Turbinoplastika - rekonvalescencia

beam10
23. apr 2022

Dobrý deň, včera som absolvovala turbinoplastiku (odstránenie zhrubnutých častí nosových mušlí) je tu niekto kto to absolvoval a vie mi povedať aká je rekonvalescencia a kedy začnem normálne dýchať? Alebo nejakú radu na urýchlenie, zlepšenie dýchania? Viem že teraz je to čerstvé a ešte opuchnuté aj s chrastami preto mám pocit upchatého nosu. Aký priebeh po zákroku ste mali vy? Dúfam že to odzneje a sprej nebudem potrebovať bola som závislá na otrivine 😔

jaskolka
23. apr 2022

Tetaz budeš chodiť na odsávanie na orl ambulanciu. Predpokladám, že ti odstránili tamponadu dnes, je normálne ze sa ti zle dýcha je to v podstate čerstvá rana, máš tam hlieny, krvavé zrazeniny, plus možno dlahy (plastové vystuže) ktoré ti po 7 dňoch orl doktir vyberie.
Sú dobré aj pre plachý fyziologickym roztokom, to tiež ti ukáže orl doktor na kontrole. Mala by si ísť k nemu po 3 dňoch od prepustenia.
Nenamahaj sa tetaz, nič ťažké nedvíhat, ani nejaké športy, kvôli krvácaniu.
My co sme mali pacientov po tomto zákroku, tak cca po mesiaci už boli úplne v pohode, aj skôr.

surama
23. apr 2022

@beam10 Ahoj, ja som mala septoplastiku a turbinoplastiku naraz. Ked mi odstranili tamponadu a potom dlahy, tak potom mi odsali zvysne krvne zrazeniny ( asi po tyzdni) a uz som v podstate mohla dychat a vyplachovala som si nos Vincentkou. Pre mna vykupenie po rokoch, ked som vkuse pouzivala nosne spreje, lebo moj krcny povedal, ze sa to neda liecit... Potom som zmenila krcnu a ta ma hned poslala na operaciu. To bolo v roku asi 2016 a odvtedy som ani nebola chora, az teraz mam covid 😕 Inak som za cele obdobie ani raz nemusela pouzit ziaden sprej do nosa ☺️ A to hojenie neviem ako dlho trvalo. Kazdym dnom to bolo lepsie a lepsie. Asi tak po 2 tyzdnoch po operacii to bolo super, ale kym to bolo tip top, tak neviem..mozno mesiac to trvalo... Ale fakt som si nos poctivo vyplachovala 🙂

beam10
autor
23. apr 2022

@jaskolka mne robili iba turbinoplastiku, ziadne plasty v nose nemam len dnes mi bola odstranena tamponada.. v nose uz nemam nic uz sa to len lieci len zatial stále neviem dychat

jaskolka
23. apr 2022

@beam10 tak to máš ľahšie, skôr sa zotavis. Ono je normálne, že ešte niekoľko dní sa ti bude dýchať horšie, ale postupne to povolí.
Určite odporúčam vyplachy nosa.V zdravotníckych pomôckach si môžeš kúpiť takú konvicku, je to fakt dobra pomôcka

beam10
autor
23. apr 2022

@jaskolka skúsim, ďakujem za radu 🙂