Tŕpnutie pri tetánii

bosorka2828
29. máj 2020

Ahojte, tie, ktore mate tetaniu, ako sa u vas prejavuje? Konkretne myslim trpnutie. Mne bola diagnostikovana pred 3 mesiacmi uzivam magnezium, ale vobec mi nepomaha. Takmer denne uz pol roka citim zvlastne pocity. Najprv mi trpla len jedna noha po koleno, neskor sa pridali aj prsty ruk, na vrchu hlavy mi akoby behaju mravce pod vlasmi, pred 2 tyzdnami som mala pocit akoby mi trpol aj zadok, take zmeravenie. A posledne dni mam pocit ze mi mravenci uz aj brucho a krize. Neviem ci je to pri tetanii normalne, vacsinou som sa vsade docitala len o trpnuti koncatin. Mate to niekto podobne?

hradnapani
29. máj 2020

a vapnika mas dostatok? pri uzivani magnezia a tejto diagnoze je tiez velmi potrebny - medzi magneziom a vapnikom vsak musia byt aspon dve hodiny, aby sa oba mineraly mohli dobre vstrebat.

merien259
30. máj 2020

@bosorka2828 ahoj moje Príznaky pri tetanii trpnutie celej polovice tela začalo to polovicou nosa jazyka pery a potom to prechádzalo do celej ruky nohy, zrýchlené dyvanie, búšenie srdca hneď mi aj tlak vyskočil mračenie v hlave, hlava ako vo zveraku, tlak na hrudi myslela som ze mi je koniec, že je to infarkt.... Robilo mi to problém hlavne v aute autobuse nemohla som cestovať autom viac ako 15 minút... Keď to na mňa prišlo musela som hneď vystúpiť.... Užívam iba magnerot občas sumive tbl. Vápnika

eliska13
30. máj 2020

@bosorka2828 je to normálne okrem iných príznakov každý má iné.Len veľa dobrého magnézia asi Ti neurológ predpísal to lepšie a vápnik a iné minerály, b vitamíny, Milgamma je dobrá.Nevsimat si tu Ti nič nepomôže cvičiť, prechádzky, dobre spať, jesť, znizit ventilovať stres je to už na celý život nie nebezpečné, ale nepríjemné
Mojej kamarátke ruky vykrucalo a pery sa jej drkotali, ale ona mala veľa príznakov nepríjemných dostala slabé antidepresíva a je pokoj

lenka048
30. máj 2020

Ahoj.. Tiez mi pred 2 mesiacmi zistili tetaniu a mavam vselijake priznaky. Najprv som nechcela verit ze to je tetania, lebo na nete som si precitala vselijake priznaky ktore mi vobec nesedeli. Tiez beriem 4x do dna magnezium a este aj lieky, teraz si neviem spomenut na nazov. Trosku sa mi to zlepsilo ale tiez nic moc. Mna strasne palili nohy a stehna. Skoro cely zivot mi trpli nohy ako chodidla ale sa to teraz zhorsilo do celeho tela. 3x mi trpla az tvar ako keby elektrizovala a ruky a cele telo. Teraz stale pocitujem tie nohy

bosorka2828
autor
30. máj 2020

@hradnapani mliecnych vyrobkov, maku, chia semienka... to vsetko jem, tak predpokladam, ze vapniku mam dost, ale mozem skusit pridat. Odber krvi mi nerobili, ako mi neurolog povedal, v krvi hodnota je irelavantna, ze ide o tu vnutrobunkovu hladinu ak si dobre pamatam.

merien259
30. máj 2020

@bosorka2828 no myslím si ze z krvného obrazu by zistili aký minerál ti chyba aspoň u mňa to tak bolo obvodný zobral krv a povedal ze mi chyba horcik a vápnik

hradnapani
30. máj 2020

@bosorka2828 tak to potom by som vapnik asi uz nepridavala, toto by ti malo stacit. mozno pripadne D vit pridat, aby sa ten vapnik vstrebal lepsie. a spominane B vitaminy (milgamma) je tiez dobra. Ono je to tazke sa niekedy zbavit tychto priznakov, je to beh na dlhsiu trat, tak drzim palce, lebo aj psychika dostava zabrat.

bosorka2828
autor
30. máj 2020

@merien259 ach jaj, to muselo byt velmi stresujuce, pri takych pocitoch by som tiez myslela, ze je to infarkt. Ja taketo zachvaty nemam, zatial 😄 zato mam stale, bez prestavky nejake trpnutie.

bosorka2828
autor
30. máj 2020

@lenka048 a citis aj mravencenie na bruchu ci chrbre? Mna dost vystrasilo, ze netrpnu len nohy a ruky, ale zacal aj zadok a oblast okolo pasa.

bosorka2828
autor
30. máj 2020

@hradnapani vidis, dakujem za tip, D vobec neuzivam, davam malemu rybi olej, kde je Dcko, tak si skusim aj ja uchlipnut 😉

bosorka2828
autor
30. máj 2020

@merien259 robila mi obvodna odber krvi, no ako vravim, neurolig povedal, ze je to irelavantne 🤔

bosorka2828
autor
30. máj 2020

Zo zaciatku som citila mravencenie 2 tyzdne, potom bol 2 tyzdne klud a znovu...no podledne 2 mesiace stale cosi, uz ani neviem ake to je "normalne" ked nic nemravci, netrpne... robili mi okrem EMG aj MRI mozgu, ale vysledky nemam zatial. Ten stres z toho, ci to bude v poriadku je velky a urcite psychickej pohode nepomaha. Keby som si bola ista, ze je to len tetania, neriesila by som to, no zatial sa bojim, aby sa za tetaniou neskryvala ina diagnoza.

lenka048
30. máj 2020

@bosorka2828 nie na chrbte a bruchu necitim mravcenie :( robili ti test na tetaniu? Ja mavam lepsie a horsie dni.. Niekedy ok no najhorsie je ked som v klude a lezim napr.. Ked sa hybem tak som ok a necitim nic

bosorka2828
autor
30. máj 2020

@lenka048 ano, robili mi test na tetaniu, EMG vysetrenie a tiez hyperventilacny test, vysla vysoko pozitivna tetania. No poslal ma doktor este pre istotu na mri, len to cakanie na vysledok je velmi stresujuce....

martinusik91
30. máj 2020

Treba sa s tym naucit zit... Zmena zivotospravy, dostatok spanku, nerozculovat sa nad malickostami a blbostami. Zacat si uzivat zivot. Naucit sa oddychovat, relaxovat a vediet vypnut. Brat veci s nadhladom. Ja sa to tiez uz pomalicky ucim a priznaky su raz viac raz menej. Citit to pri zmene pocasia a pred menzesom sa to vzdy zhorsuje teda aspon mne. A pri velkom strese. Z vitaminov je vyborny magnerot ma vysoku vstrebatelnost. Vela ludi hovori ze tetania je len vysledok nejakeho ineho problemu v tele ktory treba najst a dalsi ta zas poslu na psychiatriu. Ale kto nezazil nepochopi co preziva clovek s tetaniou...

merien259
30. máj 2020

@bosorka2828 áno bolo to stresujúce a poriadne nakoniec som musela užívať AD a lexaurin na ukludnenie... No ako som zistila ze som tehu tak som bez liekov je to niekedy ťažké ale dá sa to vydržať ja mam zistenu aj uzkostno depresívnu poruchu

jaass
1. jún 2020

@bosorka2828 ja som mala to iste co pises. Tetaniu mam 4 roky. Po roku a pol som sa sama naucila co a ako. Tetaniu nemám zo stresov ale z pretazenia. Tazko som robila, spustila sa. Dialo sa to nejako takto. Ráno som sa prebudila, bolo mi super, citila som sa 'nabita' na 100%. Okolo obedu zacinalo vycerpanie a okolo 15.00 hod som uz nedokázala nic robit. Jednoducho nič. Prestala som fungovat. Večer záchvaty - sťažené dýchanie, pichanie na hrudi, kŕče, neskutočne kŕče rúk, nôh, prave oko mi klikalo, ústa mi tiež 'ťahalo', mravencenie na dennom poriadku. Odchadzala som. Zo zaciatku, ked som dostala záchvat aj pre mna to bolo nieco uplne nove tak som sa kusok bala. Neskor, ked uz som mala zachvaty, tak som to brala v pohode aj ja aj moj manzel. Ked som bola u rodicov, tak mamka tiez to brala uz v pohode. Najdôležitejšie je nestresovat. Musíš byť v pohode. Magnezium beriem ale ja chodím na magnezium do zily k mojej lekarke. Bez toho by som to dávala zle. Ak chces nejaké info kludne mi napíš spravu, môžme popísať. Rada pomôžem komukoľvek.
Mňa zaráža na lekároch, že skoro každý povie, že to je psychika. Nie, kurva,nie je to psychika. Ale to len hlúpy lekar povie.

martinusik91
1. jún 2020

@jaass presne ja som podobny pripad ako ty. Hlavne neurologovia co mam skusenosti hned davaju antidepresiva... A uplne zbytocne. Mne doslova povedal ked som ich odmietla ze ked ma to prestane bavit nech pridem a ze mi ich predpise. Aby som koli mozno par dnom v mesiaci ked mi je horsie napr pred menzesom brala cely mesiac lieky no nech ide do...

jaass
1. jún 2020

@martinusik91 mne tiež chceli dat antidepresíva a ked som povedala, ze nebudem brat, ze nepotrebujem tak zo mna urobili chorú

bosorka2828
autor
1. jún 2020

@jaass a citila si mravencenie aj po tele? Brucho, zadok, chrbat? Alebo len koncatiny? Lebo mna dost stresuje prave to mravencenie na bruchu. Ja sa velmi bojim, aby to nebola skleroza multiplex, preto som trvala na mri vysetreni a teraz kazdy den cakam, ze aky pride vysledok. Nemam ziadne stresy, som na materskej... prvy neurolig u ktoreho som bola 3x ma nebol schopny ani na mri poslat, dal mi magnosolv. Ked nepomahalo predpisal mi lieky biston, netusila som co to je, ani on sam mi to nepovedal a ked som doma otvorila pribalovy letak, skoro ma vyrutilo - antiepileptika. Napriek tomu, ze epilepsiu nemam a ani mi na bu nerobil testy. Uzivala som to 4 dni a vyhodila, bola som uplne nepouzitelna, oblbnuta, len na spanie ma cely den bralo. Zmenila som neuroliga, ten mal uplne iny pristup, sam ma poslal na mri, aby sa vylucila ina diagnoza, aby sme boli obaja spokojni, ze je to "len" tetania.

jaass
1. jún 2020

@bosorka2828 no máš pravdu. Veľa príznakov je rovnakých na tetániu a sklerózu multiplex. Ja mám tetanicky syndrom, mamka ma SM a zozaciatku, ked som mala tetaniu tak si mamka myslela, ze mam sklerozu....este som ju nevedela ovladat 🙂 no trpnutie brucha mám. A pri sm je dôležitý priznak, ze nahle stracas zrak.

bosorka2828
autor
1. jún 2020

@jaass boze, ani nevies ako sa mi ulavilo, myslela som, ze to trpnutie, ci mravencenie brucha, alebo ako to nazvat, nemoze byt od tetanie. Ruky, nohy ok, ale brucho?! Tak som rada, ze nie som jedina. Tebe mri robili? A ten zachvat sa ako u teba prejavuje, krce, dychanie a tak ako to popisuju? Ja som taky zachvat nemala, zato pol roka vkuse mi cosi trpne.. uz si ako hypochonder pripadam.

bosorka2828
autor
1. jún 2020

@jaass a ako casto chodis na to magnezium do zily? K obvodnej? Ci k neuro?

bosorka2828
autor
1. jún 2020

@jaass zrak mam v pohode. A ako si sa naucila tetaniu ovladat? 😉 Mne sa to nedari 🤔 pritom zijem zdravo, nestresujem, dobre jem, spim...

bosorka2828
autor
1. jún 2020

@martinusik91 a ake mas prejavy tetanie? Pred menzesom sa ti zhorsia a ked zacne znovu sa vytratia?

martinusik91
1. jún 2020

@bosorka2828 tak den dva pred trpnutie koncatin, pocit na vracanie a taky nepokoj a unava.

element05
25. okt 2020

@lenka048 ahoj, mozem sa spytat ci to trpnutie bolo take akoby oslabenie ruk a noh? Ze sa horsie chodilo a tazke akoby ruky?

element05
31. okt 2020

@lenka048 ahoj, mozem sa spytat ci to trpnutie noh si mala aj dlhsie? A od kolien dole, tak ze si nemohla dobre chodit? Lebo ja mam tetaniu, teraz sa mi zhorsila a citim obrovsku slabost ruk a noh....take trpnutie od kolien dole

babullka1
22. júl 2021

@merien259 môžem sa spýtať ako si zvládla tehotenstvo?

merien259
25. júl 2021

@babullka1 ahoj, na moje počudovanie az velmi dobre... Mne tehotenstvo velmi pomohlo brala som aj lieky na úzkost a depresie a nakoniec som ich uplne vysadila, maly bude mat rok a som bez liekov