Vybočenie nosovej priehradky a septoplastika. Má niekto s tým skúsenosť?

elinka27
23. jan 2009

Čaká ma operácia nosovej prepážky pretože ju mám vybočenu, v dôsledku čoho sa mi často opakovali zápaly dutín a ďalej mi našli v nosovej dutine cystu.
Rada by som vedela, či s tým má niekto skúsenosti, ako to celé prebieha a ako dlho ste boli v nemocnici,poprípade sa liečili doma.A aké sú riziká a pod.Ak má niekto skúsenosť napíšte,dosť som z tej operácie nervózna.

ttina23
24. jan 2009

elinka mne tiez operovali nosovu prepazku bola som v nemocnici len jednu noc

elinka27
autor
24. jan 2009

ttina a bolelo ta to potom?

mochenkaa
24. jan 2009

Elinka, taky jsme na tom byla. Já byla v nemocnici týden, hojilo se mi to dobře, ale měla jsem problémy s narkózou a tři dny furt zvracela. Doma sem pak byla asi ještě 14 dní (bylo to v únoru). Dost to pomohlo, velkou rýmu jsem od operace neměla víc jak rok. Ovšem už se to zhoršilo. Zánět dutin jsem ale ještě neměla (3 roky po operaci), tak bych řekla že to fakt pomohlo. Neboj to vzládneš. Máš sice navíc cystu ale myslím že jak už budeš v narkóze tak ať to udělají dohromady. Držím pěsti ať ti není taky tak blbě.

bambusko
24. jan 2009

elinka, robili to mojmu manzelovi pred 2 rokmi, bol v nemocnici 5 dni. okrem toho mu aj upravovali nosove musle. po operacii mal bandaz na nose, vyzeral ako saso, dost to bolelo, asi mesiac smrkal krv, mohol smrkat len jemne, dostal nejake lieky a kvapky do nosa. prve dni to bolo dost citlive, tiez sa stazoval na stavy po narkoze, 1 den mu bolo zle. operacia mu velmi pomohla, pred nou nemohol dychat nosom, len ciastocne cez 1 dierku. tiez ma ovela lahsie prejavy alergickej nadchy. tajne som dufala, ze bude aj menej chrapat, ale nie 😝 to by mu museli este nieco robit s podnebim a uz si neda

drizm palce 😉

iplusr
25. jan 2009

tak ja to mam tiez za sebou. v nemocnici som bola tyzden, ale nemusela som byt tolko. mali to divne zorganizovane. v pondelok bol prijem, takze asi nikoho prijateho neoperovali. v utorok som bola na cakacke - mali vaznejsie pripady a keby skoncili skor, tak by ma zobrali. preto som nemohla cely den nic jest, az vereru. na druhy den som bola v poradovniku, ale ked uz som lezala 'oblecena' v tej ich koseli na predoperacke, tak dostali urgentneho paciena a ja som tam cakala asi 3 hodiny. pamatam sa, ze tam bola strasna zima.
po prebrati z narkozy mi bolo celkom fajn - nic ma nebolelo, ale ked to uplne vyprchalo, tak som mala pocit, ze mi odpadne nos - desne to bolelo. nos som mala riadne vypchaty a keby som to nevidele, neverila by som, ze sa da tak zvacsit. 😀 v piatok mi tie vypchavky vyberali - to bola tiez celkom zaujimava skusenost. chceli si ma tam nechat na pozorovanie, ale mne v sobotu uz nic nebolo a chcela som ist domov. lenze cez vikend neprepustali pacientov domov, tak som musela zostat az do pondelka.

elinka27
autor
25. jan 2009

no ja prave tam nechcem zostat dlho, skusim sa dohodnut s lekarom,bude mi smutno za malym, a keby mozem tak tam ani nejdem 😒

iplusr
26. jan 2009

no, ono ti to mozu spravit aj v lokalke - zalezi, ale je to rozsiahle, ale to si ja osobne neviem predstavit. ked som tam bola ja, tak jednej pani to zacali robit v lokalke, ale nemohli jej to dokoncit, lebo ju to strasne bolelo - asi nezabrali anestetila alebo co.
mne to robili asi 6 rokov dozadu. teraz ta podla mna tak dlho drzat nebudu.

