Upchané mliečne žľazy. Ako ich spriechodniť?

jamik
20. aug 2007

Uz dva dni mam zatvrdnutu a bolestivu cast prsnika. 8 mesacneho syna stale len cisto kojim, takze pije casto. Davala som si aj vinovy obklad, aj slivkovy lekvar, aj slivovicu, ale nedari sa mi to odstranit. Teplota rano zacala ist hore, ale myslim, ze zapal som stiahla, lebo uz som bez teploty. Len neviem pustit tu zablokovanu cast. Aj masirujem pod teplou vodou, aj davam malemu, aby z neho tahal, aj si to pokusam potom odsat, ale nedari sa mi. Z prsnika uz neide ziadne mliecko, ale stvrdnuta a bolestiva cast stale ostava. Poradte mi prosim, uz som z toho zufala. ☹

lubec
8. dec 2008

jamika,len kojis,nedavas ziadnu inu stravu?

skutik
8. dec 2008

sama som si tym presla pred mesiacom...

oxytocin kvapku do oboch dierok nosa pred každým kojením - spusta tvorbu mlieka... oxytocin da lekar, ak si u neho nebola (co ale odporucam), lebo ak stupnu teploty treba antibiotika...
a teraz rady od pôrodnej asistentky, ktore mi fakt pomohli:
- kapustny list zmrazit a hodinu si nimi robit obklady prsnika (neprijemne, ale treba to vydrzat)
- potom sprchovat teplou sprchou
- prilozit dieta a odsavat a odsavat a odsavat - mne bola odsavacka prd platna, roztahala mi to mala...
- zopakovat podla potreby - ja som to absolvovala asi tri krat a potom do uz slo...

ide totiz o to, ze opuch mliekovodu ho vlastne znepriechodnuje a to stiahne prave ten kapustny list, tepla sprcha mliekovody potom rozprudi a dieta rozhtaha 🙂

lubec
8. dec 2008

robia sa aj lanove obklady

saska.t
8. dec 2008

no ani nemam co dodat vsetko ste napisali akurat pod tou teplou sprchou treba zatvrdlinu rozmasirovat a ked ides kojit velmi pomaha teply obklad na prsko, miesto zmäkne a mliecko rychlejsie sa spusta a dietatko nemusi tolko tahat aby sa mliekovod spriechodnil ...
inak ten kapustny list je vyborna vec a 100% pomaha, ja som ho dala na chvilu do mrazaka, potom trosku pomrvila v ruke aby pustil stavu a sup na noc do podprdy a zapal bol fuc .... 😀

kacka.va
8. dec 2008

ještě bych dodala... přiložit dítě tak, aby brada směřovala k místu, kde je to ucpané.

erikasadek
8. dec 2008

no sirinka, kvoli tomu, je matka na styroch, takze prsnik vysi, a dieta , taha, teda z mojej hlavy to nie je , je to od napiasane, od lekara, inac hrozi zapal, a samozrejme, aj liecba, inac odporucaju aj lecitin, vtedy....
tym padom porsnik je vodorovnej polohe, ale takto vraj lepsie dieta vsetko vytaha.... 😉

to si pamatam, ked som hladala pre seba, davnejsie.... 😉
ale o brade nepisu nic, kedze prsnik je vodorovne dolu zveseny.... 😉

kacka.va
8. dec 2008

erika: ale nejvíc tahá z toho místa, kam směřuje brada, je to skoro ve všech příručkách o kojení 😉. Mně to teda nerozsála, aspoň teda ne moc, musela jsem při ucpaném mlékovodu vzít odsávačku a spodek směřoval taky k postiženému místu a tou jsem to měla za 10 minut uvolněné. Zajímavý bylo, že to mlíko z ucpaného mlékovodu bylo úplně slané, asi jak tam bylo dlouho. a jinak teda když jsem to zkoušela s malou, tak ležela na zádech já já se okolo ní točila, aby mi to fakt uvolnila

erikasadek
8. dec 2008

to nevadi, ja som vam dala len iny pristup, neberte to ze vam davam, ze,ako jediny funguje, takto sa napriklad odporuca tu..

😉

sirinka
8. dec 2008

erikasadek ok 😉

inac naozaj to bolestive miesto, zatvrdlinu netreba az tak masirovat ale pri dojceni prsnik stlacat a vyvijat na to miesto staly tlak aby to skor povolilo.

pri tom kapustnom liste si treba dat pozor mamicky, ktore mate problemy s mnozstvom mliecka, moze vam este znizit jeho tvorbu...kapustny list sa skor pouziva pri nadprodukcii mlieka a bolestivom naliati prsnikov.

saska.t
8. dec 2008

jedine co kapustny list robi je, ze pomaha proti zapalom, sirinka s produkciou mlieka to nema nic spolocne, je pravda ze sa pouziva pri bolestivom naliati prs ale na produkciu mlieka nema ziadny vplyv ...

sirinka
8. dec 2008

http://sites.google.com/site/vasamamila/Home/ja... tu su rozne materialy o dojceni, skuste pozriet

sirinka
8. dec 2008

saska beriem spat...este raz som si pozrela tie materialy, pise sa tam iba dohad, ze prilis caste pouzivanie mozno moze sposobit znizenu produkciu mlieka...ok, ospravedlnujem sa

annag
8. dec 2008

ja by som len na rekapituláciu:

pred dojčením a odsávaním - musíme prsník nahriať, aby mliečko ľahko tieklo

po dojčení - dáme studený obklad, aby sa zápal stíšil - kapustný list, octan ....

brada má smerovať k postihnutému miestu, z veľkej väčšiny je postihnutá časť okolo pazuchy - používame napr. futbalovú polohu, erikasadek má pravdu, tá poloha je dobrá preto, že mliečko tečie v smere gravitácie a teda ľahšie ide von, no stačí, ak sa pri futbalovej polohe či odsávaní viac nakloníme

plné prsníky môžu byť:
po pôrode, ak prudko nastúpi laktácia - tzv. kamenné prsia, lesklé, veľmi ťažké - treba odsávať a prikladať bábo do nemoty celý deň, na úľavu dať studený obklad, pred kojením teplý, polohy nemusíme striedať, oxytocín nepomôže - mliečko preniklo do okolitých tkanív

sterilné upchatie - mastiditída - ak sa časť prsníka dlhodobo zle vyprázdňuje, mliečko v ňom zhustne, ťažko ide von, cítim hrču, bolesť, pichanie v prsníku, cítime sa ako na chrípku, môže byť krátkodobo zvýšená teplota - zase -odsávame a kojíme čo najviac, striedame polohy - nahrievame a chladíme prsníky ako som písala vyššie, môžeme použiť aj oxytocín, ak je to v popôrodnom období

infekčná mastitída - je len komplikáciia sterilnej, z drvivej väčšiny je spôsobená baktériou zlatý stafylokok, treba ATB, môže sa tvoriť hnis, v najhoršom prípade aj abces, ktorý sa musí chirurgicky odstrániť - dojčiť môžeme - rovnako ako pri neinfekčnej mastitíde

upchatie mliekovodu môže skomplikovať ešte pľuzgierik, tenká kožtička na bradavke. ktorá prekryje vyústenie mliekovodu, mliečko nemôže ísť von - vznikne na bradavke biela bodka - treba ju uvoľniť - rozmasírovať v teplej sprche, prepichnúť sterilnou ihlou - je to spôsobené vrodeným zúženým mliekovodom

Všetky tieto komplikácie nemusia vzniknúť, ak sa budú prsníky dobre a často vyprázdňovať. To znamená, že dojčíme na požiadanie bábetka - nepredlžujeme intervaly a dojčíme tak dlho, ako si bábo praje. A zároveň striedame polohy pri dojčení - je to veľmi, veľmi dobrá forma prevencie takýchto komplikácií - aspoň prvých 6 mesiacov teda dojčíme minimálne v dvoch polohách - klasická a futbalová, samozrejme, zaradiť môžeme aj iné.

Záver: takýmto komplikáciam treba predchádzať - striedame polohy pri dojčení a dojčíme ako chce bábo

😉 🙂

holly1
16. mar 2009

Ahoj, tak já se s tím dnes taky potýkám. Ten tvaroh nebo zelný list to může uvolnit, nebo jen uleví od bolesti?

lyongirl
16. mar 2009

ahojte, ja by som potrebovala tiež poradiť, neviem ale, či to niekto bude vedieť.... 😉
Pri prvom malom som mala zápal prsníka, ale lekári mi neverili. Takže sa mi mliekovody upchali tak, že ten prsník sa mi nikdy nepodarilo rozkojiť a mlieka vňom bolo málo. Nakoľko som vtedy malého ešte kvôli predč. pôrodu nekojila, ja som si to odsávaním nedokázala spriechodniť.
No a teraz mám ďalšieho drobca, myslela som si, že sa tie žlazy dajú nejako po čase dokopy a keď budem kojiť tak to bude ok, ale mám pocit, že nie je, pretože v tom prsníku mám oveľa menej mlieka, malý sa z neho nikdy dobre nenaje a potrebuje sa dokojiť z druhého. Skúšala som aj odsať a oproti tomu zdravému tam je fakt málo mlieka. Neviete ako tú tvorbu zvýšiť? Alebo sa to už nepodarí. Neviem, čo tam mám za problém....

annag
16. mar 2009

tvaroh, kapustný list zmenšia opuch prsníka , následne čiastočne aj od bolesť. A čiastočne aj uvoľnia, lebo ak je opuchnuté okolité tkanivo, tak sú mliekovody stlačené a mliečko ide ťažšie von. No najviac tlačí nahromadené mliečko z upchatého mliekovodu - predovšetkým to sa musí z prsníka dostať von.

annag
16. mar 2009

lyongirl, prakticky každá mamička má rozdiel v prsníkoch, jedná viac, iná menej. Nič v našom tele nie je symetrické. Svoj dôvod tam zohráva vnútorná anatómia prsníka, tvar bradavky, mamička tiež zvyčajne radšej prikladá k jednému prsníku. Bábo vie čo chce - chce sa rýchlo a veľa napapať. Preferovanie jedného prsníka pred druhým je podobné ako preferovanie fľaše pred prsníkom. Odkiaľ ide mliečko najľahšie, odtiaľ bude bábo rado papať a iné bude odmietať.

Tvorbu mliečka v ňom napriek tomu docieliš častým dojčením a aj odsávaním. Ak ho budeš po každom dojčení pár dní aj odsávať, mliečka sa v ňom začne tvoriť viac , bábo začne z neho piť dlhšie. O pár dní sa v ňom bude tvoriť dosť mliečka aj bez odsávania. 🙂

lyongirl
17. mar 2009

ďakujem za radu, tak som si to aj myslela, včera som odsala celkom pekne/30ml/. No snažím sa dať najprv papať z toho, kde je menej a potom zdruhého, dúfam, že robím dobre 😉

roana
17. mar 2009

to je fakt, určitě dávat z toho prsu pít co nejčastěji, i po půlhodině, jestli mimi chce...

Taky to chce hodně pít.

Jo, a nech si od někoho prohlídnout bradavku, já měla mlékovod ucpanej, normálně jsme ho sterilní jehlou propíchli a mlíko tamtudy začalo normálně stříkat. Ale stejně z toho prsu pořád teče míň než z toho druhýho...

annag
17. mar 2009

lyongirl, robíš dobre 😉

lyongirl
18. mar 2009

vďaka za rady! Je milé, že si takto môžme pomôcť 😉

mousunek
18. mar 2009

pokud je tvrde a bolave prso a je uvpana zlazka 100% a nejrychleji pomaha kdyz reknete sve drahe polovicce aby to odsal sam preci jen ma vetsi tah nez mimi, neboli to a urcite pomaha moje matka to tak semnou mela, mela i horecky a tohle ji pomohlo

petaov
25. júl 2011

ahoj holky, taky jsem měla ucpaný mlékovod. Podařilo se mi ho pak nějak zprůchodnit, ale ta bílá tečka na bradavce mi zůstala. Teď mě občas štípe a při kojení z toho prsa je mi to trochu nepříjemné. Mažu si to mastičkou na bradavky. Zmizí ta bílá tečka postupně sama a spraví se to?

mianc
25. júl 2011

mne nepomáhali ani obklady ani odstriekavani, proste nič.. až som našla jednu radu tiež na nete od jednej kočky.. čo sa týka tej bielej bodky na bradavke, písala že si ju prepichla sterilizovanou ihlou a mlieko striekalo... a čuduj sa, je to pravda, aj ja som si už nevedela rady, tak som to urobila a pomohlo to.. hneď sa mi uľavilo... 😀

majkakull
28. sep 2012

ahojte všetci, ako to pozeram na datum vašich príspevkov, tak som pár rokov pozadu, ale ja mam tie problemy práve teraz,. Ale niemam len jednu hrčku, ale taký zhluk menších hrčiek, a už som s toho na nervy.Maly mi pije iba z jedneho prsnika, ten druhy odmietoul už ako jednomesačny. Teraz bude mať tri mesiace, a je už prikrmovaný. Prikladam ho bradičkou k hrčke, aj teple obklady dávam, ale už to tam mam tri dni a nič. Tak neviem čo ďalej.

moon1979
28. sep 2012

@majkakull
teplu sprchu a pekne si to jemne premasiruj alebo po sprche hned odsavaj, takisto pomoze aj nahrievanie sa nad cervenou lampou

josenka
28. sep 2012

@majkakull ahoj, ja teda nie som odborník na dojčenie, len dojčiaca mamina. Teraz mám tretie dieťatko a pri prvých dvoch, keď som mala problémy s dojčením, tak som kontaktovala poradkyne. Skús pozrieť stránku mamila, poradkyne sú tam dokonca pre jednotlivé mestá, sú tam ich telefónne čísla a mali by prísť aj ku tebe domov, keď budeš potrebovať. Tak dúfam, že sa to vyrieši a budeš spokojná.

beton
30. sep 2012

@majkakull cim viac dojcit a dojcit a dojcit, aby to babatko vytahalo. Kedze ste na flaske, dietatko sa nevie spravne prisavat a nevyprazdnuje dostatocne prsnik. Tym sa ti upchavaju mliekovody a znizuje sa tvorba mliecka zaroven. Preto by bolo dobre vratit sa pekne spat kdojceniu bez flasky. Iba spravne prisate dieta dokaze prsnik vytahat, preto je potrebne upravit prisatie. Pomoze ti stranka www.mamila.sk. Su tam aj laktacne poradkyne podla regionov. Dovtedy prsnik nahrievaj, nadojci a popritom masiruj. Mozes skusit aj rucne odstriekat, ale to malokedy ide. Ak mas to miesto aj cervene alebo horuce, tak po nadojceni schladit. Skus obklad z tvarohu alebo bieleho vina, kazdemu zaberie ine. Inak je tu laktacna poradna, kde sa riesia suvisiace problemy. Radi pomozeme vratit sa aj k plnemu dojceniu. Da sa to aj z jedneho prsnika.telo sa dokaze prisposobit.ide len o tvoje chcenie.

majkakull
13. okt 2012

@beton No, môj maly by už o tom jednom ciciku asi umrel od hladu. 🙂 Sa kojime aj polhodiny a za desať minút je taký hladný, že vypije už 150ml len taký šuchot!!!! Veď je to taký papkáč, že ma presne dneska 3mesiace a 8kíííl. 😉

llluckaaa
13. okt 2012

Ahoj, napíšu svojí zkušenost s ucpaným mlékovodem. Stalo se mi to několikrát, poprvé jsem z toho byla zděšená, ale v dalších případech se mi to už povedlo rychle vyřešit.
Ucpaný mlékovod jsem poznala podle toho, že mě strašně bolela bradavka - ta bolest byla úplně příšerná a nedala se vydržet. Když se mimčo přisálo a začalo pít, bylo to ještě strašnější. V jednom místo jsem měla takovou bílou tečku. Tak jsem vzala nejšpičatější jehlu z jehelníčku, omyla ji lihem a doprostřed té bílé tečky píchla. Tím se mi mlékovod uvolnil, mléko začalo pomalu vytékat a já jsem ho pak další asi tak čtvrt hodiny vymačkávala. Pak se mi teprve ulevilo. To píchání jehlou zní hrozně, ale kupodivu to v té strašné bolesti z ucpaného mlékovodu ani nebylo znát. Hlavně to rychle zabralo 😉