Aké vitamíny pre tehotné ženy beriete?

boxi
7. jan 2007

🙂 Ahojky maminy, zaujíma ma aké prášky beriete pre svoje zdravie a zdravie Vášho dieťatka.

ninkaa89
26. jan 2010

ahojte, tak ja napriklad uzivam calibrum babyplan uz pred tehu a teraz prvy trimester, a v druhom trimestri presedlam na calibrum mami, aspon tak je to pisane, ze by sa malo 🙂 A si myslim, ze tie vitaminy su dost dolezite, hlavne kyselina listova, ved to odporuca takmer kazdy gynekolog a ja mam napr. anemiu, takze pre mna je velmi dolezite aj zelezo.. a odvtedy co toto uzivam, tak sa citim aj lepsie, som menej unavena.. takze ja ostatnym len odporucam... A okrem toho, tieto vitaminy neobsahuju vit. A, ktory je vo vacsom mnozstve skodlivy pre babatko... Takze sa tam nenachadza nic co by mohlo byt skodlive, staci si to prestudovat na nete 😉 A k tej zelenine s chemiou sa tiez pripajam, a hlavne ta zimna zelenina, ja teda neviem ako vy, ale ked si kupim zimne paradajky, tak to len vypada ako paradajka, ale chut je uplne mimo.. 😖

ygreen
26. jan 2010

při prvním těhu jsem před otěhotněním užívala Calibrum babyplan a pak Mamavit a pak ještě jiné těhu vit. a Marin Q pro těhotné a kojící - to je rybí tuk v poměru kyselin pro těhule a kojící. Od tří let pak mají tabletky či sirup pro děti zase přiměřeně k jejich potřebě.

Teď jsem se před těhu dopovala vším možným, páč jsem se bála, aby nás neskolila chřipka, takže jsem si zvedala imunitu Preventanem Akut, zobala jsem listovku a femibion 800, céčko a b-komlex. Co jsem těhotná beru jen Femibion 800 a zrovna dnes si jdu objednat Marin Q 😉

Syn je velkej, silnej, zdravej a těhotenství bylo bezproblémové.

A zelenina v zimě stojí za prd ☹

lusye
12. mar 2010

ahojte holky, nevíte některá, ve kterých vitamínech pro těhulky je nejméně jodu?

collette
12. mar 2010

Já si myslím, že pokud žena jí vyváženou stravu a nemá nějaký zdravotní problém (deficience/nedostatky, problémy se vstřebáváním, a podobně), tak vitamíny/minerály brát nemusí. Ale listovku jo, i kdyby jen pro lepší pocit. Stejně tak může dodávat tělu látky, o kterých ví, že je do sebe jinak nedostane. Já třeba brala taky nějaký Marin, protože rybu do sebe nedostanu... No, dostanu, teda spíš si jí na 2 minuty vypůjčím 😖

Vyváženou stravu je možné jíst nezávisle na ročním období. Jen je třeba ji jinak poskládat. Naše babičky a prababičky taky neměly v zimě rajčata, protože tehdy se jedla zelenina a ovoce typická pro naší zeměpisnou šířku. Takže v zimě jely na kysané zelí, mrkev, brambory a luštěniny, případně jablka. A na rybí tuk 😝 A taky rodily zdravé děti.

Porodníci se shodují na tom, že se díky konzumaci vitamínových preparátů těhulkami rodí daleko větší děti. Není divu, některé preparáty jsou stavěné jako pro africké podvyživené maminy 😒

Já brala jen listovku a Marin a dovoluji si citovat ygreen: "Syn je velkej, silnej, zdravej a těhotenství bylo bezproblémové" 🙂

Ale tím nechci říct, že brát vitamíny/minerály je blbost. Je to volba každé z nás. Můžeme si nechat poradit, vyslechnout názor, ale v konečném důsledku je jen na nás samotných, jak se rozhodneme. Myslím, že každá by měla udělat to, co cítí, že je asi to pravé. Mně ve třetím trimestru gynekolog napsal hořčík, protože se na monitoru objevovaly kontrakce. Když jsem si přečetla v příbaláku, co to může znamenat pro mimíse, tak jsem došla k závěru tomu, že klidový režim bude prospěšnější a nebrala ho. A malý se narodil v termínu 🙂

romana29
13. mar 2010

Já se doktorky ptala, jestli mám něco brát. U prvního jsem brala občas Calibrum baby plan nebo jak se to jmenuje 🙂.
Doktorka mi doporučila Fol gravid - je hlavně pro správný a zdravý vývoj dítěte - taky ho ale neberu pravidelně, protože se to má brát během hlavního jídla - pro mě absolutně nemožný čas...takže kolikrát dva dny neberu. Tak uvidíme.

hamma
13. mar 2010

Já jsem v 10 týdnu a doktorka mi doporučila, ať si nějaké prášky pořídím, že prý hlavně kvůli stopovým prvkům, které jsou potřeba a ve stravě jich není tolik.
Koupila jsem si Mamavit, protože to prý je jedno, který se berou. V lékárně mi magistra říkala, že to nemusím brát každý den, stačí prý jenom tak každý druhý nebo 3x za týden. Tak to beru občas (stejně na to tak ten každej druhej den zapomenu) a doufám, že mi mimino moc nenaroste 🙂
Myslím, že se má dělat všechno s mírou. Takže trocha vitamínů podle mě uškodit nemůže.

lidiab
1. apr 2010

Beru momentálně Centrum Materna, předtím Calibrum babyplan pro početí a první trimestr. V podstatě jsem brala vitamíny od samého začátku těhu, protože jsem ten babyplan začala brát ještě než jsem otěhotněla. A jěště listovku navíc. Ted´ ale přemýšlím zda je brát dál. Přichází jaro, začíná už sezonní zeleninka, i sluníčka už je víc. Myslím že doberu balení a budu brát jenom kyselinu listovou. Možná si pořídím ten vápník od Weledy.
Brali jste vitamíny po celé těhu? Mně se nějak zda že tyhle umělý vitamíny jsou důležitý na začátku těhu, když nemáme moc chuť k jídlu a také během zimy, která tento rok byla hodně dlouhá. Nejsou teď´už zbytečné? Nebo se mýlím? A nemáte někdo zkušenosti s tím vápníkem od Weledy?

johankat
27. jún 2010

Ahojky, ja mam taky dobrou zkusenost s FolGravidem s kyselinou listovou. Ahojky, ja mam dobrou zkusenost s FolGravidem s kyselinou listovou.yber vitaminu pro maminky je dneska uz fakt siroky, kdo se v tom ma vyznat co? 😉

krtica11
28. jún 2010

Ahojte ja som počas prveho trimestra brala Calibrum babyplan a kyselinu listovu.Od druheho trimestra beriem Calibrum mami a železo.Calibrum beriem len jednu tab.denne aj ked je pisane dve to len aby bol dostatočny prijem vitaminov.Popri tom každy den jem čerstve ovocie.Určite ich budem brať až do konca.

evuse
28. jún 2010

Při druhém porodu, kdy se mi narodil skoro 4 kilový chlapeček mi porodní asistentka velmi vážně asi 5x kladla na srdce, že pokud budu ještě někdy těhotná, ať proboha ty těhotenské vitamíny neberu. Že právě po nich se rodí velké děti a že žádný porodník, který to denně vidí na porodním sále by vitamíny nedoporučoval. Naše strava je prý bohatá, nestrádáme a tudíž není potřeba do sebe ládovat vitamíny.
Vyjímka asi je, jak píše Collette třeba jod, když nejíte ryby atd.
Já brala Gravital, první plůku těhu jeden denně, druhou půlku těhu jen obden, nebo i méně.

emilyz
28. jún 2010

evuse dik za tento prispevok aj skusenost. ja si myslim to iste, nase mamy nebrali ziadne vitaminy a mozno sa ani nestravovali tak pestro ako my, kedze nebol taky vyber potravin, a rodili sa zdrave deti.
a dnes su len same alergie a komplikacie aj napriek super vitaminom, co kazdy do seba laduje.
mozno ked je zena uplne slaba, ze vela zvracia, tak tam pomozu, ale pokial je vsetko ok, tak si myslim, ze nie su tak potrebne

gintare
30. jún 2010

@collette Co psali v tom příbaláku? Myslíš tu svalovou ochablost? To bys ale musela brát spíš až těsně před porodem. Nebo tam psali ještě něco jiného?
Taky beru hořčík, když mi došel, pár dní jsem vynechala a hned daleko větší tvrdnutí břicha a v noci hrozné křeče v nohách..

collette
30. jún 2010

@gintare ano, ale není pravda, že bys to musela brát jen těsně před porodem. pokud jsou svaly stále relaxované, mimi necvičí a nemá je pak tak silné, jak by mělo... neříkám nebrat vůbec, ale opatrně. někteří lékaři přededepisují koňské dávky 😖 tak to bylo u mně. navíc já ty kontrakce nepociťovala, jen se objevovaly na monitoru. kdybych to vnímala jako problém, asi bych jednala jinak. prostě jak už jsem psala, dělala jsem to, co jsem vnímala jako správné pro své dítě a pro sebe. ikdyž to mohlo být zcela subjektivní 😉

collette
30. jún 2010

@emilyz no, ony ty alergie jsou díky "vymydlenosti" dětí 😀 ona přílišná čistotnost kolem mimi, přehnané sterilizování a vyváření všeho až do kdoví kolika let věku dítěte taky není moc dobrá. jak si pak má takový drobek postavit slušný imunitní systém?

gintare
30. jún 2010

@collette Dík za odpověď! Moje mimčo teda relaxované není ať beru nebo neberu, čilé bývá průběžně pořád a občas řádí, až mi lezou oči z důlků. Ale na to tvrdnutí a křeče mi to pomáhá. Radši se na to zeptám v poradně a napíšu, co na to dr.

neverendinglove
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ajusabok
29. sep 2010

Ahojte tehulky! Som tu uplne nova. Som iba v nejakom 4 tt, tak je to este take otazne s tym tehotenstvom. Chcem sa spytat, ci niektora z Vas berie Elastic Q- vitamins&minerals. Dakujem za info. 😉

babula.hrubalova
29. sep 2010

@ajusabok Ahojček......ja som v piatom týždni a zatial beriem len kyselinu listovú a kúpila som si čajíček pre tehulky.....ale 12.10. idem k lekárovi a chcem sa sním poradiť na vitamínoch ktoré by boli vhodné pre mna a aj bábätko..... 😀

ajusabok
29. sep 2010

@babula.hrubalova Jej, dakujem. Aj ja pojdem tiez okolo toho 12.10 k lekarovi a tiez sa popytam. Mam prist za dva tyzdne, ci plod rastie a potom mozno dostanem knizku 🙂 Tiez pijem cajicek 😉

babula.hrubalova
29. sep 2010

@ajusabok Ja taktiež....volala som s lekárom a objednal ma na 12teho s tým že možno urobíme aj ultarzvuk 😀 No teda tá knižka by aj mna už velmi potešila..... 😀 😀
A ako sa inak cítiš po zdravotnej stránke??? 🙂

ajusabok
29. sep 2010

@babula.hrubalova Necitim sa nejak inac 🙂 . Len odkedy to viem, tak sa snazim trosku viacej na seba davat pozor a hlavne sa v praci nestresovat. Akurat dnes mi rano prislo tak divno, strasne dusno v praci 🙂 . Sranda prave som si pred 5 minutami dali kusok s hroznoveho cukra co som mala v kabelke a hned je mi lepsie. Ale zatial si mozem zatukat, nebyva mi zle 😉 . Inak sa snazim si davat na seba pomoc, som precvicovatelka aerobicu v Trnave, takze vcera ked uz som to vedela, tak som zvolnila tempo a cvicenie na brucho som ja vynechala(ale cvicenky museli 😅 ). A ty ako sa citis?

babula.hrubalova
29. sep 2010

No ja mám dosť bolesti v brušku......ale raz sú slabšie a hlavne v noci sú dosť silné.... ☹ Aj ja mám občas čudné pocity.....hlavne pachy......len teda ešte neprišli ranné nevolnosti.....si musím zaklopať...... 😉Hroznový cukor???no musím vyskúšať 🙂
Inak aj ja som z Trnavy....a kde precvičuješ ak sa môžem opýtať?

ajusabok
30. sep 2010

@babula.hrubalova V Nukleone, na Prednádraží 😉 . Dnes mám tiež hodinu, tak sa budem snažiť šetriť 😅

zuzana.dry
26. okt 2010

Ahojte...ja som predahcdzajuce a aj terajsie tehotenstvo brala MAMAVIT od firmy GS...je teraz dost znamy a som spokojna...

llenkapettko
5. dec 2010

ja som prvý trimester užívala kyselinu listovú, od druhého trimestra papám Calibrum mami, plus magnezium od doktora. nebola som ani chorá, neviem čo je to nevoľnosť v tehotenstve a celkovo sa cítim fit....ja verím, že za to z časti môžu aj vitamíny. snažím je jesť zdravo...aj keď povedzme si na rovinu - ktorá odolá sladkostiam?? ja teda nie, občas to asi aj preháňam 🙂 som v 32. týždni a zatiaľ som pribrala 8 kg 😀 takže super

rianka7
12. jan 2011

@llenkapettko ahoj, prosim ta, beries kazdy den 2 tablety calibrum mami? nevies mi povedat, ci nestaci brat len jednu? viem, ze podla letaku sa maju brat 2, ale ja mam strasny problem s tabletami ☹

llenkapettko
12. jan 2011

@rianka7
ahoj 🙂 od 2 trimestra v ktorom si už aj ty, som brala každý deň 2, ale samozrejme občas som zabudla a z toho sa nestrieľa. Niektoré baby neberú žiadne vitamíny. Takže keď si dáš 1 nič tým nepokazíš. Ale aby si dosiahla dennú odporúčanú dávku konkrétnych látok (vitamíny, minerály...), tak je potrebné brať 2 tabletky. Pokiaľ máš pestrú stravu - tak kľudne si dávaj 1.
Ja osobne som za to, aby sa vitamíny brali. Od mojej kamarátky, ktorá je teraz v 30 tt, neberie vitamíny žiadne, dokonca ani kyselinu listovú (vraj je to chémia) teraz stále počúvam : padajú mi vlasy, bolia ma ďasná, som nervózna. Ja si myslím, že jej chýbajú vitamíny a minerály, nakoľko ani stravu nemá pestrú - stále jej dohováram. Ale komu nie je rady, tomu nie je pomoci 😖 Bábatko nám toho veľa berie zo živým a nám potom toho moc nezostane.
A aký konkrétny problém máš s tabletkami??

adka83
13. jan 2011

ja beriem Femibion 400+DHA...1+1 tabletku pocas obeda...ten by mal obsahovať vsetky potrebné vitamíny a je vhodný aj po pôrode pocas kojenia...

rianka7
13. jan 2011

@llenkapettko no nie som si ista, ci mam pestru stravu 😒 kedy ako. ja mam od malicka problem s prehltanim. ked som brala calibrum baby plan, uz vtedy som mala dost. niekedy mi z tych tabliet bolo az na vracanie. a v calibrum mami su este vacsie 😒 ja si to rozdelujem na 3x. neviem prehltnut celu tabletu naraz, aj keby som zapila neviem kolko litrov vody. snazim sa, lebo viem, ze je to pre malinke, ale jednoducho mam s tym problem. viem, ze niektore baby vitaminy ani neberu,alebo len obcas, preto som si myslela, ze mozno staci aspon jedna tableta. ale asi fakt maju tiez vitaminy nieco do seba. musim si viac vstupit do svedomia, a snazit sa brat po dve tablety, aj ked to bude tazke. tebe uz vela neostava, ja mam este pred sebou kopec tyzdnov, no dufam, ze to obaja zvladneme. prajem ti vsetko dobre 😉 o chvilu budes mat svojho chlapceka pri sebe 😵

rianka7
13. jan 2011

@adka83 takze aj ty beries 2 tablety 🙄 ja som uvazovala aj o femibione, ale nakoniec som zacala brat calibrum baby plan, a teraz calibrum mami. ale vidim, ze sa v obidvoch pripadoch maju brat 2 tablety. asi sa musim naozaj premoct, aby som to potom nelutovala.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre