Vyradenie mliečnych výrobkov

zuzana321991
27. júl 2020

Ahojte mala ma 2.5roka..uz od roka-cca .ako sme chytili 1.krat afty mame problem.s papanim..ale pisledneho pol roka to uz je hroza..plus posledne 3mesiace hovori ze ju boli brusko,krv ,moc v poriadku..sono tiez..na mrlw preliecena..tak sme sli na gastro..pijeme kravske 2x za den..kazala 2tyzdne pit mlieko na predpis(neocate)..pripadne ak nebude chutit rastlinne mlieko..su nejake rastlinne jogurty,vyrobky co by nahradili natierky a pod..?a dalsie 2tyzdne mame bezlaktozove mlieko a vyrobky..nemohol by mi to niekto trochu vysvetlit..v com jerozdiel..pripadne konkretne znacky..a pod?dakujem

chastity
27. júl 2020

Skúšate tzv. eliminačnú diétu. Vysadí sa najskôr komplet kravské mlieko a sleduje sa stav. U nás neocate nemal žiadny úspech, ale rastlinné "mlieka" sa dajú dnes už kúpiť takmer všade. Ak nevadí lepok, tak je výborné ovsené (aj do varenia som ho rada používala, kým sme mohli) ryžové je dosť sladké, takže deťom zvykne chutiť. V lidli majú dobré kokosové jogurty aj náhradu kyslej smotany. Nátierky sú rôzne strukovinové, tiež dostupné takmer všade.
Potom sa mlieko nasadí ale bez laktózy. Keď je intolerancia na laktózu, tak nevadí kravská bielkovina ale len cukor a ten sa dá z výrobkov odstrániť a dajú sa kúpiť bezlaktózové jogurty, mlieka... Proste je väčší výber a špeciálne upravené mlieko sa môže, ale treba ale dávať pozor napr. na keksy, čokolády - to sa väčšinou robí s "normálneho" mlieka

michaella24
27. júl 2020

Dnes sú už tieto výrobky bežne dostupné vo veľkých reťazcoch, hlavne bezlaktózové mlieka. Rajo, Tami, Minus L, aj reťazce už majú svoje značky. Rovnako i nátierkové syry, tavené, jogurty... Je toho kopec. Tieto výrobky sú delaktozované, zbavené laktózy, najmä v mlieku cítiť trošku viac nasladlú chuť, keďže je v ňom rozložený mliečny cukor - laktóza. Mne osobne chutí viac ako klasické mlieko. Pokiaľ vynecháte úplne, Lidl má veľmi dobré kokosové jogurty napríklad, v DM nájdete výrobky od Alpro, aj keď zložením to nie je žiadna extra výhra. Nátierky, ale zo sójových bôbov či tofu vyrába Country life, Patifu, Lunter či Sojaprodukt, ale väčšinou sú korenené, treba pozerať zloženie, už nemám taký prehľad. Sú rôzne nápoje, veľmi chutné je ryžové mlieko a robia sa už aj ochutené, čokoládové či vanilkové. Dobré je Provamel či The Bridge. Robia takisto aj smotany na varenie, ryžové, sójové, ovsené, špaldové či mandľová alebo kešu sú výborné, tie má v ponuke EcoMil. Základ je čítať zloženie, väčšinou výrobky s označením vegan sú istota. Dobré čokolády sú od I Choc, dostupné bývajú v zdravých výživách. Sú alternatívou mliečnej, tuším je v nich ryžové mlieko. Aj značka Balance a Vivani majú v ponuke čokolády z ryžového mlieka. Ja som v bežných receptoch nahrádzala klasické mliečne zložky rastlinnými či bezlaktózovými. Čiže tam nič špeciálne netreba.

janage
27. júl 2020

Este mas aj mandlove mlieko, kokosove jogurty a ostatne menovane vo Freshi. V dm minule kokosovy dezert ako puding som nasla.

zuzana321991
autor
27. júl 2020

@chastity a prosim ta ako zistim.ci ma nejaku alergiu ..na kravske mlieko,produkty..?..a teda tie 2tyzdne mozeme pouzivat rastlinne mlieka,jogurty..syry a pod.?..a potom mliecne alw bezlaktozove..cize su to vyrobky,ktore neobsahuju cokor..po tychto 4tyzdnoch mame prist so vzorkami stolice a na krv....a to zistia z toho ci ma,nema alergiu..neznasanlivost..na mlieko,mliecne vyrobky..pripadne vadi len cukor?

zuzana321991
autor
27. júl 2020

@michaella24 len problem.je ze u nas je max jednota a fresh..a najblizssi lidl je 35km..no budem to musiet viac studovat..a hadam sa nam po mesiaci podari zistit ci mame problem..,mame raz zacas bolesti bruska..a to len take ze povie..a hra sa a funguje dalej,..a nechutenstvo ale to je mozno suvis so stolickami..

zuzana321991
autor
27. júl 2020

@janage dm..to daleko..ale fresh..tu mame pojdem.pozriet dakujem.za tip

kacena4
27. júl 2020

ahojko robili vam testy na histaminovu intoleranciu? to len pomimo
alergia na bielkovinu kravskemo mlieka znamena ze nemozete ziadne kravske mlieko, ani ine zvieracie (to je to neocate https://www.neocate.sk/abkm mate narok dostavat ho na predpis 🙂 ak je to elimitacny test) alebo sa moze nahradzat roznymi rastlinnymi vyrobkami nie len mliekom, ale aj maslom, jogurtami, syrmi, natierkami.... (sojove su vysoke alergeny pre male deti ☹ osobne neodporucam - teda nam neodporucila alergologicka)
bezlaktozove znamena ze mozete kravske mlieko - je so znizenym obsahom laktozy vyrabane pridanim enzymu laktaza v procese vyroby, tiez sa z neho vyraba mnozstvo vyrobkov ma znacku free lactose
obe predavaju v zdravej vyzive a urcite aj u vas v obchode len si si to nevsimla ak sa spytas tak ti ukazu

zuzana321991
autor
28. júl 2020

@kacena4 nie test nam nerobili,2tyzdne mame to mlieko neocate..pripadne ho mozem nahradit rastlinnym..cize predpokladam mozem.davat vyrobky rastlinneho povodu..a potom na 2tyzdne mam davat bezlaktozove vyrobky,mlieko..a potom mame ust na krv,odovtdat vzorky stolice..cize to bude asi ten eliminacny test..

michaella24
28. júl 2020

@zuzana321991 v tomto už neporadím, mne laktózovú intoleranciu zistili asi v 16tich rokoch, bola som na žalúdočnej sonde, plus biopsia, ale zisťoval sa mi aj helicobacter, ktorý sa aj potvrdil. No u mňa to nebolo až také kritické a dnes jem bežné mliečne výrobky, akurát pri mlieku som opatrná. Viem poradiť iba v potravinách, keďže som roky pracovala v zdravej výžive, rada som skúšala a ochutnávala. Ak môžem odporučiť, tak tento eshop https://www.countrylife.sk/, majú rýchle dodanie a veľmi dobrú ponuku.

kacena4
28. júl 2020

@zuzana321991 nechapem kto vam bude robit testy? a kde, lebo ak vyradis alergen ako vam potom chcu zistit z krvi ci ste nan alergicky ak tam nebude pritomny? moja dcera je alergik na BKM ale teda predtym musela jest mliecne vyrobky aby ju mohli otestovat (to prvotne vysetrenie) nie naopak vysadit ich a potom robit test. tiez aj ked sme boli v nemocnici na elimitacnom teste tak sa robi tak ze dietatu daju davku mlieka (babatkam) a potom sa sleduju z odstupom casu ako dieta zareaguje a zapisuje sa to plynatost, alergicka reakcia, hnacky, zvracanie, grganie a pod. aj toto sme absolvovali neprijemna skusenost ale mali sme to potvrdene a mohli nam predpisovat mlieko na recept

zuzana321991
autor
28. júl 2020

@kacena4 ano..presne tak..nam kazalavysadit 2tyzdne mlieko a2tyzdne davat bezlaktozove..predpisala neocate junior..a potom prist so stolicou a vezmu nam.krv..podla toho to mam sledovat ja..ci sanieco nezmeni..inac si to vysvetlit neviem

kacena4
28. júl 2020

@zuzana321991 tak drzim palceky no ak je to alergia na BKM ci laktozu tak sa to prejavi hned po poziti vacsinou do par minut, max desiatkach min. ja dam dcere nieco mliecne alebo neodola a nieco zje co nema a do par minut reaguje grga hnackuje, prdi a podobne ma len 10r ale uz aj sama vie ze nemoze mliecne jest a koriguje si to sama aj ked sem tam neodola a su veci ktore rastlinne nemusi napr. slahacku na palacinkach 😀

zuzana321991
autor
28. júl 2020

@kacena4 lebo jej nie je nic..vravi raz zacas zeju brusko boli a nic..funguje dalej..ale mame herniu v pupku .pripisujem to tomu..2tyzdne je u nas hrozne dlha doba..nechce ine mlieko..max.krabickove a to tiez nie je bohvieco..a je hladna tym padom je to este horsie

kacena4
28. júl 2020

@zuzana321991 nech skusia na gastre aj sibo test alebo nieco podobne je to test na vnutornu crevu floru, ale tam je tiez zvysena plynatost, grganie a podobne priznakmi