Trhlina v oblasti konečníka. Ako sa jej zbaviť?

ld1985
31. dec 2008

Ahojte všetci,

Mám zdravotný problém, ktorý trvá od môjho pôrodu.
Rada by som bola, keby mi niekto napísal názor, alebo radu, keď ste to mali.
Po pôrode som mala tvrdu stolicu a urobila sa mi trhlinka v oblasti konečníka, liečim sa na to už šiety mesiac a to rôznymi procedúrami- dubová kôra, masť rectogesic, bola som na obstrekoch, no nič mi nejako yvlášť nepomohla. nevedeli ste mi poradiť, čo treba robiť, aby som bola v poho?
Díky

dididi30
31. dec 2008

ahoj
no treba si to liecit , na rano jedavaj ovsenne vlocky, alebo si daj susene slivky....a nie ze raz do tyzdna alebo tyzden, stale ked mavas take problemy...jednoducho treba stolicu zmakcovat a tym padom su ju liecis.....ja som to mala tiez a niekedy sa mi to opakuje, ked nedavam pozor co zjem.....taktiez je potrebny dostatocny prisun tekutin....
ja som pouzivala faktu, celkom fajn, ale pokial neriesis aj konzistenciu stolice , cize stravu, tak je to fakt na nic 😒
drzim palec 😉

denduska
31. dec 2008

ahojky, mam to aj ja, a je to dost neprijemne ☹ asi to fakt zlepsi len maksia stolica, ale ja jem ovsene vlocky, vypijem tri litre tekutin denne....a extra mi to nepomaha.....uz ked ma to velmi boli, tak pouzivam cipky Mastu S....aspon na chvilu prestane 😒 a pomohla mi aj Benefibra, len to treba brat dlhsie a cele a dost je to drahe tak som si zatial dalsiu nekupila no ale myslim ze zainvestujem...

mikalove
31. dec 2008

ahoj aj ja som po porode používala glycerínové čípky,potom sa mi to dalo do poriadku,je to fakt strašná bolesť,ale davať pozor na stravu,veľa tekutín a polievok ...

cikyta
31. dec 2008

Ahojte.Od včera mám predpísané tabl.cyclo3ford na krčové žily tam dolu okolo análu a pošvy.Lebo tam mám tiež trhlinku,ktorá krváca.Tak som zvedavá,ako dopadnem ešte po pôrode,ked už teraz mám takéto problémy.Ale musím povedať,že dubová kôra mi dosť pomohla.

lyongirl
31. dec 2008

aj ja mám takéto problémy, snažím sa tiež zmakčovať stolicu, ale nie vždy sa to darí a občas to natriem Infadolanom, alebo odvarom z repíka, no a tiež sa bojím, čo bude po pôrode ☹

lenkalienka4
31. dec 2008

mne pomohli susene slivky, a tiez som vyskusala kadeco kym nieco zabralo, samozrejme u lekara som s tym nebola.
Je to neprijemne, bolestive. aaaaauuuuuu! 🤐

janinah
31. dec 2008

skús Pytiol masť /nie som si istá aké i-y sa píše/ 🙂

lyongirl
1. jan 2009

ja som tiež u lekára nebola, pretože sestra bola no a nič moc, porobili vyšetrenia, zistili zlatú žilu, ale vo vnútri konečníka a má si to upravovať stravou, akurát nejakú mastičku má, takže preto som nikam nešla, upraviť si to stravou dokážem aj sama, ale priznám, zjem na čo mám chuť, čiže nie vždy je tá stolica taká akurát, aby to nebolelo a nebola tam nejaká trhlinka...

kikuska2607
22. júl 2012

Ahojjte ja som taky isty problem po porode mne porod vyvolali trapila som sa stym skoro rok tak viem co teraz prezivate. Ja by som poradila chodit kazdy den na velku mne pomahal actimel a tak som mala stolicu uplne riedku tak som nedrazdila konecniik a hlavne sa neutierat toaletakom ja som pouzyvala navlhcene hygienicke utierky a ako som si naniesla masticku tak som si ani nesadla v kuse som daco robila alebo prechadzka je tiez dobra a s bolestami uplne mi to vystipalo ale potom mi aj prestalo a tak o 3 hodinky som si sadla a kazdy den boli bolesti mensie a mensie a teraz to uz mam zahojene akurat este pouzyvam masticku tu som dostala v UK tak ze neviem ci je na Sk. Ale bolesti nemam akurat mam velku starost lebo som zase otehotnela a sa bojim ci sa mi to aj pri druhom porode nevratii poradte mi prosiiim lebo to naozaj potrebujem .Dakujem

fenomenia
7. jún 2013

ahojte, nie som po porode ani necakam babo, dlhe roky som mala krvacanie po stolici. Bola som aj na kolonoskopiu, nic mi nezistili. Bola som u chirurga, ten mi povedal, ze mam trhlinku na konecniku. Predpisoval vselijake maste, nic nepomahalo, snazila som sa zmakcovat stolicu nic nepomahalo. Nakoniec bol so mna nervozny, tak mi povedal co tolko s tym chodim. Prestala som , musela som sa s tym zmierit. Odisla som do Kanady,kde som zmenila zivotospravu. Na ranajky som mala kazdy den sojove mlieko, otruby, ovsene vlocky, cerealie, tiez som si davala kazdy den susene slivky. Po tyzdni stravovania som prestala mat krvacanie z konecnika. Vsetkym to radim a doporucujem, je to ucinne. Skoda penazi za drahe maste.

milota164
12. jún 2013

ja som mala tiez nieco podobne po porode , ale netrvalo to tak dlho.Natierala som si to Bepanthenom.

dada97
12. jún 2013

dievcata, prave som podobny problem riesila doma, je dobre urcite jest vela vlakniny, vlocky a tekutiny, aby stolica nebola tuha, vzdy som s tym mala problem a na zahojenie je skvely emergenci sprej, a bud aloe vera tycinka, ktoru mozte dat ako cipok, alebo urobit cipok z aloe vera koncentratu, ... je to neuveritelne ukludnujuci pocit a krasne to hoji
keby ste chceli viac info, kludne mi napist IP, a poslem vam na mail, lebo to tu neviem vlozit

janame
29. jún 2013

ahojte, tiež mám problémy s konečníkom... Pred rokmi mi boli odstraňované hemoroidy, odvtedy pravidelne po stolici používam vlhčený toaletný papier, dbám na hygienu, po tuhšej stolici preventívne natieram, no asi pred tromi týždňami (v období jahôd) ma neznesiteľne začal bolieť konečník - po stolici pri utieraní to bolo také štípanie/pálenie, akoby som používala šmirgeľ! Je možné, že jahody spôsobili svojimi zrniečkami nejakú alergickú reakciu na konečníku? Stretla ste sa s niečím podobným niektorá? Odvtedy je každý deň vyprázdňovanie pre mňa doslova nočná mora. Došlo to až do takého štádia, že pri stolici krvácam. Cítim na dvoch miestach pri zvierači bolesť, štípanie a odtiaľ ide aj tá krv. Čo najlepšie zaberá na zastavenie krvácania, hojenie takýchto trhliniek? Ďakujem za radu...

fissura
22. aug 2015

zdravim vas, xem sa s vami podelit o skusenost s analnou fisurou. nebudem tu rozpisovat ake su to muky atd. Len viem ake to je ked sa tesite z toho, ze cca po tyzdni sa uz trhlina konecne zacala zacelovat a na druhy den zase to sklamanie a cely proces strarostlivosti o hojenie zase opakovat a to nehovorim o tom, ze uz sa bojite stravovat ako doteraz. Takze moja skusenost je, ze som si kupil dilatator

http://obchod.mte.cz/dilatan-plus-p629

su tam 3ks ale ja som hned zacal pouzivat velmi opatrne ten najhrubsi teda 27mm, kludne zacinajte s malym alebo strednym, podla pocitou. Na mastenie pred aplikaciou pouzivam mast AVENOC alebo INFADOLAN, natriem si konecnik cca 2cm dovnutra a aj okolie a aj samotny dilatator a zacnem pomaly zatlacat dilatator do konecnika tak aby to nebolo neprijemne. Mozno zo zaciatku sa vam ho nepodari zasunut uplne ale trenujte dalej a zo zaciatku aj 3x denne po 5-10min. Dalej som pouzival a este prilezitostne pouzivam tieto cipky, ktore zmakcia stolicu

https://www.magister.sk/produkt/detail/produkty...

najprv som ich pouzival cca 5dni kazdu noc pred spanim aby sa trhlina mala cas zahojit, ale neskor len prilezitostne ked som pri vyprazdnovani citil, ze je to nad moje sily a aby som trhlinu neobnovil, tak som aplikoval capik, a do hodinky capik urobil svoju pracu a islo to lahsie. Urcite pomozu aj sedacie kupele v harmanceku. Stoji to za to si zvyknut a najst si cas na venovanie sa konecniku ako sa kazdu chvilu trapit a to nehovorim aj o bolestiach. Ja uz trenujem len vecer pred spanim cca 10 min. A takto fungujem uz 2 mesiace a mam zatial pokoj a mozem jest hocico a hlavne nemamvam taky strach kazde rano, ze co bude na toalete. drzim vam palce a v pripade otazok alebo nejasnosti mi napiste pokojne na simirendez@azet.sk , drzte sa.

petronia
5. máj 2016

ja som mala taktiez po porode... chirurg mi povedal, ze trhlinka vnutri sa hoji velmi tazko, dokonca vo vacsine pripadov sa nezahoji vobec, kedze je oblast konecnika velmi namahana a kazdu chvilu... ze najlepsie je to chirurgicky odstranit, je to otazka jednodnovej chirurgie, zakrok trva par minut (je v celkovej anesteze). Ja som malu vylucne kojila, rano som prisla do nemocnice aj s manzelom a malou, nakojila som ju, odstriekala si mlieko, ak by bolo treba este dokrmit (co mala odmietala manzelovi), mna zoperovali a potom som si prve mlieko odstriekala aby narkoza isla prec a potom som malu uz normalne dalej kojila... po operacii som este citila asi tyzden po stolici trochu bolest, aj krv som mala trochu, ale potom sa do uplne zacelilo a uz je po probleme... a to ja mam problemy s travenim a tvrdu a nepravidlenu stolicu stale, ale trhlinka je vyliecena a je to vsetko v pohode...

jurly
9. jún 2016

@ld1985 tak ako : podarilo sa ti ju zhojit? mne hrozi operacia..

eliska623
23. aug 2016

Akeho doktora mam navštíviť keď mam tiež rezavu bolest konecnika pri vyprazdnovani? Som 6 týždeň po pôrode a začalo mi to pred 3 tyzdnami.

jurly
29. aug 2016

@eliska623 najskôr chod k svojej obvodnej, ta by Ta mala nasmerovat zrejme ku chirurgovi.

assoska
6. sep 2016

@petronia ahoj, chcela by som sa opýtať kde ťa operovali (aký doktor) a čo konkrétne ti robili? lebo je viacero verzií : napr. vyrezanie trhliny alebo aj manuálna dilatácia konečníka prípadne jeho roztrhnutie aby povolil ten sťah...čítala som že robia aj ich kombináciu...ja sa to tiž trápim s konečníkom 3/4roka od môjho potratu v šietom mesiaci...najprv to boli zapálené hemoroidy (tie som riešila na chirurgii prístrojom hemoron) a popri nich mi začali problémy s trhlinkami, ktoré sa mi opakovane vracajú a to aj popri všetkých opatreniach (diétny režim a veľa pitia, ručná dilatácia, nitrátové maste a čípky,a naposledy aj rakytníkový olej)...môj problém s trhlinami spôsobuje tuhá stolica ktorú od ukončenia tehotentstva mám vždy pred alebo počas menštruácie a neviem prečo...neviem to ovplyvniť a neviem či sa mi to ešte niekedy vôbec upraví☹ak máte niekto podobný problém s tuhou stolicou počas menštruácie a viete ako na to na to, budem vďačná za každú radu...

mackoabc
21. sep 2016

@assoska ahoj, na tvrdu stolicu velmi dobre posluzia chia semienka, kludne sa daju dat do jogurtu, polievky.......alebo len zapit lyzicku semiacok poharom vody.....mozes aj 3x denne a potom staci znizovat davku.....odskusane, tiez som vyskusala od sliviek, psylium.....a neviem, co vsetko.... ☹ 😵

petronia
23. sep 2016

@assoska mna operovali v Cechach, kedze tu byvame a mala som 3mesacne dieta, takze nejake chodenie na Slovensko nehrozilo. viem ze to bola otazka mozno hodiny a bola som zoperovana aj s uspatim a prebratim... chirurg mi to vysvetloval, ze tu trhlinku ako keby laserom rozleptaju a spoja... ale neviem presne... vysvetloval mi, ze roznymi mastami a cipkami sa ta trhlinka nezahoji, alebo len velmi tazko a trva to velmi dlho, ze lepsia je operacia, kde sa to behom par minut spravi a je to... ja som sa bala akurat narkozy, kedze som v ziadnej celkovej nikdy nebola a hlavne kvoli malej a kojeniu... taktiez som sa bala ked som mala trhlinku, aby sa mi nejake skodlive latky nedostavali do organizmu a tym padom do mlieka, preto som to aj riesila... inac mna to nebolelo, alebo len minimalne som nieco citila v konecniku po stolici par minut a potom zase nic... teraz nedavno som mala tvrdu stolicu trochu ostrejsiu asi a opat som mala krv na papieri, takze sa mi ta trhlinka bud obnovila, alebo vytvorila dalsia... potom som mala este raz krv na papieri a potom uz zase nic... bolo to ale v case, ked som menej pila tekutin, preto bola stolica tuha asi moc.... kedze ma to nejako neboli a po konzultacii s pediatrom, ze do mlieka sa mi nedostava nic pokial sa na to neliecim nejakymi liekmi to moc ani neriesim... ked som mala krv po stolici, tak som si dala cipok Hemogel procto, aby sa mi ked tak trochu zahojila, ak to nejako funguje... to som davala aj malej ked mala krv na stolici a tiez trhlinku (ta ma tiez problemy s kakanim, zrejme dedicne po mne)... inac neriesim ziadnu dietu... snazim sa akurat lepsit pitny rezim... a chystam sa vyskusat tie susene slivky, a tie skusim dat aj malej... uvidime, mozno sa to zlepsi 🙂 drzim palec...

hildred
12. okt 2016

@eliska623 gastroenterolog

0silvia0
12. okt 2016

každý deň užívať psyllium...

gabona1
12. okt 2016

Buď gastroenterológ, alebo natieraj pravidelne sudokrémom, mám kámošku, ktorá to takto robí a pomôže jej to.

senta_sofia
12. okt 2016

@ld1985 skus si davat sirup lactulosa biomedica, volnopredajny, nam to odporucil chirurg, ze treba pravidelnu a makku stolicu.

assoska
12. okt 2016

@senta_sofia ahoj a nehovoril náhodou ten chirurg či sa dá laktuloza užívať aj dlhodobo každý deň bez toho aby to nejako po jej vysadení ovplyvnilo činnosť čriev a vyprázdňovania (nezlenivejú črevá?)ďakujem

senta_sofia
12. okt 2016

@assoska hej,aj priamo na tom je to pisane

hildred
7. jan 2017

Napisem svoju skusenost, lebo to vyzera, ze som uz nad tymto neprijemnym problemom uz zvitazila. U mna to zacalo uz pocas tehotenstva - tym, ze som brala rozne tehotenske vitaminy a preventivne mi lekari nasadzovali zelezo, tak som mala velmi tvrdu stolicu a zapchy. Casto som kvoli tomu ani nemohla ist z domu, mala som velke bolest, a po stolici krv. Lekar mi na to 2x odporucil len slivkovy kompot a dubovu koru...(nekomentujem)
Po porode sa to samozrejme len zhorsilo, trpela som dlhe tyzdne,az som dosla az do stavu, ze som od bolesti ani nemohla spat, sediet, oddychovat. Kazdy pobyt na zachode bol horor, bolo to ako vytlacit ziletku. Liecila som si vsetkymi sposobmi "hemeroidy", co samozrejme vobec nemalo efekt, tak nakoniec som sa vydala za gastroenterologom. Ten ma nemohol ani vysetrit, tak ma to bolelo. Predpisal mi rectogesic a aj ked to bolo riziko z hladiska kojenia, tak som ho vybrala (cca 6 tyzdnov). Trochu to zaberalo, ale vzdy uz ked som myslela, ze som OK, stacilo trosku polavit v strave a problem sa vratil. Popri tom som robila vsetko na zmakcenie stolice - jedla som strasne vela ovocia a zeleniny, jedla v podstate len polievky, davala si psylium (z toho som ale zacala chudnut a stracat mlieko) Nakoniec som to zacala riesit pomerne radikalne - kazdy den rano som si nasadila glycerinovy cipok. Aj ked ma v lekarni upozornovali, ze na tom vznika zavislost (vraj nebudem moct ist bez toho na zachod), povedala som si, ze radsej si neskor poriesim "zlenivene creva", ako ist na kolenoskopiu, operaciu, alebo takto trpiet. Brala som to kazdy den asi 4-5 tyzdnov a malo to uspech, den odo dna sa to zlepsovalo. Uz som z toho min. mesiac vonku, prezila som v zdravi aj tvrdsie stolice bez navratu trhliny. Nechcem nikoho nabadat porusovat odporucania lekarnikov, je to asi dost riziko, ale pre mna to bolo mensie zlo. A len na zaver dodam, ze sa mi nic nestalo, chodim na zachod uplne normalne od prveho dna po vysadeni cipkov.

jaska123
19. jan 2017

@dada97 zdravim poradite mi ako urobit tu tycinku z aloe. Dakujem

janhor
4. apr 2017

@dada97 dobry akt druh aloevera ste uzivali?