Výsledky cytológie v priebehu viacerých rokov

katarinapekna
10. nov 2015

chcem sa opýtať hlavne žien, ktoré už majú po 35-ke a chodia pravidelne na cytolog. stery, či a prípadne ako sa vám menili výsledky v priebehu napr. 10 rokov? prípadne zostali rovnaké? zaujíma ma horizont 10 - 20 rokov. samozrejme uvítam každú odpoveď a skúsenosť aj mladších žien.

siska53
10. nov 2015

@katarinapekna zostali rovnake. Resp.predppkladam to,lebo lekar by mi volal len v pripade,ze by vysli horsie ako je norma.

seahorse27
10. nov 2015

Ja som najskôr mavala cislo 1 a po porodoch uz c.2, ale stale je to norma. U mna je to horizont 10 rokov.

stepanka274
10. nov 2015

Ja som po prvom porode mala medzi 2-3, potom isla na opakovany ster po par mesiacoch a uz to bolo ok, vtedy som mala 28 rokov, potom som rodila este 3x, dnes mam 45 rokov, chodim pravidelne a stale v norme, vzdy ked mi robia cyto mi sestricka povie ze ma budu kontaktovat keby to nebolo vporiadku

katarinapekna
autor
11. nov 2015

pýtam sa preto, lebo pred 10r. som mala cyto 1-2, potom jeden porod sekciou a 10 rokov som nebola na cyto až teraz a mám 2. čo je síce norma, ale myslím, že o dalších pár rokov to pojde zas len smerom dole a tam už je to riziko, tak ma to síce neteší, ale čo už, určite mám aj hpv, tak som len tak nad tým dumala.

katka1981
11. nov 2015

@katarinapekna, zena, ktora rodila, uz nikdy nebude mat PAP 1. Pre maminku je najlepsi vysledok PAP 2. Ak by si mala PAP 2-3 je to pozapalovy stav, vtedy ta poslu o 3 mesiace na kontrolu. To som mala raz, kontrola dopadla dobre. Ale ja by som ta za tych 10 rokov co si nebola na cyto normalne prefackala, prepac. Uz to nikdy nerob!

angua27
11. nov 2015

ja chodím na cyto pravidelne. pred pôrodom vždy 1, po pôrode 2. pred cca. 4 rokmi som spadla do rizikovej skupiny, zistené HPV, ale bolo to na hrane, takže sme neriešili žiadnu liečbu a nechali to na prírodu. kontroly celý rok každé tri mesiace. po polroku sa to začalo zlepšovať a po 4 rokoch môžem konštatovať, že telo si poradilo samé a vrátila som sa znova do normálu. 😉

katarinapekna
autor
11. nov 2015

@katka1981 už to neurobím, už si to totiž nemôžem dovoliť urobiť - 10 r. neísť na cyto...vtedy, po porode som už nežila intímne, nemala žiadne problémy, tak som logicky nešla, neskor sa môj život aj ten intímny dosť zmenil, tak mi je jasné, že som aj hpv a už nemôžem nič nechať na náhodu, aj preto táto diskusia