Aké vitamíny pre tehotné ženy beriete?

boxi
7. jan 2007

🙂 Ahojky maminy, zaujíma ma aké prášky beriete pre svoje zdravie a zdravie Vášho dieťatka.

zuzana581
6. feb 2009

Ahojte. Aj mne nedávno povedala jedna pani lekárnička, že či som bola už upozornená, že sa po vitamínoch rodia väčšie deti. Malá sa narodila 3800g, tak ja si myslím, že na tom niečo môže byť. Ja viem ako sa stravujem. Nedostanem do seba vela ovocia a zeleniny a chcem aby malo dieťa všetko, tak si tie vitamíny kupujem. Mám calibrum mami. Majú sa brať dve denne ale ja aj tak často na to zabúdam, tak beriem asi polovičné dávky. Moja lekárka hovorila, že pri týchto vytamínoch sú najdôležitejšie okrem kys. listovej, stopové prvky.

lucrezia
6. feb 2009

Ditka 1 - pises, ze je lepsie mat deti velke a zdrave ako male a vychudnute- s tym 100% suhlasim, ale deti po umelych vitaminoch sa rodia z inych dovodov velke....to mas ako s dusicnanovou zeleninkou, je sice krasne velka a ukazkova, ale je to aj dokaz toho, ze je zdrava 😖 ?
A este jednu poznamocku a to je vedecky dokazane - je pravda, ze v surovom stave do seba nikdy nedostanes tolko vitaminov ako v jednej tabletke, ale dalsia pravda (ktoru Ti v lekarni nikto nepovie) je, ze vyuzitelnost umelych vitaminov je pre organizmus minimalna a pri prirodnych maximalna. Teda ak si das jednu tabletku umelaca, mas tam sice skoro vsetko potrebne, ale takmer vsetko vycikas, kdezto ked si das jedno jablko, tak tvoj organizmus vsetky latky z neho maximalne vyuzije.

calli
6. feb 2009

Ahojky, tk teď jsem zmatená, beru Mamavit, a potom, co si tady čtu, vlastě vůbec nevím, jestli dělám dobře nebo ne. Jsem zmatená. Jak jinak ale do sebe dostanu kyselinu listovou v potřebném množství a taky železo? Chci přece pro své dítě jen to nejlepší a ne mu ublížit ☹

pasko0
7. feb 2009

Ahojky, ja berem Femibion 400, ten obsahuje všetky vitamíny aj s jódom a POZOR!!!!! Obsahuje aj METAFOLÍN-to je zmetabolizovaná kyselina listová, lebo len každá druhá žena vie kys.listovú zmetabolizovať. Je to balenie 30+30 to znamená 30tbl.kyseliny listovej a 30tbl. DHA kyseliny-3omega vysoko nenasýtená kyselina. Je s rybieho tuku, keďže my tehotné ryby moc nemusíme. Toto všetko som sa dočítala na stránke www.femibion.sk Navyśe sa tam dajú vyhrať zaujímavé ceny(autosedačka, fit-lopta,kočík-trojkombinácia.

Caute Erika 🙂.

ditka1
7. feb 2009

calli...urcite nebud zmatena,pre boha vsak by lekari nekazali predsa brat vitaminy keby boli skodlive,jasne ze lucrezia napisala urcite pravdu o tom,ze v cerstvom stave je to zdravsie,ale aj ked si chora tak pomozu ti jedine antibiotika a lieciva vyliecis sa rychlejsie ako keby si jedla len ovocie a ziadne lieky-ak by si teda nebola tehotna,lebo v tehu sa lieky nesmu-to bol taky priklad iba.
Ale to,ze velke deti su pekne velke,ale ze ci su zdrave...no lucrezia ani zeny ktore neberu vitaminy este neznamena,ze musia mat zdrave deti,vo vacsine pripadov su deti ktore su zivene vit.zdrave,to ze su chore mava inu pricinu a nie preto,ze zena brala v tehu vitaminy pre boha 😠 skoro kazda ich berie lebo sa to odporuca.

jmisa
7. feb 2009

Já jím hodně pestře a myslím, že i zdravě, v prvním trimestru jsem občas zobla listovku, ale dost nepravidelně.
Ostatní vitamíny v mixech mají v sobě povětšinou i jod, který podle endokrinoložky nemám brát, mám autoimunitní zánět štítné žlázy.

Ještě jsem v počátku brala MAGNE B6, protože jsme čekali dvojčátka a pak to jedno vzdalo, tak kvůli dráždění dělohy při vstřebávání toho zanikajícího.

Osobně si myslím, že je lepší dostat do sebe vitamíny v přirozené formě.

calli
7. feb 2009

Pasko0, o femibionu jsem taky četla, uvažuju, že jakmile doberu mamavit, tak zkusím femibion, právě kvůli té kyselině listové, která je tam v lepší formě než v jiných vitamínech. Vitamínky raději brát budu, sama trpím autoimunitním onemocněním, kdy normálně vitamíny moc nesmím, ale v těhu je všechno jinak a i ta moje imunita se chová normálně, tak proč odpírat mimískovi vitamínky 😉

shidielko
17. feb 2009

Pozor na béčko, mamičky!

U tehotných žien, ktoré majú nedostatok folátu v krvi, je väčšia pravdepodobnosť, že ich dieťa sa narodí s nízkou pôrodnou hmotnosťou.

Výskumný tím z univerzity v britskom Newcastli skúmal hladinu folátu v červených krvinkách u výskumnej vzorky pozostávajúcej z 1000 tehotných žien prihliadajúc na ich životný štýl. Výsledkom sú zistenia, že ženy s vysokou hladinou folátu porodili deti s vyššou pôrodnou hmotnosťou , čo je predpoklad pre dobrý zdravotný stav v detstve a v ďalšom živote.

"Nízka hladina folátu na začiatku tehotenstva je spojená s nízkou pôrodnou váhou dieťaťa. Matky s nízkou hladinou folátu majú slabšie deti," povedala doktorka Caroline Reltonová, vedúca výskumného tímu.

Deti s nízkou pôrodnou hmotnosťou pod 2,5 kilogramu majú vyššiu pravdepodobnosť nižšieho IQ a často trpia zdravotnými a vývinovými problémami.

Folát je vitamín B vyskytujúci sa v zelenej listovej zelenine, brokolici, ružičkovom keli, obilninách a pečeni . "Béčko" je dôležitým prvkom pre zdravý vývin plodu dieťaťa, pretože pomáha pri tvorbe a ochrane nových buniek.

Ženám už v súčasnosti lekári odporúčajú užívať tesne pred pôrodom a niekoľko týždňov pred ním ako výživový doplnok kyselinu listovú - syntetickú látku folátu, čím zredukujú nebezpečenstvo vzniku problémov s chrbticou.

tanaja
19. feb 2009

Ahojte, ja beriem Femibion. je trochu drahsi, ale ze braj najlepsi. ja som rizikovka. obsahuje dve tabletky na kazdy den, jedna je klasicka, cize kys.listova, vsetky B, jod...atd. a potom je tam este jedna tabletka s rybim olejom. to je dobre na nervove bunku babatka (hlavne na mozog, zrak), cize bude vase dieta chytre jak hrom.
kamosku mam farmaceutku, ona pozera aj na zlozenie konzervacnych latok, tak dobre je GS mamavit.

cetera
19. feb 2009

Ahoj. Berie niektora z vas kyselinu listovu v tabletach bez toho aby vam to lekar predpisal ako vitaminy? Ja beriem Centrum materna to mi dala sestricka ze si mam zakupit a lekar mi predpisal Magne B6 3x denne ho beriem. Ale chcela by som si tu kyselinu listovu zakupit v lekarni ale nie som si ista ci ju mozem uzivat len tak bez toho ze mi to dr. kazal. Dakujem

kiert
19. feb 2009

ahoj cetera, ja beriem tiez centrum materna a kyseliny listovej je tam 200%, tak ak k tomu pridas este stravu s tymto vit a to predovsetkym salaty, brokolicu, myslim, ze sa nachadza aj v bananoch, pomarancoch a.ai., tak potom je podla mna zbatocne sa dopovat dalsimi vitaminmi. Navyse mne sestricka odporucala zacat brat tabletove vit. az od 12 tyzdna, neviem preco...

cetera
19. feb 2009

Mne to dala hned tu malu knizku o tom centre materna ked mi potvrdili tehu. Taketo veci jedavam takze asi mas pravdu naco sa tak prepchavat tabletami.

petrsvetr
19. feb 2009

Ahoj těhulky já jsem si koupila Gravital je tam 180 tablet.Prodávají i mensí balení.

kiert
19. feb 2009

Gravital, to ani nepoznam. Inak myslite, ze su vobec nejake kvalitativne rozdiely medzi tymi znackami? Ci sa lisia vlastne len obalom?

petrsvetr
21. feb 2009

nevím jaky je rozdíl,ale tyhle mi nabídla gynekoložka.To větší balení je skoro na celé těhotenství

jamily
21. feb 2009

Ahojte holky,
mne zase lekarka neodporucuje ziadne umele vitaminy, jedine kyselinu listovu, aj to do tretieho mesiaca a dost. Ze vraj kym mi nebyva zle a moja strava je pestra, najlepsie su prirodne a za tie umele su zbytocne vyhodene peniaze. Aj tak z toho vacsinu vycikate, a pise to vela odbornikov. Tak ak nemate problemy s jedlom, zameriavajte sa viac na pestru stravu, aj ked viem, ze na zaciatku tehotenstva ma vela zien nevolnosti.

natali1401
21. feb 2009

ahojky!
ja beriem calibrum baby plan ktory sa ma brat pred otehotnenin a potom aj v prvom trimestri .. potom prejdem na calibrum mami...ale zas znama mi vravvela ze brat ich mam len do takeho 7dmeho mesiaca pretoze potom je to uz zbytocne pre babatko pretoze to dolezite uz ma.. a ze to moze mat vplyv na jeho velkost a podobne.. tak ja potom v tom 7mesiaci prestanem tie vitaminy uzivat 🙂

achalteke
21. feb 2009

Já beru Elevit a až mi dojde a nebudu ho moct sehnat vrátim se ke Gravitalu 😉

evulik6
21. feb 2009

ja femibion 800 🙂

inna12
21. feb 2009

Ahoj, tak já do 12tt Femibion metafolin, ted tak 3xtýdně Elevit pronatal, ale hlavně doporučuju občas si dát MarinQ na vývoj mozku miminka, (doporučeno genetikem) ty potřebné kyseliny málokdo obsáhne ze stravy 😉

usounek25
22. feb 2009

Ahoj, mě můj gynekolog hned na začátku těhu doporučil brát vitamíny, jako doplněk stravy. Někdo třeba zastává ten názor, že do sebe nebude rvát žádnou chemii, ale já jsem to brala tak, že těžko budu jíst tak, aby ve své stravě měla zastoupeny všechny důležitý vitamíny, takže jsem brala GS Mamavit 1x denně. V 8. měsíci mě všichni začali říkat, že mám velký břicho a že malej bude obřík. Jelikož přítel má skoro 2 metry, tak jsem počítala s tím, že budeme mít čtyřkiláčka 😉 . Den před porodem mi dělali v porodnici kontrolní biometrii plodu kvůli velikosti břicha a paní doktorka podle toho co naměřila řekla, že malej bude mít 3600 g. +- půl kila. Malej se narodil druhý den odpoledne 9 dní před termínem a měl 3400 g. a 49 cm 😀 . Takže na to, že nám tipovali velký mimi jsem byla v šoku, že má míry takový jaký má. Takže si myslím, že vitamíny na velikost plodu vliv určitě nemají. Někde jsem četla, že velikost plodu se nedá ani ovlivnit tím, jak maminka v těhotenství papá, že to záleží na hormonech a hlavně na genech.

lakai.ka
23. feb 2009

Já beru femibion, je jeden z nejlepších,protože je nejvíc na přírodní bázi. Po materně prý mají miminka velké hlavy. Tak nevím

kocule
23. feb 2009

Ahojte holky, chtěla bych znát váš názor. Měla jsem velký problém se zácpou, asi jako vy všechny a zřejmě po callibrum, je tam syntetické železo, které vím, že prostě nesnesu. Takže už ho nejím a v lékárně mi doporučili 100 % Bio Spirulinu. Strašně mi to pomohlo, vůbec se nenadýmám a obsahuje to obrovské množství všech živin (vitamíny, minerály, proteiny apod.) Je to čistá řasa, žádné chemikálie. U lékařky jsem ještě nebyla, tak bych chtěla vědět, jestli to některá užíváte. Díky.

luca83
10. máj 2009

Ahoj holky, jak jste se rozhodovali mezi vitaminama Calibrum, GS Mamavit, Centrum Materna a Gravital? Co z toho si ma clovek vybrat? Momentalne mam Calibrum babyplan,ale rada bych vedela, co brat od od druheho trimestru. 😕

andreasek82
10. máj 2009

ja mam centrum materna a kdyz si vzpomenu, tak si vezmu, je to ale tak 1 az dvakrat do tydne maximalne.. zalezi hodne na strave jako takove..
lakai.ko velke hlavy jo? tak to teda abych se na to poradne pripravila! 😀 😉

mneme
10. máj 2009

ja som na zaciatku uzivala calibrum babyplan, ale potom som si kupila Prenatal od Jamieson - je to komplex vitaminov, mineralov a kyselin (okrem ineho aj listovej) na prirodnej baze. mozem ho len odporucit, je urceny na cele obdobie tehotenstva i dojcenia. jasne, ze nenahradi plnohodnotnu stravu, ale v tehotenstve predsa len je imunita krehkejsia. okrem toho uzivam posledne dva mesiace stavu zo zeleneho jacmena na celkove posilnenie organizmu.

vitana
12. máj 2009

Ahojte, neviete mi povedat, ci nie je malinke nejak ohrozene, ak mam znizenu hladinu draslika a folatu v krvi?

lujza123
25. máj 2009

Suhlasim s nazorom ze vo vitaminoch je vela chemie ale ked sme uz pri tom ..chemia je takmer vo vsetkom co jeme...teda okrem tych zahradkovych plodin..ale nie kazdy ma doma zahradu alebo peniaze na bio potraviny...ja vitaminy jem od zaciatku, ale snazim sa jest aj kopu ovocia a zeleniny...myslim ze bejbi si vezme s tela co potrebuje ci tie vitaminy jem alebo nie..ale co potom ja? Chcem mat aspon dve deti a este aj potom mat nejake zuby a vlasy, tak preto

denisa87
25. máj 2009

mneme aj ja som na zaciatku uzivala calibrum babyplan a potom prenatal od jamieson 😉 a som snim spokojna....

angella
18. júl 2009

wau co sa tu clovek docita 😉
Po prestudovani viacerich pribalovych letakov od vitaminov som sa rozhodla pre Prenatal od Jamieson-u, kedze su to vitaminy na prirodnej baze spolu s kyselinou listovou. odobrene nie len lekarom ale aj lekranickou.
Myslim ze je na kazdej z vas ako sa rozdodne a hlavne co vam lekar doporuci, predsa ma nejake skusenosti.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre