Beriete nejaké vitamíny na začiatku tehotenstva?

silvestrova
17. jan 2007

Beriete nejaké vitamíny na zač. tehotenstva? Mám problémy s tlakom a tak si dávam kyselinu listovú a megnezko, môžem ?

fatima
17. jan 2007

Ahojky,
keď som otehotnela brala som tiež kyselinu listovú, tá ti neuškodí, práve naopak, je veľmi dôležitá, magnezium mi doporučil lekár až vo štvrtom mesiaci. Teraz by si mohla ešte brať vitamín C. Potom neskôr by si mala brať aj vápnik, ale nateraz by ti malo stačiť to čo som ti napísala, vieš ani s vitamínmi to netreba preháňať. Držkám palčeky, aby ste boli aj ty aj tvoje mimi zdravé a krásne.

susik77
17. jan 2007

ahoj silvestrova, ja pouzivam magnezium uz asi od 8.tyzdna, pomaha mi proti bolestiam v podbrusku a na ukludnenie a proti nespavosti, kt. mam od zaciatku. Moj gynekolog mi povedal, ze v tehu mozem aj 6 tbl.denne. Takze sa toho vobec nemusis bat. Este beriem multivitaminy - Maternu, ale kvoli tomu, ze je zima, bala som sa viroz, ale asi ich budem brat v 2.trim. asi len tak 2-3xtyzdenne.

fatima
17. jan 2007

tak vidíte babulky, s tými vitamínmy je to asi dosť individuálne, mali by sme ich brať asi tak ako uvážime za vhodné, prípadne sa poradiť s lekárom, podstatné je, aby sme to neprehnali, alebo naopak niečo nezanedbali.

susik77
17. jan 2007

ahojte, to je pravda, akurat treba urcite brat od zac. kyselinu listovu a vyhybat sa zvysenym davkam vit. A - najradsej vobec nebrat vitamin A v tabletach, radsej betakaroten- telo si z neho vyrobi vitamin A, kolko potrebuje.

micula
17. jan 2007

Ja beriem tiez kys.listovu od zaciatku a tiez magnezium na uvolnenie a zabranenie pripadnych kontrakcii, ktore nie su neobvykle do 12tt. Teraz chcem este pridat vapnik pretoze mliecne potraviny jem len zriedka. Inak ak si kupis bud maternu, alebo calibrum baby, tak tam su obsiahnute vsetky vitaminy pre tehulky. Mne osobne to lekarka neodporucala, ale kazdy ma na to iny nazor.

uska
17. jan 2007

ahojte, ja som uzivala od zaciatku kyselinu listovu,magne B6-odporucil mi lekar, vraj mzem brat 2x denne pocas celeho tehu,vraj je to ukludnujuce a posobi proti pripadnym kontrakciam.a tiez som brala calibrum babyplan.od 12t uz neuzivam kyselinu listovu,ale calibrum mami a magneB6.

gredy
17. jan 2007

Baby ake mate skusenosti s calibrum baby, ja ho beriem asi 2 tyzden a zacala som mat cudne zaludocne problemy??? Moze to byt aj z toho??? Teraz druhy den som ho vynechala a je to o dost lepsie....ja nevem.... 😖 😅

micula
17. jan 2007

Gredy, ja som si tiez kupila calibrum babyplan, brala som ho par dni a bolo mi z toho este viac na vracanie. Lekarka mi to potom zatrhla, pretoze podla jej nazoru sa po tychto "super" vitaminoch rodia velke babatka. Ak sa este len snazilkujete tak by ti uplne postacila kys.listova a vela ovocia a zeleniny.

gredy
17. jan 2007

uuuu to fakt???? ty brdo, a povieme si, ze sak su to len vitaminy... 😝 hrozne, to vysvetluje tie nevolnosti, lebo test som mala negativny.... ☹ tak idem len kys.listovu.... 😉 dakujem za info Micula.... 😉

sisulik
17. jan 2007

ahoj dievcata...
ja som pocas celeho prveho tehotenstva brala maternu...vobec som sa nebala toho ze by som mala mat velke dieta, tak ako sa o materne pise...dcerka mala 3400g co je u nas v rodine bezne...a kyselinu listovu som tiez brala cele tehotenstvo..
teraz pri druhom tehotenstve som brala kys. listovu len prvy trimester...ono uplne staci ich brat len prvy trimester, lebo vtedy je najdolezitejsi. niekde som citala, ze to zabranuje aj raztepom. ale inac co sa tyka vitaminov, tak beriem vitaminiky New life pre tehulky ktore mi odporucil lekar..su na prirodnej baze a ak by ste aj nahodou zobrali viac nez treba, nic sa vam nestane, pretoze tieto vitaminy, ktore budu vo vas naviac, vase telo samo vypudi.
inac vitaminy su z jednej specialnej predajne: calivita
na www maju aj svoje vyrobky, ale v predajniach su cenny trosku nizsie nez tie ceny, ked si ich kupujete na webe..
som velmi spokojna s ich vyrobkami, ale ani pocas prveho tehotenstva som nemala ziadna zle reakcie na maternu.
ak si uz vyberiete hocijake vitaminy, skuste sa kupovat take, pri ktorych nadbytok telo vypudi samo (kedze tieto neublizia)... 😉

susik77
17. jan 2007

ahoj sisulik, telo ti samovolne vyluci len vitaminy rozpustne vo vode, tie, co su rozpustne v tukoch sa nevylucia:( Hlavne treba dat pozor na nadbytok vitaminu A - ten sposobuje malformacie plodu! A vacsinou, ked ma nej. firma napisane na pripr., ze su to prirodne pripravky, vacsinou to nie je pravda- ak by boli cisto prirodne extrakty, nemohli by v 1 tbl. obsahovat dostatocne mnozstvo vitaminov a vyroba by bola hrozne draha...nanajvys mozu obsahovat pridavok nej. rastlin. vytazku...

aaandrejka
17. jan 2007

micula, to je silne individualne... pocula som take veci o materne, ale nie o calibrume, na tom mas napisane, ze bol testovany a je odporucany aj univerzitou purkyne... ja som ho zacala brat este predtym ako som otehotnela a vobec nijake negativne skusenosti s nim nemam, naopak, tesim sa z fajn vysledkov... v calibrume je obsiahnute vsetko, vratane kyseliny listovej, takze pokial zena berie calibrum, nepotrebuje ziadne dalsie vitaminy

susik77
17. jan 2007

este som pozerala na ten pripravok New life- na stranke calivita
a doporucuju uzivat 4 tbl denne. To je ovela vyssia davka ako doporucena denna davka v tehu...

sisulik
17. jan 2007

vsimla som si ze na web stranke je to tak napisane...ale na New life flasticke je napisane, ze odporucana davka: 1 kapsula denne a od 5. mesiaca je vhodne uzivat 2 denne. Nic ako 4tbl denne na nich nie je napisane.
co sa tyka New life vitaminov, tak na ne som doteraz pocula same dobre odozvy.

susik77
17. jan 2007

sisulik: keby bolo davkov. 2 tbl. denne, tak je to v pohode...

uska
17. jan 2007

micula,
s tymi velkymi detmi po vitaminoch su to podla mna len povery,alebo co lekar to nazor.calibrum babyplan som brala asi pol roka pred otehotnenim,aj kyselinu listovu a nic mi to nerobilo so zaludkom,ale je to individualne.
sisulik to s tou kyselinou listovou mas pravdu, staci ju brat v prvom trimestri,potom je zbytocne ju brat osobitne,lebo v calibrume mami je obisahnuta.vacsie davky treba brat v prvom timestri kvoli zabraneniu razstepom chrbtice.

sisulik
17. jan 2007

dakujem uska za obzrejmenie...clovek sa tu naozaj vela nauci.. 😉

lienka79
17. jan 2007

Lsitova ssa dokonca musi..teda mala by..Ja som ju an predpis uzivala 2xdenne veratane tehu vitaminov, je potrebna,aby sa predislo vyvojovych vadam (razstepy a pod.) a magne je tiez bezpecne, to uzivam koli krcom a tvrdnutiu bruska..Ale pokial nemas s tvrdnutim a krcmi problmey, tak to brat nemusis..ale neuskodi to...Inak byva aj v tehu vitaminoch..Ale v tehu sa moze aj 3x denne,takze sa nestrachuj...

sisulik
17. jan 2007

lienka...moja kamaratka, ktora je teraz vo stvrtom mesiaci vobec nemala predpisanu kys. listovu...nechapem preco..ani sama nevie..jej lekar jej nic nepredpisal ani vitaminy...tak som jej povedala ake sa zvycajne beru v tehotenstve...(som tri tyzdne tehotnejsia nez ona)...tak si nejake kupila potom sama v lekarni...

maaja
17. jan 2007

ja som tiez nebrala kyselinu listovu a som uz v 29tt ... mam si ju kupit ?

ninocka
17. jan 2007

je dobre ked berete kyselinu listovu pocas tehotenstva

sisulik
17. jan 2007

maaja...ja aspon tak viem, ze je dolezita v prvom trimestri...takze teraz uz asi nie ked si v 29.tt..ale mozno si brala niektore vitaminy co su pre tehotne..vacsina z nich obsahuje kys. listovu...

susik77
17. jan 2007

maaja: myslim, ze teraz uz nemusis zacinat🙂 Najdolez. je to pred tehu a do konca 1.trimestru kvoli vyvoj. vadam🙂 Ked ste v poriadku, tak to uz nema vyznam🙂

uska
17. jan 2007

sisulik,
vitaminy ti lekar nepredpise,ani ti neodporuci,to si musis sama zaobstarat od skusenejsich kamaratok 🙂 mne tiez o vitaminoch nic nepovedal. este som zabudla napisat ze ja beriem od 5t aj magneB6- proti krcom,tvrdnutiu,celkovo ukludnujuco posobi. to mi odporucil lekar,beriem to 2x denne a mozem to brat do konca tehu.to odporucam.

micula
17. jan 2007

Uska, vsak preto som napisala ze kazdy lekar ma na to iny nazor a ja nie som odbornik tak to posudit neviem. Beriem to najdolezitejsie, co babo potrebuje a to je kys. listova a teraz zacinam vapnik.

susik77
17. jan 2007

uska: tiez beriem horcik, mam rovnake skusenosti 🙂

sisulik
17. jan 2007

no mne lekar hned na zaciatku odporucil vitaminy...v prvom trimestri okrem kys. listovej aj vit. E..a po prvom trimestri mi tiez povedal sam ze ake by som mala brat...

susik77
17. jan 2007

ja som odbornik, tak sa dohadujem s lekarom na davkovani a liekoch, tak sa len usmieva 🙂

peha
17. jan 2007

vitaminy aj v zavislosti od rozboru krvi je vhodne konzultovat s osetrujucim gyn.
nie je vhodne brat toho kopec a nieco zanedbavat.
kyselina listova je vhodna hlavne prvy trimester - proti razstepu chrbtice a podnebia, vyvojovych chyb plodu.
vapniku sa neodporuca vela - je vhodny pre doplnenie pre matku, ale prilisna davka nie je tiez dobra na vyvoj plodu, rychla tvorba kosti - dlhe a krehke kosticky baba. takze s rozumom.
calibrum alebo materna sa odporuca cele tehu, a magnezko v poslednych mesiacoch - je uvolnujuce proti napatiu a spazme spalov, nervov, teda proti krcom - lytka, nohy a hlavne proti stahom-zacinajucim prvym kontrakciam maternice, aby sa predislo prilis aktivnej cinnosti maternice, cize neziaducemu predcasnemu prichodu dietatka na svet.
vitaminy nie su len o vitaminoch, ale aj o mineraloch, stopovych prvkoch a predovsetkym je to aj o spravnej a vyvazenej vyzive. tabletkou nic nenahdradime 😉
treba respektovat nazor dr, a kombinovat to s vlastnym zdravym usudkom a rozumom. neprehanat, ale ani nevynechavat vitaminy, hlavne teraz v zimnych mesiacoch, ked chyba slniecko, vitaminy zo zeleniny a podobne.

susik77
17. jan 2007

citala som, ze vela magnezia v poslednom trimestri moze nepriaznivo ovplyvnit plod, tak neviem...mne ho lekar doporucil aj v 1.trimestri na bolesti a pichanie v podbrusku 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre