Uhryznutie psom. Treba dávať injekcie proti besnote?

penelope2066
13. apr 2009

Mam maleho 3 mesacneho yorkshira a dnes pohryzol moju sestru.Nieje to velka rana len taka bodka ale islo jej s tade dost krvi.Bola som s nou na infekcnom a tam nam len povedali,ze najprv treba vysetrit psa a potom prist ak bude podozrenie proti besnote.Problem je v tom,ze pes ma vsetky ockovania okrem besnoty,na to sme mali ist zajtra-aj ideme.A este mu bude veterinarka robit navyse vysetrenia proti besnote.Bol pristup zdravotnikov spravny?Nemali sestre dat hned nejaku injekciu?Mate niekto skusenost,ze Vas pes pohryzol cloveka?Ake vysetrenia musel potom pes absolvovat a kolko sa za to plati?A co potom clovek,zacal dostavat injekcie aj ked sa nic nezistilo?

nobody
13. apr 2009

někdy se dává anti - tetanus
nevím, jaký je postup .... ale zajímalo by mě, co kdyby ji kousnul neznámý pes (od kterýho nemáš info o vzteklině) ..to by asi postupovali jinak, co?

nobody
13. apr 2009

tak tady něco jsem našel

* Ošetřujícímu lékaři sdělte druh zvířete, které Vás poranilo, a zda se jedná o zvíře známé, tj. dostupné dalšímu vyšetření, nebo zvíře neznámé.
* V případě, že se jedná o zvíře neznámé, budete ihned odesláni na infekční oddělení, kde bude zváženo zahájení očkování proti vzteklině, event. podání příslušného séra.
* Pokud se jedná o zvíře známé, pak je potřeba zajistit jeho veterinární vyšetření. Proto musíte ošetřujícímu lékaři sdělit adresu chovatele.
* Dle veterinárního zákona č. 166/1999 Sb. je povinen vyšetření zvířete ve stanovených termínech zajistit majitel (chovatel) zvířete, které poranilo člověka. Navštivte proto chovatele, informujte jej o svém poranění a domluvte se s ním na vyšetření zvířete. Zprávu o veterinárním vyšetření zvířete předložte nejpozději do 72 hodin od poranění svému ošetřujícímu lékaři.
* Druhé veterinární vyšetření se dělá za 5 dnů a zprávu rovněž doneste ihned svému ošetřujícímu lékaři.
* Postup je stejný i při poranění zvířetem, které bylo očkováno proti vzteklině!
* Pokud se s chovatelem zvířete nedohodnete na vyšetření, obraťte se na Krajskou veterinární správu, inspektorát Zlín, Lazy V/654, tel.č. 577 431 216, která je zplnomocněna učinit potřebná opatření v případě, že chovatel nebude respektovat ustanovení zák.č. 166/1999 Sb. o veterinární péči.
* Pokud nedostane Váš ošetřující lékař obě veterinární potvrzení ve stanovených termínech nebo pokud bude u zvířete vysloveno podezření na vzteklinu, je povinen Vás odeslat na infekční oddělení k rozhodnutí o zahájení očkování.
* Bude-li nutno Vás proti vzteklině očkovat, pak nepodléhejte nadměrným obavám. Toto očkování je srovnatelné s jakoukoli běžně používanou jinou očkovací látkou, kterou jste již byli očkováni. Není tedy ani nadměrně bolestivé, ani se neaplikuje do břišní krajiny, ale do svalu v horní třetině paže.

lucindela
13. apr 2009

no,aj mna by to zaujimalo,aky je postup...kedze mame psika...zatial sa nam to nestalo...ale clovek nikdy nevie...tak hadam ti,co maju skusenost,tak poradia... 🙂

drejka
13. apr 2009

penelope - mňa uhryzol pes pri bicyklovaní, bol to túlavý vlčiak, takže očkovania určite nemal žiadne. Na pohotovosti mi dali injekciu, na druhý som som nastúpila do nemocnice na 4 dni, kde som znova dostávala injekcie proti besnote. Po prepustení z nemocnice ma znova zaočkovali po mesiaci a potom po troch.

fifinna
13. apr 2009

môjho manzela kusol cudzi pes, ktoreho sa nepodarilo chytit. Dostal zoznam ockovani a podla toho bol viac krat na ockovanie, ale nepamätam si kolko krat a ani , ci ho hned ockovali na pohotovosti, ale skôr ano. Penelope, pochybujem , ze tvoj psik ma besnotu, je este mladucky a nemal ju kde chytit. Informovali sme sa vtedy u veterinara a on povedal, ze u nas nebol zatial ziadny pripad zisteny na besnotu, psom a ostatnej zveri je zhadzovana potrava v ktorej je latka proti besnote, bolo to vlastne aj v spravach. Myslim, ze sa nemusite bat.

mamutka
13. apr 2009

asi preto lekar nenavrhol iny postup, ze je to len 3mes stena a starate sa on sami, dobre viete, ze je zdrave a besnotu ani nema kde dostat v podstate. Moju mamku uhryzol pes, nastavila ruku, ked isiel chmatnut nasu malu fenu, ktora to cele vyprovokovala 😀 majitel otrcil ockovaci preukaz ktory bol v poriadku a mame to osetrili dost jednoducho, uz si to moc nepamatam. Neboj, take steniatko hryzka zo srandy, este sa stane....pri neznamych psoch je to drsne, nechcela by som tie injekcie...tusim idu do brucha...

slunicko552
13. apr 2009

Když je to pes,který je známý-tj.jde na prohlídku,měl by jít na vyšetření 3x z odstupem jednoho týdne.
mamutka teď už se to nepíchá do břicha,ale kdysi jo-to muselo být hrozné 😔

aponchie
13. apr 2009

boli to pichani do brucha?

slunicko552
13. apr 2009

apo už se do břicha nepíchá,ale když se píchala,tak to prý bolelo hrozně.A myslím,že se píchalo 3x ☹

nevesta
13. apr 2009

Ahoj, ak je to pes, ktoreho poznas a mas moznost ho priviezt k veterinarovi, tak postup je presne taky, ako vam, povedal zdravotnik.. So psikom k veterinarovi, spravi prehliadku a da razitko, ze si tam bola, o 10 dni opat, skontroluje psa, ak bude ok, tak da razitko a je to v pohode...

Je to lepsie, akoby sestre hnes pichali tie hnusne bolave injekcie...

Ak je to pes tulavy a k veterinarovi ho nevies zobrat, tak sa davaju injekcie hned, ale je to hnus a vraj strasne bolia... Tak nech je sestra rada 😉

roasha
13. apr 2009

penelope,priklanam sa k nazoru,ze havko sestru cvakol len v ramci hry,a je nepravdepodobne ze ma besnotu. 😉
mna nas pes uhryzol/vsetky ockovania ok/,ked som cakala malu/v 5tt/,a zhodou okolnosti ma na druhy den zavreli do nemocky na mesiac/rizikove tehu/
modrina na cele predlaktie/krv liala ako zo svini/,sestricky mali problem brat krv,ale kedze ockovania boli oki/aspon psove/,vobec sa to neriesilo,a to som nemala ani tetanovky v poriadku/15r po funuse/ 😅
vobec by som sa nebala 😉 🙂

penelope2066
autor
13. apr 2009

ved zajtra s nim idem k veterinarovi,spravi mu vysetrenia a zaroven ho zaockuje proti besnote.ano viem,ze je to moj vlastny psik a ma len 3 mesiace ale uz sa hrava aj s inymi psami-samozrejme pod dohladom a niesu tulave.majitelia su z nasho cinziaka.ale clovek tiez nevie ci aj tie ostatne psy su naozaj ockovane.preto som sa tak vylakala a isla so sestrou na infekcne.tiez si myslim,ze je zdravy ale uplne kludna budem zajtra po vysetreniach.

penelope2066
autor
13. apr 2009

a uhryzol ju preto lebo ho vencila vonku a zobrala mu kost,ktora sa povalovala v trave.nieje to velka rana,len taka malicka ale krv sa liala riadne.

roasha
13. apr 2009

penelope,ani to nie je prostredie na nakazenie sa besnotou 😉

roasha
13. apr 2009

mna cvakol,lebo som bola hnusna,chcel spat,a ja som ho hladkala 🙄 ...ako mi to mal povedat? 😀

penelope2066
autor
13. apr 2009

ja sa bojim len preto lebo proti besnote este ockovany nebol.to sme objednany na zajtra-zakon schvalnosti ze sa to stalo dnes.

roasha
13. apr 2009

neboj sa,urcite je ok 😎

mima1
13. apr 2009

penelope to iste sa stalo mne ked mala moja mala svina tri mesiace a doniesla som ju domov 😀 pokusala ma pri hre a tak som volala k vetovi co mi ju ockovala a povedal ze besnotu injekciu este nema a ze sa nemusim bat lebo ze ona ma latku proti benote este od matky a ze je ucinna do pol roka zivota stenata. takze nikam som nesla a je to v pohode. teraz ma viac ako tri roky a nic mi neni. tiez mi tiekla krv

kili
13. apr 2009

no tak takto by som sa tým teda nezaťažovala, však také šteňa vás ešte kusne 😉 tými ich ihličkami sa to stáva fakt bežne, že kusne do krvy.

daskak
13. apr 2009

aojte, pripajam sa aj ja.. mojho strasieho syna kusol vo stvrtok pes pri bicyklovani... reval ako by mu nohu odtrhlo 😠 😠 😠 ... on sa asi viac zlakol ako ho to bolelo.... odrinisko ma doteraz riadnu... ale pes bol nastastie ockovany, este zasjtra nas caka infektologia...ale myslim ze to bude ok...
penelope... neboj sa, svokra ma civavu a tiez je to steniatko a v ramci hry tymi ihlickami dokaze naozaj riadne cvaknut

nevesta
13. apr 2009

Stena sa proti besnote ockuje az v 6 mesiacoch 😉 dovtedy ma protilatky od mamy... A suhlasim s ostatnymi babami, este vas pokuse milion x 😉

lucindela
13. apr 2009

ani sa necuduj,ze ju pohryzol,ked brala kost... 😀 nasa to robi casto...preto,ked zerie...nikto ju neprovokuje...lebo bude mat smolu... 😀 😀 😀 psik si iba mysli,ze mu to chces zobrat,preto tak reaguje... 🙂 tiez si myslim,ze sa besnota nepotvrdi..je este maly...ale ako si napisala...nikdy clovek nevie....a tiez,ak sa nemylim,tak sa stena proti besnote ockuje v 6.mesiacoch....

penelope2066
autor
13. apr 2009

mne ho budu proti besnote ockovat zajtra,to mi uz dala termin davnejsie.
ano zobrala mu kost,ale preto lebo sa povalovala v trave a bohvie co to bolo zac.ale on byva nervozny aj ked mu utieram labky.
no ale ako zautocil dnes...
jasne ze to pocvaka eate vela krat,ale som sa strasne zlakla.

mamutka
13. apr 2009

penelope, nestresuj sa uz tolko - trojmesacny yorksiracik.....mna pohryzol kon a tu som 😀 😀 😀 besnotu nemal, on to robil pre zabavu, nie koli kosti. A esteze nie az na kost 😀

mima1
13. apr 2009

penelope ak to urobi zas treba mu poriadnu svihnut je jedno cim najlepsie su noviny zrolovane a razne povedat fuj alebo nesmies. viac si to nedovoli. alebo ho chytit za kozu na krku a poriadne ho vytriast. potom si ho nevsimat. to myslim vazne. u nas to vzdy fungovalo. teraz mozem mojej zobrat kost aj z papule a nedovoli si

jabber
13. apr 2009

Pravděpodobnost, že tvoje štěňátko má vzteklinu je nula 😉 Takovej prcek vás kousne ještě xkrát, hraje si a zoubky má jako jehly 🙂

lucindela
14. apr 2009

je to este stena a aj bude,kt.sa chce hrat... 🙂

jana1554
21. máj 2015

Dobrý deň nedávno mojho priatela pri prechadzke uhryzol pes taky zvlašny vlčiak koli ,,infekcii mu museli odrezať nohu ,,, ale naštastie som našla na internete stranku s ktorou som velmi spokojna a maju tam pištol ktora obsahuje kapsaicin a je ovela učinnejšia ako plynova alebo kaser :http://www.nesmrtiacezbrane.sk/guardian-angel/guardian...