Zápcha po pôrode. Čo na ňu zaberá?

scarletka
28. feb 2008

Kocky a maminy,
poradte prosim, som 2 mesiace po porode a trpim neuveritelnou zapchou, trapia ma strasne bolesti. Zvlastne, ze v tehotenstve som sa s nou nestretla.Okrem ineho od porodu mam vyslovenu nechut do jedla, musim sa velmi namahat...ale to uz smeruje k lepsiemu, ale ta zapcha..zacinam mat triasku pred chodenim na wc.
Poradite ako sa jej zbavit, resp. co na nu zabera?
Vdaka, scarlet

jaduska
28. feb 2008

No treba jesť veľa vlákniny, probiotické jogurty, tmavé pečivo, vynechať čokoládu, biele pečivo, kakao, napr. aj banány,mrkva a ryža môžu spôsobovať zápchu. Existujú aj homeopatické lieky na zápchu, moja malá keď raz mala taký problém, tak brala sirup Duphalac a nejaké čipky, ale nepamätám si už názov.

olianko
28. feb 2008

scarletka skus kazde rano nalacno vypi tvlaznu vodu alebo zjest za lyzicku lanoveho semena a tiez zapit poriadnym mnozstvom vody
inak musis ozaj pit vela tekutin 🙂

scarletka
autor
28. feb 2008

dakujem olianko a kde to lanove semiacko dostat kupit,normalne v obchode?

saskarisko
28. feb 2008

Scarletka - glycerinove cipky pre zaciatok, a daj si predpisat Duphalac - pomoze rano na lacno 1 lyzicu, a za chvilu sa vsetko vrati do normalu

scarletka
autor
28. feb 2008

dievcata dakujem,hned rano nabieham do lekarne 😎

martina46
28. feb 2008

Scarletka, ľanové semienko v potravinách, alebo som videla aj v drogérii DM, ako majú tie bio produkty.
Ja som síce asi nikdy nemala takú strašnú zápchu, ale bežne som chodila na veľkú raz za 3 dni, niekedy 4. Bývalo to niekedy nepríjemné a pomohlo mi, keď som raz, neviem prečo, začala jesť ráno na lačno olivy. Takých 10 som zjedla a za asi týždeň, možno aj skôr, som začala chodiť takmer pravidelne každý deň. Alebo ak znášaš mlieko, každé ráno teplé na lačno aj pol litra. Toto mne udržuje stolicu v pohode.

chromozom
28. feb 2008

Scarletka, uplne vylucit biele pecivo, jest vsetko len celozrnne, ladovat sa ovsakmi, zeleninou, ovocim a hektolitrami vody. Inak ked uz budes v DM, maju tam aj susene slivky, v tom bio regali, balicek je sice dost drahy, no z vlastnej skusenosti vem, ze tie peniaze stali za ten ucinok. Momentalne som tehi, bola som riadne zapchata, obcvas som mala pocit, ze na zachiode vytlacim aj to ubohe dieta.. Ale slivky, totalna zmena stravy a hektolitre vody mi naozaj pomohli, vrelo odporucam. Drzim palce!

olianko
28. feb 2008

inak aj banany ti pomozu ist na zachod ale teraz neviem ci musia byt nedozrete alebo prezrete.Jedny z nich prezenu 🙂
a ako pisu dievcata aj susene slivky, marhule, figy su velmi dobre + veeeeela vody 😀

tini
29. feb 2008

banany? Tie viac zapekaju ako prehanaju, aspon u mna. Vela tekutin, vlaknina, susene slivky.

olianko
3. mar 2008

Zapamätajte si teda, že menej zrelé (zelené) banány sú účinné pri zápche, naopak veľmi zrelé (hnedé) platia zase na hnačku. 🙂

olianko
3. mar 2008

Denne vypite 8 až 12 dvojdecových pohárov tekutiny.
Vyskúšajte čaj z koreňa šťiavu, ktorý pôsobí ako prírodné preháňadlo.
Jedzte dostatok vlákniny - denne by to malo byť 25 až 30 gramov. Toto množstvo môžete dosiahnuť, ak si okrem bežných potravín dáte na raňajky misku ovsených vločiek, na desiatu jablko a na večeru varenú kukuricu plus jednu mrkvu.
Proti zápche môžu zabrať aj sušené marhule a slivky, veľmi dobre sú aj jablká a nie veľmi zrelé banány.
Na črevá priaznivo pôsobia živé jogurty a surová kyslá kapusta.
Kopcovú čajovú lyžičku ľanových semienok nechajte niekoľko hodín postáť v pohári vody a potom ich spolu s vodou vypite. Užívajte 2 - 3 krát denne, kým zápcha nepoľavý.
Výborné sú aj prírodné šťavy zo zeleniny (kel, špenát) a ovocia (hrozno, červený melón, papája). Vyskúšajte šťavu z dvoch mrkiev, polovice jablka a hrste žeruchy.
Nikdy nepotláčajte nutkanie na stolicu.
Ak máte sedavé zamestnanie, začnite sa viac pohybovať. Denne si doprajte poriadnu prechádzku, najlepšie v rezkom tempe.

briketa
4. mar 2008

Myslim, ze z mineralok pomaha pohar Fatry rano, nalacno. Ale klasika - susene slivky, ovsene vlocky (cez noc namoc do mlieka, nechaj v chladnice a rano uvar)

google
4. mar 2008

rano pohar paradajkovej stavy

alebo kysla kapusta.

tweety22
4. mar 2008

scarletka, ja som mala presne toto iste, rodila som sekciou a bola som dlho anemicka, 2 mesiace som nemohla poriadne nic dat do ust, nechutilo mi vobec nic, ani sladkosti, na ktorych som cely zivot priam zavisla 😲 a o zapchach ani nehovorim, mala som hrozne bolesti ale nastastie to preslo po tych par mesiacoch ale nepomahalo nic ☹ aspon mne nie ☹

susanh
4. mar 2008

Scarletka, ja som uzivala po porode Nutrolin B, to su probiotika, aby prechadzali do mliecka pre babatko. A zistila som, ze mi robia dobre aj na travenie. Ked som ich prestala uzivat, zase som bola nachylna na zapchy, ako predtym cely zivot.
Inak ked som uzivala este davno pred tehu zelezo, lebo som bola dost anemicka z vegetarianstva, chodila som na WC len raz do tyzdna, a to len po vypiti caju zo senny. ..Ale to uz nechcem zazit. A neskusaj ho ani ked kojis, je to velmi drasticke !

saska303
14. mar 2008

Ahoj Scarletka,
ja som mala taký istý problém, teda s tou zápchou a môžem Ti povedať, že mi nepomohlo nič a trvalo to celých šesť mesiacov. vždy ma oblial studený pot a došlo mi až zle keď to na mňa prišlo. 😖 Tak ti držím palce, lebo žiadnu radu nemám, na mňa nič nefungovalo, tak drž sa a nech sa ti to čím skôr upraví 😀

zuzula28
15. mar 2008

susanh, presne tak probioticke pripravky, galony tekutin a vlaknina, to je najlepsie riesenie na zapchu...plus celozrnkacove pecivo, susene plody...+vsetko super aj pre babo 😉 Ale tie zelene banany, to asi eee, lebo vseobecne a hlavne pri kojeni nezrele alebo prezrete ovocie asi nie je to naj... 😕

erikapekna
14. máj 2014

mne na zápchu väčšinou pomáha psylium, - gastro psyllium od vulmu

ekka
15. máj 2014

ja som mala tento istý problém, dokonca som bola aj na gastre 4 mesiace po porode, dnes má malý 7 mesiacov a dúfam sa to ustálilo, co mi pomohlo je ráno na lačno velký pohár vlažnej vody a do toho 1/2 citróna, alebo psylium - mne to lekár poradil, ze ráno na lačno nastrúhať 1 jablko a do toho zamiesat 1 polievkovú lyžicu psylia, ihned zjest a na to sa napit, malo by to pomoct 😉

dotka04
15. máj 2014

... mala som podobné problémy po gyn. operácii. Mne pomohla kombinácia: sirup Duphalac - brala som každý deň za odmerku a kúsok (netreba sa báť, nie je návykový, je to vlastne na "prírodnej" báze) a som sa upokojovala (lebo psychika je sviňa 😝 ), že prinajhoršom (keď 4-5 dní po sebe ani sirup nezaberal 😠 ) to dorieši Gutalax. Asi po 3 týždňoch som konečne šla na wcko aspoň tie 2 razy týždenne 😕 Potom som začala papať sušené slivky (pokojne aj celé 200 g balenie denne) a sezamové semiačka (asi 3 čaj.lyžičky denne len tak požuť - mne to chutilo 😉 ), cca mesiac po oper. som bola 1.x na wc bez Duphalacu a podobných prípravkov :P (som sa cítila jak boss :D ). Treba dať tomu čas, mne sa to celkovo upravilo do normy asi po 6-8 týždňoch a pri slivkách som ostala doteraz (také krásne trávenie som už pár rokov nemala, takže nakoniec som sa z toho aj dačo naučila 😀 😀 ).

mara911
25. nov 2014

dojcim a nevem ci si mozem dat sirup duphalac bo mam zapchu

laurica123
25. nov 2014

@mara911 glycerinove cipky po porode som 9 dni nebola...jedine oni ma zachranili ..

tesitobi
25. nov 2014

vela vody a lanove semiačka-kupiš aj v potravinách 😉

esterka2013
25. nov 2014

mne pomohla 100% slivková šťava a ľanové semienka 🙂

mara911
25. nov 2014

glicerinove cipky som skusala a nic

dasenka1203
25. nov 2014

my sme boli s kamoskou den po porode v nemocnicnom bufete a dostali sme chut na kavu tak sme si dali xxl kapucinko a tak to slo paradne hned 🙂 , ziadna zapcha nemala sancu, mozno by nebolo odveci vyskusat aj Vam nejaky automatovy super napoj

zuzu1207
25. nov 2014

Mne pomohol 100%jablkovi dzus a cipky som si tiez davala

tjaden
25. nov 2014

ahoj tiež som mala po pôrode zápchy a zlatu žilu, pomohli mi faktu čapíky aj žila zmizla aj zápcha prešla

mara911
1. dec 2014

a saraticu asi nemozem ked kojim vsak

nutrimas
2. dec 2014

@mara911 V strave zvyste prijem vlakniny, ktr. naviaze na seba odpadove latky, nanosy z criev a vylavi ich von stolicou. Dobre je zvyknut si na pitie prevarenej teplej vody, vela vlakniny obsahuju ovocie, zelenina - jablka, mrkva, fazulk. struky, cvikla, orechy, semena, obzvlast by sme odporucali chia semena, prip. lanove semena, upravuju stolicu a taktiez velmi dobre posobi na metabolizmus (komplexne), prave v suvislosti so zapchou chlorella, ktr. mozete uzivat aj pocas dojcenia.
https://www.modrykonik.sk/shops/vyzivove-doplnk...
https://www.modrykonik.sk/shops/vyzivove-doplnk...