Vyskočená platnička - rady, tipy, skúsenosti

bocan77
9. júl 2009

Ahojte.
Chcel by som sa spytat ci neviete nejake rady na bolesti krizov - vyskocena platnicka. Aj domace rady. Alebo ak mate skusenosti , co vam pomohlo a tak. Dakujem

zuzana8607
29. apr 2015

@maka9 dakujem skusim

majkaor
13. jún 2015

z vlastnej skusenost..mala som platničku vyskočenu 24mm a počas rehabilitacii sa mi roztrieštila a hrozilo mi ochrnutie. v nemocnici som mala možnost porovnat aky je priebeh rekonvalestencie po operacii roznych "typov" a verte že čim skor tým lepšia oeracia a rekonvalestencia. kočky ktore mali platničku vyskočenu menej a hned si to dali zoperovat alebo mali osteofyty menšie sa ovela lahšie postavili na nohy. ja ležim už mesiac a stale je to strašne bolestive.

majkaor
13. jún 2015

@ekka 2-30mesiace nesediet?? mne vraveli že po 12 dnoch sa možem na 1 minutku 4x a kždým dnom to stupnovat o 2nasobok. do 3 mesiacov nesediet dlhšie ako hodinu v kuse. po operacii som 3týžden ale ešte nemam veru odvahu si sadnut.

aniko1981
22. sep 2015

Ahojte ja tiez bola som oper na vysk.plat 8.mm vedela som sa sadnut po 5tyzdnoch op som sa mala pred2 mes ale este stale mam bolesti a trpnutie noh lekar mi povedal ze to moze trvat do 6 mesiac a majkaor ma pravdu moja susedka v izbe mala 4mm a on uz o mesiac bez bolesti

jano666
21. nov 2015

Ja mám vyskočenú platničku 18 mm. Chcem sa opýtať, či musím absolvovať operáciu, či nieje aj iná možnosť.

nikyb
3. dec 2015

@chulieta ahoj, ja mam posunutu platnicku 0.8cm dolava..je to L5 L4..cvicila som v posilke,tak som prestala kvoli bolestiam...niekedy bolesti nemavam no vratili sa mi opat a seklo ma pred par dnami. co odporucas

chulieta
5. dec 2015

@nikyb uvoľniť svaly - makké techniky alebo jemná masaž, potom Mckenzie najprv aby sa platnička vrátila na miesto a potom pod vedenim fyzioterapeuta posilniť dysbalancie a vyťiahnuť skrátené svaly. aby bola chrbtica stabilna

nikyb
5. dec 2015

som momentalne v anglicku a tu nie su ochotni mi pomoct...myslis ,ze pilates a balancne cviky,plavanie mi pomozu? uz to mam skoro 2 roky, ale stale som cvicila kedze som sportovec,je tazke prestat ale musim. as cvicenie? alebo s natahovacimi bandazmi ,mozem si pomoct aj doma?

ejlin123
5. dec 2015

@nikyb mne sa stalo podobne, posunuta platnicka, nemohla som sa ani pohnut, chodila som na injekcie, ked som sa konecne mohla hybat, tak som cvicila pilates, nie posilku, pilates mi velmi pomohol, odporucam...

chulieta
6. dec 2015

@nikyb najprv ppuvolnovat. Ak nemas nikoho na uvolnenie svalov, aspon termofor. Mckenzie je na vratenie platnicky na svoje miesto laicky povedane. Z posilnovaciem bud sm system alebo pilates. Je vela dobrych knih s instruktaznymi cvikmi a ak si pohybovo zdatna tak mozes aj doma zacat.

majorosovalucia
6. dec 2015

Ja som mala minuly rok uraz-posmyknutie v kupelni,myslela som,ze je to vyskocena platnicka,no po 6 mesiacoch mi zistili zlomeny stavec,vytecena platnicka,opuch okolo miechy v oblasti L4L5.Presla som vsetkym -rehabka,injekcie,infuzie,cvicenie s fyzioterapeutom dornovu metodu.No to bolo v priebehu tych 6 mesiacov,po podrobnej diagnostike sa zistilo zlomeny stavec.V januar 2015 som mala 6 hod.operaciu,som rada ze chodim.
Ale vratim sana vysunutu platnicku-pomaha ozonoterapia ale je to limitovane kolko je ta platnicka vysunuta,plavanie-najlepsie na chrbte,cvicenie s fyzioterapeutom-dornova metoda je na to,pravidelne cvicenie,ale to sa treba naucit spravne cvicit.Plus udrziavanie hmotnosti.

