Vitaligo - opak pigmentových škvŕn

mystery1
18. máj 2013

Ahojte.Krstná mojich detičiek ma vitaligo-(to su škvrny , koža bez pigmentu, uplne biela) je to sebavedoma mlada slečna, ktorá sa o svoju pleť stará, a používa aj opalovacie krémy s vysokých faktorom, aby tie škvrny neboli také zreteľné, ale aj napriek tomu sa to v lete zhoršuje a celoročne na ich prekrytie používa 3 druhy make-upu. Pleť ale starostlivo odličuje a používa hydratačné krémy. Vitaligo má od detstva. Dlhší čas pracovala v zahraničí a poskúšala viacero značiek a prípravkov, ale nič to nezlepšilo. Je to náročné aj finančne, starať sa o takýto druh pokožky, nehovoriac o tom že bez make-upu sa nikam nepohne.Veľmi by ma potešilo keby sa našiel niekto s radou ako to zmierniť. Ďakujem

sissy27
18. máj 2013

@mystery1 vitiligo (tak znie správny názov) je ochorenie, pri ktorom sa vlastne nevytvára melanín v koži, a vznikajú biele fľaky... takže žiadna kozmetika toto nevyrieši, nie je to ani o tom, či sa ona stará alebo nestará o svoju pleť... takže jedine prekrývať make-upom, v lete silný ochranný faktor, aby sa nepostihnutá časť pokožky neopálila a nebol rozdiel ešte výraznejší... pokiaľ viem, žiadna 100% účinná liečba na toto zatiaľ neexistuje, ale ak trošku pogoogliš, nájdeš dosť ponúk na kozmetiku či prístroje, ktoré by mali zmierniť tento problém...

mystery1
autor
18. máj 2013

@sissy27 pozerala som a nenašla som nič okrem toho že u kozmetičky nejako zjednocuju pleť nejakými ovocnými kyselinami inak nič

sissy27
18. máj 2013

@mystery1 hneď prvý odkaz, čo mi google vyhodil - myslím, že celkom dobrá stránka, tak neviem, kde si hľadala 😅

http://www.vitiligo.sk/

alebo druhý
http://cs.wikipedia.org/wiki/Vitiligo

mystery1
autor
18. máj 2013

@sissy27 cakala som skor prakticke rady, nie linky a vysmech 😉 😎

aristka
18. máj 2013

aj moja sestra ho má,také najzretelnejšie to bolo v dospievaní,nepomáha nič,len pred letom sa jej nasadil betakarotén a zabralo to ,našťastie teraz to nie je už zretelné...

79zuzana
18. máj 2013

@mystery1 ved sa ti nikto nevysmieval, Vola sa to vitiligo a skutocne sa to neda vyliecit. Ja to mam od svojich desiatich rokov. Najprv len par skvrn a teraz ho mam tak na 80% tela, co je vlastne dobre, lebo to uz takmer nevidno 😉 Treba si davat pozor na slniecko, lebo pokozka sa moze rychlo spalit, pouzivat kremy s vysokym ochrannym faktorom. Este ked som zila na Sk, lekar mi odporucil ozarovanie, ale citala som recenzie na to a tym co to aj pomohlo, tak sa aj tak vratil. A neziaduce ucinky boli popaleniny 😖 A inak skutocne nezalezi ako dobre sa staram o svoju pokozku, neovplyvnim to 🙂

sissy27
18. máj 2013

@mystery1 nikde som sa ti nevysmievala a v linkoch boli dosť užitočné rady, najlepšie bude asi zmieriť sa s tým, že toto ochorenie nie je liečiteľné, zázraky sa nekonajú... každopádne nie je ani nákazlivé a ani sa naň neumiera, takže to nie je až taká tragédia, mala som kolegu s týmto ochorením, viedol úplne normálny život, vyštudoval, pracuje, má ženu, deti, v ničom ho neobmedzuje, a hlavne to nijako nerieši (keďže nemá veľmi čo riešiť), čím si asi život s touto chorobou značne uľahčuje...

mystery1
autor
18. máj 2013

@sissy27 neviem asi ten smajlik mi tak zvlastne pripadal ale inak dakujem 🙂

sissy27
18. máj 2013

@mystery1 😉

sangerhausen
22. mar 2014

Vitiligo sa dá len maskovať a nie liečiť. Minimalizovať opaľovanie, používať nie len ochranné krémy, ale aj oblečenie s UV ochranou. Ak sa už opáli, vykompenzovať vitiliga so samoopaľovacím krémom (je to vlastne dlhodobé zafabenie skoro podobnou látkou akou farbia zelené orechy napr. ruky)

luci1208
6. máj 2014

@mystery1 ahoj, ja používam na zjemnenie rozdielu zdravej pokožky a pokožky s vitiligom samoopaľovaciu penu FakeBake. Skúšala som veľa samoopalovákov no tento mi najviac vyhovoval. Penová konzistencia umožňuje naniesť presne na miesta postihnuté vitiligom. Výhodou je, že samoopaľovací prípravok po dobe pôsobenia - zmytí, nezanecháva žiadne fľaky - takže možem normálne fungovať. Teším sa na leto a na moje sukne čo mám v skrini 🙂 naniesť ju možem buť na celé telo alebo aj lokálne - len na pokožku s vitiligom. Dúfam že som ti trochu pomohla a ked to známa vyskúša, bude spokojná aspoň tak ako ja....

alca85
29. jún 2014

ahojte, tento rok sa mi okolo očí vytvorilo vitiligo, tak hľadám niečo o tom na nete a natrafila som na tento BIO olej http://www.sebapoznanie.sk/sebapoznanie/eshop/0... ...viem, že sa všade píše, že sa to "nedá" liečiť, ale čo ak? Možno stojí za vyskúšanie

mekita
16. sep 2017

Ahojte, mam priatela, ktory ma vitiligo. Je tym dost poznaceny ale aj napriek tomu si myslim ze silny muz 🙂 Problem je v tom ze sa vyjadril ze nechce mat deti ☹ prave kvoli tomu. Boji sa aby to jeho deti nezdedili. Je to dost velky problem, sice tuto otazku este realne neriesime no chcela by sa som opytat ci je vitiligo naozaj natolko dedicne. Dakujem 🙂 A este taka intimna otazka, mozte mi napisat do sprav, ti ktori pisete ze mate vitiligo, mate ho aj v oblasti genitalii? Dakujem 🙂