Upchané mliečne žľazy. Ako ich spriechodniť?

jamik
20. aug 2007

Uz dva dni mam zatvrdnutu a bolestivu cast prsnika. 8 mesacneho syna stale len cisto kojim, takze pije casto. Davala som si aj vinovy obklad, aj slivkovy lekvar, aj slivovicu, ale nedari sa mi to odstranit. Teplota rano zacala ist hore, ale myslim, ze zapal som stiahla, lebo uz som bez teploty. Len neviem pustit tu zablokovanu cast. Aj masirujem pod teplou vodou, aj davam malemu, aby z neho tahal, aj si to pokusam potom odsat, ale nedari sa mi. Z prsnika uz neide ziadne mliecko, ale stvrdnuta a bolestiva cast stale ostava. Poradte mi prosim, uz som z toho zufala. ☹

kiss
20. aug 2007

Ja som denne uzivala dve tabletky lecitinu pocas celeho kojenia, aby sa mi neupchavali mliekovody (posobi ako emulgator na mliecko), odporucaju to na nemeckych forach ako prevenciu dalsieho upchavania. Este odporucaju pred kojenim rozprudit mliecko v prsniku tak, ze do plienky (pampers jednotky) das horucu vodu a prilozis na prso, po kojeni zase zachladit, ale to uz asi ovladas

zuzu13
20. aug 2007

ja som mala oxytocin - sú to injekcie, ale proti upchávaniu sa dávajú ako kvapky do nosa...pomohli... 😉

ikka
20. aug 2007

Ahoj jamik, nie som ziadny borec - poradca, ale opisem ti kusok textu z knizky, ktoru mam o kojeni. Akurat neviem, ci ti pomozem, lebo snad vsetko co robis je spravne.
Pred kojenim ponorit prsia do teplej vody prip. vlhke teple obklady.
Tesne pred kojenim prso jemne namasirovat. Po masazi prilozit na prso vlhky teply obklad a potom okamzite prilozit dieta. Ked sa zatka z vyvodu uvolni, vypada to ako drobne zrniecko, krystalik alebo kusok spagety. A este pisu, ze pomaha i masaz v oblasti medzi lopatkami. Treba sa o uvolnenie pokusat pri kazdom kojeni, pokial to nezmizne.

bika
20. aug 2007

ahoj jamik,
ja som mala podobne priznaky viackrat. riesila som to teplymi obkladmi pred kojenim a potom by mala brada babatka smerovat ku tej "zatvrdlinke" v prsniku - pri brade je tah najsilnejsi. (niekedy to vyzaduje az krkolomne polohy 😀 , niekedy som si malu podkladala vankusom, obcas mi ju manzel musel pridrzat 🙂 ). mne to niekedy trvalo aj den-dva, kym to mala vytiahla, ale vzdy sa to podarilo bez toho, aby som mala zapal. inak vsetko, co pisu dievcata je pravda, treba len skusat, co zaberie u teba. drzim palce!

gedren
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
gedren
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
tini
21. aug 2007

Suhlasim s gedren, jamik, ked poriadne stlacis bradavku v okoli dvorca, uvidis malinku bielu zatku pod kozou bradavky a to je nutne dostat von, bud ako pise gedren, ale mne to takto nikdy neslo, ja som to obcas musela vypichnut sterilnou tenkou ihlou a potom to slo ako z vodopadu. Dalej sa zameraj na prevenciu, je otrava odsavat po kazdom kojeni, ale pred spanim a po rannom kojeni sa mi vyplatilo.

jamik
autor
21. aug 2007

Babky dakujem vam. Stale sa s tym mordujem, ani som nemala cas sem nakuknut. No ja neviem. Ja ked ho poriadne vyprazdnim, stale mi tak ostava tak atvrda hruda. Mam pocit, ze sa stiahla z povrchu a je vnutri prsnika. Je to ako keby som tam mala kamen tak cez 1/4 prsnika. Aj som si skusala stlacat silno dvorec, ale nijaku hrudku som nejadmatala. Pod pazuchami citim naliate mliekovody /aspon si myslim, ze to je tak/ a potom sa to straca v hlbke a ked si stlacim cely prsnik, je tam ten kamen. AJ mi je dnes nejako zle. Strasne ma bolia nohy a brni mi cele telo. Ja neviem, ci to je z toho, alebo co. Syncek papava kazde papanie z jedneho prska. Neviem, co by som mu teraz nemala davat len z toho choreho a zo zdraveho len tak dokrmit, alebo si ho obcas odstriekat. Staci to vyprazdnovanie choreho prska kazdych 4-6 hodin? Medzi papaniami ho mam namazane lekvarom. Ja uz neviem co. Teraz by mal papat z choreho prska, tak potom skusim GEDRENIN

jamik
autor
21. aug 2007

nedopisala som to a nechtiac odoslala.
Gedren, skusim tvoj postup. Este mi mama poradila, ze jej kolegyni v praci s tymto pomohol manzel. 🙂 No ideme sa dalej trapit.

