Totálna výmena bedrového kĺbu

gretula1975
17. feb 2015

Ahojte.
chcela by som sa opýtať či z vás niektorá má skúsenosti s výmenou bedr.klbu.chcela by som vedieť všetko.o mesiac 31.3 nastupujem do nemocnice na túto operáciu.tak by som chcela keby ste sa mi ozvali a opísali vaše skúsenosti,pocity,ale hlavne skúsenosti tesne po operácii.už teraz ďakujem za každý príspevok.

zara0201
18. feb 2015

@gretula1975 Ahoj, tak ja pridam skusenost nie moju ale mojej mamy. Operovali ju v 59-tich rokoch. Spinalna anesteza, do hodiny bola na izbe. Boli sme ju pozriet na treti den, bolesti uplne v pohode, na druhy den ju stavali na nohy, na treti den ju uz ucili po schodoch chodit. Do dvoch mesiacov bola naspat v praci. Teraz caka na druhu nohu.

fg1984
18. feb 2015

@latvia lenže, ked som protestovala, nemala som pochopenia zo strany personálu, bola som hosp. 3 týždne tak sme si liezli na nervy, nie som bezcitná ale pichačky eee..., posielali ma na psychiatriu he-he, a nakoľko som nebola len obyčajná TEP ale komplikovaná tak aj kvôli eé veľkej som pindala, ale neva, možno že si to zopaknem za 20-25 rokov, budem taká istá ako teraz, nepomôžem si, ked musím tak musím injekcie a veľká mna dráždia, cudnosť, či?

fg1984
18. feb 2015

@zara0201 to je tá jednoduchšia TEP, mne to povedali,že to je OK ako slepé črevo, lenže ja som bola ako op. srdca 1 krát op. a 2 krát reoperácia, čiže 3 krát operovaná

latvia
18. feb 2015

@fg1984 o 25 rokov si das pichnut epidural a sestricky o tebe nebudu vediet 😉 😀

fg1984
18. feb 2015

@latvia nie zatiaľ žiadny epidurál, ovšem, ked už sa nebude dať celková anestéza, ale injekcie a včeličky a "veľká" ma má už teraz mátať a ešte počúvať medikov, že na koľký krát sa im podaril pichnúť epi. , že na 6 to je v poho však je už stará korytnačka nech je rada, že len 6. / toto som si nevymyslela, mám to z počutia od spolu pacientiek, tiež epi. , ktoré nemali vypnuté uši /

latvia
18. feb 2015

@fg1984 tak, co ti na to poviem, su ludia a ludia, pristup a pristup a podla toho, kam sa dostanes, to moze skoncit vselijako. samozrejme vsetko je na tebe, aj pri celkovej narkoze to moze byt " na kolky krat sa podarilo zaintubovat " 😅

fg1984
18. feb 2015

@latvia s hrdlom krkom som nemala problémy, lenže prišla teta 73 ročná po 12 rokoch na TEP na druhú nohu a spomínala, že ten vpich ju bolí, ešte po prvej op. vtedy ju robili v Ružinove a epi sa podaril na 8krát a bola z dr. rodiny.

latvia
18. feb 2015

epidural alebo spinal? lebo v tom je rozdiel

latvia
18. feb 2015

@fg1984 a vacsina takychto pacientov ti potom odpovie na otazku, ci ich aj pred pichnutim bolievali krize, ano.....takze je otazne, ci ju boli vpich, alebo krize. vacsina pacientov, ktori idu na operaciu bedroveho klbu, mava bolesti krizov a chrbtice, ta ich casto uz donuti ist na operaciu, lebo setrenim bolaveho klbu si zatazuju cely chrbat.

latvia
18. feb 2015

@fg1984 tym samozrejme nechcem povedat, ze bolest v mieste vpichu nebyva. ano, moze byt, ale nie 12 rokov po operacii. to by museli ihlou doslova dopichat nejake nervy. pri pichani ale nejdes smerom na nerv, to by ti ani pacient nevydrzal, nabodnutie nervu je velmi ostra bolest, neobsedel by ti len tak.

slavuska30
18. feb 2015

@gretula1975 ahoj, keď Ti môžem poradiť -robim na traumatológii 🙂 keďpôjdeš na anestéziologické vyšetrenie, opýtaj sa na všetky možnosti uspatia, taktiež by mal za tebou prísť operatér a vysvetliť celý postup operácie a aj rozsah pohybu, operačný výkon je z tých väčších, u nás zvyknú pri bolesti zavádzať periferne nervové bloky, do ktorých sa podávajú analgetiká-to presne rozpíšu anestéziologovia -inak výborne zaberajú, vyblokujú celú nohu, necitiš bolesť, mimo toho je riadny rozpis ďalších analgetik, ktoré môžeš dostat..dôležitý je pohybový režím..u nás sa dáva velký trojuholnik medzi nohy na zaistenie správneho postavenia, potom nasleduje špeciálny režim a poučenie pacienta aký rozsah pohybu a čo môžeš robiť..asi najhoršie všeci znášajú prvú noc, pretože sa nemôžeš riadne hýbať..napišem ti aj rozsah pohybu

latvia
18. feb 2015

@slavuska30 robis v dunajskej strede?

slavuska30
18. feb 2015

@latvia nieBA

fg1984
18. feb 2015

@latvia
@latvia ja v tom nemám jasno, ale mna tiež prehovárali na pichanie do chrbtice len som povedala, či mi pritom vypnú aj uši, dalej som nepátrala či je to epidurál alebo spinál, neviem aký je medzi nimi rozdiel, len to, že sa pichá do chrbtice? miechy?, pacientom, ktorý nemôžu mať celkovú anestézu / srdciari, atd. /

latvia
18. feb 2015

@slavuska30 ktora nemocnica? ruzinov?

latvia
18. feb 2015

@fg1984 😀 ze vypnu usi 😀 to je dobre pomenovanie. pri oboch sa daju vypnut usi 🙂

fg1984
18. feb 2015

@slavuska30 to je ten Jano?

slavuska30
18. feb 2015

@gretula1975 dôležitý je antiluxačný režim: nesedať si do hlbokých kresiel, pri sadaní si treba predsunúť operovanú nohu pred seba, nerobiť drepy, neprekladať nohu cez nohu,.Ak sa chceš otočiť na bok na posteli, treba si medzi nohy dať paplon, vankúš alebo zrolovanu deku, aby si mala nohy v dobrom postavení. Neležať na operovanej strane, nenosiť veci ťahšie ako 5kg, ak sa obúvaš-nesmieš sa predklánať, je dobre mať ten obuvak s dlhou ručkou 🙂, udržovať telesnú hmotnosť, nešoférovať aspon prvé 2 mesiace auto, chodit treba s nemeckými barlami. Po operácii mas narok na zvyšovač WC, my zvykneme dať pacientovi v den prepustenia už vyfasovaný..ten sa nadstavuje na WC, aby si ho mala vyššie.

slavuska30
18. feb 2015

@latvia kramáre 🙂

fg1984
18. feb 2015

@latvia spolupacientka a aj dvaja kolegovia boli operovaný neviem to pomenovať či epi. alebo spinál ,počuli celý priebeh op. a aj cítili úkony len bez bolestí a vyjadrili sa o kováčsko-drevárskej dielni

slavuska30
18. feb 2015

@fg1984 aký Jano? nerozumiem

latvia
18. feb 2015

@fg1984 niektorym ludom to nevadi, tym, ktorym to vadi, sa da dat nieco na spanie. opat zavisi od anesteziologa, ci sa postara o to, co chce pacient

fg1984
18. feb 2015

@slavuska30
@slavuska30 ja som vedela, že na Kramároch robia chrbtice a bedrové klby nie

fg1984
18. feb 2015

@slavuska30 no ten trojuholník, ktorý sa vkladá medzi nohy po op. bedrového klbu, nazývajú Jano na Antolskej

latvia
18. feb 2015

@fg1984 chrbtice robia neurochirurgovia

latvia
18. feb 2015

@fg1984 😀 Jano medzi nohy? 😀 to kto vymysla taketo perfektne vychytavky? 😀

fg1984
18. feb 2015

@latvia áno, ale na rehabko z Kramárov posielajú do petržalky, ja som reagovala, že bedrové klby na kramároch nerobia, či? už áno? 4 roky sú 4 roky neviem

slavuska30
18. feb 2015

@fg1984 haha to počujem 1x inak dobre pomenovanie 🙂 🙂
niektore OP chrbtice robia aj naši 🙂 robime kolenné aj bedrové klby..

latvia
18. feb 2015

@fg1984 na traumacke sa robia len zlomeniny, pozeram, ze tam nemaju ortopediu, kde sa riesia totalky netraumaticke.

fg1984
18. feb 2015

@latvia
@latvia mne povedali, že ten modrý trojuholník sa volá Jano, slúži na to aby si náhodou neskrížila nohy, po op. cha-cha cha....