Užívanie železa a tráviace problémy. Môžem ho vynechať?

hanam
27. jún 2009

Uzivate niektora zelezo a mate z neho traviace problemy? Ja ho mam uzivat ale asi o pol hodinu z neho vraciam a vyvraciam vsetko co som dovtedy zjedla. Tak ho uz nejem. Myslite ze je nevyhnutne ho uzivat alebo ho mozem vynechat?

kwetinnka
27. jún 2009

a ake si davas? sorbifer alebo mactofer fol?

hanam
autor
27. jún 2009

ferro-folgamma

kwetinnka
27. jún 2009

mozno by si mala skusit zmenit..ja mam maltofer aj s kys.listovou....a je mi z toho fajn...mozno by si to mohla skusit ymenit ked to je ti take tazke

henikav1
27. jún 2009

hanam, ak mas brat zelezo, urcite by som ho brala,asi si trosku chudokrvna, len skus nieco lahsie, ak mas silne davkovanie, pretoze zelezo je strasne tazke, porad sa s lekarnickou, alebo lekarom. A vzdy sa predtym poriadne najedz, na lacny zadudok je to neznesitelne

jamily
27. jún 2009

Ahoj hanam. Ja som na zaciatku urobila to iste, ze som ho jednoducho nejedla, lebo mi z neho bolo stale zle. Ale na kontrole mi vzdy brali krv, a stale klesalo, tak som sa musela donutit, lekarka mi zmenila tabletky a mne je lepsie, ked ho uzivam pred jedlom a najlepsie je ho zapit pomarancovym dzusom, alebo nejakym kyslim, potom sa lepsie viaze, vstrebava. Ale zelezo by si brat mala, teda ked ho mas malo.

tehula
27. jún 2009

niektore z neho maju zapchu, mna naopak poriadne prehanalo zo zeleza. ALe travilo mi dobre.
Skus zmenit za Sorbifer, alebo Aktiferin COmpositum

maca793
27. jún 2009

ja som železo brala pri dvojičkách, bývalo mi z neho zle a mávala som zápchu.

ela222
29. jún 2009

Ja mám Maltofer fol a nijako mi nevadí. Lekár sa ma pýtal, či som ochotná si doplatiť viac za lieky, lebo že sú tieto lepšie. Takže tak. Moja skúsenosť.

judit7
29. jún 2009

Ja som mala brat MaltoferFol pri provom cca od 7 mesiaca, ale priznam sa , ze som ho nebrala velmi poctivo ☹ ... mozno aj kvoli tomu + kvoli silnej novorodeneckej zltaceke sa malemu objavila v 2mesiaci anemia, ktoru sme davali do poriadku takmer rok - maly bral kvapky Maltofer rano aj vecer. Teraz ked som druhy krat tehu, tak zase mi zacalao klesat zelezo v 7 mesiaci, ale uz beriem zelezo poctivo, dufam ze malicka nebude anemicka.
Traviace tazkosti su minimalne - trosicku sa spomalilo travenie, a sem-tam sa vyskytne zapcha - ale da sa to vydrzat ...

jarulai
29. jún 2009

babulky, ja síce nepatrím medzi vás - tehulky /žial/, ale tiež užívam železo. chcem vám len povedať aby ste to nebrali na lahkú váhu a určite ho užívali, ked ho máte málo. pretože pri nedostatku železa červené krvinky viažu málo kyslíka a neokysličuje sa tým poriadne mozog ako u vás, tak u mimi...ak vám býva z neho zle, dajte si predpísať iné lieky ale určite to nezanedbajte. držím vám všetkým paste, nech vaše tehu prebiehajú bezproblémov 😉

alexandrah
29. jún 2009

ahojte, ja mam tiez brat zelezo, mam maltofer, ale ked som brala prve 2 davky, tiez som ich vyvratila, tak teraz beriem kvapky, je to hnusne, chuti to ako krv, aj to tak vyzera, tiez to neberiem velmi poctivo, ale asi zacnem, kysl. listovu beriem samostatne, judit 7 ma dost nastrasila ...

briketa
29. jún 2009

Zelezo hlavne nebrat s nicim mliecnym a je dobre zapijat ho ovocnou stavou s vysokym obsahom C-ecka, ktory napomaha vstrebaniu.
Je dobre brat ho pocas jedla, alebo po jedle.
Jablkove, broskynove pyre alebo dyna pomozu proti zapche. Aspon teda mne to funguje.

zuzana76
29. jún 2009

ja som brala Aktiferrin, Maltofer fol, aj Sorbifer Durules, tazkosti som nemala nejake hrozne, len som mala tvrdsiu stolicu a bola az ciernej farby, inak ok, ale ja ho beriem casto, ked sa mi zhorsi anemia, ktorou trpim aj mimo tehotenstva

ela222
30. jún 2009

No je blbé, že sa nesmie s ničim mliečnym. To je potom ťažko aj niečo mliečne jesť, keď ho mám brať dva krát denne. Nebudem predsa obedovať jogurt a mlieko. Keď ho ráno a večer nesmiem kvôli železu. ☹ Ale čo neurobí človek pre bábo.

kvietocek7
30. jún 2009

ahojte no ja sa tiez pridam ja som od podstaty anemik takze o to viac teraz potrebujem zelezo. Mne lekarka poradila aby som asi pol hodku pred zobratim zeleza zjedla aktiviu a potom zapila najlepsie orange juice. A musim povedat ze to fakt funguje - teraz ked beriem az 200mg Ferrous Sulphate denne a pred tym to bolo Maltofer.
Pytala som sa ci znizene mnozstvo zeleza moze ohrozit dietatko - to vraj nie skor samotnu zenu.
Moze vykrvacat, asi je tam slaba zrazanlivost krvi ci co.
Ak ti nerobi dobre na travenie tak sa spytaj lekara mozno ti treba znizit davku a hlavne nebrat na lacny zaludok ale po jedle 😉

given
30. jún 2009

Ahojte, ja beriem Maltofer jeden krat denne, a nemam chvalabohu s nim ziadne tazkosti. Cierne hovienko neberiem ako tazkost, hlavne nech je pravidelne, no nie? 😀 😝

briketa
2. júl 2009

ela222, ale ved sa nemusis vzdavat mliecnych ranajok, ak ich mas tak rada. bud si daj rano ranajaky a multivitaminovu tabletku a naobed a vecer zelezo, alebo ak ho chces bezpodmienecne rano, tak si daj ranajky napr. o pol osmej a o desiatej si daj zelezo...

ivkka
2. júl 2009

Ahojte,mne teraz na posledných odberoch vyšlo že mám málo železa.Mudr mi predpísala Tardyferon Fol 1 tabl. denne a zatial v pohode.Po prvom pôrode mi ale dala také hnusoby že ma poriadne zapekalo,ale teraz žiadny problém 🙂

dianab
31. júl 2009

Čaute, ja som brala Aktiferin 2x denne presne ako tehula písala, ma z toho porádne 🙂 prehnalo zopár krát, ale v zväčša som mala pravidelnú stolicu, to bolo hlavné. Mama (ako som sa dopočula) tiež, keď ma čakali mala brať železo, ale tá nemohla vôbec, lebo stolica sa jej stopla a mala fakt problémy a musela ísť do nemocnice.
Babky, ak nemôžete železo, hlavne jedzte cviklu a špenát (fuj, ja viem), už som sa donútila aj ja.
Čo by sme pre mimi nespravili, no nie? 😀

alexandrah
31. júl 2009

ahoj hanam - ja som mala to iste co ty, tiez som ho vyvratila, alebo ma bolel sialene zaludok, tak som ho vypustila. dam si bud sumive, je lahsie, alebo potom sa ho snaz v potrave. ja ho neberiem ...

alexandrah
31. júl 2009

inak, zelezo je aj v pazitke, sosovici, brokolici ... da sa vybrat, tusim v cervenej zelenine - cize aj paradajky, nemusis jest spenat, ak nechuti, kukni si na internete, da sa vybrat.

jankohrasko
31. júl 2009

Ahojte, mne minuly tyzden zistili, ze mam nedostatok zeleza, tak mi moj gynekolog predpisal Aktiferin.. 2krat denne
Mam z toho dobru zapchu, uplne tvrdu stolicu a 2krat take nafuknute brusko.. Dufam, ze vsetko bude v poriadku 😒

saza007
31. júl 2009

Ahojte,

tiez beriem Ferrous Sulphate, na zaciatku mi z neho byvalo dost zle (cca do hodiny po uziti), ale si na to telo zvyklo. Zapijam to pomarancovym dzusom, predtym si dam kusok sucheho chleba, a po uziti krajcek dojem.
Raz za cas mam z toho tiez zapchu, takze treba pit litre vody a vela jest vela ovocia!
😀

dianab
31. júl 2009

Hej, jasne, že sa nachádza aj v zeleninke, ale keď ste na tom dosť zle, tak ako ja, tak je najefektívnejšie jesť popri zelenine niekedy aj ten špenát, fakt to pomáha, zlepšia sa výsledky krvných testov 😝

ninimimi
31. júl 2009

Ja som tiež užívala železo zle mi síce nebolo no chcem Vám dať dobrú radu po porode som ho mala ďalej úžívať no neuvedomila som si že to ide aj do mliečka a tak mi malá začala hrozne plakať a mala zápchu.Až potom ma trclo že to bude asi s toho.Chuďa moje sa mi natrápila.Preto pred tým varujem hlavne po porode a v čase kojenia.

lenna30
24. sep 2012

Ahojte, mne doktorka predpísala Aktiferrin compositum a užívam ho podstivo, ale keď príde na to ísť na veľkú mám takú suchú a tvrdú stolicu, že sa nemôžem vyprázdniť, je to hrozné včera mi dokonca opuchol konečník, myslíte, že by som mala žiadať zmenu železa u svojho gynekologa?

adel22
24. sep 2012

@lenna30 Vyskusaj melasu! mne pomohla🙂 a vyprazdnovanie je bez problemov 🙂

lenna30
24. sep 2012

@adel22 a kde ju zoženiem, ˇ????? Ďakujem za radu...

adel22
24. sep 2012

@lenna30 V bioobchode. NZ🙂

lenna30
24. sep 2012

ďakujem ešte raz, určite vyskúšam, zajtra pôjdem pozrieť do našeho bio obchodíku