Ako sa dá napraviť znížený histamín?

baby26
20. mar 2019

Mate niekto znizeny histamin v tele?,co mam robit zo stravou neako ju upravit ,nechapem ci ked ho mam znizeny ci mam vyradit tie jedla ktore ho obsahuju alebo naopak ich jest viacej?

ruzicka1989
20. mar 2019

Histamin byva prave zvyseny a vtedy sa vacsinou jedna o histaminovu intoleranciu.. Preco si myslis ze ho mam znizeny?

ruzicka1989
20. mar 2019

@ruzicka1989 oprava,mas 🙂

baby26
autor
20. mar 2019

Lebo mi to napisala do zdravotnej karty

many123
20. mar 2019

Histamin by mal byt 10+ vtedy je nizka pravdepodobnost HIT. Momentalne to riesim so synom. V januari na gastre mal 12.5 co bolo ok a teraz na alergologii vysiel 7.7....tiez musime stravu upravit. A vsimat si co mu robi zle. + Na alergo mu predpisala sirup rupafin a ideme koncom aprila opat na gastro na odber. S touto elim.dietou mame zacat. Su to potraviny s hist.ale su rozdelene ktore sa lahko znasaju ,ktore tazku....

baby26
autor
20. mar 2019

Ja mam 6,6

many123
20. mar 2019

@baby26 treba si vsimat co ti robi zle. Rozpravala som sa s dr,najhorsie byvaju rajciny, soja,syr (typ parmezan) ,tuniak...a aj konzervy,ako kukurica,pretlak,kecup...ja som z toho na nervy lebo zoznam co moze je na par riadkov z toho nemoze zase nieco kvoli laktoze. A co nemoze pomaly na stranu...ale tazke su len zaciatky, sama prides na to co ti robi zle. ...a hlavne davat pozor na kombinacie, ked das na obed spenat napr. Tak vecer treba nieco co neobsahuje histamin. Neviem ake ti to rovi tazkosti,syna bolieva brusko a par krat sa stalo ze sa vysypal. Ale bojujeme hlavne s bolestou bruska, a sople,kasle...co som si myslela,ze nosi vzdy zo skolky tak vyslo toto

diewcatqoo
20. mar 2019

@baby26 ahoj, na nete je o histaminovej intolerancii toho vela, rovnako ako aj zoznamov, ake potraviny su vhodne. Je dobre si to nacitat, o co vlastne ide.
Na histaminovu intoleranciu ma vplyv enzym diaminooxidaza (dao), ide o enzym, ktory v tele odburava histamin, ktory sa do tela dostava z potravy. Cim mas nizsiu hodnotu dao, tym viac histaminu sa ti tvori v tele a to ti potom moze sposobovat problemy. Histamin sa v organizme vyskytuje normalne, bez neho by telo nedokazalo fungovat. Ale pokial je ho vela, robi sarapatu. Takze tou hodnotou 6,6 myslis hodnotu dao?
Co sa tyka potravy, najpodrobnejsi a asi aj najlepsi je svajciarsky zoznam potravin pri histaminovej intolerancii - aj by som ti ho preposlala, ale momentalne nemam taku moznost, tak si skus vygooglit, je dostupný na stiahnutie.
Ale co sa tyka vsetkych tych zoznamov - su len orientacne. Ty sama musis prist na to, co ti robi zle ,lebo vsetko je velmi individualne. Syn toleruje kopec veci zo zoznamu, ktore su zakazane. A potom su tu este kombinacie, musis vypozorovať co s cim nemozes kombinovať a tak isto aj co v akom stave mozes a nemozes. Syn napr. neznesie cerstve jahody, ani kompot, ale dzem ano, dalej napr vlasske orechy cele neznesie, mlete ano, jogurt znesie, tvaroh nie.. atd
Ono je to hotova veda s tou stravou a casto ti nepomoze nic ine, len metoda pokus-omyl. Mozno si skus kupit aj nejake kvalitne probiotika a vitamin C. Citala som, ze aj toto pomaha zvysit hodnoty dao, ale zas napr niekomu moze robit to céčko zle. Musis skusat.
Drzim palce, aby si to zvladla. Ono to casto byva beh na dlhe trate a clovek sa na zaciatku zlakne, ze vlastne nic nemoze jest, ale nie je to tak. Da sa s tym fungovat.. a hlavne nestresovat, lebo aj to je jeden zo zlych faktorov, ktory na to vplyva 🙂

baby26
autor
20. mar 2019

Mne to nerobi tazkosti iba byvam obcas viacej unavena