Čo je v tehotenstve dovolené a čo by sa nemalo?

pikha
7. sep 2006

Kocky maminy a tehulky s lepsimi infos 🙂 z viacerych stran pocuvam, ze by sme si tehotenstve nemali napriklad.. farbit vlasy, lakovat nechty - ze to ide do organizmu a skodi babatku. Mne sa to zda kusok uletene😅 tak sa chcem popytat co vy na to. Potom napriklad .. sportovanie, ako je to? Tu nemam na mysli jogu ci Pilatesa, ale take tie viac "pohybovejsie" sporty. Alebo napriklad ..kava, kola, skratka kofein. Takze, podtrzeno a secteno.. je umely mytus a coho sa fakt radsej vzdat? 😉

lucka0122
3. dec 2007

baby ja sa napijem coly ked sa mi toci hlava ked mam nizky tlak...

kisska
3. dec 2007

miriamka - mozes, aj ine citrusy, ale s mierou. Patria medzi alergeny, ale pokial nie ste nikto v rodine nachylny na alergie na potraviny, tak je to ok. Mne tiez teraz chutia, hlavne ruzove, viem sa s nimi piplat veeelmi dlho aby som s zbavila vsetkych supiek a ziliek 😉

lucka0122 - to ste tie stastnejsie. Je lahsie tlak zdvihnut, ako stlacit...hlavne prirodnym sposobom...

Assanna - roiboss je mnam, je to vlastne kora africkeho stromu a nie klasicke listy cajovnika. Takze by som ho skor priradila medzi bylinkove caje a kvoli vysokemu obsahu mineralov moze byt fajn... ale ako so vsetkym, neptreba to prehanat... A co sa chuti do jedla tyka, je to u mna v poslednej dobe uuuplne opacne, som zrava jak kyselina, co sa prejavuje aj na vahe - prve dva mesiace som isla dolu, dalsi mesiac som stala, potom dva len mierne hore a teraz som za 2t pribrala tolko, ako za 2 mesiace predtym... horor a to vianoce este len idu...

fenrirka
3. dec 2007

no ja jem vsetko, aj 5mandariniek za den niekedy,kopec jablk,mala som aj mrkvove odobie...No a cez leto som zjedla toolko melonov ufff...Vela ryb...
ale ten caj tak ten somm pila skoro kazdy den:(((aj teraz...A maly ma vraj odhadom 2600g...co sa mi nezda malo
no co moze este kofein sposobit???Ja uz len necely mesiac..........
a teraz ma zacala chytat panika ci bude vsetko ok...lebo som sa dost stresovala

kisska
3. dec 2007

fenrinka - najprv stres a teraz panika 😕 , to bude mat drobec pekne privitanie 😀 . 2600g v 36tt je takmer tabulkova hodnota a do konca drobec naberie este minimalne 500g (mam vycitane z kniziek 😉 ), takze by to malo byt, aj ked na tie dnesne 4-4,5kg obludky je to naozaj malo, ale s tym by som sa netrapila. Pokial ti doktor nic nehovori, je vsetko ok... Neboj a drzim palce 🙂

kyliefox271
6. dec 2007

Elenita aj ja si myslim,ze vascina veci sa da jest, clovek sa docita vselico, no skor si treba davat pozor na stravu pocas kojenia,lebo vtedy sa vsetko dostava do mliecka..a tak este teraz si treba uzit cokoladku,citrusy,strukoviny,kapustu atd co bude potom zakazane.

kyliefox271
6. dec 2007

v tehotenstve sa neodporuca pecen,plesn.syry,a treba si davat pozor na majonezu.Vseobecne co sa tyka napojov staci 1,,salka,, kofeinu denne (1pohar koly,1salka kavy)

kikica
12. dec 2007

ahojte píšem vám prvýkrát a tak som si prečitala vaše názory čo sa má a čo nie som v 34tt a na to že som tehotna som prišla až v 3 mes.a do vtedy som dost vela fajčila tak 20-30 a občas ked som bola na nejakom plese (som čašnička tak aj viac navyyše som v tom období maturovala tak tých cigariet tam bolo požehnane a alkoholu tiež nie malé množstvo zase nie vela.Akpo som sa dozvedela že som tehotná nevivila som kvapku alkoholu sem tam pohár vína alebo trošku piva ale fajčit som neprestala aj ked fajčim zhruba o polovicu menej,naozaj si nemôžem pomôct uvedomujem si tie rizika ale na tu cigaretu mam taku neuveritelnu chut.je tu nejaka mamina čo fajčila cele tehotenstvo?ak mi viete niečo o tom popisat tak čakam

mywiel
12. dec 2007

kikica porad sa s lekarom, moze byt riziko ze babo bude malo vazit...

