Tinnitus. Ako sa s ním dá žiť?

egyptanka
14. mar 2008

Ahojte,
pred par dnami mi diagnostikovali tinnitus a tym sposobene piskanie v oboch usiach. Dnes ma prepustili z nemocnice po infuznej liecbe, absolovovala som vyse 10 infuzii a beriem Tobekan 40 mg a Agapurin SR 400. Mam ovsem dojem, ze liecba nezabrala a piskanie je intezivnejsie. Viete mi povedat ako sa s tinitom da zit, pripadne obmedzit to nechutne piskanie?
Robim ako telefonistka a toto mi dvakrat nepridava k 100% vykonnosti v praci.
Dakujem za pomoc, vsetky rady privitam ...

zuzinabila
7. apr 2018

@fazulkova to nie je pravda,ze je to v hlave.ja som dostala tinnitus po zapale stredneho ucha...dovtedy som o nom nepocula,takze privolat som si to urcite nijako neprivolala:{

dorottka
7. apr 2018

Tinitus moze byt aj zo zleho postavenia sanky, moze to z casti tlacit na sluchovy nerv. Zuby sa nam posuvaju cely zivot, ani o tom nevieme, preto sa moze obcas zdat, ze problem vznikol zo dna na den. Niektorym ludom pomohla prave oprava zhryzu.

lubiss
7. apr 2018

teda vsetci co ma oslovili ja chodim na akupunkturu k neurologovi...ale to robia aj fyzioterapeuti atd staci si dat do googlu vo vasom meste sa tym isto niekto bude zaoberat alebo pobliz....ja chodim teda na nu..mam pocit ze pomohla...a snazim sa cvivit jogu..ked sa mi chce 🤐musim sa donutit viac je to fakt vyborna vec...ja si osobne myslim ze to mam z krcnej chrbtice plus ta viroza jedno s druhym..no ako uz som si zvykla...pokial by sa nestalo ze sa to zhorsi tak cert to vem vedela by som s tym zit...ale cvicit chcem kazdy den a uvidim

janinamojka
7. apr 2018

Mne toto zacalo pred asi 6 rokmi..hrozne ma bolela hlava,zaseklo mi krcny stavec..a zrazu zalahlo v usiach a, piskanie..chodila som s chrbticou na neurologiu,po krcnom atd..mam.to z chrbtice..zo zaciatku mi to prekazalo,potom som si to prestala vsimat..a teraz ani neviem.ze.to mam kym si to neuvedomim 🙂

seso
7. apr 2018

To mate vsetci len piskanie v ušiach alebo aj hučanie?

janinamojka
7. apr 2018

@seso take..piskanie,hucanie,zalahnutie v usiach..ked sa velmi snazim akoby prehltnut tak mi praska hrozne akoby na sekundu sa to uvolni a zas..

seso
7. apr 2018

@janinamojka ja mam skoro stale hucenie akoby lietadlo pocut z dialky.Mam to teraz zhorsene asi od decembra.

janinamojka
7. apr 2018

@seso ja to tiez nepocujem ako ked to niekto oznaci akp piskanie ..skor taky šum ale hlasny,mam.pocit ze sa mi aj sluch zhorsil kus..ked to nevnimam tak ok,ale ked si to uvedomim ako teraz tak je to sum a velky..ale naucila som sa s tym zit,uz o tom ani neviem.

seso
7. apr 2018

@janinamojka ano niekedy pocujem aj jemne piskani aj sum,ked mi nehuci.Aj si skusala neaku liecbu?

ma812
8. apr 2018

@seso rok...

ma812
8. apr 2018

@eliska13 na masaze pravidelne nechodim, hoci rada by som.... k neurologovi chodim. Ale nic, vsetko ok, akurat mam tetaniu, alw uz velmi dlho som nemala ziaden zachvat. Tabletky neberiem ziadne, ani magnezium, a to som mala vysoky stupen. Chodim k ortopedovi a ten mi vzdy ponaprava chrbticu ale nijak nepomohlo... mozno rehabilitacie intenzivne. Ale bola som v rehabilitacnom centre a tam mi dali jeden cvik cvicit na krk kazde 2 hodiny. To mi polavilo vtedy. Mala by som asi viac cvicit. Ale tinitus mi to nijako neovpyvnilo, iba tlak na krku. Na infuzie je narok 2x rocne a to si vyberam. Uz som mala 2x, teraz pojdem na 3ti. Predpisuje mi to ORL a dava mi to v injekciach 10ks a to je super. To mi zatial najviac pomohlo. Ten prvy krat sa mi to velmi polepsilo. Ale podla mna je to vo velkej miere z chrbtice ale nieco je tam aj ine. Ale neviem co... nieco v hlave. Mbe sa to stalo po zapale vnutorneho ucha, takze tam mam asi nieco uz poskodene....

eliska13
9. apr 2018

@ma812 dávaj si to magne veď to je dobre na uvolnenie svalov, cvičiť by si mala🙂a troška tie masáže viem, že je to dosť drahé, ale stačí aspoň raz za čas.Tak asi sa s tým len naučiť zit

indigirl
9. apr 2018

Baby a skusali ste niekto ten sum trt metodu? Ci ako sa to vola?

polianka7
10. apr 2018

Dobrý večer, našla som túto diskusiu ohľadom tinnitusu, no všetky príspevky som ešte neprečítala, ale chcela by som sa opýtať, či niekto pozná niekoho, koho z dôvodu tinnitusu operovali na hlavu. Môj manžel má silný tinnitus - hučanie v celej hlave. Pochodili sme všetký možné vyšetrenia skoro po celej republike, všeličo skúsili, no neurochirurg tvrdí že je to spôsobené nejakou cievnou kľučkou, ktorá tlačí na nerv - zistené pri magn.rezonancii hlavy. Hovorí, že je to dosť ťažká operácia a je tam riziko, že môže na jedno ucho ohluchnúť. Rada by som sa porozprávala s niekym, kto túto operáciu absolvoval. Ďakujem.

seso
10. apr 2018

@polianka7 Dobry to hučanie má v celej hlave,to má stále či len niekedy?Ja tiež mám tinnitus trocha piskanie niekedy ale to hučenie skoro stále ,mám to zhoršené asi 3 mesiace.Mne hučí na ľavej strane mám tinnitus skoro 5 rokov.Zo zaciatko mi hučalo len niekedy ale teraz skoro stale. Ono mi to tak huči ako keby kotol zapne.Ja mám pocit že mi to huči v hlave a nie uchu.Čo všetko ste uź skúšali?Od kedy mám manžel?Doktor ma ešte posiela do hyperkomory ale som tam volala a povedali mi ze s Tinnitusom to nikomu nezabralo.Tak neviem sama čo ešte mám skúsiť.Koľko má manžel rokov?Ja mám 36 rokov.A bojím sa už teraz čo bude za pár rokov keď teraz to mám dosť zlé.

jana444
11. apr 2018

Ahojte aj ja mam tinnitus uz 22 rokov. Huci, piska cely den. Uz to mam na oboch stranach v usiach. Huci v celej hlave. Nic neberiem, neliecim . Naucila som sa s tym zit.

seso
11. apr 2018

@jana444 ahoj aj sa to časom zhoršuje?Môžem sa opýtať koľko máš rokov?

lubiss
11. apr 2018

@jana444 Jani a mas to take od zaciatku alebo sa to zhorsovalo ?

jana444
11. apr 2018

Bolo to lepsie ked som v strese vtedy to najviac vnimam.

iveta1970
13. apr 2018

Oficiálne zdroje o tinnituse.(možno to niekomu pomôže(
Ak ste vystavení vysokej úrovni hluku pri práci, zamestnávateľ je povinný chrániť vás pred poškodením sluchu. Používanie slúchadiel je mimoriadne dôležité.

Hlasitosť hudby v slúchadlách by nemala presiahnuť 60 percent maxima a vypínať by ste ju mali aspoň raz za hodinu na určitý čas.

Po päťdesiatke by mala byť pravidelná kontrola sluchu samozrejmosťou. K ušnému by ste mali zájsť každé dva roky.

Niekedy sú na vine lieky
Bežné lieky vplyv na zvuky v ušiach väčšinou nemajú. Ak sa aj objavia, najčastejšie po užití aspirínu a ibuprofénu.

Pri vnútrožilových antibiotikách či liekoch na chemoterpaiu je ich výskyt pravdepodobnejší.

Zbavte sa ušného mazu
Čistenie vatovými tyčinkami, strkanie prstov do uší či používanie slúchadiel spôsobuje, že ušný maz vytvorí akúsi tvrdú zátku, ktorá môže tlačiť na bubienok a prispieť k vzniku tinitu.

Pri komplikovanejších problémoch sa nevyhnete návšteve lekára, prvú pomoc poskytne pár kvapiek olivového oleja, ktorý zmäkčí stuhnutý maz.

Hudba, audioknihy či iné externé zvuky odvádzajú pozornosť mozgu od od tinitu a maskujú jeho príznaky. Existujú aj pomôcky na počúvanie a zariadenia určené na zmiernenie tinitu.

polianka7
14. apr 2018

Seso - to hučanie nie je stále rovnaké, niekedy aj zoslabne, ale sú dni keď sa to nedá vydržať. Prvé mesiace boli hrozné, myslela som si, že z toho zblázni. Skúšali sme všetko ale málo z toho bolo účinné. Pomohli lieky od psychiatra, s tými to lepšie znáša, najviac čo pomohlo keď sme sa dočítali o dr,Šuchovej, ktorá sa zaoberá pri tinnite generátormi šumu. Ona prijíma pacientov až keď máte rok tinnitus,tak sme si zistili na akom princípe ten generátor pracuje. Kúpili sme niečo podobné MP3 do uší a tam sme nahrali príjemnú hudbu, ktorú má rád. Nosí to stále na krku a keď je hučanie veľké dá si to do uší a mozog sa sústreduje na tú hudbu a ruší to hučanie, toto mu pomáha najlepšie. Bol pripravený na operáciu chrbtice, ale žiaden doktor nezaručí, či mu to prestane. Boli sme to posúdiť u 4 neurochirurgov a najhoršie na tom je, že sa ich názory rozchádzajú a potom aby o tom rozhodol takýto človek. Tatko je to aj so zmenami v hlave, preto som by som sa chcela s niekym stretnúť, čo pre tinnitus takúto operáciu podstúpil. Ešte dodám tretiu vec od ktorej sa mu to zlepšilo, boli sme v kúpeľoch a keď bol v saune, potom sa ponoril do ľadovej vody a išiel poležať, vtedy mu to prestalo úplne aj na 8 hodín.

indigirl
28. apr 2018

Ahojte vcera som si vecer dala sirdalud a hucalo mi cwlu noc v hlave total matrix....mate s tym niekto skusenost?

indigirl
30. apr 2018

Ake antidepresiva vam pomohli s tinnitom?

ivuska027
30. apr 2018

@indigirl tie lieky si brala na zaklade coho?
Mne psychiater povedal, ze ak je to psychickeho povodu (co v mojom pripade na 100% je), tak jedine terapia. Lieky ziadne.
Ale ked mam velky zachvat, tak si dam na roztiahnutie ciev tebokan a niekedy aj ibuprofen.

indigirl
30. apr 2018

@ivuska027 no ja mam depresie a viem ze terapia len nepomoze...a tebokan a ibuprpfen si davas naco?

polianka7
1. máj 2018

@indigirl Manžel bere od psychiatra Tritico a Chlorprothixen . Vidím, že ako ich bere je na tom lepšie. Nie žeby menej hučalo, možno trošku, ale lepšie to znáša, je kľudnejší, predtým išiel z toho zblázniť.

indigirl
28. máj 2018

Vyskusali ste niekto tinnitus retraining terapiu? TRT terapiu? Ropzravala som o nej s Petrom Studenikom, www.beztinitu.cz, jemu pomohla aj dalsim....skusali ste ju niekto?

indigirl
3. jún 2018

@indigirl to ju nikto neskusal?

monika2012
3. jún 2018

Baby, čítala som, že v niektorých prípadoch tinnitus úplne vymyzol alebo sa dosť zmiernil po doplnení vitamínu B12.
U dospelej osoby sa odporúča zohnať si kvalitný vitamín B12 (vo forme Methylcobalamin) a dva mesiace užívať denne spolu s kvalitným b-komplexom jednu cucaciu tabletku (B12 sa vstrebáva cez sliznice úst) s obsahom 5000 mcg. Po tých dvoch mesiacoch by bolo vhodné dať si skontrolovať hladinu vitamínu B12 v krvi lekárom. Hladina by mala byť doplnená (ukladá sa totiž do zásoby v pečeni), zásoby vydržia celé roky. Prebytočný vitamín B12 by sa mal ako vitamín rozpustný vo vode vylúčiť močom, takže by nemalo nastať predávkovanie. Osobnú skúsenosť síce nemám, ale ocino má dlhoročný tinnitus, kde lieky nezaberajú, tak skúsime túto terapiu. Akurát vitamíny skupiny B sa odporúča brať ráno alebo okolo obeda, lebo niektorých ľudí dokáže tento vitamín nabudiť tak veľmi, že keby ho užili večer, tak nebudú v noci spať 🙂
Kočky, skúste si o tom pozisťovať na nete viac, za pokus to stojí, podľa mňa.

indigirl
4. jún 2018

Baby ja idem skusat tu trt terapiu vraj ma 80% uspesnost a su ludia kt.to pomohlo uplne vyliecit tinnitus....