Čo je v tehotenstve dovolené a čo by sa nemalo?

pikha
7. sep 2006

Kocky maminy a tehulky s lepsimi infos 🙂 z viacerych stran pocuvam, ze by sme si tehotenstve nemali napriklad.. farbit vlasy, lakovat nechty - ze to ide do organizmu a skodi babatku. Mne sa to zda kusok uletene😅 tak sa chcem popytat co vy na to. Potom napriklad .. sportovanie, ako je to? Tu nemam na mysli jogu ci Pilatesa, ale take tie viac "pohybovejsie" sporty. Alebo napriklad ..kava, kola, skratka kofein. Takze, podtrzeno a secteno.. je umely mytus a coho sa fakt radsej vzdat? 😉

yesno22
7. sep 2006

pikha, ze vraj tam mozu byt nejake zijuce bakterie....a ani konzervy ako take-pasteky, ryby s konzervy...ani nic udene..je toho kopec 😀

melory
7. sep 2006

mozes kazdy den kapustny list 🙂 🙂 hihihi 😉

bobicek
7. sep 2006

ja som sa dopocula, ze obycajne syry sa papat mozu. je tam vapnik, ako v mliecku, jogurtoch a tak:ň

nelika666
7. sep 2006

asi si kupim sunar a zacnem popijat 😀 😝

melory
7. sep 2006

ja mam len obycajnu knihu o matke a dietati a tam vyvaruju pred syrokremom lebo poskodzuje plod. nedam si aby som si nic potom nevycitala, a nedam si ani "trosku" pivka. ak tak cele a nealkoholicke. to ste poculi ze zena kojila opita a male zomrelo na otravu alkoholom??? 😅

bobicek
7. sep 2006

no a skaknie-aerobic urcite nie, baby ved si predstavte, akoby sa babo citilo, keby bolo ako na trampoline. ale rychla chodza sa odporuca

evickaleh
7. sep 2006

o syroch som pocula, ale mne teraz ani velmi take plesnive nechutia. 🙂ja si myslim, ze s mierou sa moze vsetko 🙂 , ved ak by mi na nieco prisla chut a nemohla by som to spapat tak by som to asi nevydrzala ☹

peha
7. sep 2006

plesnive syry - su vlastne syry s hnilobnym a plesnivym procesom vnutri, aj bezne by sa mali len tak pre chut, nie moc a pravidelne, udajne sa s tym zanasa organizmus.

ovocie zelenina - najlepsie to co rastie u nas, + v rozumnej miere tropicke ovo, ak nie ste alergicky a tak.

pohyb je velmi odporucany, hlavne na cerstvom vzduchu, prechadzky, rychla chodza, beh uz moc nie. +cvicenie pre tehulky
ja som rizikova, takze nemam ziaden pohyb, a boli ma z toho chrbatik, ale casom mame povolene male prechadzky a pobyt na vzduchu, tak to riesime tak, ze ma muz niekam vyvezie do prirody, posadi na deku a dycham kyslik.

pecivo - odporuca sa tmavsie, ak teda mate chut, ja prave naopak.
maso - chude, grilovane a dusene, nie vyprazane, ziadne mastne a tazke jedla.
zelenina, surova a dusena a grilovana.
ryza, zemiaky, ok, strukoviny v mierne obmedzenej miere- nafukuju.
sladkosti s mierou
celkove sa vyhybat emulgatorom, instantnym jedlam, umelym ochucovadlam, riesit to bylinkami, nekorenit vela, nesolit prilis.
huby - s mierou, trocha nezaskodi raz za cas.

🙂 🙂 no a teraz si uprimne povedzme, ake mame chute ? 😀 ja to akotak zvladam, ale maso nemozem ani vidiet, takze si davam syry, a tie mozem len tekute a roztieratelne, jogurty mi nechutia, maximalne smotanovy.

takze dobru chutku, ja idem zase papat 😉

nelika666
7. sep 2006

evicka sme dve - ja tiez urcite nie..
vcera po tme som poslala brata s baterkou na hrozno lebo som dostala chut 😀

pikha
autor
7. sep 2006

yesno 😕 ziram 😨 dnes som praskla velkeho stavnateho udenaca 😝
melory 😀 tak tomu sa hovori radostna perspektiva 😅 😀

evickaleh
7. sep 2006

melory, myslim ze ani jedna z nas co sme si uglgli z piva by sme sa tym jednym glgom neopili 🙂
ja som pocula, ze by sa nemalo papat maslo, lebo obsahuje dake skodlive kysleiny, ja mam rada vianocku s kakavkom a s masielkom mi chuti najviac 😲

peha
7. sep 2006

a este
alkohol - mne lekar absolutne zakazal, a to si nedam ani nealko pivo, hoci mi manzelik spravil zasoby, ...
a samozrejme vsetky drogy a cigarety by mali byt tabu (asi nielen pocas tehu)
som asi moc mudra, tak koncim 😵

mracik
7. sep 2006

čo sa týka kojenia a alkoholu, pokiaľ pijete pomaly a alkohol sa stihne zmetabolizovať, dieťatku nemôžete ublížiť, pretože metabolit alkoholu sa do mliečka nedostáva, všetky nežiadúce (aj žiadúce) účinky alkoholu spôsobuje práve ten...
Problém je len odhadnúť, ako je to dostatočne pomaly...

