Výsledok z cytológie 3 - čo bude ďalej?

kveta
26. mar 2007

Ahojte,

dnes som sa dozvedela, že mám výsledok z cytológie krčka maternice "2 až 3". K lekárovi idem budúci týždeň /nemal skorší termín voľný/, tak sa pýtam teraz Vás. Kto ste mali takýto výsledok, napíšte mi, prosím, čo s Vami lekár ďalej robil. Ďakujem. 😕

vavka33
26. mar 2007

Ahoj kvetka,neboj vysledok este nic neznamena.ja som po prvom porode mala vysledok z cyto 2B a doktorka na mna vyblafla len tak akoby nic-vraj to je rakovina.skoro som tam umrela na tej stolicke oproti nej-pred ocami sa mi prehral cely zivot a najma strach,co bude s mojim 6tyzdn.babenkom.No po chvilke ma to preslo a odisla som.Prestudovala som si o tom vela veci a sla naspat k lekarke,zobrala od nej kartu a sla k inej-ved nemoze stanovit diagnozu z blbeho jedneho steru.Ta lekarka mi po mesiaci urobila novy ster,pritom ma utesovala,ze sa to da liecit.Vysledok ktory prisiel ma prekvapil-bol 1.tym ti chcem povedat,ze nemaj strach,daj si tie stery zopakovat a uvidis.ak budu zas take,zoberu ti z krcka vzorku-vystikuje sa to ambulantne a ak bude pozit,pojdes na operaciu-taku malu,vezmu ti cast krcka,ktory je "napadnuty"a budes v pohode.Musis len verit.drzim palceky.

slavomira
26. mar 2007

Ahoj čo so mnou robil nič! Vraj sa to upravý. Ja som mala 3 potom znovu po pol roku 3 potom 2-3 a až po dvoch rokoch 2. Vraj sa to nedá nijak liečiť ani nič sú to iba zmeny ma krčku a to je normálne. Tým som bola vybavená u môjho dr. držím palčeky aby bolo všetko OK.

vavka33
26. mar 2007

Slavka,mame rovnake mena dcer a aj rovnake cislo pri ich veku,len je tam rozdiem mesiace a roky a aj mesto 😉

slavomira
26. mar 2007

Veľmi to do tejto témy nepatrí ale ak aj tvoja Lea bude ako tá moja máš sa na čo tešiť.

vavka33
26. mar 2007

Preco? 😀

slavomira
26. mar 2007

Je všade je strašne šikovná ale je ako živé striebro. A tvrdohlavá ako ďas. A premudrovaná no hrlza od 18 mesiacov rozpráva a tie hlášky stoja za to. Ak je pravda že meno je osud a každá lea je skoro rovnaká tak držím palce a prajem pevné nervy.

bibula
27. mar 2007

zopakuje ti odber,aj ja som to mala-druhy odber som mala lepsi-bolo to v gravidite asi v 2 mesiaci-dr sa my pytala,ci dieta chcem 😝

sue
27. mar 2007

Kvetka, ja mám tiež výsledky z cytológie č.3... jediné čo so mnou robí je, že chodím na kontroly častejšie - raz za 3 mesiace... aby ak sa to zvrhne na rakovinu 😢 vedeli o tom čo najskôr ☹

lejla77
27. mar 2007

kocky, ja neviem, som stresovala, ked mi vysla 2 😖 (opakovali mi testy) a dr. mi vtedy povedal, ze na dalsie podrobnejsie vysetrenia sa posiela az ked je 3. 😔 Tak sa mi to nezda, ze ti vasi dr. cakaju na to, kym sa to zvrhne. ☹

logout
27. mar 2007

ahojte, v takychto pripadoch sa odporuca brat Indonal, je to extrakt z krizokvetych rastlin, malo by to byt volne predajne v lekarni.

sue
27. mar 2007

Logout, ďakujem, vyskúšam...
Lejla, ja netuším čo robiť, svojmu gynekológovi dôverujem... neviem či má nejaký význam stresovať a behať po vyšetreniach... ak som u neho raz za 3 mesiace, tak dúfam, že vie o všetkom 😔

fatima
27. mar 2007

ahojte kocky, pridávam sa do tejto témy. minulý rok som bola u lekára a tiež som mala výsledok 3. Lekár ma hneď nechal v nemocnici, robili mi plastiku krčka maternice. Nie je to nič strašné, robia to pod úplnou narkózou, akurát je krčok potom o čosi kratší. Potom som mala výsledky 1-2. Ja mám dosť problémy aj s výtokom, mám ho skoro stále, bez slipovej vložky, už ani nejdem nikam. Musím chodiť častejšie na kontroly, ale verím, že to bude všetko v poriadku.

grettka
27. mar 2007

fatima, presne tak... pri 3 sa to preliecuje a chodi sa castejsie na kontroly...nedavno som prave to tomto citala clanok na nete, ale momentalne ho zial neviem najst :o(((
Tam bolo vsetko pekne vysvetlene, aj cislovanie aj potup liecby...

lejla77
27. mar 2007

sue:
drzim palceky. 😎

Inac kolegyna mala 3 - lekarka s nou nic nerobila - ze ma prist za pol roka a uz ma za sebou 3 operacie - najskor jej brali cast krcka - zle vysledky - potom aj vajecniky a celu maternicu - zle vysledky - a tretia operacia - uplne ju odspodu vycistili aj s lmfatickymi uzlinami, ci ako sa to vola. Takze si myslim, ze keby jej dr. necakala a hned ju poslala na nejake vysetrenie - nemusela tie posledne dve operacie vobec podstupovat. Si teda fakt vytrpela - ale teraz je OK. 😎

grettka
27. mar 2007

Nálezy sa hodnotia ako P1, P2, P3, P4, P5:
P je začiatočné písmena mena Papanicolaou a v niektorých krajinách sa používa skratka PAP test.
P1 a P2 znamenajú, že v steroch sa nenašli abnormálne bunky.
P3 sú už prítomné abnormálne bunky, ktoré môžu byť výsledkom chronických infekcií alebo už majú predrakovinový charakter. V tomto prípade treba cytológiu v krátkom čase opakovať, prípadne vykonať malý chirurgický zákrok, aby sa mohla určiť definitívna, histologicky potvrdená diagnóza.
P4 a P5 už zanmená nález rakovinových buniek v cytologickom stere a pacientka sa musí podrobiť primeranej liečbe podľa rozhodnutia lekára.

Výsledok cytologického vyšetrenia môže byť negatívny, podozrivý alebo pozitívny.

petruska77
27. mar 2007

ja som mala na zaciatu tehotenstva 1 a potom dvakrat 3... doktorka mi povedala, ze mi dalsi ster urobi po sestonedeli a uvidi sa... bojim bojim...

lejla77
27. mar 2007

petruska77:
neboj, bude to OK - zrejme aj to tehotenstvo dokaze narobit sarapatu. 😔

sue
27. mar 2007

Tak ja som teraz dosť vydesená 😲

lejla77
27. mar 2007

sue:
prepac, nechcela som ta vystrasit. 😒

petruska77
27. mar 2007

lejla, dufam ze je to tak... kolegyna mala tiez pocas tehotenstva 3 a potom sa jej to samo upravilo...

arabeska
27. mar 2007

caute tak ja som mala raz 4 raz 3 a musim xodit do onkogynekologickej ambulancie kde mi dokino povedal ze to neni nic vazne a ze treba to preliecit a vsetko bude zase ok.
inak 2 neni vobec zla vyxadza 80 percentam zenam.

lejla77
27. mar 2007

inac, mne tu 2 zistili minuly rok - este som nebola tehu. A vtedy mi sestricka povedala, ze by mozno bolo dobre mat mimi a ze tehotenstvo vela veci vyriesi. 😨 Ale nie kvoli tomu som tehu. 😀

arabeska
27. mar 2007

lejla mne sa to rpaveze zhorsilo prave pocas tehotka. 😕

lejla77
27. mar 2007

arabeska:
no ved prave. 😖 Asi pocas tehu - je to normalne - bud sa zhorsi, alebo zlepsi. 😕

chelsy
27. mar 2007

Ahojte.Mne PAP 3b vychadzalo pred tehu potom ma poslal gyn.ndo Onko ambulancie tam sa vystipne na histologiu.Hrozne to boli .Vyslo mi ze je to zapal cize 1.To je tiez nejako ocislovane.Potom som mala prist o 3mes.Ja idem o rok.Ja viem nieje to zodpovedne 😖 Ked mi gynekolog robil naposledy ster na cyto vyslo mi 3ab vraj sa to o nieco zlepsilo.A teraz idem na onko zopakovat hist.Tak sa hrozne bojim aj tej bolesti.Nechcem strasit ale fakt je to hrozna bolest 🙄

sue
27. mar 2007

Už som objednaná na štvrtok k dokimu... asi ho riadne prevetrám otázkami... však som ešte nemala mimi... žiadnymi totálnymi operáciami sa môj prípad v prípade potreby riešiť nebude 😠 😠 😠 ☹

kveta
autor
27. mar 2007

Chelsy, podľa toho, čo som našla inde na nete, by to vyštipkávanie nemalo bolieť, len trocha zaštípať, takže tá bolesť v Tvojom prípade bola zrejme "vďaka" zápalu. Ak máš preliečený zápal, tak by to malo bolieť už len troška. Tak držím Ti palčeky.

alysea
27. mar 2007

Ahoj Kveta, ja som mala 3 a opakovali mi testy, potom mi dvakrat vysla 2 a teraz mam 1. Lekar mi povedal, ze to budeme sledovat, to znamena, kym som bola na trojke chodila som na gyno raz za tri mesiace a teraz chodim raz za sest mesiacov. Vobec nemysli hned na najhorsie, je lepsie ked sa to sleduje , ak by sa to zvrhlo mozu to hned riesit, ale neznamena to automaticky rakovinu. Drzkaj sa

bibinka
29. mar 2007

ahojte, ja mávam od svojich 20 rokov stále 2, ale jeden raz mi vyšla 3. To som vtedy chodila na plaváreň a solárko a čo som si vedomá, raz som si nevydezinfikovala solárnelehátko a tam som asi nachytala vírusy. Dr.mi vtedy vravel, že tieto vírusy ,ktoré spôsobili 3, sú pohlavne prenosné. to ma "dostalo", lebo som vtedy nemala žiadneho partnera 😝 , takže to bolo z toho solárka. A vysvetlil mi, že to samo niekedy zmizne.a mal pravdu, za tri mesiace som mala svoju 2. A ak mám strach, tak ma upokojil, že aj keby mi vyšla 3,tak sa rakovinové bunky vytvoria až za veeeeľmi dlhú dobu, takže ak by som bola sledovaná á 3 mesiace, tak by sa na to istotne prišlo a začalo by sa riešiť.
takže , dievčatá, hlavne sa nebojte dať si zopakovať stery a až keď bude opakovane horší výsledok, potom si dajte robiť skracovanie krčka alebo vypaľovanie laserom. Tam je potom riziko predčaných pôrodov. Hlavu hore.držte sa všetky, ktoré máte pochybnosti.

emjee
27. jan 2009

nika000 • 1d • Dnes o 12:54
ahojte.neviem či je už tu taká téma ak ano tak sa ospravedlňujem.
mám taký problém.cytologia mi vyšla na 3.beriem vaginálne tabletky a po menzese idem na kontrolu.
chcem sa opýtať či má niekto podobný problém .

kveta • Dnes o 13:05
ÁNo, pri 3ke sa kedysi automaticky robil zákrok na krčku, v súčasnosti sa čaká na ukončenie reprodukcie ženy /na posledný plánovaný pôrod/ a potom sa robí zákrok. Dovtedy sa krčok kontroluje. Máš už reprodukciu ukončenú?

nika000 • 1d • Dnes o 13:23
ja som doposiaľ nemala zlé výsledky až teraz je to vyššie .vraj sa nemám stresovať že to môže byť aj zápal.najskôr som druhé dieťa nechcela ale časom by som možno nad ním uvažovala

janulap • 2d • Dnes o 13:28
nika000
ja som tiez mala jeden cas vysledok medzi 2-3.....potom mi brali opat ster(pravdepodobne budu aj tebe) a vysledok bol 2.Dr.mi vysvetlila,ze mozes byt trochu chora(nadcha,prechadnutie...),uz mas znizenu imunitu a odratzi sa to aj na vysledku zo steru.
Ja mam zas trochu zniceny krcok po druhom porode,tak ma caka asi tiez konizacia....ale nie je to este zle,tak dr.povedala,ze mozme kludne pockat,pretoze planujeme v buducnosti este tretie babo.....ale keby to olo velmi zle,tak by mi konizaciu urobili uz teraz a otehotniet mozem aj potom

bora8 • 2d • Dnes o 13:31
ahoj ja som mala pred dvoma rokmi problémy s krčkom - aké si mala presne výsledky? ja som mala 3 B-C a to už nie je dobré išla som na operáciu - robili mi konizáciu a výsledky mi našťastie dopadli dobre, teraz ma stále sledujú, medzi tým sa nám narodilo ešte jedno bábo, strašne som sa bála, ale som rada že to mám za sebou.... ak potrebuješ radu - ozvi sa - rada pomôžem..... tiež sommala celé roky dobré výsledky a zrazu z ničoho nič my to vyskočilo....

janulap • 2d • Dnes o 13:34
bora
a ako dlho si bola po zakroku v nemocnici??Bolelo ??ja sa strasne bojim

bora8 • 2d • Dnes o 13:36
podľa toho kde a ako ti to budú robiť, ja som bola 9 dní v nemocke ale normálne to trvá týždeň, ale ja som začala v nemocnici krvácať, potom som bola mesiac doma na PN, iank sa priprav že budeš sa hojiť pomerne dlho - ja som priebežne špinila z krčka ešte pol roka....