nikyb
6. dec 2015

@ejlin123 robim doma sm cviky a este nieco co mi dali na rehabilitaciach, mozno plavanie?...s posilkou prestavam ,lebo nikam by som nedosla..... @chulieta termofor? nieco teple na chlbat?..sm system som zacala nedavno lebo mamina mi povedala ze jej znamej muzovi to pomohlo...som pohybovo zdatna ..cvicim vela rokov..skusim doma dufajme,ze sa to zlepsi

chulieta
9. dec 2015

@nikyb teplo ano... prečo sa tomu divíš? chrbtica má rada teplo.
nesmela by si jedine ak by si mala zápal v chrbte ale ide o posun platničky a dysbalancie tak v pohode mozesš

adinkalm
1. jan 2016

@nextik ahoj, akurat citam prispevky s odhodlanim cvicit tuto metodu, a tvoju spravu som zbadala ako blesk z jasneho neba. Som z Lm. Spominala si kontakt, napises mi ho, prosim? Dakujem

aniko1981
1. jan 2016

@majkaor ahoj mozem opytat ze teraz ako si? Ja bola som oper. Juli ale mi to nedobre zase idem na magneticku

nikyb
1. jan 2016

lebo ak je tam zapal @chulieta tak som pocula,ze dobre velmi nie je ...skusila som aj aj tak chladne mi lepsie pomohlo

nextik
1. jan 2016

@adinkalm pisem ti spravu.

anna242
24. jan 2016

Dobrý deň....Mám vysunuté tri platničky...v marci ma čaká ozonoterapia v Žiari nad Hronom...Môžte mi napísať, ako to tam prebieha? A či to pomohlo? Poprosím na mail...Diorella24@centrum.sk.veľmi pekne dakujem

svetlanka7
24. jan 2016

Dobry vecer, ako vsetci tuna aj mne bolo minuly rok v juni zistene ze to nie je len seknutie v krizoch ale 3 vyskocene platnicky a kazda ide inym smerom lieky id neurologa zo zaciatku zabrali tak som sa vratila do prace co bola chyba po par dnoch sa mi stav zhorsil a preslo mi to do clenka a oslabeniu celej lavej nohy, dalsie lieky, infuzie, obstreky a tiez ozon zabrali noo cakala som viaac az teraz ked som zacala chodit na rehabilitacie kde mam elektroliecbu, ultrazvuk, pristrojovu trakciu, masaz, magnet a SM system cviky pocitujem ulavu od bolesti a vacsiu silu v nohe...konecne citim ze sa to moze zlepsit ale cvicit denno denne sa musi a vlastne aj telo si to pyta samo bolestou v krizoch a naslednou ulavou po cviceni...uzasne je tiez bicyklovanie to mi strasne pomahalo skoda ze je zima a sa neda ☹ tesim sa ked bude teplejsie a zacnem zas bicyklovat. Drzim vsetkym palce je to veru tazke nikomu by som nepruala to cim som si presla a svitla mi nadej a tesim sa konecne aj psychicky som na tom lepsie ked vidim a citim ze dokazem viacej bez velkej bolesti a hlavne bez liekou 🙂

nikyb
25. jan 2016

@svetlanka7 ahoj moja, ty mas tiez 3? ja som si neprecitala spravu minuleho roku poriadne a tiez mam tri, pri jednej mam masivnu herniu disku a dve posledna L a L3 poskodene :( na prd ja to,ze byvam v anglicku a tu mi za ten rok nijako nepomohli.Bola som 2x doma na injekciu ale nic. SM cviky pozeram tiez,len som trosku zmatena z dychania. Ako pri tom dychas ? ked sa zohynas a potom pri vystierani?? alebo ked dvihas koleno a vytacas sa s tymi palicami lebo nikde na videu to nevidim. Buduci mesiac idem naspat na slovensko tiez na rehabilitacie lebo bolesti mam v nohe a uz ani prechadzat sa nemozem :( nic prijemne. Dufam,ze sa to vylieci. Byciklovanie ti robi dobre vravis? co tak plavanie??? Nikomu tiez neprajem 😔 😨

svetlanka7
25. jan 2016

@nikyb ahooj noo mam posledne tri platnicky v drieku poskode a ked MR vysledok citala doktorka na rehabilitacnom leen hlavou krutila ze som na tom zlee kedze si kazda robi co chce a ide svojim smerom, co sa tyka sm systemu je to veru galiba vsetko zklbit dojopy noo ozaj to pomaha hned sa mi ulavy a nadych je vzdy v polohe ked si uvolnena a vydychujes pri polohe kedy sa narovnavas a stahujes brucho podsadzas panvu a lopatky tlacis nadol, zakladom je rovny chrbat 🙂 viem o com pises mne toto robila lava noha a liecim ju uz od jula a az rehabka ma super ucinok hooc aj ozon mal ucinok no cvicenie musu byyt bez neho uz sa zit neda to ti poovie kazdy len cvicit a spevnovat inak sa ti to vrati vsetko co ha uz nechcem zazit ☹ uplne to uz nevyliecis ale ked sa s tym naucis fungovat a prisposobis zivot tomu tak vraj to ide dufam teda ze heej este nemam ani dieta a neviem si predstavit to ani teraz 🙂 musis skusit mne bike izaj velmi dobre robil vraj aj beh zabera noo ja nerada beham a co sa tyka plavania ano ale len znak alebo kraul nic ine chrbtici nepomoze hooc som na nete citala ze aj samotna chodza v bazene je super taak to by som rada vyskusala ked skoncim marodku a budem mat cas zajst do bazenu niekde 🙂 🙂

maverik
14. feb 2016

Ľudia, som vyliečený pacient s prasknutou medzistavcovou platničkou L5/S1 9 mm čo je naozaj dosť, bola to skutočne dlhá tortúra, indikovaný k operácii pre veľký nález s tým že nie je možná náprava stavu, že sa to nevstrebá, ale VSTREBALO, jediná možnosť je sm systém v kombinácii s chôdzou na paliciach, kto sa chce skutočne a natrvalo vyliečiť (aj keď vám súčasní lekári povedia že to nejde...) môžem poskytnúť dôkazy, nie som samozrejme jediný ani posledný...kľudne napíšte - deguci@azet.sk, platničkové problémy sú tak závažné a obmedzujúce že pokladám za svoju povinnosť šíriť tento "zázrak" medzi rady verejnosti, držte sa!!!!!! ahoj

nikyb
14. feb 2016

@maverik ,cvicis sm system? zacala som ho cvicit tiez, v anglicku mi chcu pomoct jedine operaciou ale tu nechcem , myslis,ze palice su nevyhnutne? ja to robim akoze ich mam, mam platnicku L4 prasknutu a l poskodene aj L3.. robim sm cviky minimalne 2x za den, robil si ich s profesionalom? ako dlho ti to trvalo? Nasla som Dr. Smiska par tyzdnov dozadu, o tyzden idem domov tak,tie cviky b udem robit aj pod vedenim lekara aspon uvidim ci ich robim spravne.

maverik
15. feb 2016

Ahoj nikyb, áno cvičím sm systém, veru operáciu odmietaj, tá sa má indikovať skutočne až pri poruche močenia, stolice atď, ked skrátka nie je iná možnosť úniku od ochrnutia... ☹ ak sú pri chôdzi bolesti vyžarujúce do spodnej časti tela, chôdzu nedoporučujem, iba si ubližuješ...ak sa ti chodiť dá áno pokladám to za nevyhnutné pretože iba so správnou chôdzou na paliciach dochádza k výraznejšiemu"nadvihovaniu" a odľahčeniu a difúzii tekutiny medzi stavcovým telom a platničkou, teda k plnej regenerácii, pretože ona sa nevie inak zregenerovať, plus musí to byť s rotáciou trupu voči panve aby sa poškodený obsah platničky v miechovom kanále "odbúraval" a bol "likvidováný" makrofágami, áno s diagnozou min. 2x po 30 min, plus CHôDZA!! áno sm tvrdím nedá sa naučiť sám, musí ťa niekto odkontrolovať ja som chodil k profíkovi... plné a úplné vstrebanie sekvestra aj veľkého trvá zhruba 12 mesiacov ale dá sa to samozrejme aj skôr, záleží od toho koľko sa cvičí a chodí na paliciach a aké je celkové zaťaženie...takže len vydržať a cvičiť a chodiť!!! Medzistavcový disk začína regenerovať po 15 min chôdze nepretržitej, musí trvať min 1 hodinu bez pauzy, držím palce všetky čo mám, ahoooj

karaiova
18. feb 2016

@ekka Dobry vecer chcela bi som sa Vas opytat ako to prebehlo po operacii ci sa dlho marodi a hlavne ci to pomohlo.Dakujem za odpoved.

ekka
19. feb 2016

@karaiova ja som bola na operacii pred cca. 3 rokmi, ale ked sa dobre pamatam tak asi 2 mesiace som bola PN, s tym, ze som asi 6 tyzdnov nemohla sediet (to bolo asi najhorsie). Popritom ma posielali na rehabilitacie. 3 roky nie je vela, ale ja odvtedy nemam problemy, takze mne pomohlo 🙂 (a este je nárok aj na kúpele, ja som nebola lebo som zostala tehotna 🙂 )

karaiova
19. feb 2016

@ekka Ja som zvedava ako dopadnem o tyzden idem na CT dufam ze tam presnejsie zistia co mi vlastne je .Uz dobre 4roky ma to boli ale uz sa to neda vydrzat ked idem niekde pesi musim odychovat .Nahodou z ozonom nemate skusenosti ci aj to pomaha .Dakujem za iformaciu 🙂

ekka
19. feb 2016

@karaiova ja som ozon zavrhla, mne sa to cele nezdalo, viem, ze v nemocnici bol jeden pán, ktorý absolvoval aj ozon, ale nakoniec skoncil aj tak na operacnom stole ☹ , ale urcite niekomu pomoze, ja som neskusala

svetlanka7
19. feb 2016

@ekka ahoojky ty si po operacii ostala tehotna? A co ako si to zvladla neboli nijake problemy z platnickami pocas tehotenstva a co porod hmm?

catherinah
19. feb 2016

Mne pomohlo jedine vydržať + suché teplo (termonáplaste - keďže som chodila do práce).
Dorsiflex som nemohla užívať kvôli žalúdku.