh budu fungovat sanky.. a okrem toho ja byvam 20 km od BA a sneh tu bol pred 5 rokmi tak poriadne a tento rok troska par dni... takze kvoli tomu nestresujem...

katiak
20. aug 2009

babulka - 5 cm?? 😕 z tej predstavy mi je normalne zle.. som sa ta chcela opytat, ako rychlo po porode sa ti to spojilo, ale vidim, ze si rodila "pred chvilou", gratulujem 🙂, mne dr. hovoril, ze sa to ma spojit do 2-3 mesiacov po porode, poslednou moznostou je operacia, kde to spoja kovovym klinom 😖 tak dufam, ze tam nedospejem(e)... 🙂

elissa - termin mam 22. novembra, ale ak bude indikovany cisarak, mozno ho dr. vyberie skor.. aj pri prvom chlapcekovi to tak bolo - nechcel riskovat zaciatok prirodzeneho porodu. este som s gyn. nehovorila, nevidel orto vysledky, tak uvidim, ako sa dohodneme. (a ja som sa tak tesila, ze konecne nejake dieta aj ja porodim 🙂 aj pre mna je lepsie chodit do prace, robim v kancli, urcite je to fyzicky menej narocne ako nahanat sa s trojrocnym chalanom po ihrisku (lebo doma by sme zavreti byt nemohli). akurat ze uz nechodim pesi, ale kupila som si elektricenku...a znasam prekvapene pohlady kolegov, ked ma vidia knisat sa po chodbe, ze preco nejdem na pn-ku... elissa, ty mas kedy termin? prve dieta?

inak, ja mam celkovo problemy s klbami, som hypermobilka, okrem problemov s kolenom mam dokonca vyklbeny ten.. ony.. maly klbik v sanke (odborne oznacenie som zabudla), preto ma tato diagnoza az tak neprekvapila. o to viac ma stve, ze pri prvom teho tomu nikto nevenoval pozornost, ani gynekologicka ani ortoped mi nepovedali, ze sa mam setrit, ja som poctivo slapala prechadzky na kolibe, lebo ved babo potrebuje kyslik.. a to som aj dost pribrala (za 4 mesiace 25 kg), moj novy gyn. ma nastastie lepsi pristup.

ozaj, neviete, ci ma na to nejaky vplyv dlhodobe dojcenie? (kamoska mala problem s klbom, nie priamo symfu, ale ortopedi jej odporucali ukoncit dojcenie).

elissa2009
20. aug 2009

katiak: moj príbeh spred 9 rokov som napisala na tuto stranku, je dost odstrasujuci, precitak si. 9 ROKOV mi trvalo, kým som tu traumu prekonala a teraz idem rodit 2. krát, 24. sept. mam termin, ale bolesti sú uz dost neznesitelne, neviem, ako ten mesiac vydrzím. Absolutne nevladzem chodit. Prvý porod - dva mesiace som nehybne lezala, kým sa to spojilo, ale kojila som v pohode 8 mesiacov a mlieka som mala strasne vela, takze s tým kojenie určite nesúvisí.

sirell
22. aug 2009

Ahoj, no teda, tyzden som tu nebola a kolko noviniek. Tak sa nas tu pekne pribuda. Ja som cele tehu bola na PN, dalo sa to vydrzat. Radsej byt doma ako lezat v nemocnici.
Katiak - myslim, ze dojcenie vobec nema vplyv na symfyzu. Inak mne po porode odporucali brat calcium, tak mozes vyskusat. Ale nema sa brat dlhodobo, lebo potom sa vraj zanasaju cievy.
Elissa - ja mam kocik CAM combi baby - golfac s tymi dvojitymi kolieskami, velmi som spokojna, lahucky, dobre ovladatelny aj jednou rukou. Byvali sme v KE, teraz v BA, takze snehu v zime nebolo az tak vela, ale da sa s tymi kolieskami aj v snehu, len to ide tazsie.

babulka123
22. aug 2009

katiak..neviem ci je to uz ok, ale uz to tak necitim .. mozno tym ze babatko je uz vonku a netlaci, ale ked pojdem po 6 tt na kontrolu tak chcem nech sa na to pozrie..

