Bylinky v tehotenstve. Ktoré sa nesmú?

hudy
11. aug 2006

Ahojte tehulky, počula som, že sa v tehotenstve nemôžu piť niektoré bylinkové čaje? Viete niektorá, ktoré bylinky sa nesmú? Ďakujem za odpovede.

janaboris
29. apr 2008

http://kojeni.arcs.cz/index.php?menu=34
Ještě jsem našla tyto stránky...

janaboris
29. apr 2008

Tak nevím...přijde mi že každý říká a píše o bylinkách v těhotenství a při kojení něco jiného...
Už nad tím pár dní bádám a zjistila jsem všeobecně toto...
V těhotenství a při kojení je nejlepší pít ovocné čajíky,také rooibos v přiměřeném množství-neobsahuje kofein.
Zelený a černý čaj se může pít,ale s mírou jelikož obsahuje kofein.
Dál existují speciální bylinkové čaje pro těhotné a kojící,zjistila jsem že
1) v různých čajích pro těhotné jsou obsaženy tyto bylinky:
heřmánek,šípek,meduňka,máta,kopřiva,řebříček,černý rybíz, kontryhel, měsíček, levandule, maliník, rakytník, proskurník, hluchavka,citrónová tráva
2) v různých čajích pro kojící jsou obsaženy tyto bylinky:
fenykl,anýz,kmín,meduňka,jestřabina,kopr,dobromysl,zlatobýl,violka trojbarevná,jitrocel,kopřiva,levandule
Takže tyto bylinky se v určitém množství a poměru mohou v těhotenství a při kojení užívat.
Co je ale důležité tak se vždy poradit s lékařem nebo s lékárníkem o vhodnosti užívání bylinek.
Bylinné čaje je nejlepší kupovat v lékárnách nebo ve specializovaných prodejnách čajů.
Bylinky by se měli užívat spíše při obtížích během těhotenství a kojení.Nejdéle však 14 dní.Některé bylinky lze užívat i déle.
v tomto herbáři najdete všechny možné bylinky a jejich léčivé účinky.
http://botanika.wendys.cz/seznamp.php

Ještě vkládám odkazy výrobců čajů,kteří u bylinek nevhodných pro těhotné a kojící to mají napsané buď v popisu bylinky nebo na obalu čaje!Je potřeba trochu pohledat. 🙂
http://www.leros.cz/byliny/
http://www.leros.cz/caje/

http://www.megafyt.cz/index.php?section=2
http://www.megafyt.cz/index.php?section=1

http://www.apotheke-tea.cz/

amigaa
2. máj 2008

Janaboris, ty si dobra, ze poradte sa s lekarom, ten moj mi ani nevie povedat, ci mozem cvicit a ak ano co konkretne, co jest, co je zakazane a co sa cajov tyka, tak to ani nahodou, uz ho mam plne zuby.

Ja som tiez zatazena na bylinkove caje, no a pri patrani co mozem a co nie, som zistila, ze velmi nebezpecne su mata, zihlava a salvia. Tie cajove zmesy, o ktorych si pisala obsahuju matu a zihlavu, tak teraz neviem, ale zrejme su nebezpecne ked sa piju samostatne. i

janaboris
3. máj 2008

amigaa když neporadí lékař tak lékárník 😉 Lékárník musí bylinky znát,jalikož z nich dělají na škole zkoušky!!!
no čaje pro těhulky obsahují jak kopřivu tak i mátu-kdyby se nemohli v těhu tak je tam určitě nedávájí-jak jsem ale psala v určitém množství a poměru...samotné bych je raději nepila...ale určitě se taky mohou,když toho nevypiješ litr denně...ale jen při potížích.No nejlepší je poradit se s odborníkem...já psala jen to co jsem všeobecně zjistila a le každý říká něco jiného jak jsem už také psala 😉
Já piju jen fenyklový čaj a maliníkový čaj,žádné jiné bylinky. 🙂 a to až teď poslední měsíc.

jindri
5. máj 2008

no to tak to mám radost, mátu piji každý den (dnes už tedy ne), protože mi pomáhá na mé nadýmání. Snad jsem si nemohla nějak uškodit 😕

janaboris
5. máj 2008

jindri čajík pro těhulky od teekanne mátu obsahuje:

TEEKANNE Čaj pro těhotné je vyváženou bylinnou směsí, která zpříjemňuje krásné období těhotenství. Mezi jeho účinky patří odvodňování, usnadnění trávení a také redukci napětí a stresu. Pomáhá vyplavovat škodlivé látky z organizmu, příznivě působí při trávicích potížích – pálení žáhy, nechutenství a nadýmání. Obsahuje především kopřivu, mátu, meduňku, žebříček a listy malin.

Ale se samotným pitím máty bych byla raději opatrnější nebo se poradila opravdu s lékárníkem 😉

jindri
5. máj 2008

janaboris: děkuji 😉 budu ho vařit manželovi 😀

... a co samotná meduňka? Ta je u mě také oblíbená 😵

janaboris
5. máj 2008

no..to bude asi to samé jak u máty,akorát je asi o něco slabší a vhodnější,jelikož jsem ju našla v těchto 2 čajích pro těhotné: 🙂
http://www.lottus.cz/index.asp?menu=906&record=...
http://www.leros.cz/caje/leros-baby/leros-baby-...

mátu jsem našla jen v tom čaji pro těhulky od teekanne

jindri
5. máj 2008

janaboris: děkuji 🙂

malaskoricka
8. júl 2008

ahojte...a feniklovy caj sa v tehu moze???....

petruci6
16. sep 2008

ako to tu citam,tak je tu napisane co vsetko sa nemoze,ma niekto kratsi zoznam,kt bylinkove caje sa mozu?ja som si kupila tehotensky caj v lekarni a obsahoval alchemylku,ale zistila som to az doma,tak som ho nepila vobec 😖

lukcova
18. sep 2008

Caute.
prosim vas, neviete mi poradit, ci mozem pouzivat cajovnikovy olej v tehotenstve?Pouzivala som ho lokalne na herpes a na vytieranie nosa pri nadche.
Som v 2. mesiaci tehotenstva.
Dakujem

campi
19. sep 2008

Tady je seznam doporučených a kontraindikovaných (aroma)olejíčků, čajovníkový nevidím ani v doporučených ani v kontraindikovaných:

http://www.zrozeni.cz/vtehotenstvi.php#kontrain...

babumovci
9. nov 2008

ahojte, docitala som sa , ze v tehotenstve sa neodporuca pit salviovy caj. Mozem ho preventivne kloktat, kedze mavam problemy so zapalmi hrdla ?

laola
9. nov 2008

Babu, v předpor. kurzu nám říkala, že šalvěj se nemá ani kloktat, protože se tak dostane ještě rychleji do oběhu než když ji polkneš... Takže nee 😉

janika7
9. nov 2008

Ahojky, s tou salveji mi to rikali taky a pak pry jeste nemam pouzivat skorici a levanduli. Salvej pry zastavuje kojeni...Ja piju medunku, kdyz mi boli hlava a potrebuju odpocivat a pak fenikl na bolavy brisko. Jinak mam vyzkouseny olejickek 30 bylin od Justu, kdyz mi je spatna, tak si s nim bolistku potru, nebo ho inhaluju a je skvelej!

krista
21. nov 2008

tinusa78 • Dnes v 19:34
Ahoj kocky, som v 5. tyzdni a uz 2 tyzdne sa trapim s infekciou mocovych ciest, pijem urologicky caj a beriem Urinal a je mi uz chvalabohu ovela lepsie. Co ma ale prekvapilo je, ze v tehotenstve by sa vraj urologicky caj nemal pit. Docitala som sa nahodou na nete. Kupila som si postupne 2 krabicky v dvoch odlisnych lekarnach a vyslovene som sa pytala, ci ho mozem aj v pripadnom tehotenstve (lebo vtedy som este nevedela ci som alebo nie.) Ani v jednej mi nepovedali, ze by to bolo nevhodne. Neviete preco sa niekde uvadza, ze je urologicky caj nevhodny pre tehotne? Mohla som tym nieco pokaslat? Co som teda mala robit? Antibiotika by podla mna urcite neboli vhodnejsie. Dakujem, Tina

moloko
28. dec 2008

Ahoj holky! Chtěla bych se zeptat, jestli někdo neví, proč se nedoporučuje užívání bazalky během těhotenství - já osobně si ji teda obča dávám - jednak v rámci různých omáček do špaget a taky pizzu nebo na mozzarelu s rajčátky. Patří bazalka taky mezi "prohřívací" bylinky, které mohou zvýšit teplotu orgánů a tím vyvolat potrat příp.později předčasný porod nebo jaký je důvod? Díky moc!

janca.k
29. dec 2008

Tinko: pokud je v čaji který máš doma Medvědice lékařská nebo někde i léčivá, tak ten čaj je absolutně nevhodný pro těhotné, kojící a malé děti...ale pokud jsi v lékárně řekla, že by jsi mohla být těhotná, a i tak ti dali čaj, který tuto bylinu obsahuje, tak bych jim ho šla osobně omlátit o hlavu.
V případě Urinalu, ten užívat můžeš, pokud nejsi citlivá na včelí produkty a pokud si budeš kupovat jiné brusinky, tak nesmí být s kopřivou. Pa.

karotky
1. jún 2009

Může se tento čaj pít v těhotenství:
http://www.apotheke-tea.cz/Ostropestrec-marians...
Kdyžtak mi písnětě IPku,protože se tu nevyskytuji moc často.Díky 🙂

misicka455
28. jún 2009

Byliny, kterým se má těhulka vyhnout

V období těhotenství je třeba se vyhnout bylinám se silným účinkem, zvláště :

vodilka (Hydrastis canadensis), stimuluje dělohu;
medvědice lékařská,
bazalka,
svízel přítula,
rozmarýn,
majoránka,
yzop,
svízel,
pelyněk černobýl,
máta polej (polej obecná),

sporýš lékařský.

misicka455
28. jún 2009

·pije-li se fenyklový čaj v posledních dnech těhotenství a při kojení - zvyšuje tvorbu mléka. Fenykl je výbornou bylinou pro prvorodičky, jež potřebují vytvořit pouto mezi sebou a dítětem.

misicka455
28. jún 2009

užívání meduňky v těhotenství odstraňuje bolesti hlavy a ranní únavu, závratě a hučení v uších.

misicka455
28. jún 2009

pozor na třezalku
Rád bych upozornil, že třezalka tečkovaná patří v těhotenství víceméně do nebezpečných bylin a rozhodně jsem proti jejímu užívání. Ostatně i mimo těhotenství se nejedná o zcela bezpečnou rostlinu! Může ovlivnit účinek mnoha jiných léků! (není to obyčejný bylinkový neškodný čajík...) Vhodnou bezpečnou alternativou je např. meduňka.M.

misicka455
28. jún 2009

Nápodobně máta
patří k zakázaným bylinám v těhotenství, poněvadž způsobuje překrvení orgánů, tedy v časném těhotenství může vést k potratu. Existuje dokonce druh máty - máta polej, který má vysloveně abortivní účinky, takže i když se jedná o klasiku mátu peprnnou, pozor na ni
😉

misicka455
28. jún 2009

Obecně platí, že těhotná žena by se měla vyvarovat rostlin se silným účinkem: vodilka, rozmarýn, majoránka, medvědice lékařská, bazalka, svízel přítulná, yzop, svízel, pelyněk černobýl, máta polej, sporýš lékařský a některé další (RNDr. Petr Fořt). Žena by se měla vyvarovat bylin zejména s účinkem ovlivňujícím děložní svalovinu, zvyšující nadměrně prokrvení tkání a mající projímavé účinky. Dalšími bylinkami, které by se neměly v těhotenství užívat jsou:

A
aloe léčivé - rostlina je schopna vyvolat překrvení pánevních orgánů a tím i potrat

B
bazalka pravá
blín černý - je schopen vyvolat potrat
bolehlav plamatý - je jedovatý
bříza bělokorá - obsahuje saponiny schopné způsobit rozklad červených krvinek

D
dřišťál obecný - kromě jiného je schopen vyvolat poškození ledvin
divizna velkokvětá - obsahuje saponiny schopné způsobit rozklad červených krvinek
dobromysl obecná
durman obecný - je jedovatý

H
hlaváček jarní - ovlivňuje srdeční činnost
hloh obecný - ovlivňuje srdeční činnost
hluchavka bílá - obsahuje saponiny schopné způsobit rozklad červených krvinek
hřebíček

J
jalovec obecný - kromě jiného dráždí ledviny
jaterník podléška - je schopen poškodit srdce, může být také zaměněn za podobně vypadající kopytník evropský, který má abortivní účinky (tj. vyvolává potrat)
jestřabina lékařská - při vnitřním užívání může být jedovatá
jmelí bílé - může mít toxické účinky

K
kmín kořeněný - při dlouhodobém užívání nebo při nadměrném dávkování může narušovat činnost jater a ledvin
kokoška pastuší tobolka - může být jedovatá
komonice lékařská - snižuje srážlivost krve, také může vyvolat krvácení
konvalinka vonná - obsahuje jedovaté látky
kostival lékařský - může ohrožovat játra
kozlík lékařský -je schopen poškodit srdce
krušina olšová - její plody jsou mírně jedovaté, ostatní části mohou narušovat činnost trávícího traktu

L
lékořice lysá - zvyšuje krevní tlak a negativně ovlivňuje vylučování vody a solí (zejména draslíku) z organismu
lýkovec jedovatý - obsahuje látky působící jako jed

M
majoránka zahradní - v nadměrném množství může působit omamně, vyvolává překrvení pánevních orgánů
mařinka vonná - je schopna poškozovat játra
máta peprná - je schopna změnit krevní obraz a poškodit ledviny
mateřídouška obecná - je schopna nežádoucím způsobem ovlivnit činnost štítné žlázy
medvědice lékařská - je schopna poškozovat játra
mydlice lékařská - je schopna poškozovat červené krvinky

N
náprstník červený - je jedovatý

O
ocún jesenní - je jedovatý
oměj šalamounek - je jedovatý

P
pelyněk pravý - údajně je schopen vyvolat potrat
petržel zahradní - nať je schopna vyvolat překrvení dělohy a dráždit ledviny
podběl lékařský - je schopen dráždit játra
prvosenka jarní - je schopna poškodit červené krvinky
přeslička rolní - je schopna vyvolat lehkou otravu

R
routa vonná - je schopna vyvolat překrvení pánevních orgánů
rozmarýn lékařský - je schopen vyvolat křeče a stavy opojení
rulík zlomocný - je jedovatý

S
sedmikráska obecná - díky obsahu saponinů je schopna poškodit červené krvinky
skořice - těhotné ženy by ji měly užívat pouze v malém množství, protože v opačném případě může způsobit překrvení pánve
srdečník obecný - je schopen ovlivni činnost srdce
šafrán setý - je schopen vyvolat překrvení vnitřních orgánů
šalvěj lékařská - je schopna vyvolat potrat a ohrozit srdce

T
tymián obecný

V
vachta trojlistá
vlaštovičník větší - je jedovatý
vraní oko čtyřlisté - je jedovaté
vratič obecný - je schopen vyvolat překrvení pánevní oblasti a poškození ledvin

Z
zázvor lékařský - ve větším množství může způsobit překrvení pánevní oblasti (Stanislava Jarolímková, Miroslav Peterka).

Další obecnou zásadou je, že žádná bylinka by neměla být užívána dlouhodobě (déle než 14 dní).

Pozor také na různé bylinné směsi, které jsou k nám dováženy ze zahraničí (např. z Orientu), což jsou z velké části neprověřené byliny, které mohou mít negativní dopad na zdravý vývoj plodu.

saska73
28. jún 2009

musicky dakujem za parádny prehľad 😉 , už som si to aj uložila do wordu a svokre musím vynadať, že mi nazbierala matu 😠

misicka455
28. jún 2009

😉 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

susisus
29. jún 2009

misicka to snáď nie ! Veď to nič nemôžme a všetko čo vo veľkom používam je v tvojom zozname - idem sa tváriť, že som to nečítala 😠 😅

misicka455
29. jún 2009

Však nikoho nenutím aby to doržoval 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre