Ako dlho je nutná PN po IVF?

katarinagk
16. mar 2007

ahojte vsetky, snazilky a tehulky, mam otazocku hlavne na tie z Vas, ktoré sa uz dosnazili a su stastnymi tehulkami....... : ))))) k comu vsetkym gratulujem a snad sa cim skor pripojim aj ja......... No teda - k veci. chcem sa opytat tych, ktore podstupili umele oplodnenie uspesne, ako je to s Vami, ci bola nutna PN iba po samotnom transfere alebo ani to nie alebo aj cele tehulkovanie, lebo ma to dost zaskocilo, kocky pisali, ze je to nutne aspon do 12 TT.... Tak prosim , ako to bolo/je s Vami?

sisulik
16. mar 2007

ahoj katarina...ja som na materskej, takze po IVF som nebola na PN kedze tak ci tak som doma...ale co viem od tych, co boli na IVF so mnou, tak oni sa dali vypisat na PN...a tie co cakaju dvojicky po IVF, tak su vypisane aj teraz az do konca...asi to zavisi od tvojho obvodneho gynekologa, ci ta vypise alebo nie..ja osobne si myslim, ze aspon prvy trimester je dobre byt na PN...

anielik
16. mar 2007

Ahoj katarinka,

ja som 2hodky po zakroku makala opat praci 😉 a pred tym tiez....na PN som bola len 1x v 16tt inak nie
zalezi to od prace a hlavne ako to zvladne tvoj orgnizmus...ci nebudes mat hyperstimulacny....

lienka.
16. mar 2007

ahoj,ja som uz stastna mamina po IVF,lekar mi to odporucil hned,ja hrdinka som chcela ist do prace.Lenze som mala tazku pracu s nabytkom v hypermarkete.Potom som si povedala,ved som na ten zazrak cakala 6 rokov a stasila by chvilka nepozornosti a..no rozhodla som sa neist do prace,taktiez moj gynekolog ma stale nechaval na PN,ved ste to nemala zadarmo...radila by som kazdej,ktora zvazuje ci ostat doma,aby nevahala ani sekundu,lebo ten zazrak po 9 mesiacoch je nieco uzasne,krasne,jedinecne,nadherne.No neopisatelne.Len pekne zostan doma.A nie je riziko potratu len do 12 tt,moze sa stat cokolvek to mi povedal moj lekar,ked som sa pytala do prace.

skrecok
16. mar 2007

Ahojte, my sa pomaly snazime o babatko a o tejto problematike ohladom vypisania PN-ky sa rozpravame. Mnohi (aj lekari) mi povedali, ze ak otehotniem tak by som mala byt aspon v prvom trimestri byt na PN-ke. Som velmi stihla (snazim sa pribrat, ale bezvysledne ☹ ) a mam psychicky narocnu pracu a tam je velke riziko, ze lahko potratim. Takze si myslim, ze maju pravdu, ale ako vysvetlit manzelovi, ktory s tym skor nesuhlasi? 😒

lia
17. mar 2007

ja som tiez chcela ist do prace po IVF,ale uz som sa rozhodla,ze sa dam aspon na dva tyzdne na pn,ale koho mam poziadat??
svoju vseobecnu lekarku??ked sme boli tento tyzden na konzultacii v centre,ako bude prebiehat ivf a tak,spytala som sa pani doktorky,ci treba byt pn a ona povedala,ze nie.ze tehotenstvo nie je choroba.v com s nou suhlasim,ale nech sa troska vzije do zien,ktore nemozu otehotniet a maju psychicky narocnu pracu.

evitam
17. mar 2007

Čaute! Ja som mala transfer zrovna pred dvomi týždňami a tento pondelok idem na krv a verdikt,ako to dopadlo.V nedeľu som teda mala transfer a následný celý týždeň som si vzala dovolenku.Tiež mi v ISCARe dr.hovorila,že do roboty áno.Ja som však zvolila radšej voľno.Človek si aspoň oddýchne a ak to aj náhodou nevyjde,bude jasné,že to nebolo práve kôli tomu.
Manžel mi sám hovoril,aby som zostala doma a príkladne sa o mňa po celý ten týždeň staral.No čo poviete,nezaslúžime si aspoň to málo raz za čas? 😉

aaandrejka
18. mar 2007

ahojte,

PN je v poodstate vasa volba - hodne zavisi od toho, aku pracu vykonavate (nejedna sa len o fyzicku namahu, ale aj o stres), ako sa citite, ci ste uz predtym potratili a pod.... napr. u zien, ktore sice nepracuju fyzicky, ale maju v praci vela stresu, pripadne cestovania, doporucuje lekar PN aspon v prvom trimestri, ktory je z hladiska potratu vysoko najrizikovejsi. Na PN vas vypisuje gynekolog, ale ak si rozumiete lepsie so vseobecnym lekarom, moze vas vypisat aj ten... u gynekologa je ta vyhoda, ze vam da taku diagnozu (napr. komplikacie po umelom oplodneni a pod.), ze vam moze vypisat aj vychadzky...
ja som na PN od transferu a ostanem az do konca 🙂

lia
18. mar 2007

ahoj andy,
ako som ja pisala,ja som sa pytala svojej gynekologicky a ona mi hned odvetila,ze nedavaju pn.tak neviem,ale uz som rozhodnuta,ze by som chcela pn-ku.mam v robote strasne stresy.

skrecok
18. mar 2007

Ahojte,
tak som sa rozhodla, ze akonahle sa dozviem ze som tehotna tak si dam vypisat PNku aspon v prvom trimestri. V robote mam totiz velky stres a nechcem, aby som kvoli tomu prisla o babatko a uz mam na to najvyssi cas.
Veru, zalezi ako pise andrejka, s ktorym lekarom si lepsie rozumiete a ten Vam napise PN-ku. Ale aj vseobecny lekar moze pisat vychadzky a to aj 2-krat denne po 2 hodiny. Len treba sa s nim dohodnut...

aaandrejka
18. mar 2007

lia, vysvetli gynekologicke, co obnasa IVF (pravdepodobne si to ona neuvedomuje, ak takto zmysla), co to stalo aj vas (najma po psychickej, ale urcite aj po financnej stranke) a ked nie je totalna hnupka (alebo ako ju mam nazvat), tak ti PN vypise ;)
ja mam diagnozu N94.9 (to su nejake blizsie nespecifikovane zenske potiaze) ;)
a ked si pozries prehlad diagnoz, je tam spuuuuusta takych, ktore sa daju na PN po IVF v pohode uplatnit...
jedna sa predsa o teba a tvoje dieta, ty mas stresy, takze potratit by si mohla ty a nie ona, takze ak je kusok rozumna, pochopi a vypise ta

a ked skrecok hovori, ze aj so vseobecniarom sa da dohodnut, tak urcite to nejako vybavis ;)

lia
18. mar 2007

tak to lahsie vybavim,vseobecna je moja krstna,zajtra sa jej na to opytam ked tam pojdem.
dakujem velmi pekne aaandy,mas pravdu,ja nechcem prist o dieta len kvoli tomu,ze ona to robi ako rutinu kazdy den a aspon budem vediet,ze som nemohla otehotniet kvoli stresu 🙂 .

aaandrejka
18. mar 2007

lia, tak to mas super, s krstnou sa urcite dohodnes lepsie ;)

ika_ba
18. mar 2007

ahojte,
ja som bola asi naivna, ked som si myslela, ze lekar sam odporuci, ci mam zostat doma alebo nie. ked som bola v decembri u svojho lekara po uspesnom ivf, tak som si myslela, ze ked som uz raz potratila a mala som 36 rokov, ze mi vypise rizikove tehotentsvo. ale nestalo sa tak, ani ma vtedy nechcel pozriet, a neviem ako by to bolo dopadlo, lebo sestricka si vsimla, ze som smutna, tak ma hned kukol na sono a uz sa mu nieco nezdalo. este v ten den som bola na cisteni. takze mame 2 potraty za sebou a asi v maji by som mala ist na dalsie ivf.
o mimi sme teraz prisli vzdy v druhom mesiaci, ale bojim sa lekarovi povedat, aby ma poslal na pn, lebo potom sa na mna kuka ako na ulievaka.

lia
18. mar 2007

nemas sa coho hanbit ika_ba,ide o teba a o dieta!!predtym ho upozorni,ze chces ostat na rizikovom a ked je normalny,povie ti to sam.
musis byt silna,vykasli sa na to,co si o tebe kto mysli,drzim palce 😉 😵

anielik
18. mar 2007

Ahojte, ja som sa osobne pytala Valkyho v Iscary a ten mi povedal ze je lepsie ked zena pracuje a nemysli tolko na to. Ja som v tom case mala tolko stresu, a este aj maminku v nemocnici takze som si na babetko spomunula az den pred krvou....
Nemyslim si ze je nutne byt na PN. Nam to tiez vyslo na 4ty krat...ale je to vasa vec. Moja znama bola po prvom IVFna dovolenke a skoro sa zblaznila ..zial nevyslo im to. Preto si teraz zobrala dofcu len na samotny den...a potom uz bola v praci...
Samozrejme zalezi od typu prace.

Mna keby manzel nedonutil ist k lekarovi tak by som v 32tt nebola v nemocnici. Ale som rada a od vtedy som domenka...
Ja osobne by som si za mojich podmienok nebrala PNku (ani som nemohla)

lia
18. mar 2007

ani ja by som doma neostavala kebyze mam pracu v pohode,lebo prave sa bojim tejto jednej veci,ze budem stale na to mysliet.
mozno si len skratim pracovnu dobu 😉

anielik
18. mar 2007

Lia a co robkas ak sa smiem spytat?

lia
18. mar 2007

manager v jednej firme,mam na starosti vsetkych zamestnancov,objednavky,dodavky,proste celu firmu a este nas aj kontroluju a boduju a popritom mame este firmu rodinnu....nic moc,strasne stresy...
a ty co robis alebo si robila??

sisulik
18. mar 2007

anielik..a preco si doma od 32.tt?

ika_ba
18. mar 2007

ahoj anjelik,
ja zavidim vsetkym babam, ktore maju bezproblemove tehotenstvo. zial, ja patrim k tym, ktorym toto nebude dopriate a uz som zazila dva potraty. dvakrat som sa tesila, ze budeme mat babatko, a dvakrat mi toto stastie zobrali. ked som bola prvy krat v nemocnici na cisteni, tak som este k tomu zazila hrozne zaobchadzanie. doteraz lekari nezistili preco to tak je. prvy krat som si myslela, ze to bude prepracovanim, a teraz mozno aj stresom.

sisulik
18. mar 2007

anielik...podla MK si uz v 38.tt...mozes uz aj teraz porodit...jeeej super...ja aspon k tomu 38.tt este mam trosku dalej, ale dufam ze sa k nemu co najskor dostanem...v 38.tt je uz babo uplne pripravene....pripravene je vlastne uz skor, ale 38.tt oznacuju za "nie predcasne narodene dieta".

anielik
18. mar 2007

Sisulik,

bola som v nemocnici kvoli tomu ze mi puchlo telo a mala som vysoky tlak. Moj gynekolog ma poslal do nemocnice a tam ma pozorovali. Potom ma uz radsej nechal doma, kedze to uz bolo prilis stresujuce...

Hej hej uz kazdu chvilu, som otvorena na 1,5sm 🙂 joj uz aby tu drobcek bol s nami

ika_ba jasne keby som mala za sebou to co ty tak by som nevahala ani na minutku ohladom PNky aj keby som doma asi zosalela. Uz mam teraz toho dost 🙂))

sisulik
18. mar 2007

anielik..ja som pri prvom tehulkovani bola otvorena na 1 cm uz cca 5-6 pred porodom...a to bolo vraj psychika, lebo som sa bala toho, ze manzel nestihne prist na SR do mojho porodu. stihol prist...dva tyzdne pred terminom...a odvtedy sa to moje otvaranie zastavilo...hehe..ukludnila som sa a nakoniec som tyzden poterminovala...tak to bolo hrozne poterminovat...kazdu sekundu som cakala, ze kedy to uz na mna pride.... 😀

anielik
18. mar 2007

joj to by som nechcela, u mna to bolo podobne, manzelik bol mimo SK... .ale mam dohodu s drobcekom ze tento stvrtok by uz mohol prist, babka ma narodky 🙂

jolanka
18. mar 2007

Ahojte,ja bych si urcite nechala napsat PN.Ja jsem byla na oplodneni uz 3krat a vzdy jsem byla doma ,uz od odberu oocytu.Mam tu smulu,ze ani jednou se to nepovedlo.Nejak jsem na to nemyslela(budto jsem si cetla,pletla,chodila na vychazky a tak....)Drzim vam palce. 😉

vava
18. mar 2007

Ahojte 🙂
Ja som tiez po IVF - mna prave tam vsetci lekari presvedcili o vhodnosti PNky - dokonca uz tesne pred odberom. Mam velmi stresovu pracu, spojenu navyse s neustalym cestovanim a tak som az doteraz na PNke. Trvalo mi dlho, kym som sa s tym vyrovnala, ale myslim, ze aj to, ze mi to vyslo na prvy krat bolo sposobene tym, ze som bola doma, v klude, poriadne som si oddychla po niekolkych rokoch driny a konecne som "zvolnila" svoje zivotne tempo. Teraz zacinam pomaly pracovat - ale mam vysoko rizikove tehotenstvo kvoli zle ulozenej placente - tak zatial len tak na polovicu pracujem. Az teraz som si previedla PNku k mojmu gynekologovi, doteraz som ju mala v CAR - v Heliose.

skrecok
18. mar 2007

Ja by som sa dala vypisat hlavne od zaciatku tehotenstva az do zaciatku druheho trimestra. Potom by som sla do prace dokym budem moct.
Ja by som na "to" neustale nemyslela. Proste nie som typ, ktory by len lezal v posteli a rozmyslal o tom.
Nedavno som kvoli narocnej operacii bola 2 mesiace na PN-ke, mala som aj povolene vychadzky. Takze som sa vobec nenudila, a ani som si neuvedomovala, ze som bola tak dlho na PN-ke. Aj konecne som si oddychla od neustaleho kolotoca.

lalupa
18. mar 2007

Čím všetkým treba prejsť, aby sme sa dočkali vytúženého bábätka! Po tom všetkom by sme mohli mať aspoň pohodové tehotenstvo, nie? 😅
My tiež čakáme na ivf, ale neviem si predstaviť byť na PN prvý trimester... 😨 Ale po tom, čo tu čítam, istota je istota...

dollymam
19. máj 2007

ahojte dievcata,
som tu prvy krat a citam,co vsetko ste prezili,tak sa chcem k vam pridat.
Aj ja som 8.4.2007 podstupila IVF a ostala som tehotna.Moj doktor/super chlap/
mi uz pred zakrokom prizvukoval,ze ak sa to podari tak ma okamzite vypise na
PN.Podarilo sa a tak si to teraz uzivam.Baby,ziadne peniaze,nervy,stres nestoja
za to aby ste nieco riskovali po uspesnom oplodneni.Ako kolvek sa rozhodnete
drzim vam vsetkym palce,aby ste to dotiahli bez problemov do konca.

aaandrejka
20. máj 2007

ahoj dievcata, ja som tiez po IVF a som na PN od transferu... moj nazor je taky, ze vzdy treba prihliadat na konkretnu situaciu - napr. ak pracujete par minut z domu a sedite v tepluckej kancelarii, bez nejakeho vacsieho stresu, nevidim vyznam PN.. ak vsak mate pracu, v ktorej je pracovny (ci iny) stres na dennom poriadku, ak nemate pravidelny rezim (ranajky, obed...), ak pracujete v kolektive deti, priapdne ludi, kde prichadzate do styku s mnohymi, ktori mozu byt potencionalnymi nosicmi chorob (hoci len virusu chripky), potom tr4eba uvazovat o PN... aspon na tie prve tri kriticke mesiace... a potom sa uvidi.. ja som si tiez hovorila, ze v ziadnom pripade nepojdem na PN, mam dokonca dvoch zamestnavatelov, u jedneho pc praca na plny uvazok, na pol uvazku som nastupila ucit, ale moj gynekolog ma presvedcil, nech ostanem aspon mesiac na pn, potom ma spracuval dalej a vobec nelutujem, ze som ho posluchla

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre