Zlé výsledky z genetiky - ako sa s tým vyrovnať?

12. feb 2020

Ahojte, ako pokracovat dalej (nemysliet na to), ked vcera som sa dozvedela pre mna zle vysledky z genetiky. Po mojej mamine, ktora zomrela na rakovinu prsnika som podedila nejaku variantu v gene BRCA2, vysoke riziko rakoviny. Zdedila ho aj moja sestra, ktora tuto pliagu dostala pred dvomi rokmi, brala liecbu a teraz je ok a dufam, ze to tak aj zostane. Nasledkom jej choroby jej deti museli tiez podstupit testy. Neter to zdedila tiez. Zaradili nas do rizikoveho sledovania. Cize rozne vysetrenia kazdy rok (ale nie je ich vela). Neviem to v sebe spracovat, v noci ma to aj zobudilo. Viem, ze na to netreba mysliet a ani negativne. No ako sa to da? Lekari ma nutili do tohto vysetrenia, no nedali navod ako teraz s tym zit. Mam 41 r., tuzila som po dietatku kedze ziadne nemam a teraz toto. Na tuto chorobu mi zomrel aj otec, je vsade okolo mna. Tak je to o to tazsie. Vzdy som sa snazila mysliet pozitivne no toto ma dalo na kolena. Je tu nejaka zienka, ktora ma tiez geneticky potvrdene, ze moze dostat tuto chorobu?

ona12
12. feb 2020

Mne mamina tiež zomrela na rakovinu ale nemala som odvahu ani moje sestry ísť na genetické testy podľa mňa je to lepšie nevedieť ale keď to vieš môže zmeniť svoj životný štýl štýl Aký žiješ ale aj tak nie je isté že že to môžeš mať

kubasa2005
12. feb 2020

Ahoj viem ako sa citis unas vrodine mala mama aj babka,absolvovala som aj ja vysetrenia nastastie je to ok ale nic nieje 100percentne ani tie vysledky podla mna. Sama som na postihnute dieta tak si predstav ako je mne.Chod cim skor

rumba01
12. feb 2020

viem, ze to je tazke ale najlepsie by bolo, keby si na to nemyslela, lebo tymto, ze ta to trapi si to sama privolavas. treba brat zivot aky je, je pekny aj ked vela veci nas trapi ale treba si ho uzivat naplno. teraz dakuj bohu, ze si zdrava a neries co bude.

kittykat22
12. feb 2020

Spravila si velmi dobre, ze si tam isla. Budes pravidelne kontrolovana, ked je rakovina podchytena v skorom stadiu, tak je velmi dobre liecitelna. Tvojou ulohou je nepodcenovat samovystrenie. Pozri si video kedy v mesiaci, a ako sa presne vysetrenie robi. Preco by si nemohla mat dieta? 🙂 A hlavne - nemas dovod sa rucat - mas predispoziciu, to neznamena, ze dostanes rakovinu. Moja teta mala rakovinu prsnika - velmi zle na biopsii. Ale pretoze si na hrcku prisla skoro, tak pri vybrati nemala ani napadnute sentinelove uzliny. Presla chemo, radio a je od toho 16 rokov. Nemozes sa bat rakoviny - ktoru vlastne ani nemas 🙂

evalin88
12. feb 2020

My to mame v rodine tiez ale rozne druhy rakoviny, cize na genetike mi povedali ze zistit aa to neda. Lebo to nie he jeden rovnaky tip. Dedo zomrel 3 roky dozadu na rakovinu. Dedov brat, jeho dcera, neaka otcova sesternica atd. Moja teta, otcova sestra zomrela pred siedmimi rokmi, mala nador na plucach, jej dcéra mala vtedy uz dvoch chlapcov. Pokial viem na genetickych testoch nebola. To ze ste pravidelne sledovani je len dobre. Cim skor sa na take ochorenie pride tym lepsie. Napr. Mojej tete nasli nador v mozgu az na zaklade velkych bolesti hlavy. Podla lekarov mala nador na plucach 7 rokov, metastazy sa dostali do mozgu a po neakom case natolko narastli ze jej zaCali tie bolesti. KEBY pravidelne podstupovala neake vysetrenia nad ramec preventivky, mohli to zachytit vcas.. mohla tu este byt. Teraz je tejto choroby vsade vela. To ze mas na nieco predispoziciu neznamena ze to dostanes urcite, ak ta to psychycky deptá skús nabehnut na zdavsi zivotny styl.. ako prevenciu. Nevidim dovod preco by si nenala alebonemohla mat deti.. neprestavaj zit preto, ze mozno raz v buducnosti sa nieco udeje. Teraz si predsa zdrava a mozes mat akykolvek zivot !

eliska13
12. feb 2020

Určite to je nepríjemné, ale budú Ťa viac sledovať.Ty nie si chorá.

jaskolka
12. feb 2020

Pozri, moja matka tiež zomrela na, CA prsníka, ja so sestrou sme sledované preto viac. Otec zomrel na, IM plus bol ťažký diabetik, tak iste je vyššie riziko ochorenia, ak to už bolo v rodine. Ale nepomôže ti vopred sa šialene báť a strachovať, lebo stres je to najhoršie, čo môže byť. Túžiš po dieťati, skúste to, prečo nie. Riziko ochorenia je u každého, dokonca aj u toho, čo nemá v rodine také diagnózy, preto skus na to nemyslieť, dbaj na zdravú výživu a životosprávu, ale ži tak, akoby sa nič nedialo, proste sa nesú stred na to, že možno ochories, ale teš sa, že si zdravá.Ja to prirovnávam k tomu, že kľudne človeka môže zraziť električka. Ale preto azda neprestane chodiť vonku. Čiže teš sa, že si v poriadku a nezaoberaj sa dopredu, čo by, keby...

reklamka
12. feb 2020

Hlavu hore, predispozicia neznamena hned, ze ochories. Teraz, ked to vies, sa mozes zamerat na prevenciu. Ale chapem ako to s clovekom zamava. Ja som sa tiez dost zrutila po mojej diagnoze. Ale ty nemas zatial diagnozu, iba predispoziciu. Velky rozdiel. Drz sa. Vsetko dobre...

zuzi56
12. feb 2020

Buď rada, že tá budú sledovať, teraz je taká doba, že keď prides do lekára a poviez , že máš problém, nikde tá nepošlú a nakoniec je z toho vážna choroba,
Potom sa tá opýtaj , kde ste bol toľko, keď je to vážne.
A na tu psychiku si dávaj pózor, lebo práve z toho mozes ochorieť, nie na rakovinu, ale psych. choroby, a tie sú horšie liecitelne ako rakovina.

katty2012
12. feb 2020

sprava je cerstva, tvoj strach je uplne pochopitelny, ale...musis sa cim skor dostat do stavu pokoja, nakolko presne tento stresujuci stav je zivnou podou pre vsetky choroby. dnes si zdrava, budes pravidelne sledovana, a pritomnost tohoto genu neznamena automaticky chorobu, len zvysenu pravdepodobnost. vdaka tomu, ze o tom vies, uz dnes mozes zacat robit vsetko to, co chorobe predchadza. v prvom rade je to asi o praci so stresom, psychikou, a tiez zivotosprave. citala som jeden clanok, kde testovali novy liek na rakovinu a dali ho jednemu pacientovi, ktory sa behom par mesiacov uplne vyliecil. o rok prisiel na kontrolu a v cakarni si cital letaky a casopisy a v jednom z nich pisali, ze novy liek, ktory testovali stiahli z trhu, pretoze bol neucinny a vyliecil sa s nim len jeden pacient. to bol presne on. no ked to precital, za 3 mesiace zmetastazoval a nasledne zomrel. psychika je najsilnejsia sila, pracuj hlavne na nej, telo mas dnes zdrave...

queen_mary
12. feb 2020

Ahoj, ja som videla zomierst moju mamu na CA prsnika. Respektive na rakovinu a na nefunkcnu latkovu vymenu - vida v plucach. Na genetickych testich brca 1 a 2 nam nic nezistili, ale aj tak si chcem dat v 35 vyoperovat prsne zlazy.

brezza
12. feb 2020

Nerozmyslala si nas odstranenim prsnikov? Mojej kamaratke na to zomrela mama a tiez jej zistili tento gen. Kazdym dnom ide na odstranenie prsnikov, nasledne bude mat plastiku. Povedala, ze radsej takto ako keby mali byt deti bez mamy. Druha kamaratka tiez dostala rakovinu prsnika este pred 30tkou, tiez mala tento gen. Prsia ma uz odstranene. Uz sa jej aj babo narodilo. Operacia je hradena poistovnou.

milus777
12. feb 2020

Ak sa veľmi bojíš tak ako spomínali kocky vyššie je možnosť si dať vyoperovať prsné zlazy ale aj vaječníky preventívne.ale keďže chces mať est deti tak tie asi ešte nie.drz sa.je to len zvýšená pravdepodobnost,nie istota že rakovinu dostaneš.vela zdravicka prajem.

ina7
12. feb 2020

Ak túžiš po dieťatku, toto by ta zastaviť nemalo. Véd nikto z nás nemá dane, že sa dožije vysokého veku, každú z nás môže zajtra zraziť auto. Ty budeš sledovaná a keby dačo sa aj zjavili, tak sa na to rýchlo príde a liečba je veľmi účinná. Len keď neskoro sa zachytí tak je to zle. A mimochodom dojčenie štatistický znižuje riziko rakoviny prsníka, takže by ti to možno aj pomohlo.

autor
12. feb 2020

Dakujem Vam zienky za kazdy jeden prispevok, ktory ste mi napisali. Dalo mi to velmi vela. Take povzbudenie a nadej. A tiez, ze ste sa podelili so svojimi pribehmi. Tak ako som bola do predvcerajska nastavena, ze som zdrava (vcerajsok u primarky mnou zamaval, pretoze ja som si to vobec nepripustala, zeby som ten gen mala) idem svoju psychiku nastavit, ze som zdrava a aj budem. Nad odstranenim prs som neuvazovala, kedze som to brala tak, ze som zdrava. V buducnosti to vobec nevylucujem. Taktiez odstranenie vajecnikov .... Podstupila to aj moja sestra. Len ja by som rada este babo, a tu nastava dalsi problem. V piatok idem k svojej gynekologicke, na ktoru nemozem povedat nic zle. Vec sa ma vsak tak, ze mam cysty na vajecniku (beriem na to kvapky Gynex) a ona ma stale tlaci do operacie. Kvoli tomu som bola na konzultaciach u dalsich troch gynekologov, jeden je najvacsim odbornikom na Slovensku. Povedali zatial neoperovat, kedze chcem babatko. Tak ma moja stale sleduje a robi odbery onkomarkerov, ktore mi jeden cas kolisali. Ze nemoze si ma brat na zodpovednost. A ked precita tieto vysledky mam strach, ze ma postavi pred rozhodnutie

autor
12. feb 2020

@kubasa2005 je mi to luto. Citim, ze si milujucou matkou, ze je to fest tazke. Tazke sa s tym vyrovnat, denne bojovat len sama. Drzim palce a vela stastia Vam obom 🍀

mpg
12. feb 2020

Záleží aké sú to cysty, či sa zväčšujú. Ale netreba sa hneď obávať, takéto zdedené gény má veľmi veľa žien a nie u každej sa to prejaví, len je väčšia pravdepodobnosť. Často záleží aj na tom, že treba pristupovať k riešeniu problémov menej úzkostlivo, ako to robila mama (lebo aj vlastnosti, ktoré vyvolávajú rakovinu sa dedia) a uvolnenejší prístup nebude podporovať vznik rakoviny.

autor
12. feb 2020

@mpg dakujem