Bylinky v tehotenstve. Ktoré sa nesmú?

hudy
11. aug 2006

Ahojte tehulky, počula som, že sa v tehotenstve nemôžu piť niektoré bylinkové čaje? Viete niektorá, ktoré bylinky sa nesmú? Ďakujem za odpovede.

miss
14. nov 2006

expertka- už to vies 😀 😀 mne raz svokra odstavila ale mi to neslo dole krkom a tom som predtým ako frajerovala že budem sa stravovat zdravo 😀

expertka8
14. nov 2006

..miss..kým sa z toho nepos...tra ra ra...tra ra ra...tak je to OK 😀 ..vsugeruj si..keď to budeš piť s grimasou na tvári...že je to strááááášne zdravé 🙂 😀

miss
14. nov 2006

expertka- inak je to hrozne nefer že zdrave veci chutia na blinkačku...to priroda velmi zle zariadila neviem co tým sledovala 😎 😀 😝

expertka8
14. nov 2006

..no..to je otázka??? 😲 😅 mimoxodom...my sa vážne zo zdravýx vecí *pototo*...však to napomáha vyprázdňovaniu...takže záhada je vyriešená 😉 😀

miss
14. nov 2006

expertka- žeby? no možno...to je ta zdrava detoxikacia 😀

expertka8
19. nov 2006
certica
19. nov 2006

expertka, tak to je nieco pre mnaa 😉

vavka33
19. nov 2006

Aaaa,expertka zas ukazala svoje schopnosti 😉 Vdaka,zas nieco aj pre mna.

expertka8
19. nov 2006

...babičky-bylinkárky...pardón..babenky 😅 ...rada som zasa prispela troškou 😉

certica
19. nov 2006

expi,len smelo do toho!!! 🙂 Hej sa, hop sa...!

certica
19. nov 2006

este som to vsetko nekukla, ale tak ci tak - padaaaam na obe svoje kolena a snimam klobuk zo svojej cerstvo umytej hlavky...(mam len siltovku, staci? 😎 😀 )

expertka8
19. nov 2006

...certica ...nečerti ma 😠 ...net je nato...aby nám pomáhal...a vyhľadávač je úžasná vec 😀

certica
19. nov 2006

...no ved sa ja nehadam...nech zije moja lenivost a pohodlnost 😀

expertka8
19. nov 2006

..certica...veď aj ja Ťa mám rada 😀

certica
19. nov 2006

Ufff!!!...predychavam momentalnu rozkos 😀 😉

saska73
19. nov 2006

a komu sa nechce vstať od PC tu si môže zopár bylinných prípravkov objednať
http://www.mojalekaren.sk/

terra
20. nov 2006

Ahoj maminy já si myslím,že klasické ovocné čaje s příchutí výtažku nějaké bylinky v rozumné míře rozhodně nemohou uškodit.
Ale horší to asi bude přímo se sušenýma bylinkama.
Samotnou by mne zajímalo,zda se třeba ojediněle může vypít odvar ze senného listu,což je rostlinné projímadlo. Zácpa nás trápí,co si budeme povídat. Nevíte někdo,jak je to se senným listem? Díky.

dorotka
20. nov 2006

terra na zapchu odporucam susene slivky a marhule
a prve jedlo na rano ovsenne vlocky alebo nejaky chlieb ale roztek z original maslom ziadne rastlinne masla ale original (to je odporucanie od lekarov odbornikov na stravu)

certica
20. nov 2006

a este tie susene slivky mozes zapit acidkom 😉 . Vraj su dobre aj figy a kiwi.
Tiez zvykne ucinkovat pohar vlaznej vody na lacno, ked vstanes /ak Ti samozrejme nebyva zle a potrebujes hned nieco hodit do ustociek/

simik01
20. nov 2006

Zdravím všechny... nevíte náhodou něco o používání Tea Tree Oil - koncentrát ..v těhotenství.. používám ho např,když mám rýmu nebo kašel na nvější použití...? ? ?
Děkuji za odpověď... 🙂

mobina
20. nov 2006

Simik01 nevím to jistě, ale co jsem tak pročítala poradny, tak aplikace přes pokožku by plodu uškodit neměla, protože se to nedostane do krve. 🙂

simik01
20. nov 2006

tak to by bylo super, protože když mě sklátí nějaké nachlazení - stačí mi Tea Tree Oil a čajík s medem a jsem do 3 dnů fit.. 🙂

zonja
25. nov 2006

proč ne některé bylinky v těhotenství:
Bylinky v těhotenství - které raději nepoužívat!

Dosud není zcela jasné, jak dalece mohou zárodek či plod poškodit některé látky obsažené v bylinkách. Proto lékaři doporučují, aby těhotné ženy byly při jejich užívání velmi opatrné.Čaje z jednotlivých bylin by neměly pít dlouhodobě, ale měly by je střídat a měly by dodržovat doporučené dávkování.

Obecně platí, že by se měly vystříhat rostlin, které ovlivňují činnost svaloviny dělohy a které způsobují překrvení orgánů pánve, a neměly by pít ani ty, které mají silné projímavé účinky.

Z těchto důvodů by neměly pro jistotu užívat následující bylinky:

A
aloe léčivé - rostlina je schopna vyvolat překrvení pánevních orgánů a tím i potrat

B
bazalka pravá
blín černý - je schopen vyvolat potrat
bolehlav plamatý - je jedovatý
bříza bělokorá - obsahuje saponiny schopné způsobit rozklad červených krvinek

D
dřišťál obecný - kromě jiného je schopen vyvolat poškození ledvin
divizna velkokvětá - obsahuje saponiny schopné způsobit rozklad červených krvinek
dobromysl obecná
durman obecný - je jedovatý

H
hlaváček jarní - ovlivňuje srdeční činnost
hloh obecný - ovlivňuje srdeční činnost
hluchavka bílá - obsahuje saponiny schopné způsobit rozklad červených krvinek
hřebíček

J
jalovec obecný - kromě jiného dráždí ledviny
jaterník podléška - je schopen poškodit srdce, může být také zaměněn za podobně vypadající kopytník evropský, který má abortivní účinky (tj. vyvolává potrat)
jestřabina lékařská - při vnitřním užívání může být jedovatá
jmelí bílé - může mít toxické účinky

K
kmín kořeněný - při dlouhodobém užívání nebo při nadměrném dávkování může narušovat činnost jater a ledvin
kokoška pastuší tobolka - může být jedovatá
komonice lékařská - snižuje srážlivost krve, také může vyvolat krvácení
konvalinka vonná - obsahuje jedovaté látky
kostival lékařský - může ohrožovat játra
kozlík lékařský -je schopen poškodit srdce
krušina olšová - její plody jsou mírně jedovaté, ostatní části mohou narušovat činnost trávícího traktu

L
lékořice lysá - zvyšuje krevní tlak a negativně ovlivňuje vylučování vody a solí (zejména draslíku) z organismu
lýkovec jedovatý - obsahuje látky působící jako jed

M
majoránka zahradní - v nadměrném množství může působit omamně, vyvolává překrvení pánevních orgánů
mařinka vonná - je schopna poškozovat játra
máta peprná - je schopna změnit krevní obraz a poškodit ledviny
mateřídouška obecná - je schopna nežádoucím způsobem ovlivnit činnost štítné žlázy
medvědice lékařská - je schopna poškozovat játra
mydlice lékařská - je schopna poškozovat červené krvinky

N
náprstník červený - je jedovatý

O
ocún jesenní - je jedovatý
oměj šalamounek - je jedovatý

P
pelyněk pravý - údajně je schopen vyvolat potrat
petržel zahradní - nať je schopna vyvolat překrvení dělohy a dráždit ledviny
podběl lékařský - je schopen dráždit játra
prvosenka jarní - je schopna poškodit červené krvinky
přeslička rolní - je schopna vyvolat lehkou otravu

R
routa vonná - je schopna vyvolat překrvení pánevních orgánů
rozmarýn lékařský - je schopen vyvolat křeče a stavy opojení
rulík zlomocný - je jedovatý

S
sedmikráska obecná - díky obsahu saponinů je schopna poškodit červené krvinky
skořice - těhotné ženy by ji měly užívat pouze v malém množství, protože v opačném případě může způsobit překrvení pánve
srdečník obecný - je schopen ovlivni činnost srdce
šafrán setý - je schopen vyvolat překrvení vnitřních orgánů
šalvěj lékařská - je schopna vyvolat potrat a ohrozit srdce

T
tymián obecný

V
vachta trojlistá
vlaštovičník větší - je jedovatý
vraní oko čtyřlisté - je jedovaté
vratič obecný - je schopen vyvolat překrvení pánevní oblasti a poškození ledvin

Z
zázvor lékařský - ve větším množství může způsobit překrvení pánevní oblasti

Zdroj: Aby se narodilo zdravé, Stanislava Jarolímková a Miroslav Peterka, Chvojkovo nakladatelství

jankar
25. nov 2006

Ahkj holky jen se chci zeptat,jsem úplně na začátku těhu asi 4tt a piju denně šálek kontryhelového čaje,jsou tu rozdílné názory 😒
Jo a dnes jsem si uvařila 2krát čaj na nachlazení od TEKANE,jsem nějaká trošičku nachlazená,co mám dělat???po přečtení této diskuse se bojím napít jakéhokoliv bilinkového čaje 🤐 ale co s tím nachlazením??S doktorem se poradím až v úterý kdy jdu na krev,prosím poraďte co s tím,nechtěla bych něco zkazit a pak bych toho hodně litovala 😒
Děkuji předem za každou reakci 🙂

zonja
1. dec 2006

ahojky, ono asi jde o to, abys denně nevypila litr stejného čaje a každý den stejný, když si uděláš jeden hrneček a zítra zase jiný, nebo i pár dní po sobě stejný, tak se nic neděje. jen abys celé těhotenství nenasávala litr denně. chce to často střídat. také jsem zjistila, že ve směsi, kterou si dělám na noc do půl litru je převážně máta a jsme zatím v pohodě. a co se týče nachlazení, tak tím určitě si neublížíš. asi bych si nedala něco jako blín apod. ale myslím si, že můžeš být klidná.

jankar
1. dec 2006

zonja,dík za radu,ale naštěstí jsem se z toho už dostala 🙂 ještě jsem si koupila šípkový čaj taky lipový,na kašel jitrocelový situp a jsem OK 😵 a do čaju citón.

zonja
1. dec 2006

a taky dopuručuji medíček, pokud možno domácí, ten je skvělý. na kašel jsem pak někde četla nastrouhaný křen s medem, tak pro příště to vyzkoušej, je to docela dobré.

jojojo
1. dec 2006

Ahoj holky, vloudím se do diskuze. Čtu, že jankar si koupila šípkový čaj. Ale pozor, ten je prý v těhotenství naprosto nevhodný. Nevím, co obsahuje, ale vím, že tem teďka nemůžeme. 😀 Mějte se krásně papa

jankar
1. dec 2006

co???já četla na netu že je v těhu dobrý???jdu to hledat,teď jsi mě vyplašila!!! 😒

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre