Zuby - vysoká kazivosť

marca12
29. dec 2015

Nie je tu nejaka zubarka na konikovi? Alebo nemate medzi kamaratmi?Mam problem so zubami,napriek dokladnej hygiene sa mi kazia,ale tak,ze hniju akoby odspodu.Zubarky som sa pytala nepovedala mi nic k tomu.Sladkosti nejem,sladke vody tiez nie.Po jedle si neumyvam zuby,ale az po hodine dvoch,aby som si neposkodila sklovinu.Jem ovocie aj zeleninu,strukoviny proste vsetko jem,co je zdrave.Mam pestru a rozmanitu stravu.Ja uz neviem,co nimi ako vyzivit zuby vitaminmi.Navyse teraz mi vypadla plomba,lebo sa vedla nej vytvoril kaz a je hlbsi,neboli ma a zubarka chce zub vytrhnut.Vobec sa nesnazi zachranit vkuse by len trhala,co viem aj od ostatnych pacientov,takze som v stadiu hladania zubarky

raffaella
29. dec 2015

@marca12 no v uplne prvom rade - vymenit zubarku. Ziadny dobry zubar nevytrhne zub za to, ze je pokazeny. Dobry zubar vie zachranit velmi vela a trha iba v uplne krajnom pripade. Robi ti zubarka pravidelne dentalnu hygienu, fluoriduje? Elmex gel raz tyzdenne pouzivas? Ja som videla tak katastrofalne stavy zubov a co s nimi dokazali dobri zubari urobit. Samozrejme to byva zvacsa tak, ze dobri zubari su drahi, uz len vzhladom na vybavenost ambulancii, ale u mna napr. su zuby velmi dolezite, nevaham zaplatit.

marca12
autor
29. dec 2015

@raffaella uz dva mi vytrhla,o com som presvedcena,ze nemala.bohuzial nezarabam vela a nemozem si dovolit draheho zubara,ale urcite pojdem inde.nefluoriduje zuby,navyse som citala,ze fluor skodi zubov a zubari ho radi pouzivaju,aby si nahnali klientelu.elmex gel pouzivam a nepomaha

tilly
29. dec 2015

ja mam s tymto tiez problem aj u seba aj deti... ☹ snazime sa, ale kazia sa nam zuby stale

raffaella
29. dec 2015

@marca12 pozeram ze nie si z BA, vsade inde su zubari lacnejsi, tak skus vygooglit, pohladat. Dnes je uz vela moznosti. Zuby by fluoridovat mala, mne minimalne raz rocne pri dentalnej hygiene fluriduje a pritom ja mam velmi dobre zuby. Ale ako prevenciu to treba. Fluor skody zubom v nepriperanom mnozstve, co nehrozi ked pouzivas kvalitne pasty a pastu vypluvas. No tazko sa radi takto cez internet, toto treba riesit s novym zubarom, iba ten ti moze pomoct.

marca12
autor
29. dec 2015

@raffaella ked mas zuby v poriadku,tak mi neporadis,ale dakujem.hladam cloveka,ktoremu nieco zabralo.moja svagrina nechava 70-100€ u zubara a tiez jej nic neporadil ako vyzivit zuby.nieco predsa musi chybat,nejake mineraly,ked mi doslova hniju

xevulax
29. dec 2015

@marca12 odkial si? Neskusala si chodit na dentalnu hygienu? Aj v rodine celkovo mate problem so zubami?

xevulax
29. dec 2015

@marca12 ja som mala inak do 25ky zuby bez kazu potom keden a po detoch sa to rozbehlo.... Minuly rok som u zubara nechala asi 700€ co mi opeavoval zuby, dokonca okolo krckov sa mi porobili biele miesta vyzera to otrasne- zubar mi vravel ze to mam zo zleho cistenia zubov avsak objavilo sa mi to pocas tehu s dvojickami, zuby si cistim cely zivot rovnako, tak sa ma to ak dotklo lebo sa fakt staram, poradil aspon elmex pastu fialovu, vraj pomaha spevnit sklovinu (predchadzajuca zibarka mi vravela ze mam zuby ako papier), aj sa mi veru dva zlomili- musel mi ich dorabat (a veru nepadlo o trhani nic). Teraz som bola po roku, uz vidim ze sa mi zacinaju ma tych krckoch kazy robit a vravel ze mam tam toho viac, tak sa tesim na prevetranie penazenky. Mne sa zaali zuby kazit po tehotenstvach, asi malo mineralov som mala a uz sa to vlecie. Nastastie mi nic nescernava

grettka
29. dec 2015

Mne nepomohlo nic. Mam sice fajn zubarku, ale po prehliadkach a rontgenoch mi povedala mi, ze u mna je to geneticka zalezitost, ale ze bude robit, co sa da pre zachranu a udrzanie. Dost ma na zuby vplyv strava matky v tehotenstve. Ta moja teda nemohla skoro nic jest. Takze okrem mojej dokladnej hygieny, snazi sa zuby zachranit, robi mi dentalnu hygienu a poradila elmex gelee natierat vecer na zuby, co sa mne nie vzdy chce, ale vravela, ze u pacientov s tym ma dobru skusenost.

marca12
autor
29. dec 2015

@xevulax toho sa strasne bojim,ze v tehotenstve mi uplne zhniju,co sa stalo mojej mame.mame v rodine z jednej strany všetci zle zuby.mna len mrzelo,ked ma v detstve zubarka hresila,ze si neumyvam,ked mam tolko kazov.no ja som si poctivo cistila.hroznu traumu som vtedy mala,po tom,co mi povedala.hanbim sa,lebo vela ludi,co nema problemy so zubami si mysli,ze skarede zuby su dosledok zlej hygieny.no nie je to tak v kazdom pripade

nutrimas
29. dec 2015

@marca12 Skuste si doplnit vitaminy zvnutra, najmä vapnik. Vysohy obsah vapnika (niekolkonasobne viac ako kravske mlieko) ma napr. mak, ci mandle, idealne je pravidelne konzumovat makovy al. mandlovy olej, za lyzicku 2xdenne. Posilnuje zaroven kosti, pozit. vplyva na pokozku, nechty, vlasy a posobi ako prevencia voci osteoporoze:
https://www.modrykonik.sk/market/bazaar_food_sl...
Zubnu pastu sa snazte pouzivat bez fluoridu, ucinna je napr.nimbova zubna pasta, ci pasta xilovit s brezovym cukrom, ktr. je dobre pouzivat namiesto bieleho cukru (mame na mysli brezovy cukor nie pastu ). Nimba sama o sebe ma vyborne antibakterialne ucinky, pomaha aj pri paradentoze. Dobre ohlasy od nasich zakaznikov mame aj na ustnu vodu, zubny prasok. Viac info a prehladnejsiu ponuku najdete na nasom eshope.
Odporucame taktiez tzv. "mlganie olejom", najlepsie kokosovym. V suvistlosti s jeho pouzivanim a zubnym kazom mame aj osobnu skusenost, piseme o nej v clanku na nasom blogu v PROshope, mozete si precitat. Verime, ze nase rady padnu na uzitok. Drzime Vam palce!

domminika21
29. dec 2015

@marca12 a robi vam vasa zubarka pravidelne rtg? zuby len tak sami od seba nezhniju, ale ked tam mate skryte kazy medzi zubami alebo pod plombami, ktore pri beznom vysetreni nemusia byt viditelne, tak sa kaz siri dalej do zubnej drene az zub zacne boliet alebo nepozorovane odumrie. cize zacala by som tym a nechala by som si vsetky kazy opravit. a takisto skuste navstivit dentalnu hygienicku, nech vam ukaze, ako spravne cistit zuby a takisto medzizubne priestory, tam sa zuby v dospelosti kazia najcastejsie. a pastu urcite s fluoridom, elmex gel raz tyzdenne, urcite vam to neuskodi 🙂

alana1
29. dec 2015

no mam kamarata zubara a ten tiez stale dookola tvrdi, ze je vsetko len o hygiene, s cim ja nesuhlasim, lebo zuby mam pokazene a cistim si ich stale a moj manzel je v tomto lajdak a zuby ma nadherne. takze stale tvrdim, ze aj zuby sme dostali do vienka 🙂 takze pozri sa na chrup tvojej mamy a uvidis co ta caka 🙂 moja ma uz protezu.... tak sa mam naco tesit.

klementinnka
29. dec 2015

...ahoj, tvoj problém môže spočívať v tom, že máš prekyslený organizmus ani o tom nevieš. Skús si kúpiť v lekárni Lamkustové papieriky, pomocou ktorých si zmeriaš svoje ph. Ak si prekyslená organizmus si zo samotnej stravy nevie zobrať všetko čo potrebuje, potom to berie od inakiaľ - zubov, vlasov, kostí....a aj napriek tvojej dostatočnej ústnej hygiene sa Ti zúbky kazia a ako si sama uviedla od koreňa. V modernejších zubných ambulanciách sa dá zobrať vzorka z tvojich slín, na základe, ktorej sa ako keby určí ich DNA, ktorá ma taktiež vplyv na ich kazivosť. Niekto má také zloženie vlastných slín, že mu dopomáhajú napr : k vytváraniu zubného kameňa, alebo neustálemu kyslému zápachu z úst. Toto vyšetrenie stojí okolo 100 eur. V konečnom dôsledku je to o tom istom- zistia Ti v akom Ph sa nachádza tvoj organizmus. (Lamkustové papieriky stoja okolo 10 eur)
Veľa šťastia. 🙂

grettka
29. dec 2015

@klementinnka ked uz nieco odporucas, tak aspon pod spravnym nazvom, ten papierik na meranie ph je LAKMUSOVY.

klementinnka
29. dec 2015

och, ďakujem za opravu nadbytočného písmenka 🙂

alana1
29. dec 2015

@grettka neboj sa, pochopili sme, ake papieriky myslela... zboznujem take mudrosky, co chytaju za slovicka...

timea7
29. dec 2015

@alana1 tiež nesúhlasím, že je to o hygiene, o zuby sa starám celý život, sladkosti nejem takmer vôbec, sladké nápoje nepijem a mala som veľké problémy po narodení dieťaťa, jeden kaz za druhým, už som bola zúfalá a pomohlo mi vymeniť zubára. Mám pocit, že ten predošlý ma odflákol, len aby ma mal z krku 😒

petrao2
29. dec 2015

Kamaratka mala podobny problem a lekar jej povedal ze ma cigaretove zuby,ze aj ked nefajci ma to dedicne a nejak chirurgicky jej to cistil....rezal dasna a tak....pritom ma pekne zuby z vonku ale strasne sa jej zacali kazit odspodu akokeby zvnutra

smoulingirl
29. dec 2015

@nutrimas je pravda, ze mak ma vacsi obsah vapnika ako mlieko ale jeho biologicka dostupnost pre organizmus je oproti mlieku nikolkonasobne nizsia a to vdaka chemickym vazbam, v ktorych je viazany. Ked hovorite A treba dostudovat aj B.

smoulingirl
29. dec 2015

@marca12 mojej mamke kedysi povedala detska, ze nebudem mat dobre zuby, pretoze mi velmi skoro vysli tie prve. A tak aj bolo, u zubarky som bola pecena-varena. Vymenila som styroch zubarov. Asi pred tromi rokmi som si povedala dost, pohrabala sa na nete a nasla noveho zubara, stalo ma to sice vela peniazi ale od vtedy mam so zubami pokoj. Inac podla mojho dr.netreba zuby umyvat po kazdom jedle, zbytocne sa tym nici prirodzena flora v ustach.

le4
29. dec 2015

spominal sa tu prijem vapnika... ja len dodam, ze na to, aby telo dobre vyuzilo vapnik, je nevyhnutny vitamin D... a na slovensku ho ma vela ludi nedostatok - malo slniecka... daju sa kupit kvapky. a tiez vitamin k je dolezity pre kosti... neviem, ci to pomoze, ale hadam by si mohla skusit to D-cko.

medionka
29. dec 2015

tak teda:
-upravit crevnu mikrofloru,(lepsie sa budu vstrebavat mineralne latky) -domacou surovou kyslou kapustou aj s vodou z nej
_ konzumovat mlety (doma) mak, napr. podusit nastruhane jablcko, pridat mak a kvalitne maslo
_ vitamin K2 velmi dolezity!! maslo, smotana, vajicka
bez vitaminu K2 sa vapnik nema ako spravne vstrebat do kosti a zubov!!
- molybden (mikroelement) napr. petrzlenova vnat surova na chlebe s maslom
- prestat pouzivat kupovene zubne pasty, zuby staci umyt teplou vodou
- kokosovy olej pouzit namiesto zubnejpasty, a robit s s nim vyplachy pusy -
rano ako prve omielat v puse 5minut a vyplut
bylinove caje-salvia,dubova kora, praslicka, aj pit aj na vyplachy pusy
prestat pouzivat rastlinne oleje, ak len tak olivovy a velmi malo - nie kazdy den
Zlúčeniny fluóru, ktoré sa obyčajne používajú v zubných pastách, nie sú prirodzené.

medionka
29. dec 2015

nevyhoda, zuby nebudu krasne biele

medionka
29. dec 2015

vecer, ked si lahnes do postele vypi pohar mineralnej vody Korytnica v hnedej flasi,
kedsa nehybes vapnik sa lepsie vstrebe. len bude chodit v noci nawc

jeennyv
29. dec 2015

@marca12 jedno slovo a to genetika, popatraj v rodine ci niekto nema problem so zubami, moj ocik presne to iste,dokladna hygiena zubov medzizubne kefky a postupne sa mu kazi cely chrup, ale tak ze presne ako pises, ze sa zub zacne kazit tak, ze skutocne musi ist von... on to ma po dedkovi, jeho otcovi mal problem so zubami tiez a ja napr. na zub presne zablombovane zuby tie co mamina...jedine pecena varena u zubara, ako typmi a radami co boli tu spominane su dobre a i mozes si nimi pomoct, ale zial s genetikou nevybabres...