Zmiernenie nežiadúcich účinkov chemoterapie

drabantovazuzana
24. júl 2012

Dobrý deň, v mene mne veľmi blízkej osoby chcem poprosiť Vás všetkých, ktorí ste sa stretli s liečbou chemoterapiou - existuje nejaký prípravok, alebo trebárs nápoj, potravina - jednoducho čokoľvek, čo uľahčí nežiadúce účinky chemoterapie??? Od včerajšieho dňa ju prijíma člen našej rodiny a už po prvej dávke to bolo dosť zlé, takže sa veľmi obávame, čo bude neskôr, keď bude telo zoslabnuté... Samozrejme, nehovorím o následkoch, ktoré zrejme nevyhnutne prídu (napr. vypadanie vlasov), skôr by ma zaujímalo, čo je možno dobré doma mať na samotné nežiadúce účinky, akými sú zvracanie, nechutenstvo... U nás to bude najbližšieho pol roka tak, že 5 dní bude trvať podávanie liekov v infúziách, potom príde 2-týždňová prestávka a zase 5-dňové podávanie liekov... Možno môj text vyznie chaoticky, ale zatiaľ som sa akosi nedokázala celkom preniesť nad problém a momentálne sa mi ani veľmi nedarí uvažovať nad tým, čo chcem vlastne napísať - snáď mi budete rozumieť ☹ Ďakujem za každú jednu radu, aj keď viem, že univerzálna odpoveď neexistuje.

latvia
24. júl 2012

@drabantovazuzana naj co je zatial na trhu na slovensku je BioBran, sialene drahe jak cert, ale pomaha...moja sestra to berie uz niekolko mesiacov

adriana7
24. júl 2012

@drabantovazuzana , ešte ma napadla dr. mária fullová v senci - pozrite aj toto: http://www.svz.szm.com/index.htm

mimka11111
24. júl 2012

@drabantovazuzana ahoj, dovol,aby som prispela....neviem,či si z tohto niečo zoberieš. 12 rokov som žila v spoločnej domácnosti s človekom chorým na rakovinu a všetko,čo táto choroba obnáša, som s touto osobou prežívala. Tým človekom bola moja mamina. V prvom rade by si si mala uvedomiť, že každý človek na takúto chorobu, resp. "ťažkosti" spojené s ňou reaguje individuálne. Nedá sa povedať,alebo poradiť, čo je pre koho najlepšie, pretože pre každého môže byť dobré niečo iné. Velkú časť pri samotnej liečbe zohráva psychika a teda,ako tu už bolo spomínané, optimizmus je velkou výhrou. Aj ked na druhej strane chápem, že nie vždy je to také lahké.
Mamina sa liečila na rakovinu lymfatických uzlín a prvé zistenia, o čo v skutočnosti ide, boli šokujúce. Samozrejme samotná "aktérka" sa chcela vyliečiť a prispôsobila tomu aj svoje myslenie, jednoducho povedané, každú bunku svojho tela. Tiež mala nasadenú chemo v určitých intervaloch. Tie nevolnosti, čo po chemo prichádzajú sú z toho, že do svojho organizmu prijala vlastne jed, ktorý okrem tých rakovinových buniek zabíjal aj tie dobré / preto vypadávanie vlasov, a pod. ...../ - čo by ale taký velký problém nebol, pretože vlásky nanovo dorastú. Na nevolnosti sme neužívali žiadny výnimočný prípravok, na ochranu žalúdka a pod. boli predpísané onkolekárom tabletky. Čo sa týka stravy, mala byť bohatá hlavne na železo, tzn. mäso,...samozrejme aj zelenina, strava podporujúca tvorbu krviniek / napr. spomínaná cvikla /. Nejak extra sa v strave neobmedzovala, zjedla na čo mala chuť. Samozrejme extra ťažké jedlá boli zo stravy vylúčené / slanina,.../. Ono, aj ked jesť nechutí, treba si uvedomiť, že aspoň niečo do žalúdka dám. Možno také malé upozornenie. Po podaní chemo infúziami / niekolko fliaš /, v priebehu nasledujúcich dní chemo z tela vychádza. Mamina okrem častého chodenia na wc, pociťovala aj nejaké pichanie v končekoch prstov, to sa samozrejme po tých pár dňoch úplne stratilo. Ak človek po chemo prijíma nedostatočné množstvo tekutín, velmi sa odvodní. A to môže mať za následok aj to, čo sa stalo nám. Mamina v jeden večer odpadla. Samozrjme,že to trvalo len chvílku a všetko bolo ok. Bolo to ešte v začiatkoch choroby, ked sme sa s ňou ako-tak spoznávali. Takže moja rada je, že pri chemo infúziami treba piť velmi vela tekutín. Čo sa týka iných chemo, či už tabletkami alebo injekciami, k tomu sa vyjadriť neviem.
Všetko, čo som ti napísala, som prežívala každý deň. Velmi je dôležitá aj podpora blízkych. Aj ked mám byť úprimná, často som mala pocit, akoby mamina dávala silu na zvládnutie mne a nie ja jej. Tak velmi sa chcela vyliečiť a tak ako sa ona postavila zoči-voči chorobe, choroba ustupovala.
Tebe, aj celej tvojej rodine želám vela vela síl, aby ste tento boj zvládli.
PS: Viera pomáha uzdravovať, či už si veriaca,alebo nie.

drabantovazuzana
autor
24. júl 2012

@michaela.g
@schatzinkaschatzinko
@moncicip
@trish31
Dievčatá, ďakujem veľmi pekne za vaše príspevky - čítam vás všetky, len momentálne nemám čas každej jednej odpovedať. V našej rodine je v priebehu posledných 15 rokov už šieste onko ochorenie a celá rodina je už vyčerpaná, verte mi... Videli sme na vlastnej koži postupne ľudí pomaly a ťažko umierať, však mnohí viete, o čom hovorím. Z tých piatich predošlých prežila jedna - teta mala rakovinu prsníka (ktorý sa "chvalabohu" dá odobrať..) Ostatní to šťastie nemali. A teraz opäť toto - to dievča je mi blízke ako sestra, je mi zo všetkých najbližšia a ak to tak môžem povedať, zo všetkých tých ľudí jej najviac túžim pomôcť. Poznám ju celý život a bojím sa toho, čo príde. Ona je silný optimista, silná osobnosť, lenže čo sa týka jej telesnej stránky - o tú mám strach. Je veľmi oslabená zo samotnej operácie a teraz si neviem predstaviť, ako prežije nasledujúceho pol roka.... Preto ďakujem za každú jednu radu, určite si zoberieme k srdcu všetko, čo tu je a možno ešte bude napísané, len aby to nejako zvládla...
PS: mimochodom, pred hodinkou ju priviezli z druhej chemoterapie a dnes sa cíti lepšie, ako včera - zatiaľ - ale aj tak sa tešíme 🙂 🙂 🙂

drabantovazuzana
autor
24. júl 2012

@mimka11111 je mi strašne ľúto, čo si všetko prežila tvoja maminka a podľa tvojej reči prežila, takže vám želám ešte veľa šťastných rokov s ňou... A ver mi - síce sa u nás nechodí denne do kostola alebo sa nemodlí pred jedlom, ale momentálne asi všetci prosíme Boha, nech jej dá silu... ☹

mimka11111
24. júl 2012

@drabantovazuzana ten "koniec" som schválne nedopísala ☹

trish31
24. júl 2012

@drabantovazuzana velmi vam drzim palce

drabantovazuzana
autor
24. júl 2012

@mimka11111 aha, tak potom je mi to fakt ľúto... ☹ ☹ ☹ Máš môj obdiv, ja by som sa za tých 12 rokov asi zbláznila, to musí byť strašné pozerať sa na MAMU ako ti ju choroba berie a ty ju môžeš pri tom akurát tak držať za ruku ( aj keď to je asi niekedy najviac) ☹ ☹ ☹

mimka11111
24. júl 2012

@drabantovazuzana choroba sa niekolkokrát vrátila...ale u vás to tak vôbec nemusí byť,takže sa na to neupni...treba myslieť pozitívne,a ked tá tvoja príbuzná cíti,že sa potrebuje vyplakať,nech sa vyplače.....len nech v sebe nezadržiava pocity

mummy01
24. júl 2012

@drabantovazuzana urcite skuste tu spominanu Colu a k tomu soletky-fakt zazracna kombinacia.A este je vraj dobry zazvor-pouziva sa aj v tehotenstve pri nevolnostiach,v lekarni sa myslim predavaju tabletky.
Moja krstna mama mala rakovinu,je to uz par rokov ale viem ze si casom na tie nevolnosti zvykla...ona mavala z chemo aj horucky ale zial neviem ako proti nevolnostiam bojovala.
Niekto tu pisal ze chory lieciaci sa chemo potrebuju vela kalorii,tak to je pravda....moja krstna ked jej bolo lepsie naozaj vela jedla.
Prajem vela sil 😉

sisaka
25. júl 2012

@drabantovazuzana zial poradit nejaky babsky recept neviem, u nas v Kanade beru ludia na nevolnost sposobenu chemoterapiou rozne antiemetika velmi ucinny je napriklad Ondansetron - je aj vo forme rychlo rozpustnych tabliet a existuje aj sirup + samozrejme injekcie, ja by som trvala na predpisani tohto lieku (ak je na Slovensku dostupny)
Drzim palce!

drabantovazuzana
autor
25. júl 2012

@sisaka Ďakujem za radu - áno, predstav si, v nemocnici jej dali "až" 3 tabletky proti nevoľnosti, ale vraj si ich má šetriť!!! No veď to je na hlavu postavené!!! Ja toto proste nemôžem pochopiť, že nechajú človeka, aby sa trápil a pritom sa dá pomôcť... Máme o ňu strach - veď dievča už teraz pri 172 cm výške váži úbohých 47 kg a to je ešte len po dvojdňovej chemoterapii... Jednoducho ju potrebujeme udržať na istej váhe, aby dievča vôbec bolo schopné chodiť... Ja keď som videla, ako ju dovliekli z prvej chemo, tak som preplakala celý večer - nevládala ani stáť na nohách a v nemocnici jej povedia, že aby si dala tabletku od nevoľnosti, len keď sa to nebude dať vydržať... Uznaj sama, to je úplne choré!!! ☹ ☹

@mummy01 ahoj, ďakujem pekne - už včera som jej ako "darček" odniesla kartón coly 😉 Zatiaľ neviem, ako zaberá, lebo keď ju priviezli z chemo, tak spala, ale snáď to bude mať aspoň aký-taký účinok 🙂

schatzinkaschatzinko
25. júl 2012

@drabantovazuzana ...pri tej vyske je ta vaha nizka a tendencia je, ze pojde este dole.. premyslal v jej pripade uz niekto nad tzv. parenteralnou vyzivou, cize sa jej budu davat infuzky s vysokokalorickou vyzivou do zily? - cez tzv. port? pripadne centralny zilny kateter? samozrejme je to riesenie, keby nevladala sama jets, pripadne vsetko vyvracala-....len aby ste vedeli, ze aj takato alternativa existuje... Ta vyziva je vysokokaloricka a nemoze sa podavat do malych zil ako napr na ruke, pretoze by sa velmi rychle znicili, zapalili... preto sa zvykne pacientom implantovat tzv, port

http://www.navilystmedical.com/clinicians/index...

da sa neskor aj vyoperovat a cez to sa zvykne davat aj chemo, vyzivy, krv,...castokrat pacienti nemavaju na rukach uz ziadne dostupne zily a toto sa vzdy napichne a hotovo....
ak mozes, zisti prosim, ake tabletky jej na tu nevolnost predpisali, drzte sa!

yukki
25. júl 2012

@drabantovazuzana to čo píše Latvia, BioBran zohnať určite, za hocakú cenu, hneď.

drabantovazuzana
autor
25. júl 2012

@schatzinkaschatzinko zatiaľ neviem o tom, že by sa o takom spôsobe výživy uvažovalo - lenže celkovo nemocnica, ktorú si vybrala na vyberanie chemoterapií je podľa mňa hrozná, lenže ona chcela byť počas chemo doma... Nejdem písať o akú nemocnicu ide, ak by si chcela, napíšem v IP -takto verejne to nejdem... Ale táto možnosť ma zaujala, musíme sa o tom poinformovať.... Ju operovali v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici a mysleli sme si, že ak už bude nutná liečba, tak bude tam. Predsa len - je to fakultná nemocnica, sú predsa len lepšie vybavení... No ale hlavné je, aby keď už nie fyzicky, tak aspoň psychicky bola v pohode a teda keď sa už tak rozhodla, tak nech je aspoň so svojimi doma... ☹ Názov liekov, ktoré dostala neviem, zistím. Ale ako písala @sisaka, práve sme sa bavili o tom, že budeme nástojiť na tom, aby predpísali čipky proti nevoľnosti. Veď uznaj - dať tri tabletky a vraj si ich má šetriť, keď bude najhoršie, to čo už je???
@yukki Ďakujem, už je objednaný 🙂

katka26021974
25. júl 2012

Ahoj Zuzka, chcem sa aj ja podeliť so svojou skúsenosťou. Moja mamina sa teraz momentálne tiež lieči na rakovinu prsníka. Má 4 stupeň, čo je u prsníkov najhorší, ale bojujeme. Prsník jej vyoperovali, ale chemoterapia bola aj 4 mesiace pred operáciou, aj ďalších 5 po operácii, potom 25 ožarov a teraz pokračujeme ďalej. Je to hrozné, ale chemoterapia jej zachránila život - zatiaľ, keby ju neužívala, asi by už bolo po nej. Tiež jej bývalo strašne zle, užívala degan proti zvracaniu, ale aj nejaké iné lieky napr. proti hnačke a inokedy proti zapekaniu. Že tvojej známej nechutí jesť, je celkom normálne aspoň v prvých dňoch po chemo. Je mi ale dosť zvláštne, že si má šetriť tabletky. Naša onkologička zastávala vždy opačný názor a to, že tabletky proti zvracaniu, hnačke alebo proti zapečeniu treba užiť preventívne hneď po chemo, aby mal pacient čo možno najlepšie prežívanie po chemoterapii a aby sa trápil čo možno najmenej. My si dávame z Rakúska nosiť prípravok PETRASCH - v kvapkovej forme, je to dobré hlavne na červené krvinky, keďže chemoterapiami sa dosť vyničia. Ale neviem, či je to vhodné pre každého. Nám to veľmi pomohlo, fľaša na 1 mesiac stojí okolo 25,- Eur. Držím strašne palce, ja som túto chorobu prežívala úplne strašne, do toho som ostala tehotná a plus ďalších milión iných problémov. Celý čas 10 mesiacov som preplakala, až teraz ku koncu tehu som sa trošku upokojila, lebo to sa nedá trápiť do bezvedomia. Pred dvoma týždňami som porodila krásneho zdravého chlapčeka, tak sa teraz s maminkou trošku vytešujeme, aj keď nie sme spolu, ona býva 80 km odo mňa.
Budem sa za tvoju známu modliť, aby to dobre dopadlo.

sisaka
25. júl 2012

@drabantovazuzana tak to je mi velmi luto, ze 3 tabletky a setrit ☹ , velmi smutne, zvlast ked je uz teraz chuducka a musi jest .... tlacte na lekarov, ktory maju pravo predpisat tieto lieky, nech jej ich predpisu, budem drzat palce a prajem vela sil do boja

drabantovazuzana
autor
25. júl 2012

@katka26021974 Ahoj Katka, strašne mi je ľúto, čo doma prežívate. Vždy je to strašná tragédia, keď niečo takéto rodinu postihne. Našťastie, našej Betke už je druhý deň po chemoterapii celkom dobre, dokonca sa môže najesť. Prvý deň to bolo strašné... Neviem ako im miešajú "koktejly" z tých liekov, ale tieto dávky má vraj o niečo slabšie. Ono to možno závisí aj od druhu (rozprávam ako blbec, ale neviem sa dobre vyjadriť)... Keďže jej vyšli len hraničné hodnoty, možno sila chemoterapie nemusí byť taká, ako napríklad u Tvojej maminky. Viem, že oni z Rakúska objednávali práve dnes Wobenzym - vraj má iné zloženie ako ten, čo sa predáva u nás a je veľmi dobrý ako doplnok výživy. A ešte kopec iných vecí - každý príde s nejakým nápadom, či už na doplnky stravy alebo také tie "babské" recepty... Každý chceme svojou troškou pomôcť, veď to poznáš... Dnes tvrdo vystúpili proti ošetrujúcej lekárke čo sa týka liekov proti nevoľnosti a chvalabohu, naordinovala jej nejaké čipky. Zatiaľ si nemusela dať ani jeden - že sa to celkom dá prežiť, keď jej znížili dávky.
Želám tebe, tvojmu bábätku, maminke a vôbec - celej rodine hodne hodne zdravia a sily, aby ste tieto ťažké chvíle zvládli... Aj v mojej rodine sa vyskytla rakovina prsníka u tety, neviem presne ktorý stupeň, pretože s ňou až také blízke vzťahy neudržujem, ale vraj za lekármi prišla v "hodine dvanástej", takže asi to tiež bolo dosť zlé. Liečila sa plus mínus nejaký rok - rok a pol a chvalabohu, žije... Už nejakých 5 rokov je po liečbe, chemoterapia jej značne oslabila imunitu a trápi ju kopec neduhov, ale žije - dokonca začala opäť učiť 🙂 Takže hlavu hore - maminka nech len poriadne zatne zuby a nech chorobu pošle do prdele, lebo tam tá svinská rakovina patrí 😅

katka26021974
2. aug 2012

@drabantovazuzana
Ahoj Zuzi, ďakujem za podporu, zatiaľ to zvládame všetko v pohode. Ešte jeden postreh, na to som celkom zabudla, mojej mame davali do infúzií vždy aj niečo proti zvracaniu, hnačke atď, máme strašne dobrú onkologičku, takže v deň, kedy sme išli z chemo, sa jej "len" točila hlava, ďalší deň si zvládla navariť a potom asi 4-6 dní jej bolo na skapanie. Takže veľa závisí aj od lekárov. Držím Vašej Betke strašne palce a myslím na ňu každý večer v modlitbách. Pá držte sa.

drabantovazuzana
autor
3. aug 2012

@katka26021974 ahoj Katka, takže naša Bety má už po prvom cykle. Okrem toho pondelka to zvládla bravúrne, do infúziek jej vraj pridávali tiež niečo proti tomu zvracaniu. V piatok skončila a potom prespala s prestávkami na jedlo a WC takmer 72 hodín... Povedala, že je tak neuveriteľne unavená, že sa to nedá ani opísať... Ale už včera som si bola pre ňu, nakoľko bývame od seba asi 1 km a nemôže chodiť na slnko a strávila u mňa celý deň 🙂 Hrozne sa mi na nej páči, ako sa s tým všetkým zatiaľ pasuje - chystá sa na zápis na VŠ, vymýšľa aké šatky a čiapky by sa jej hodili, keď odídu vlásky atď. 🙂 🙂 🙂 Je to fakt slniečko! Navyše - krvný obraz má fantastický, takže prekvapila aj lekárku... Bodaj by to pokračovalo! Dúfam, že maminka sa má dobre a Tvoj malý drobec takisto, držte sa 🙂

katka26021974
4. aug 2012

Teším sa, že máte dobré výsledky z krvného obrazu, ono to je na začiatku super, časom to pôjde trochu dole, ale netreba to vzdávať. Je tiež výborné, že Betka má plány, keď jej zlezú vlásky, má nárok aj na parochňu, niečo si dopláca, ale nie všetko. Lekárka jej napíše recept. V lete sa jej parochňa ale nebude v týchto horúčavách žiadať, lepšie sú šatky. Si skvelá, že ju takto podporuješ, lebo dobrá nálada, podpora najbližších, sú 40% výhrou a liečbou. držím palce, aj keď to bude ešte veľmi ťažké, lebo čím viac chemo bude mať za sebou, tým to bude pre ňu ťažšie a ťažšie, ale ona to vyhrá. Držkajte sa. A keby boli krvinky na figu, skúste si zohnať z toho rakúska ten prípravok Petrasch. Keby si mala s tým problém, daj vedieť, môžem ti ho zohnať ja. Čauko

drabantovazuzana
autor
1. sep 2012

@katka26021974 ahoj Katka, takže naša Betka má za sebou už dva 5-dňové cykly chemoterapie... neviem, či je to zázrak alebo zaberá niektorá z milióna vitamínových bômb, čo do nej tlačíme, ale krvný obraz má stále fantastický a sestrička jej pri poslednom odbere povedala, že má lepší krvný obraz ako niektorí zdraví ľudia 🙂 Betka je hrozne statočná, hneď ako jej začali padať vlasy, sama sa oholila, nahodila šatku a štýlový klobúk a akurát dnes sme boli na rodinnej oslave, kde sme sa spolu poriadne vytancovali... Je to jeden veľký optimista a myslím si, že jej optimizmus robí polovicu roboty namiesto chemoterapie... A v neposlednom rade - jej choroba nás tak úžasne spojila, že vlastne až teraz chápem, že sestra, ktorú som si celý život priala, bola vlastne úplne blízko 🙂 🙂 🙂
Vlastne táto odpoveď patrí nielen Katke, ale Vám všetkým, ktorí ste prispeli do témy a ktorí ste sa v danom momente podelili somnou o vaše skúsenosti - držte prosím Betke palce naďalej, vyzerá to tak, že je všetko na dobrej ceste 🙂 🙂 🙂
@sisaka @schatzinkaschatzinko @mummy01 @yukki @mimka11111 @latvia @adriana7 @moncicip @trish31

barcelona94901
2. sep 2012

@drabantovazuzana
ahoj aloe jej nepomože,máme skusenosti,kedže celá moja rodina zomiera iba na raka a leukoša
aloe je jeden šit
s tými liekmi..ono,teraz ti to príde hrozné,nespravodlivé,neuveritelné,možné iba na sk...ale tie bolesti sa stupnuju,má to svoj zmysel,pretože potom by jej nezabralo ani morfium,moj strýko mal zodrate nechty do krvi čo škriabal stenu od bolesti ☹ nechcem nikoho strašiť,ani nič podobné,len upozornujem na fakt,že my najbližší vnímame bolesť blízkeho citlivejšie,dali by sme im všetko aby netrpeli a niekedy si neuvedomujeme fakty
v našej rodine ešte kým je to v začiatkoch doporučovali piť kombuchu ,no a nápoj doktora je z repy v presnom pomere,držím palce

mimka11111
2. sep 2012

@drabantovazuzana ahoj, tak to je úplne super 😉 🙂 len tak dalej 🙂

svetllana
2. sep 2012

Ahoj, moja mamina pila vela vela stavy z cervenej repy, co same o sebe neni trikrat super smak, ale aspon co-to pomohlo, a pri tych nevolnostiach a inych neziaducich ucinkoch je dobra kazda mikro ulava ☹ Ale co jej najviac pomahalo -autosugescia. Ona si proste vsugerovala "Je mi dobre"..Neviem, ako ucinne to naozaj bolo, ale je zname, ze sila psychiky je mocna. Kazdopadne prajem vela, vela sil a pozitivneho myslenia!

svetllana
2. sep 2012

Aha..som si nevsimla, ze je to starsieho data 🙂 A klasicky -som hned pisala, ani neprecitala prispevky, takze Ti je ten moj asi na dve veci 😀 Drzte sa 😉

cat
2. sep 2012

@drabantovazuzana Ahoj, tiež prechádzam chemoterapiou ako tvoja sestra, budúcu stredu idem 3. krát. Telefonovala som s MUDr. Fulovou /už tu padlo to meno/, odporučila mi Wobenzym, vitamín B17 -ale nie z lekárne, no nasušené marhulové jadrá /dostať v bioshopoch/, ľanové semienka, každé ráno piť 1 polievkovú lyžicu ľanového oleja, brať vápnik /chemo odvápňuje/, selén, vitamín D3.. Absolútne sa vyhýbať mlieku a mliečnym výrobkom, mäsu/!/ okrem rýb. Aj káve a samozrejme alkoholu. A že rakovina si berie energiu z cukrov..
Ja sa jej radami riadim už 2 mesiace a zle mi bolo len 1. deň- v deň podania 1. CH. Potom už vôbec. Denne si robím mrkvovo- cviklové šťavy /ešťeže máme záhradu/- a z toho cítim takú silu..odšťavujem si vlastne všetku možnú zeleninu, jem vela ovocia..rybičiek..šalátov.. Nepoužívam mikrovlnku ani už nikdy nebudem. Mám non Hodgkinov lymfóm.
Držím Betke palce aby jej už tiež nebolo zle, nech si hlavne drží váhu a nech myslí pozitívne!!! A ak by si chcela s niekým pokecať,kto prežíva to isté, moj mail je cat11195@gmail.com 😎

drabantovazuzana
autor
2. sep 2012

@cat ahoj, je mi ľúto, že toto všetko musíš prežívať... Niekde som tuším dávnejšie zahliadla _Tvoj príspevok o Tvojej chorobe... Aj Betke odšťavujeme cviklu - tvári sa pri tom akokeby pila vodu zo záchoda, ale výsledky hovoria zatiaľ jasnou rečou 🙂 🙂 🙂 Držím ti palce, aby si to zvládala - inak Betke bolo zle len dvakrát - zakaždým len v prvý deň cyklu, potom zvládala statočne, akurát bola nasmrť unavená a takmer celé dni prespala 🙂
@svetllana ale čoby bol príspevok na dve veci 😀 som rada, že si sa zapojila, akurát je mi ľúto, že máte v rodine takúto skúsenosť... Bodaj by som založila tému o niečom veselšom, no bohužiaľ - život je sviňa... ☹ naša Betka je nenapraviteľný optimista a myslím si, ako som už hore napísala, že jej optimizmus robí polovicu roboty v jej boji 🙂 Dúfam, že to bude len takto pokračovať...

afrika
2. sep 2012

@mimka11111 v prvom rade moc Vám držím pršteky, aby sa z toho sestra dostala.
chcem len napísať, že ak by bola chemo zbytočná, tak by jej to určute neschválili, lebo je to liečba pre poisť. veľmi drahá. takže myslím,že sa dobre rozhodla keď na liečbu nastúpila.
mne nedávno umrela maminka na rakovinu, bohužiaľ mala taký tip rakov. pri ktorej nemala žiadnu šancu na vyliečenie. 😔
moc Vám držím pršteky, aby sa z chemo rýchlo dostala