Vodičské oprávnenie seniora, ktorý má problém so zrakom

damianam
25. aug 2020

Ahojte,
chcem sa vás spýtať ohľadom oprávnenia pre seniora. Ocino bude mať 65r. a vtedy sa už chodí na zdravotnú prehliadku kde sa zisťuje či je spôsobilý pre vodičské oprávnenie. Ide o to, že mal problémy zo zrakom a trvale nevidí na jedno oko :( Mám obavy že by mohol lekár povedať že už nemôže šoférovať.
Nemáte s tým niektorá skúsenosť či by k tomu mohlo prísť? Ďakujem za odpoveď 🙂

mata1001
25. aug 2020

Samozrejme ,ze k tomu moze dojst ze bude musiet odovzdat vp. Ale na to je tu ocny lekar aby uznal/neuznal zavaznost choroby...na zaklade vysledkov od ocneho urci vseobecny dr dlzku platnosti lekarskeho potvrdenia pre vp.Moze byt 5r, 2r alebo aj na 1rok.

robin30
25. aug 2020

@damianam ja inak.tebe pride v pohode aby soferovalk ed nevidi na jedno oko?vazne?ze je hrozbou presebaa ostatnych ucastnikov premavky ti je jedno?

damianam
autor
25. aug 2020

@robin30 a zaujímavé,myslíš že by bol nebezpečnejší ako ten,ktorý sadne za volant napitý!!! Šoféruje tak 2 roky a nič sa nestalo

klarissa25
25. aug 2020

@damianam to snad nemôžeš porovnavať....raz ma obmedzene videnie tak podla mna nie je sposobilý na vedenie motorového vozidla...ale jasné musí to posudiť lekar..

damianam
autor
25. aug 2020

@klarissa25 Ja som sa pýtala či s tým niekto má nejakú skúsenosť, nie že mu to musí zostať!!!!

petulda333
25. aug 2020

@damianam rovnako nebezpecny. To, ze sa nic nestalo je jedno velke stastie. Takym arogantnym by som brala hned vodicak. Lebo ano je to arogancia!

damianam
autor
25. aug 2020

@petulda333 Dobre tak keď mu to nechajú dám ti vedieť a napíš lekárovi že je AROGANTNÝ!!!

damianam
autor
25. aug 2020

sA SLUšne pýtam nemusíte ma tu ukamenovať ako keby zabil 10 tich!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

petulda333
25. aug 2020

A skusenost nam taku, ze svokrin sused (takmer slepy) podplacal ocneho aby mu vodicak nebral. Sposobil 3 lahsie nehody za pol roka, a raz jedneho cyklistu aj nabral lebo sa nevymeral. No vzdy sa dohodol na mieste a vyviazol z toho. Uz je po smrti. Stastie pre tych na ceste. Lebo arogantny strasne bol

petulda333
25. aug 2020

@damianam tvoj otec je arogantny! Ze nevidi a soferuje. Na aute(sklach) nesmies mat nic cim si znizujes viditelnost a tvoj oco nevidi a sadne za volant! Byt jeho dcerou tak mu vodicak sama vezmem

petulda333
25. aug 2020

@damianam sak ked niekoho zabije tak potom sa vyhovaraj. Alebo keby tebe taky niekto ublizil, inak by si vravela

damianam
autor
25. aug 2020

Brat má kolegu, ten má otca mal infarkt do oka, nevidí a šoférovať môže!!! Sa pýtam čo sa rozdrapuješ pre boha !!!!! Je to tvoj subjektívny názor...

petulda333
25. aug 2020

@damianam jasne nevidi a soferuje, to vrav vies komu! Mozno ma zhorsene videnie ale urcite nemoze byt slepy.

cickamon
25. aug 2020

s odobratim vodicaku nemam skusenost ale moj stryko nevidi na jedno oko od puberty (uraz) a ani mu vodicak nedovolili robit ... no na slovensku pri dobrych konexiach je mozne vsetko ...

miskooo1987
25. aug 2020

Záleží od lekára... mám vzdialeného známeho, sle mladého, čo pre rakovinu prišiel o oko v detstve... vodičak má a šoféruje...záleží ale na zvyšku.....

deti95060810
25. aug 2020

môj otec bol upozornený, že nevidí moc dobre priestorovo....Zároveň mu bolo povedané že pri najbl. prehliadke navrhnú nepredĺžiť VP....Ale samozrejme u vás to môže byť inak...

aniele
25. aug 2020

@damianam A ty sa cítiš bezpečne, keď ťa náhodou vezie? Reaguje rýchlo a správne? Po skúsenostiach s mojím svokrom a otcom vo vyššom veku (za volantom) sme si s mužom povedali, že si budeme dobre strážiť hranicu, za ktorou by sme už mohli byť okoliu nebezpeční. On má 62, ja 60. Zatiaľ sme v poriadku a šoférujeme bezpečne, s prehľadom. Ale frajerina tu naozaj nemá miesto.

oli18
25. aug 2020

Do mňa vrazila 76 ročná vodička, ktorá cúvala z parkovacieho miesta a ja som si ešte len hľadala miesto na zaparkovanie. Nechcela volať políciu a ľutujem, že som nevolala. Okuliare nemala a nevidela sa ani podpísať do hlásenia o dopravnej nehode, ktoré som za ňu preto musela vyplniť. Zákonom by som oklieštila, do kedy môže človek šoférovať.

lenja123
25. aug 2020

Ak vôbec nevidí na jedno oko, tak nemá priestorové videnie + periférne z postihnutej strany. Takže vodičák mu musia zobrať. Ale vieme ako to chodí, takže to asi bude závisieť od konkrétneho dr.

prasiatko30
25. aug 2020

No ja neviem ale az take obmedzujuce to nebude - poznam jedneho chalana co stratil zrak v jednom oku a jazdi na aute a to sa robia zdravotne prehliadky zakazdym ked sa obnovuje vp, druhy ma tiez znizene videnie na jednej strane a soferuje - jedine co si musel dat spravit je specialne spatne zrkadlo co mu zvacsuje aby videl lepsie a poznam ho uz roky rokuce a nehodu este nemal a to chodi aj po dialniciach

petulda333
25. aug 2020

@prasiatko30 ale je trochu aj rozdiel mlady clovek a starsi kde uz predsa su aj reakcie pomalsie a este aj hendikep

hefo
25. aug 2020

@lenja123 Priestorové videnie na šoférovanie nejako zásadne netreba (ja skoro trvale škúlim, čiže priestorové videnie tam nie je, a nikdy som pri jazde nemal problém. Ale keď potrebujem trafiť muchu mucholapkou, tam musím silou dať oči rovno, inak nemám šancu), samozrejme to druhé oko musí vidieť dobre.

zuzanka.zuzu
26. aug 2020

@damianam infarkt oka nie je dôvod na odobratie VP, pretože po ňom má zhoršené videnie kvôli chorobe (to sa dá liečiť, nie vyliečiť), nie kvôli strate zraku.
je to riadny rozdiel (napr. môžeš mať infarkt oka a dioptrie 0,25 - nehovorím, že je to prípad otca toho kolegu, on mohol mať dioptrie napr 2,50 ale ak má okuliare, tak samotný infarkt oka nie je problém)

svettii
26. aug 2020

Ťažko povedať, ono skôr bude záležať od doktora, ktorý o tom bude rozhodovať. No má už tak povediac svoj vek a bohvie, či je nejaká nádej, že sa ešte ako ten zrak zlepší alebo sa bude práve naopak len zhoršovať

ecko80
26. aug 2020

@damianam Kamaratkin svokor nevidi vobec na jedno oko. Vodicak stale nejakym zazrakom ma, jeho zena - nevodicka mu pri jazde hovori, ci z tej nevidenej strany nieco ide, ci moze ist 🤦