Tini, prosim ta, ako si ju vypichla. To si zvrchu z koze do nej pichla a poposunula dopredu???

musko
21. aug 2007

Jamik, ešte ma napadlo, kamoške pomohol tvarohový obklad - tvaroch do kapesníka, priložiť na to miesto na cca 20-30 min. Vraj to pomože. Tak skús.

jamik
autor
21. aug 2007

musko aj to som skusala. To mi krasne vytiahlo zapal, ale neuvolnilo. ☹
Je mi akoby som mala chripku. Je mi zvlastne od zalutka, toci sa mi hlava, vsetko ma boli. Ale teplotu mam len 37,1, tak zatial nepanikarim. Neviem nahmatat tu bodku. Hmatam len kamen. Ked odstriekavam, idu len kvapky, alebo nic.

gedren
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
tini
22. aug 2007

jamik, presne sko pise gedren, snaz sa poriadne tlacit od pazuchy, kde uz citis plne mliekovody, na vsetky strany, smerom k hrudnej kosti az k bradavke, aby si posunula tlakom tu zatku smerom von, to je zaklad, inak si nepomozes.Ja som ju vypichla, az ked bola ta zatka uplne dole v bradavke tesne pod kozou (mozno len 1 mm hlboko), videla som ju v usti mliekovodu a nevedela som ju ani za nic vytlacit von, ked som tlacila, takisto len po kvapkach slo, lebo vyvod bol ucpany, ale ked to vystrelilo, to bol prud! Tiez som pocula o tom, ze moze pomot manzel, ma silnejsi tah.

gedren
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jamik
autor
22. aug 2007

Ahoj Gedre, Tini, Musko aj ostatne.

Vcera vecer som isla na pohotovost, lebo mi zacala stupat teplota. Pichli mi nejaku protizapalovu injekciu. Doktor mi hovoril, ze vobec nemam upchate mliekovody, ale len zdurene a zapalene prsne tkanivo. Ze ta zatvrdlina nie su upchate mliekovody a vobec tam nestoji stare mlieko. Ze z toho kamena si vobec nemam nic robit. Tak uz som z toho bola jelen. 😖 Zobrali mi mliecko na kultivaciu a pre istotu dali atb., ale mam si ich dat, ked pojde moc hore teplota. Takze dalej bezny rezim a obklady. Ziadne nejake moc odsterkovanie, nic. Isla som tam s vypitym a odsatym prsnikom a doktorovi sa zdal uplne volny. 😒 Ja teda naozaj neviem. Tak si prikladam tvaroh na striedacku s postruhanym zemiakom a dufam, ze sa mi to rozpusti. Dakujem este raz za rady vsetkym. Budem vas informovat o dalsom postupe. 🙂

gedren
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jamik
autor
22. aug 2007

Gedren skusala som to, ale istotne som to robila zle. Vobec neviem, co mam kde natlakovat. Tak som ho cely len mackala, ale nic sa nezmenilo. No a doktor mi povie, ze tam nic upchane nie je, ze ako som prisla na to, ze mam upchane mliekovody.

Skusim to este. Vecer vychadza kojenie z choreho prska, tak potom pod sprchou to skusim. A robila si to pri naliatom prsniku, alebo pri maximalnom moznom vyprazdneni? Ja si teda myslim, ze pri prazdnom, ale pre istotu sa opytam. 🙂
Vdaka za podporu.

gedren
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
tini
22. aug 2007

Jamik, aj ja si stale myslim, ze mas upchane mliekovody, ten chlap-doktor v zivote nekojil a netusi, ako sa citime a co to je za trapenie! Ak ti vystupi teplopta nad 38, kludne si daj paralen 500mg, s atb by som pockala na vysledok kultivacie. Snaz sa masirovat v horucej sprche, od pazuchy cez zatvrdlinu k bradavke a postupuj, ako pise Gedren. Potom stlac bradavku, asi 1 cm od konca, poriadne, a dobre si poprezeraj vyustenie mliekovodov. Urcite si pamatas, kde ustia a odkial striekalo mlieko pred tym, tak dobre pozeraj tam, kde to pred tym slo a teraz nejde alebo len slabo kvapka. Tam sa ti musi objavit ta malinka biela zatka, u mna nebyvala vacsia ako hrot spendlika, ako zrnko piesku, a to musis potom dostat von. Ked som to nemohla vytlacit, vtedy som si pomohla sterilnou ihlou, skor som ho vypichovala von alebo aspon trosku rozdrobila a potom stlacila nad tym a tlakom to vystrelilo von. Jeminenky, naposledy sa mi to stalo 2x v juli a to po noci, ked som nekojila z 1 prsu a to bolo potom rano 😢 a ty to uz mas viac ako 2 dni!

jamik
autor
24. aug 2007

Tak dievcata, ja myslim, ze je to trosku lepsie. uz to boli len mierne a zda sa mi, ze aj ten kamen je trosku mensi. Ale stale tam je. ☹ Tak ja neviem. Ziadne vysstrelovanie sa nekonalo, vobec mi to neide. Tak si len prikladam tvaroh a postruhany zemiak a uz ma to s tymi obkladmi prestava bavit. Dnes bol konecne vysledok z kultivacie, tak obcasne sa tak vyskytli nejake bakterie, ale ze na atb. to na stastie nie je. 🙂 V pondelos s tym pojdem k svojmu zenskemu. Skoda, ze je dnes uz piatok. Este cely vikend s mokrom v podprsenke. ☹ Bojim sa to nechat len tak. Aj ked, asi by som to mala skusit, co to urobi. Takze tak. 😉

gedren
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
rybka78
7. sep 2007

ahojte, mne dnes do rana stvrdla cast prsnika a tiez som skusala rady gedren a tini. pomohlo mi nahrievanie prsnika teplou handrickou, odsavanie a kojenie malinkej. ona je taky velky papkac, takze tu potvorku, co mi upchala mliekovod pravdepodobne sama vytiahla. 😎

drzim palce vsetkym maminam, aby sa upchatych mliekovodov co najskor zbavili. 😉

mimakro
7. sep 2007

Ja som si dávala kapustový list. Pri malom som mala zapchatý mliekovod, na vývode mliečnej žľazy na bradavke som mala takú bielu bodku, ktorú som odstránila sterilnou ihlou. Vraj je to hrčka tuku. Potom zmizla zatvrdlina aj bolesť. Ale kapustový list je super a keď som mala teplotu nad 38, tak som si dala paralen a vždy mi to prešlo. Držím palec. 🙂

vandas
7. sep 2007

..bude sa vam to zdat mozno cudne, ale popros manzela, nech to vytiahne, niekedy to ide tym chlapom lepsie ako miminam🙂)) a pre toho mojho to bolo este aj eroticke🙂))

gedren
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
markeeta
8. sep 2007

ahojky, minuly tyden jsem resila to same. Mela jsem cerveny flek na prsu a hrozne to bolelo. druhy den jsem dostala i horecku. U nas prave pomohlo vsechno dohromady - obklady teple pred a studene potom. Akrobaticke polohy pri kojeni, hlavne pro manzovi ruce. O tom vystrelovani jsem nic nevedela, slysim to poprve. Az se mi to zase stane, tak vim jak na to. Zatim to vypada, ze se to male podarilo vysat, protoze ona je fakt savec.

krista
8. dec 2008

garnek • 1d • Dnes ve 14:08
Ahoj holky,
mám dotaz na ty kojící maminky, které zažili nepříjemnost jako je ucpaný mlékovod. Jak to u nich bylo a jak to šlo "vyléčit"????
Mě bolí prso už od včerejška, teprve před chvílí jsem si všimla, že se mi na tom prsu dělá taková jemně červená skrvna. Žádnou bulku tam necítím a teplotu nemám.
Děkuju moc za pomoc!

sirinka
8. dec 2008

tepla sprcha alebo obklady, caste prikladanie k tomuto prsniku tak, aby brada babatka smerovala k postihnutemu miestu. ak uz nahmatas zatvrdlinu prstom stlacat pri kojeni. ale hlavne vela, vela prikladat.

kapustny list je na znizenie tvorby mlieka, pouziva sa pri velmi naliatych prsnikoch.

erikasadek
8. dec 2008

ahojte ja vam len pridam, okrem ohrievania, jedna z najlepsich poloch, aby vsetko vyslo, je pozicia ko mackaa prsnik ide celkom, dolu a dieta je pod vami, takto vytaha ovela jednoduchsie...
teda, aspon takto je to odporucane odbornikmi... 😉

sirinka
8. dec 2008

erika sadek, pri upchati mliekovodu musi smerovat brada dietatka k zapalenemu miestu