Zvýšený kortizol

bianka...
12. feb 2015

Mam dost zvyseny stresovy hormon kortizol. Lieky na jeho znizenie niesu. Mate skusenost napr.homeopatika ako ho znizit?

liebling98
12. feb 2015

@bianka... Kto Ti zistil zvýšenú hladinu kortizolu? Čo znamená dosť zvýšený? Kedy Ti robili odbery? Aké sú hodnoty? Robili Ti aj provokačné testy? Vyšetrovali iné hormóny nadobličiek, hypofýzu? Máš nejaké príznaky zo zvýšeného kortizolu? Zvýšenie kortizolu je príznak, treba zistiť, čo ho spôsobuje a liečiť príčinu

bianka...
autor
12. feb 2015

Endokrinologicka mi povedala, ze s tym sa neda nic robit. Aby som sa vyvarovala stresu. Robila mi odber 3 x za den a posielala do do nejakeho centra labaku do Kosic. Vysli mi dost zvysene hodnoty. CT nadobliciek mam v poriadku. A viac na neriesila. Teraz som bola u obvodbej stitnu zlazu mam ok a kortizol mi ako obvodna urobit nevie. Citim sa unavena,padaju mi vlasy,nespim dobre alebo vobec, byvam bezdovodne podrazdena,mavam navaly tepla. K endokrin.som viac nesla. Obvodna mi povedala nech si dam urobit hormonalny profil na gynekol.

zamilion
12. feb 2015

@liebling98
@bianka...
ja mám 37 rokov a tiež vysoký kortizol, u mňa bol najväčším prejavom brušný tuk a poruchy MS cyklu - i keď inde na tele tuk úpravou stravy a cvičením odišiel, brucho nie a nie.....
jedinou príčinou je stres, som workoholik, všetky ostatné výsledky OK (endokrinologia, gynekologia, neurologia, pľúcne, gastro.. už som si pripadala ako hypochonder..) a preto sa medikamentózne znížiť nedá.
gastro lekár odporúčal zmierniť pracovné tempo, veľa vychádzok do prírody, relaxovať, joga, spánok 8 hodín denne a aeróbne cvičenie... urobila som tak na pol roka, čiastočne pomohlo, trochu som na bruchu schudla bez nezmyselných hladoviek, v noci lepšie spím, najmä sa mi upravil MS cyklus.... a po 5 mesiacoch som aj otehotnela..... takýto oddych od práce mi asi pomôže najviac, uvidíme, čo bude o tri roky

zamilion
12. feb 2015

@bianka... ja som mala profil na gynde dobrý, i ked som mala poruchy cyklu

zamilion
12. feb 2015

a ešte som vynechala, že som mala akné na lícach a brade - po zmene fungovania sa mi vyčistila aj pleť

bianka...
autor
12. feb 2015

@zamilion ja pracujem doma, praveze sa nestresujem. Ano brucho mam ako tehotna...tuk.A aj prsia. Chudne sa mi velmi tazko. Menzes mavam najnovsie 1-2 dni. Uvidim co mi ukaze hormonalny profil.

liebling98
12. feb 2015

@bianka... zvýšené boli všetky denné hodnoty? Stále neviem, čo je to dosť zvýšené. Ďalšie vyšetrenia nerobila? Hypofýza, ACTH, perimeter. CT mozgu?

bianka...
autor
12. feb 2015

Ano vsetky denne hodnoty boli zvysene. Bola som na CT nadobliciek. Nic nenasli. Uzavrela ze ona s tym nic nevie robit. Ze je to stresovy hormon a nemam sa stresovat.

bianka...
autor
12. feb 2015
hviezda9191
10. okt 2016

vedel by mi niekto poradit, lekarka mi do spravy napisala morfologicky a funkcne eutyreoza, a normokortizolemia, co to znamena na nete som hladala ale nic konkretne som nenasla a lekarka vravela ze vsetko je v poriadku, tak nechapem preco to tam napisala. dakujem

matax
20. jan 2017

@hviezda9191 normokortizolemia je ze mas normalnu hladinu kortizolu v krvi a eutyreoza,že mas normalnu funkciu stitnej zlazy,presnejšie,ze morfologicky-vzhľad a aj funkcia v norme.takze si ok😉

hviezda9191
21. jan 2017

matax len som sa obavala, lebo raz ze som mala kortizol zvyseny a druhyraz ze uz dobre. dakujem za vysvetlenie

martinaseb
16. sep 2017

caute baby, tiez mi z krvy vysiel zvyseny kortizol, asi zo stresu, ktory mam. Ked som sa na to pytala znamych tak mi niektori odporucili na znizenie kortizolu Ashwagandhu. Tak som to skusila , ja aj moj muz sme si to nasadili a super nam to zafungovalo, teda davame si toto. Su to take kapsule, davame si 1-2 rano.Citime sa z toho super , lebo ashwagandha je presne na stres a tiez na vysoky tlak (to ma moj muz). Ale len tak sa vyvarovat stresu neda, je to tazke pri detoch a praci , teda my to riesime takto 🙂 treba si ale davat pozor aku ashwagandhu kupite , musi mat vyssie percento tych aktivnych latok, aspon 3% a viac (pozrite % uvadzaju na obale, ako withanolidy). Lebo tie ostatne su slabe a nefunguje to potom, clovek nepociti zmenu. Teda skoda penazi ;)
Skuste , uvidite. Ja poznam vela ludi , ktorym to super funguje a maju hned lepsiu naladu 🙂 My sme to kupili cez internet na ukludnisa.sk

viva13
26. máj 2018

@martinaseb ahoj koľko rano.denne nerieš?ja som najprv brala 3 teraz 2 a som hrozne unavená kolu stres.hormonu kortizol to beriem mám dosť zvýšený.aj ip dakujem

ludkova
11. apr 2022

Kortizol, dobrý sluha zlý pán
V súvislosti s panickou poruchou v predchádzajúcom blogu sme spomínali aj hormón Kortizol. Patrí do širšej skupiny takzvaných kortikotropných hormónov, teda ľudovo známych kortikoidov. Známy je aj pod názvom stresový hormón. Tento názov je príznačný, jeho syntéza je silne stimulovaná počas stresových situácií.udovo povedané, mozog ide na plné obrátky. Jeho spotreba cukru v takej situácii výrazne stúpa. K tomu, aby sa náš mozog dostal k dostatočnému množstvu cukru, povoláva náš mozog do služby hormón kortizol. Mozog cez nadriadenú žľazu v tele, hybofýzu, riadi sekréciu veškerých hormónov v tele, teda veškerú činnosť ostatných žliaz...https://www.facebook.com/114848861108157/posts/...

kate1711
7. jan 2024

@bianka... Dobrý deň. Viem, ze to bolo davno.....zistili vam preco ste mali zvyseny kortizol, unavu a tiepadajuce vlasy? Ďakujem

comi
8. jan 2024

@kate1711 aj vy mate zvyseny kortizol? Ako to riesite ? Ake mate priznaky?

kate1711
8. jan 2024

@comi mala som naposledy. Teda v máji. Priznaky som nemala nijake. Odvtedy vlastne ani neviem. V stredu si volam o vysledky tam uvidim. Vy mate ake priznaky?