katiak
24. aug 2009

elissa: som sa vratila k tvojmu pribehu, no teda ☹ , nic potesujuce. obcas mam pocit, ze kym k lekarovi neprides s presnou diagnozou aj navrhom na liecbu, tak ta ma za simulanta. ani moji prvi lekari tomu nevenovali pozornost, moj sucasny dr. uz ale mal pacientku, co sa mu pol roka po porode nepostavila, tak to berie inak. aspon ze potom sa ti to spojilo a nemuseli to riesit operacne. velmi drzim palce, nech ti vsetko dobre dopadne!

to dojcenie ma napadlo preto, lebo tuto diagnozu zrejme dost ovplyvnuju hormony, sice po porode uz "relaxovanie" klbov pre telo nema vyznam, ale ktovie, ci nevplyva aj ten prolaktin, ktoreho sa vytvara vela pri dojceni (vyjadrujem sa jak hotentot, ale snad ste pochopili, co myslim). lebo mne dal dr. spravit aj rozbor hladiny mineralov, prave kvoli odvapneniu, ale vsetko mam v norme (co ma aj dost prekvapilo vzhladom na moje stravovanie a 2 a pol rocne kojenie 🙂

babulka, tiez zelam, nech mas vsetko ok. mne sa problemy naplno vratili az 4 mesiace po porode, ale dovtedy to nikomu (ani mne) nenapadlo skontrolovat, takze ak by nieco, snad ti to odhalia pri kontrole.

btw, mna teraz cele okolie zasobuje pribehmi znamych s touto diagnozou (ako prestali chodit, ako dotycnu musel manzel nosit z auta a do auta atd.), tak mam pocit, ze vobec nie je az taka zriedkava 🙄

katiak
24. aug 2009

jaj a este tu niekto spominal bolesti hlavy po sekcii so spinalom. ja by som si kavu s ibalginom ako kojaca matka nedavala, vraj je potrebne nedvihat hlavu niekolko hodin po operacii... tusim cely cas, kym sa nepostavis. o tomto ma samozrejme nepoucili lekari, ale spolupacienti pri jednej davnejsej operacii. ale mne zacali brutalne migreny po prvom porode, a to som bola v narkoze, tak neviem, co je na tom pravdy 😅

elissa2009
24. aug 2009

ja teraz rozmyslam, ked teda mam tu panvu aj klby poposuvane, ako mi pichnu tu spinalku

katiak
26. aug 2009

elissa, ja som mala spinal pri inej operacii, zdalo sa mi, ze to pichali dost vysoko na chrbte, tak snad to nebude problem. trosku v tom mam zmatok, lebo sekcie sa robia aj s epiduralom a ten sa picha do inej casti chrbta (?). ale ved mala by si predtym hovorit s anesteziologom, ti povie..

elissa2009
26. aug 2009

Super, teraz ma trapi, ako vlozky si mam kupiť do porodnice, ako to vlastne tam dole po cisarskom prebieha. To asi aj tak normalne krvaca žena.

sirell
26. aug 2009

Mozes kupit hocijake obycajne bez kridelok, ale v zdravotnickych potrebach dostanes kupit poporodne vlozky. Dokonca existuju aj poporodne nohavicky, take sietkovane. Po cisarskom tiez normalne krvacas, mozno trosku menej ako po prirodzenom porode.

elissa2009
29. aug 2009

Dakujem sirell. Inak zacinam mat poriadny strach, uz sa mi to krati. Nemyskim na nic ine len na porod. Brrrr

sirell
29. aug 2009

a uz vies sposob vedenia porodu?

elissa2009
30. aug 2009

Neviem absolutne nic, ale zajtra mam poradnu, tak sa planujem vsetko opytat.

katiak
8. sep 2009

elissa (ak este nie je dietko na svete 🙂 , co nove si sa dozvedela?
ja pojdem urcite cisarskym a prave zvazujem predcasny odchod z prace, lebo bolesti su uz dost neznesitelne. ortoped mal teda pravdu (v polke augusta povedal, ze vydrzim max mesiac. som si hovorila, ze snad dlhsie, ale uz mam toho plne zuby..). dufam, vy ostatne ste ok. 🙂