adetka
7. sep 2006

Ja som si dnes dala polovicku bambina (syra) s rohlikom... a naplo ma na vracanie... moje dietatko syry nechce... s mliecnych vyrobkoch jedine tvaroh...

bobicek... rychla chodza???... vsak ja chodim uz asi od 12 tt. ako kacica... velmi pomalicky... nedokazem rychlo...

melory
7. sep 2006

peha este raz - tekute syry nie a nie. poskodzuju plod! 🙂 budes to riskovat lebo tebe to chuti???

evickaleh
7. sep 2006

nelika 😀 s tym hroznom to bolo za sto bodov 😀 , ja som dostala chut na zemiakove lupienky a moj muz musel o pol desiatej klusat do baru mi ich kupit, lebo ma uz nemohol pocuvat 😀 ale to bolo este v prvom trimestry 🙂

snemcurka
7. sep 2006

ja som zase citala, ze by sa nemalo jest vela pecienky, pretoze ta obsahuje velke mnozstvo vit. A a to skodi deleniu buniek

yesno22
7. sep 2006

pikha nevadi, ja som si dala aj sardinky v konzerve...beriem to tak, ze radsej jedny sardinky ako sa umarat a hladovat, nemyslim, ze babu poskodim...nepijem, nefajcim dokonca ani kavu nemusim, to je dolezite 😉

evickaleh
7. sep 2006

yesno 🙂 suhlasim s tebou a rybicky su zdrave. mnam , ale uz dost o jedle bo ma chyta hlad.

adetka
7. sep 2006

hihih.... ja dokonca ani cierny a zeleny caj nepijem... kvoli teinu... ani slabucky... sa mi v rodine cudovali...

evickaleh
7. sep 2006

pikha 😉 nemaj obavy, tehu je najkrajsie obdobie ak nemas problemy a nebyva ti nevolno.

melory
7. sep 2006

yesno22 ja si myslim ze sardinky su zdrave! makke a plesnive syry ktore su nepasterizovane treba vynechat
co nemozeme este tehulky
-aj vajicka uvarene na makko{ako trpim,hned by som si dala}
-aj vnutornosti a jedla z vnutornosti
-ajpastetu
-hotove jedla ak niesu dostatocne ohriate -a na zaver kofein a alkohol.
-ovocie len umyte

snemcurka
7. sep 2006

a este som sa docitala, ze by sa nemali zjest viac ako 3 vajcia za tyzden 😅

yesno22
7. sep 2006

adetka, ja som uz tiez vylucila cierny a zeleny cajik, a kedze aj s ovocnymi to vraj nie je sranda, dnes som si s lekarne doniesla cajik pre tehotne, je vyborny aj nesladeny...ale s medikom je uplne super 😝

pikha
autor
7. sep 2006

a matovy cajik sa moze? Teraz som bola v kuchyni a praskla som na ex celu krabicu mlieka. To dufam nevadi 😵

melory
7. sep 2006

pikha a oznamis nam do pasu ze cakate babo??? mlieko v pohode len pozor na kila.

yesno22
7. sep 2006

pikha, ja ho pijem, ale vraj tiez len s mierou...rada od kamosa lekara, preto som si kupila pre tehotne 😀

mracik
7. sep 2006

Ja som sa počas druhého tehotenstva tak zdravo stravovala, že keď sme si v škole analyzovali jedálny lístok, tak mi vyšlo, že prijímam 150% kalcia a takmer 200% vitamínu C... A to pri asi 100% percentách normálneho kalorického príjmu na moju hmotnosť...
Aj napriek tomu, že som moc nepribrala, malý mal 4300g a bol zdravý ako buk, takže tá strava asi má niečo do seba... 😀

natana
7. sep 2006

tehuľky, ak budeme papkať všetko s mierou, tak sa nič nestane.
Ja som počula že sa nesmú zrejúce syry a pečeň (okrem tých bežných zakázaných) ale to až teraz pri druhom tehotenstve. Pri prvom som jedla všetko, na čo som mala chuť. Aj syry, aj pečeň, aj ryby, exotické ovocie...
proste všetko. A malá je valibuk, žiadne dôsledky nevhodnej stravy.
A teraz tiež papám čo mi chutí, tých syrov (hermelín, niva, bambíno...) sa vzdať nedokážem, dokonca teraz mi chutia ešte viac ako predtým.
No inak vidím, že keby sa to dalo všetko dokopy, čo sa akože nesmie, tak by som musela žiť z vody.
To čo predávajú bežne v obchode nemôže predsa škodiť. muselo by tam byť upozornenie.
A pýtala som sa na to aj lekára a on na to, že to sú len povery, všetko sa môže s mierou.

pikha
autor
7. sep 2006

melory, rada by som, len moje babo este nie je oficialne potvrdene. A kym nebude, nechcem ho tam pisat 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre