Tinnitus. Ako sa s ním dá žiť?

egyptanka
14. mar 2008

Ahojte,
pred par dnami mi diagnostikovali tinnitus a tym sposobene piskanie v oboch usiach. Dnes ma prepustili z nemocnice po infuznej liecbe, absolovovala som vyse 10 infuzii a beriem Tobekan 40 mg a Agapurin SR 400. Mam ovsem dojem, ze liecba nezabrala a piskanie je intezivnejsie. Viete mi povedat ako sa s tinitom da zit, pripadne obmedzit to nechutne piskanie?
Robim ako telefonistka a toto mi dvakrat nepridava k 100% vykonnosti v praci.
Dakujem za pomoc, vsetky rady privitam ...

verads
4. aug 2014

@tinapa Vdaka , kludne tykat 🙂 Ja kávu vôbec nepijem už roky , nepijem alkohol takmer 25 vôbec , nefajčím , začala som držat dietu neviem či zhodím pár kg , lebo ja už cca 4 roky nejem po 17:00 vôbec nič a aj tak sa mi nedari zhodit. Teraz jem ešte menej , ale lekárka mi vravi , že na cukor to nie je dobre , že už od piatej nejem , hoc len dva lyžičky bieleho jogurtu nech si dám . Dnes idem na audio , tam čo vlastne zistuju ? Bola som pred rokmi , ale sa už nepamátám . A ešte som sa chcela opýtať, že ten zvuk v tichu stále počut ? lebo ja to počujem už 7 dní v jednom kuse , v dennom hluku sa to zmierni ale tak isto je to tam. No musím sa priznat , že každé ráno s plačom vstávam a s plačom chodím spat. Stále počujem akoby ked je automatická práčka zapnutu niekde obdaleč. Niekedy sa idem presvedčit či dcera zapla práčku idem otvorit dvere a práčka neperie tak som tam zavolala manžela či nahodou nie u susedy perie práčka , ale vraj nie . Tak už nikoho tým nezatažujem z rodiny viem , že to len mne hučí. Chvalabohu piskot nepočujem len to" hučanie" .

tinapa
4. aug 2014

@verads Ahoj... Až teraz som sadla k počítaču, takže na audio si už bola..ako dopadla, ak môžem vedieť? Zo začiatku ten hnusný zvuk počuť hlasnejšie preto, lebo ho vnímaš, že je tam, sústreďuješ sa naň...nemôžeš za to, u mňa to bolo podobné.. Ja som zas počula chladničku, a k tomu piskot, ktorý sa stišoval, silnel, ako kedy...
Určite to u mňa vyvolal prílišný stres...učila som sa na skúšky diaľkovo, pritom pracovala v Nemecku ako operka...do školy chodila odtiaľ...a nepovedala som to najprv mojej rodine, kde som sa starala o dievčatko...že chodím do školy, takže som mala hrozné výčitky, lebo som musela s pravdou von, inak sa nedalo. To len na okraj, že to bol fakt veľký stres, čo som mala a odtiaľ to pramenilo...najprv jemný šum, to som ignorovala, a zrazu jeden deň sa to rozbehlo naplno. Teda sa mi nechce veriť, že neschudneš, keď po piatej nič neješ...nechcem tým povedať, že ti neverím, ale je to dosť čudné... Možno to potom robia všetky tie lieky, čo ješ... Nič moc, pchať do seba samú chémiu..na cukrovku musíš, to je jasné... Možno zmena zložky stravy? Neviem... Inak, ja by som ani nezaspala, keby že sa večer nenajem, ja sa zasa zle stravujem, lebo keď malý zaspí, až potom sa večer najem, čo je dosť neskoro, ale čo už... Zvuk v tichu počuť ešte viac..takže štople nezaberú.. Moja rada je- naučiť sa s tým zvukom žiť...ide to postupne, ja ťa chápem, keď ráno plačeš, večer plačeš...ale až tá vlna smútku, hnevu a zlosti prejde, postupne si na to zvykneš. Inak sa ho nezbavíš... Cez deň sa zamestnaj tak, že nebudeš myslieť na to, že ti píska, pusti si hlasnejšie hudbu a prehluš ho. Večer je to horšie pred zaspávaním, ale tak zasa tv, alebo rádio... Mne zabral Avertin a tá laserová liečba..

verads
4. aug 2014

@tinapa Ahoj, tak dnes som bola na audio kde je všetko v poriadku chvalabohu , vieš čo ked som sedela u lekárky v čakárni ledva som počula ten zvuk , ale ako píšeš sestrička mi nasadila slúchadlá a počula som silno vlastný pulz , ale dnes celkovo to bolo, celkom dobré , mám brat nadalej meniserc a ginko asi o tri týždne kontrola. Nakolko mna velmi boli krčná chrbtica lekárka vravela , že to môže byt z toho , pýtala som sa jej či mi to zmyzne povedala , že ked mám len svalstvo stuhnute v krčnej tak ano ale ak nie tak mi neprestane , niet pomoci lebo tam su nejaké výrastky atd...poslala ma teda na masáže krčnej chrbtice. Sestrička mi dala termin až na pondelok buduci týžden, pýtala sa ma v ktorej časti ma boli chrbat a ja jej vravim , že mi diadnostikovali tinnitus a boli ma K CH a že aké je to strašné to hučanie , že kto to nezažil ten to nepochopí. a len sa tak na mna pozrela , dlho hladela a ja že bože , mysli si , že mi šibe a ona že ja to viem , že ona to má tiež, že je to strašné hlavne rano a večer a začala mi o tom rozpravat , vraj nech nečitam internet , liečit to zatial nevedia ale da sa stým naučit žit , že ona to cez den vôbec nevnima a ked sa jej to začalo vraj aj ona behala po lekároch od jedneho k druhému a po čase si zvykla .No takže ani ty si to nemala lachké a najmä taká mladá . Závidím ti že ešte aj večer vieš a môžeš jest , ja niekedy ked som velmi hladna poobede už skôr ,lebo rano som len zjedla pol krajca chlebika zo sunkou a paradajkou tak už okolo pol3 alebo pol 4 sa najem a potom už ale nič , takže niekedy už po tretej nejem , ale o deviatej by som zjedla aj vola , ale už nesmiem . Bohužial je to tak , dnes mi vravela doktorka , že nech skúsim paleo . Píšeš ,že by som možno mala zmenit zložku stravy , no to určite ano , lebo chlebika sa nejak neviem vzdat, a zjem zemiaky , rýžu, cestovinu všetko okrem mastných a udených jedál , len už po piatej nič, len vodu minerálnu. Dnes napriklad som zjedla na ranajky o 9 jeden krajec chleba vo vajičku a potom o druhej 2 broskyne a o 15:50 som zjedla 2 fašírky s chlebom a to je vše. Taká som rada ,že dnes nejak pomenej počujem ten tinnitus , dúfam ,že sa z toho dostanem . TV a radio pred spanim neviem lebo spime v spalni s manželom a on nevie tak zaspat .

tinapa
6. aug 2014

@verads Na raňajky si daj radčej músli ako chlieb vo vajíčku..ale klobúk dolu- to by som potrebovala, takú dietu.. Medzitým nič nezješ? Ovocie, len tak zeleninu do ruky- mrkvu, kaleráb surový a pod.? Musíš to takto robiť- že po piatej nič nejesť? Vidí sa mi to skoro..tak po siedmej by som povedala, že je o.k. Veľa ľudí má tinnitus, asi je to civilizačná choroba- stres, veľa sa sedí, nešportujú- aj ja, svalstvo stuhne- tiež si myslím, že je to krčná chrbtica..masáže ti určite pomôžu.

verads
10. aug 2014

@tinapa musím sa priznat teraz dva dni som porušila dietu , jedla som o 18:00 a cez den som stále niečo pochrumkávala , slivky, hrušky , melon , ringlotky ,broskyne, boli tak krásne , že som im neodolala a stále som na ne chodila a dala som si včrera až o siedmej 1 štrudlu . Moja najväčšia chyba je , že neviem sa vzdat chlebika i ked jem ražny , no stresu mám až až , a tiež vela sedim pri pc , nešportujem svalstvo chabne , no a z krčnou chrbticou som na tom tak , že som bola objednana na zajtra 11.08 . ale mi volala sestrička , že až na buduci týžden mám ist. Bodaj by si mala pravdu , že mi masaže pomôžu. Dakujem

suered
10. sep 2014

Ja chcem pridať pozitívnu skúsenosť. Mala som tinnitus a zhoršenie sluchu az 60% v ľavom uchu. Začala som Pillates pod odborným vedením 2 krát týždenne. Stav sa zlepšil, sumenie subjektívne ustúpilo, po 2 rokoch som išla na kontrolu audio a sluch sa mi úplne vrátil. A to tvrdili, ze strata sluchu je trvala! Takze cvicte, robte niečo so sebou, bude lepšie!

jessinocka
28. okt 2014

@ivkafu
no hlasim sa po porode, tinnitus stale mam ☹ neviem ci je to horsie, neviem to porovnat. Chystam sa opat k dr, kedze ako tehotnej mi nikto nic nepredpisal. Bola som na ORL a aj audiometrii a tam je vsetko OK, MRI tiez OK. Uz to mam 8 mesiacov, tak som zvedava co mi povedia. Z volnopredajnych vyskusam ginko biloba, pomohlo to niekomu? Chodim aj na masaze chrbta a krcnej, ze to tam mam samu hrcu, ale zatial ziadne zlepsenie necitim. A tocieva sa niekomu s tinnitom obcas hlava? Ten moj piskot nie je v usiach ale ako keby v hlave, tazko to opisat.

ivkafu
28. okt 2014

Mne to tiez pripada ako keby z hlavy to slo, neviem to presne opisat, hlava sa mi ale netoci. Ginko som aj ja brala, ale zlepsenie som nepocitila, masaze tak to ja pravidelne chodievam, aj dr. mi to predpisovala pravidelne, teraz som tehotna, tak nemozem, ale pptom zase zacnem.

ivkafu
28. okt 2014

@jessinocka clanok vysie😉

jessinocka
29. okt 2014

@ivkafu jeeej, tak gratulujem k tehotenstvu 🙂 ja sa druheho trochu obavam, kedze prave v tehu mi to zacalo...drzim palce, aby vsetko dobre dopadlo a nezhorsilo sa to...

jankako
9. dec 2014

@jessinocka ahoj.ja som ginko brala a nepomohlo.aj mne sa točievala hlava a mala som vela krát pocit že ma ťahá do jednej str.často ma bolievalo to ucho zozčiatku a kedže v uchu je ten receptor,ktorý zabezpečuje stabilitu tela,tak niečo tam nebolo vporiadku a mňa motalo,alebo ťahalo do str.ja som však už s tým zmierená.naučila som sa s tým žiť.
a druhého tehu sa vôbec neobávaj.horšie to už nebude.len si treba na to zvyknúť.

jessinocka
9. dec 2014

@jankako jj, uz som si aj ja na to takmer zvykla 🙂

bielalabud
7. jan 2015

Dievčatá dám vám dobru radu...mne psikanie v usiach zacalo asi pred troma mesiaci..nikto nevie preco, nikto nevie ako sa to da dalej liecit. Podla mojho nazoru to bolo po dlhom obdobi stresu a depresii. Najhorsia vec aku mozete urobit je hladat na internete clanky a stanovovat si diagnozy.a uz vobec sa stale nepozorujte kazdu minutu ci piska viac alebo menej...myslim ze na tinitus velmi posobi aj psychicky stav.treba zachovat pokoj.mne velmi pomohla moja rodina a priatel.dnes su tomu takmer tri mesiace a ja cez den ani neviem ze nejaky tinitus existuje.najhorsie je to vecer ked si lahnem a vsade zostane ticho..prve dni som nemohla spavat len som lezala so zatvorenymi ocami a modlila sa nech to prejde..dnes uz viem ze aj ked to mozno nikdy neprejde nieje to vec s ktorou by sa nedalo zit..inak tiez mam problemy s krcnou chrbicou ale ci to moze byt z toho nikto nevie...drzim vam vsetkym palce aby ste sa s tym vysporiadali minimalne tak ako ja 🙂 hlavne pozitivnu energiu a chut do zivota 😉

drahosko1974
5. feb 2015

ahojte .tiez trpim tinitom asi rok .mam skoliozu krcnej chrptice .docital som sa na jednom fore ze cinska masaz spojena z akupunkturou pomaha .jeden pan tam napisal recenziu ze mu cinania strasne pomophli .problem je len vtom ze treba apsolvovat 15 sedeni den po dni .cena cca1000 eu

gora8
5. feb 2015

Tinitus je vo vacsine pripadov sposobeny parazitmi. Na to lekari vobec neprihliadaju. Skuste si o tom pozistovat viac.

jankako
14. feb 2015

@gora8 akými parazitmi..skús ty viac napísať,ked vieš.

gora8
14. feb 2015
jankako
15. feb 2015

@gora8 díky

ninka2011
27. mar 2015

@suered
veĺmi ma zaujala Tvoja skúsenosť, trápim sa tiež s týmto problémom a nič nepomáha.
Prosím nemôžeš dať odporúčanie na odborníka, ktorý by mi pomohol s pilates cvikmi? A koľko si sa tomu venovala, kým pomohlo? Vopred ďakujem za odpoveď a nádej 🙂

ivet3232
2. jún 2015

ahojte volam sa iveta .pred desiatimi rokmi si moja svagrina vsimla ze nereagujem ked sa nieco pitaju a tak ma zobrala k usnemu ,ktory ked mi urobil audio tak zistil ze nepocujem na lave ucho na 70percent a prave na 80percent samozrejme jedina moznost bol strojcek ale poviem vam od vtedy sa moj zivot uplne zmenil .najprv som strojcek odmietala lebo som mala caste migreny ale pracujem medzi ludmi tak som bola nutana .najviac som trpela ze som kazdemu musela vysvetlovat ze som nepocujuca .ini sa smmiali ini zasapozerali ako keby videli mimozemstana .

marka60
2. jún 2015

@jessinocka, nemám tvoju chorobu, ale bola som v nemocnici a tam pani čo bola so mnou na izbe mala a ona hovorila, že jej nehučí, ale akoby jej v obidvoch ušiach škriabali sklo.Tak som je ľutovala, lebo viackrát som sa zobudila v noci a ona plakala. Pochodila aj liečiteľov aj lekárov a všetci jej povedali, že sa s tým má naučiť žiť. Na internete som jej našla v BA lekára -lekárku, už sa nepamätá, čo sa zaoberal touto chorobou a bola tam, vyliečiť ju nevyliečili, ale dali jej nejaký prístroj do ucha, ktorý vraj vydáva zvuky a tým nevníma to škrípanie. Ale to mám iba z jej počutia.
Možno si už o tom počula, alebo čítala ale pre istotu posielam, ak by pomohlo pozri toto
http://www.centrumkramare.sk/odborne-clanky/inf...

marka60
2. jún 2015

@jessinocka , ak sa nemýlim dala som je tuto adresu,
Keď potrebujete konzultovať problém ušného tinnitu, nájdete nás na adrese:
MUDr. Ľubica Šuchová
Ambulancia pre liečbu tinnitu pri Foniatrickom oddelení a I. ORL klinike, Antolská 11, 851 07 Bratislava
www.tinnitus.fs.sk., www.primar.sk
tel. .02-68672507, 02-68673582
E-mail: suchova@pe.unb.sk alebo lsuchova@post.sk.
http://www.orl-lfuk.sk/tinnitus.php - Tinnitus - oplatí sa prečítať

jimbo45
11. jún 2015

Nedavno vyšiel v USA preparát,ktorý rieši problém s tinnitusom.U nás ho nedostanete kúpiť.Viac info na jumbo1479@gmail.com.

boba1988
25. jún 2015

@jessinocka JA mam tinnitus uz vyse roka, vsetko som skusila, ale zial neda sa to trvalo liecit. Mas pravdu, nie je to v usiach ale hlboko kdesi v hlave. Ja beriem Betaserc 24 mg 2x denne ...najhorsie je rano a vecer, kde je uplne ticho.
Uz som bola aj na psychiatrii, ale nebudem brat lieky a otupovat sa, lebo v praci sa neviem sustredit. Lekarka mi povedala, keby sa tinnitus dal liecit, niekto uz ma za to Nobelovu cenu. Zial, je to dozivotny stav. Skus vsetko relativizovat. Prirovnaj to k tazsim diagnozam a hned ti bude o cosi lahsie. Neda sa na to zvyknut, ja mam strasne hlboku frekvenciu...

jessinocka
25. jún 2015

@boba1988 jj, je to tak, oproti inym chorobam je to nic 🙂 aj ked chvilu trva, kym si na to clove zvykne. Ja len dufam, ze mi nepribudne novy ton, ked som si uz na sucasny stav zvykla...

camelco
25. jún 2015

baby na tinitus som sa liečila skoro 2 roky, myslím, že zabralo až ginko biloba ... infúzky, lieky, každú chvíľu audiometria ... držím vám prsty aby to prešlo

h0sher
26. jún 2015

s tym piskanim v usiach nemate aj ine problemy? klby,mocak,hlava?

boba1988
26. jún 2015

@h0sher Ja nemam ziadne priznaky, len hucanie v hlave...tinnitus nema nic spolocne s mocovym mechurom.
Som rada, ze Camelco to preslo. Skutocny tinnitus nezmizne, zial. Pokial jej to preslo, tak to bola Menierova choroba spojena aj so zavratmi, tam zabera vazodilitacna liecba, lieky na prekrvenie drobnych ciev, atd.
Ja beriem Betaserc velmi poctivo, lebo po vysadeni sa mi to zhorsilo. Brala som aj gynko bilobu, Tebokan a pod. bez zlepsenia stavu.

h0sher
26. jún 2015

@boba1988 ale tinnitus je odozva spojena s inym symptómom,tinnitus je sekundar,primarne ho vzdy nieco ine spustilo