Vodová cysta a meškanie menštruácie

pinky_girl
22. aug 2013

Ahojte. Potrebovala by som počuť názor niekoho, kto má alebo mal podobný problém.
Pred 4 mesiacmi som vysadila HAK, menštruačný cyklus som od vtedy mala ako hodinky (síce 38 dní, ale presne). Tento mesiac je to už 42 dní, čo som nedostala. Bola som včera u doktorky, a tá mi našla vodovú cystu, ani neviem akú veľkú, len mi povedala, že sa nemám báť, že to nič nie je a dala mi Thiamin s tým, že za mesiac kontrola. Hneď mi chcela pichnúť vyvolávačku, čo som odmietla, lebo som čítala, že to veľmi narušuje cyklus. Stále mám tlaky v podbrušku, ako keby som mala každú chvíľu dostať, ale trvá to už skoro týždeň. Mávame nechránený styk, ale tehotná by som nemala byť, keďže som už bola na gynde. Ide mi hlavne o to, že som sa na nete dočítala, že tá cysta by mala zmiznúť pri menštruácií. Mám čakať alebo ísť na tú vyvolávačku? Budem rada, ak mi tu napíšete svoje názory, lebo už som z toho troška na nervy. Nikdy som nemala žiadne gyn.problémy. Moja doktorka sa mi v podstate k tomu ani nevyjadrila, len to, že o mesiac kontrola a že si mám dať vyvolávačku mi prízvukovala. Ďakujem pekne za názory.

zuzi0911
22. aug 2013

tak tehu byt mozes nakolko na sone by aj tak este nebolo nic vidiet a pokial ti nebrala krv tak si urob test.Vyvolavacka sa pichava po cca 2 tyzdnovom meskani ked je tehu vylucene...tuto cystu som mala aj ja a tiez mi ms neprisla...o mesiac kontrola a bola tam no ms som uz dostala...vsrebala sa mi az na treti cyklus...test si urob a uvidis..tehu nieje vylucene
@pinky_girl

zuzinka1989
22. aug 2013

@pinky_girl ona ti blokuje ms...takze vyvolavacku by som si dala...aby si nemala uz tie tlaky...🙂 a ano, taka cysta sa vstrebe 🙂

ivec16
22. aug 2013

@pinky_girl myslim, ze ms pride aj sama, otazne je kedy... (aky si mala cyklus pred nasadenim HAK? -zvycajne sa po vysedi po niekolkych mesiacoch vracia spat, ak si mala pred HAK nepravidelny, budes ho mat aj po vysadeni)... ja mam problem s cystami od 12 rokov...menstruacia chodila cca kazdy mesiac s tyzden niekedy s dvojtyzdnovym omeskanim... na vyske sa mi stalo, ze meskala 2 mesiace, co som samozrejme sla k doktorke a dala mi vyvolavacku (od vyvolavacky by mala prist do 10 dni)... zvycajne sa kontroluje po menstruacii ci cysta odisla alebo nie...

pinky_girl
autor
22. aug 2013

@zuzinka1989 tak tie tlaky síce sú, ale nie sú ani bolestivé nič, len mám taký nepríjemný pocit, neviem, či to stojí za tú vyvolávačku.

pinky_girl
autor
22. aug 2013

@ivec16 Pred HAK som mala pravidelný, už si nempamätám aký, ale myslím, že 28 dní. HAK som brala od 16 rokoch, 6 rokov v kuse. Mne ani tak nejde o tú menštruáciu, to som čítala, že by sa to malo upraviť, skôr mi ide o tú cystu.

pinky_girl
autor
22. aug 2013

@zuzi0911 Som jej povedala, že som sa trošku bála, aby som nebola tehotná a ona sa usmiala, a povedala, že určite nie som, takže asi nie som 🙂

zuzi0911
22. aug 2013

@pinky_girl no ale aj ak by som skusila.... 🙂 ale neboj cysta sa vstrebe ani nebudes vediet kedy

ivec16
22. aug 2013

@pinky_girl no s najvacsou pravdepodobnostou ti cysta vznikla s neprasknuteho folikulu, to znamena ze si nemala ovulaciu, folikul jednoducho nepraskol, vajicko sa neuvolnilo a z toho vznikla cysta... je normalne, ze ked sa taketo stane tak menstruacia meska... mozno sa ti to stalo aj inokedy a ked si nebola u lekara tak si o cyste ani nevedela, ak by bola cysta velka isto by ti to lekarka povedala... cysty do 3 cm su uplne bezny nalez a odchadzaju zvycajne v priebehu dalsej menstruacie... postup je taky ze sa tieto cysty kontroluju niekolko mesiacov, ak nesposobuju bolost a nie su priliz velke, tak sa len kontroluju a nic sa tym nerobi... V podstate sa postupuje aj podla toho ci planujes tehotenstvo - ale takato cysta nemusi byt ani prekazka pri otehotneni, ak by sa ti dlhsie nedarilo otehotniet a cysta by tam stale bola, tak by sa pristupilo asi k nejakemu rieseniu... Ja mam momentalne cystu asi od januara velku cez 4 cm... kym nesposubuje problem, nedam so sebou nic robit...

zuzinka1989
22. aug 2013

@pinky_girl tej cysty sa fakt bat nemusis...vstrebe sa 🙂 ono, ked mas HAK tak sa taketo vacsinou netvoria, ale toto nie je nic co by malo byt nejake nebezpecne...

zuzinka1989
22. aug 2013

@pinky_girl teda myslela som to v tak, ze si to ani nemohla mat, ked si cele roky papala HAK... 🙂 ale nic nebezpecne... 🙂 ak ti ms az tak nechyba, tak kludne pockaj bez vyvolavacky... 🙂

pinky_girl
autor
22. aug 2013

A ešte jedna vec. Mám dole ,,hrozné suchoty,, a výtok, hrudkovitý, ale je ho tak málo, že nedôjde ani na nohavičky.

deedee13
27. nov 2014

Ahojte, mma podobny problem. Menstruacia mi meska cca 4dni, mala som pozitivny tehotensky test a doktor mi nasiel cystu cca 5cm. Povedal,ze meskanie moze byt sposobene tou cystou, ale mala by som pri tom aj pozitivny tehotensky test? Na vysetreni nic nevidel, tak mi naznacil aj mozne mimomaternicove tehotenstvo. mate s tym niekto skusenost?

dorotka2013
8. júl 2015

@deedee13 ahoj...ako to prosim ta dopadlo s tou cystou? bolo to tehu? ja som bola teraz na kontrole pred ms a vraj cysty na obidvoch vajecnikoch.. test som si este nerobila, ms mala dojst dnes a zatial nic, boli ma podbrusko uz par dni.. a len zistujem ci by to mohlo byt aj tehu...a ako tu citam vela kociek to tak malo 🙂... diky

deedee13
8. júl 2015

@dorotka2013 Ahoj dorotka, tak nakoniec to bolo tehotenstvo. Sme v 9tom mesiaci a nase dievcatko sa snad co chvila popyta 🙂 cysta mi praskla asi po 2 mesiacoch, ale dovtedy ma riadne bolievalo brucho ako pri menstruacii. Ked praskla uz bolo dobre. drzim palce 🙂

dorotka2013
8. júl 2015

@deedee13 super! gratulujem!!! A nevies ako je to mozne? ze nevidiet tehu len cysty? ty si bola u dr uz ked ti 4dni meskala ms? a videl len cystu? prepac ze sa tolko pytam, ale neviem si predstavit ako je mozne tehu a cysta zaroven... totiz som si vzdy myslela ze cysta je neprasknute vajicko, a kedze nepraslo nemohlo byt oplodnene, cize nemoze byt tehu... 🙂 🙂 🙂

deedee13
8. júl 2015

@dorotka2013 no ja som mala ale kratky cyklus, cize pre mna 4dni meskania boli ako pre ine baby normalka. A ja som mala cystu na lavom vajecniku a otehotnela som z praveho alebo naopak uz si nepamatam. V tvojom pripade neviem, ale myslim ze cysta nemusi prasknut dalsou menstruaciou asi zavisi aj kde je ta cysta ci brani vajicku do vstupu do vajcovodou 🙂

dorotka2013
8. júl 2015

@deedee13 no uvidime co z toho bude... aj ja mavam kratke cykly ...a viem ze minuly tam nic nebolo, lebo som bola u dr... ale asi to nie je velmi realne kedze mam cysty na obidvoch stranach... ale aj tak dakujem 🙂