elinka27
autor
28. jan 2009

dnes som bola za doktorom sa dohodnut a povedal,ze ked ma v stredu prijmu,vo stvrtok ma budu operovat tak vraj v piatok by ma mohli pustit domov,tak uvidime.Budu mi to robit v celkovej anestezii a trva to vraj asi 1,5hodiny.
Len ja sa bojim ze sa uz nezobudim 😒

erkap
14. dec 2011

@elinka27 Ahoj Elinka, tak ako ti to napokon dopadlo? Môjho manžela zajtra čaká asi to isté, čo si mala aj ty. Majú mu upraviť vybočenú nosovú priepažku a popritom aj vyoperovať cystu z nosných dutín. Na čo sa máme pripraviť? Ďakujem.

elinka27
autor
15. dec 2011

@erkap v aprili 2009 ma operovali, nebolo to nic hrozne.Bola som v celkovej narkoze, ked som sa prebrala mala som zatamponovany nos a potom este jeden cely den som to tam mala.Na druhy den mi tamponadu vybrali, dostala som taky olej ktrorym som si to mala vytierat aby sa nerobili chrasty. V nose mi ostali este take akoby umele prepazky, z tych ma bolela hlava.Bola som na tabletkach par dni. Na 3ti den ma pustili domov a o tyzden som isla na vyberanie tych umelych prepazok a to mi uz len ambulantne cez nos vybrali. Potom hned prestala nadcha a bolest hlavy.
Syn ide teraz do Piestan na operaciu nosohltanovej mandle v januari, cize nas to tiez caka 😒

erkap
15. dec 2011

Ďakuje krásne za info,, manžel už má po operácii. Tiež mu to robili v celkovej narkózke, no mali by ho pustiť už zajtra domov. Tak som zvedavá, ako vlastne bude vyzerať. Kázali mu kúpiť si vincentku, no neviem na čo??? Hádam mu to tam aj vysvetlia. Synovi držím palce. Urobia mu to v celkovej narkóze alebo len lokálnej. Ja som bola s krčnými v decembri 2009 a deťom nosné vyberali v celkovej. Hneď v ten deň popoludní ich púšťali domov a musím povedať, že to znášali veľmi dobre. Malí hrdinovia. Hádam aj Vám to rovnako dobre dopadne. Papa. Erika.

luboboss0
19. dec 2011

elinka, prosim ta, aky je tvoj nazor na operaciu prepazky jednodnovou chirurgiou. je to v pohode? ja som trochu stara skola, to mam ist po narkoze hned domov? a ked bude nejaka komplikacia ???? neviete nejakeho dobreho doktora z kosic? diky, caute, lubo

apoloma
20. dec 2011

ja pre istotu mam nosovu priehradku uuuuplne rozpadnutu a mam tam vraj len velku dieru ale kedy sa mi to stalo alebo co netusim...... 😒

elinka27
autor
22. dec 2011

@luboboss0 ja osobne som rada, ze co sa syna tyka, tak sa to da formou jednodnovej chirurgie, samozrejme ale asi aj zalezi aky zakrok sa robi.Kedze mne robili septoplastiku, tak urcite by ma nepustili hned v ten den domov, ja som po 3dnoch bola rada, ze stojim na nohach, nebolo mi do tanca.Ale pri vyberani noshltanovej mandle to nieje asi take strasne, hlavne vzhladom na to, ze sa to robi aj ambulantne bez narkozy pri spolupracujucich pacientoch.Ale ak by ste chceli konkretne niekto odbornu radu, tak @strapco13 je ORL lekarka skuste sa na nu obratit, a tiez myslim, ze tu na MK je aj tema kde odborne na tuto temu radi

mojsap
4. aug 2013

ahojte, ja som po operácii prepážky, robili mi to v stredu, ešte stále nemôžem dýchať nosom, ale verím, že sa to rýchlo polieči, bolí ma z toho hrdlo, hlava, uši-ale to je normálne vraj keď po tomto bolia všetky dutiny
nos si vyplachujem vincentkou a dostala som nemocnici čierne kvapky do nosa a masť, každý deň si túto procedúru opakujem 6-8krát
operovali ma vo vojenskej nemocnici v Ružomberku na ORL klinike, môžem len odporučiť, starostlivosť na úrovni-ležala som až do prepustenia na JIS-ke

maria1989
26. aug 2013

@mojsap prosím ťa, ako sa to robí? máš na nose jazvu? lebo neviem, či ma nečaká to isté ☹

mojsap
26. aug 2013

@maria1989 ahoj, mne to robili vo vojenskej nemocnici v RK, nemám žiadnu jazvu, lebo to robia z vnútra nosa, do jednej dierky dajú kameru a druhú robia a potom naopak, mala som v nose po operácii dlahy, ktoré vyberajú po desiatich dňoch a každú dlahu som mala pripevnenú jedným stehom, potom sú ešte v nose vstrebateľné stehy, ktoré vypadnú samé..ja som spokojná veľmi, ale inde by som si to nešla dať urobiť, lebo počula som, že nerobia to všade túto techniku

maria1989
26. aug 2013

@mojsap Ďakujem veľmi pekne za odpoveď 🙂

mojsap
26. aug 2013

@maria1989 ak máš možnosť ísť si to dať urobiť do RK, tak odporúčam..prvý deň prídeš na príjem, na druhý deň doobedu zoperujú a ďalší ideš domov 🙂 a to ešte po operácii ležíš celý čas na JIS-ke, čo je veľmi dobré, si pod kontrolou a stále ti vymenia obväz na nose...v iných nemocniciach to takto nechodí

maria1989
26. aug 2013

@mojsap som z KE 🙂 a ešte to nie je akútne, len vyzvedám, lebo už mesiac dýcham len 1 dierkou, a lieky akosi nezaberajú...

mojsap
26. aug 2013

@maria1989 ja som takto bola pol roka, a teraz je to super, uvidíme cez alergickú sezónu, hlavne kvôli tomu som si to dala urobiť

peendyi
26. aug 2013

ahojte, ja pridam skusenosť - syn bol operovany pred 2 mesiacmi na ORL Humenné - ráno o 7 príchod - ten deň doobeda operácia a na druhý deň ráno odchod domov.Boli sme tu veľmi spokojní,je to nová súkromná nemocnica,
dobre vybavená a vynikajúci odborník Prim.Hriseňko.Syn mal tiez problémy s vybočenou nosnou prepážkou, jednu stranu mal úplne zavalenú a nemohol ňou vôbec dýchať, stále sa opakovali virózy, problémy s hrdlom a samozrejme aj s dýchaním,chrápaním. Po operácii je nepríjemny ten prvý deň - nos je zatampónovany tamponádou,ktorú na druhý deň ráno vyberajú.Pri operácii boli vložené dlahy,ktoré sú v nose 10 dni,potom sa ambulantne vyberajú.Operácia sa robí zvnútra,takže žiadne jazvy ani nič také...,takže syn tvrdí,že sa to dá vydržať a stojí to za to podstúpiť,pretože to dýchanie teraz sa nedá porovnať s tým predtým.. a ešte podotýkam,že tu v Humennom sme nič neplatili, kedže celý výkon prepláca poisťovňa - kedže je to zákrok zo zdravotného hladiska - a pritom v niektorých centrách jednodňovej chirurgie /napr.BA/ sa plati...

maria1989
28. aug 2013

@peendyi dik za príspevok, už to vidím že aj ja pôjdem 😉

abeata
29. aug 2013

Tak septoplastiku s turbinoplastikou absolvovali toto leto moji dvaja chlapi. Manžel (46) pred mesiacom a synátor (25) tento utorok.
Obidvaja boli vo VN v Ružomberku u dr. Sičáka. Priznávam, že som začala reálne uvažovať o sadomasomasochistických sklonoch týchto mojich dvoch rodinných príslušníkov, pretože ja osobne by som sa k tomuto zákroku, po prečítaní si všetkých možných dostupných skúseností, názorov a úvah, dobrovoľne neodhodlala.
Pripravená som bola na najhoršie, čo si len môžete predstaviť, pretože manžel "umieral " už pri obyčajnej nádche 😀 a to aj z toho dôvodu, že som si pre maróda mala prísť hneď na druhý deň po operácii. Prekvapenie prišlo ešte v deň operácie, ke´d sa mi manžel večer v tf žaloval, že ho vykričala sestrička, pretože sa tri hodiny po zákroku( len čo ho odpojili z infúzie) odišiel prejsť na nemocničný dvor 🙂 . Bolo mu dlho...
Zákrok bol vykonaný v úplnej narkóze a trval cca 1,5 hod, pretože mu okrem septoplastiky robili aj kyretáž čelustných dutín, ktoré mal v dôsledku chronického zápalu takmer uzavreté. Tamponáda bola robená želatinovou hmotou, takže ani jej vyberanie na druhý deň ráno nebol vraj žiadny traumatizujúci zážitok ( si predstavte 😀 ). Krvácanie bolo krátke a už sa nezopakovalo.Noc bola dlhá a bez spánku...ono ústami sa dýcha dosť zle. Hneď po raňajšej vizite bol prepustený domov . V lekárni sme vybrali antibiotiká, predpísanú masť a kvapky, dokúpili Vincentku spray.
Doma bol prvý deň ešte trošku slabý po narkóze a nervózny z upchatého nosa, no celkom sa zabavil neustálym vyplachovaním Vincentkou a hnedými kvapkami, ako aj mastičkovaním proti schrastaveniu. Nos z vonkajšej strany trošku opuchol, rovnako aj vrchná pera, ktorá bola s polu s vrchným chrupom mierne bolestivá. Užil tabletku Novalginu. Neboli žiadne modriny, ani nič podobné. Liezol mu na nervy aj neustály výtok krvavých hlienov no z môjho pohľadu sa to vyrovnalo intenzite soplenia pri akútnej nádche. rovnako mal značne oslabený čuch.
Na tretí deň po zákroku sa nos pomaly spriechodňoval a manželom začali šiť čerti... prvá cigaretka, trošku zvýšená teplota večer, no ináč nič mimoriadne. Piaty deň mi utiekol na huby a tým u mňa stratil štatút pacienta 😀. V tento deň bola zaregistrovaná obnova čuchu.
Spevňovacie fólie mu vybrali po siedmich dňoch - okrem náhleho poklesu tlaku sa nedialo nič strašné. Nebolestivé, iba nepríjemné. Po mesiaci eviduje zlepšenie dýchania a nadáva, že sa k tomu neodhodlal skôr.
Synátor bol operovaný v utorok okolo obeda, všetko prebehlo O.K., akurát oproti manželovi viac krvácal, v stredu ráno po vizite prepustený a od príchodu domov je stále v chladničke. Za najhorší zážitok zo zákroku považuje tých 24 hodín bez stravy 😀. Nos včera opuchol, dnes je opuch výrazne menší, spriechodnili sa mu obidve nosné dierky.
Takže zhrnuté : zákrok prežijú aj chlapi bez psychickej ujmy, pooperačný stav je len nepríjemný, nie je nejako výrazne bolestivý, vyberanie spevňovacích fólii nebolestivé, iba nepríjemné.

maria1989
29. aug 2013

@abeata to si krásne napísala 😀 už sa vôbec nebojím, ak na to príde 😉 inak ja dýcham ústami už 2 týždne a nezbláznila som sa z toho 🙂

latvia
29. aug 2013

@maria1989 ked sa na to raz odhodlas, tak v KE vo vojenskej nemocnici odporucam prim.Hustaka, robil septoplastiku aj mne a jednoznacne to stoji za ten pocit dobreho dychania. ono ten zakrok sam osebe vyzera velmi hrozne, ale s bolestami to az take hrozne nie je. co som sa tiez informovala u ludi ktori to absolvovali, tak nikto tento zakrok nalutoval.ani ja. a kebyze je to potrebne este raz, tak este raz pojdem

maria1989
29. aug 2013

@latvia ďakujem. 😉

oleandrovnik
2. sep 2013

Ahojte. Prosim Vas bol niekto na septorinoplastike u pana Mudr. Sicaka v Ruzomberku?

abeata
16. sep 2013

@oleandrovnik
pozri môj príspevok z 29.8. :o)

toni777
8. nov 2013

ahojte, zijem v A nglicku a vcera som bol na operacii nosnej prepazky, septoplstika tuna a lekar nedal mi ziadne kvapky, povedal mi ze mam si dat pohar vlaznej vody so sodou bikarb. a sol a to mam plachnut 2x denne.. je to v poriadku? inak bolesti nemam vobec, ibaze este stale mam v tele narkozu. neviem ci si mam dat nejake nosne kvapky alebo pocuvat radu lekara a splachnut iba s tou vodou? nejaka rada od vas. prosim..