kisska
12. dec 2007

Ahoj kikica - k tomuto mam len jednu tehulku - moju svagrinu aj s jej manzelom - obidvaja tuhy fajciari, co sa pocas tehu snazili (len) obmedzit. Narodil sa im krasny syn, teraz ma 3 roky a uz sa dostava aj do stabilnejsej fazy, co sa tyka zdravia (je alergik a do prveho roku bol viac v nemocnici ako doma). Jedine, co mu zostane, su chybajuce prsteky na pravej ruke. Narastli mu len 3 prsty: palec + ukazovak s prostrednikom a tie dva boli zrastene, co sa da korigovat (rozdelit) ked bude vacsi. Nastastie mentalne je to velmi sikovne, zive a bystre dieta.
Cely MK je plny prispevkov, kedy maminy uvazuju nad tym, ci jest grepy, alebo nie, ci davat dietatu banany, ktore nie su nasim ovocim... len zo strachu o zdravie a zdravy vyvoj dietata...
Myslim, ze vsetko je otazkou priorit - 2 minutova slast s cigaretkou, alebo sa cely zivot pozeras, na mrzacika, ktoreho trapenie by malo byt vyvazene tou chvilkovou slastou.
Nechcem ta odsudzovat,lebo mozno budes mat stastie, ale toto je skor otazka na tvojho doktora a na vysledky testov a uzv...

mywiel
12. dec 2007

Na tvojom mieste by som sa snazila prestat fajcit uz ked by som len planovala otehotniet. Nechapem, ze si sa s doktorom o tom neporadila ved uz do porodu nemas daleko, ako sa hovori nikdy nie je neskoro ale aj tak by som sa nato nespoliehala. Musis si vybrat ci je dolezitejsie pre teba zdravie tvojho dietata, alebo cigareta, ale v tomto by ti mal doktor pomoct a poradit uz daaaavno...

mouse
6. feb 2008

Ahojte,
ako je to v tehotenstve s cajmi? Moze sa pit zeleny, cierny, matovy, roibos?

zmrzka333
6. feb 2008

citala som ze zeleny, cierny a ani matovy nie o roibose som nepocula. Vraj mozme pit len ovocny

mouse
6. feb 2008

Vdaka 🙂

iivusja
6. feb 2008

ahoj, čaj Roibos se může taky 😉

mouse
6. feb 2008

Dakujem Ivusja. Ako je to s kyselinou listovou? Staci prijem v prirodzenej forme, alebo treba siahnut po doplnkoch?

kacka.va
6. feb 2008

Kyselina listová je to jediné, co mi doktor předepisuje, jinak je proti brání veškerých vitamínů 😉

anza
6. feb 2008

čau, rooibos v pohodě, ten nemá kofeinu ani ťuk, s mátou zase prej opatrně, stejně jako se zeleným a černým čajem (obsahujou kofein, akorát se tomu u čaje říká tein). Takže byliny, ale střídat, a ovon¨cnej. Já už to nemůžu ani vidět 🙂

anza
6. feb 2008

Jo a ještě k těm vitamínům - všechno máte v jídle, pokud jíte vyváženě (pár kousků zeleniny a ovoce denně)! Umělé vitamíny nejsou moc dobré, navíc mimino je pak zbytečně veliký...

digysa
6. feb 2008

kikica: nemyslim si, ze si zly clovek, ale moj nazor je a vzdy bude taky, ze zena, ktora nedokaze odolat drogam, alkoholu, cigaretam a inym "velmi" skodlivym latkam pocas tehotenstva, si nezasluzi byt matka....
Jednoducho, mam na to velmi prisne pravidla. Ked si predstavim, ako kisska pisala, ze privediem na svet zmrzacene dieta na cely zivot, tak ja by som s tym pocitom viny asi nemohla zit.

A este ma zaraza jedna skutocnost ze, priemerny clovek zije asi do veku 70 rokov. Je to naozaj take tazke venovat 9 mesiacov zivota pre zdrave dieta? Je to az take tazke? Ake je to percento vaseho zivota? ☹ ☹ ☹ ☹

digysa
6. feb 2008

kacka.va: tiez som len na kyseline listovej....ale nejako mi zistili malo zeleza, tak pred tyzdnom som aj to zacala....inak nic.

mouse
7. feb 2008

Snazim sa jest dost zeleniny, hlavne hlavkovy salat, ladovy salat a rajciny, tak snad to pokryje potrebu kyseliny listovej. Lekar mi zatial odporucil iba B-komplex forte. Zda sa mi to dost silne, ale poslucham... Kyselina listova je sice B vitamin, ale v B-komplexe nie je obsiahnuta

majcik
7. feb 2008

Ja pijem v poslednom case iba zeleny caj, od ovocneho mam kyselinu.

kacka.va
7. feb 2008

mouse: no podle toho, kolik mám já v té dávce kyseliny listové si myslím, že tu do sebe v takové míře ze zeleniny nedostanu.
ty jo, jen ovocný čaje jsem nikdy moc nemusela a teď už z nich mám psotník. pálí mi po tom žáha, takže si dám raději slabý černý, než abych pořád pila ovocné.
Jinak čítávám, že zelený čaj je na teiny mnohem horší než černý, tkaže určitě by to chtělo nepřehánět s tím pitím.

lienockaa
7. feb 2008

čo sa týka cigariet, súhlasím s digysou..naozaj by nemalo byť také ťažké odolať cigarete aspoň na 9 mesiacov, keď si predstaví človek, že to robí pre svoje dieťatko..nemusí sa stať fyzicky nič- žiadne postihnutie- ale to je len vec šťastia a to by som sa veru nespoliehala, že budem fajčiť a práve môjmu bábu nič nebude.. 😒

a to nehovorím o stave imunity takýchto detí a zdravotných problémoch v neskoršom živote..nerozumiem tomu, lebo myslím, že túžbou každej ženy je mať zdravé bábo a robia pre to všetko..keď si predstavím mamičku s bruškom a cigaretou, tak mi vyslovene príde ľúto, že sú na svete ženy, ktoré sa snažia dieťatko počať a nejde to a ony pritom ani nefajčia..tehulka s cigaretou mi pripadá ako veľká nevďačnosť za taký dar, akým je dieťa..

kacka.va
7. feb 2008

digysa: mě doktor řekl, že kdyby mi něco chybělo, tak že mi to taky poznají z těch odběrů krve a budeme to taky řešit, až kdy to nastane 😉. Mám doma Calibrum Babyplan, takže jednou za 14 dní vezmu to, doktor říkal, že když to budu jíst jeden den v týdnu nebo jednou za 14 dní místo listovky, takže ať si klidně dám, ale že to fakt není nutný.

lienockaa
7. feb 2008

no, ovocný čaj je jediný, ktorý by sa mal..čierny, ani zelený by sa nemali piť..ja teda občas pijem ovocný, ale som prevažne na minerálkach rôzneho druhu..

a vitamíny beriem tie kompletné tehotenské calibrum, k.listovú už osobitne neužívam..no a ešte magneB6, to mám len teraz 3 týždne nariadené, až do 36tt do budem brať..no a keďže mi chýba železo, tak sa na budúci týždeň dožijem asi aj tabliet so železom..akosi toľko železa, čo je v 2 tabletách calibrum mami nestačí pokryť spotrebu môjho bábätka.. 🙂

majcik
7. feb 2008

Ja tiez uzivam zelezo uz vyse mesiaca, doktorka mi ho predpisala az do porodu. Magnezium sem -tam, aby mi nenarastlo v bruchu 5-kilove babo 🙂
Lienockaa - odkial mas info, ze zeleny caj by sa nemal?
Sem -tam si dam aj kavu, nakolko mam pomerne nizky tlak a toci sa mi hlava ... nic prijemne. Doktorka mi odklepla jednu kavu denne 🙂

certica
7. feb 2008

baby, pokial ja viem, tak sa nemamu akurat byllinkove. cierny, zeleny, ... nejaky kofein tam je, ale ten je aj v kave, kole atd. - takze asi tak, ze s mierovu. salka denne nikoho nezabije. no a roibois sa moze, to je speci cajik, myslilm ze neobsahuje ani tein

certica
7. feb 2008

a tie ovocne - ved to su vlastne cierne, pripadne aj zelene ochutene ovocnou aromou. ak teda nepijete prirodny z vysuseneho ovocia

majcik
7. feb 2008

Certi - aj ja mam take info. Bylinkove nepijem skoro vobec, odkedy som tehu. Na zaciatku som pila trosku materinu dusku a matu, ale to iba chvilu.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre