Čo je v tehotenstve dovolené a čo by sa nemalo?

pikha
7. sep 2006

Kocky maminy a tehulky s lepsimi infos 🙂 z viacerych stran pocuvam, ze by sme si tehotenstve nemali napriklad.. farbit vlasy, lakovat nechty - ze to ide do organizmu a skodi babatku. Mne sa to zda kusok uletene😅 tak sa chcem popytat co vy na to. Potom napriklad .. sportovanie, ako je to? Tu nemam na mysli jogu ci Pilatesa, ale take tie viac "pohybovejsie" sporty. Alebo napriklad ..kava, kola, skratka kofein. Takze, podtrzeno a secteno.. je umely mytus a coho sa fakt radsej vzdat? 😉

hrnky
2. júl 2009

neviete ako je to s opaľovaním? hovorili mi že nevadí, že môžem byť na priamom slnku aj opak. tak teraz neviem...

kamila02
2. júl 2009

Tak po kouskách:
Citrusy a další alergeny v těhotenství
- NEMOHOU senzibilizovat imunitní systém plodu v době, kdy plod ještě nemá imunitní systém! Takže v prvních dvou trimestrech je naprostý nesmysl vyhýbat se citrusům. Ve třetím trimestru už je to trochu diskutabilní - pojídání výrazných alergenů v posledních 4 týdnech těhotenství prokazatelně zvyšuje riziko atopie a alergie novorozence - byly zkoumány citrusy, ryby, margariny a máslo - pouze máslo žádný vliv nemělo.

Barvení vlasů:
barvení vlasů - barvení vlasů v těhotenství zvyšuje cca o 10% riziko vzniku neuroblastomu u dítěte. Jedná se o nádor vycházející zpravidla z nadledvinek, někdy též vzniká v mozku, je to nejčastější typ solidního nádoru dětí do 1 roku věku. Větší vliv byl prokázán u barev dočasných než trvalých.

Mobilní telefon:
Dosud prokázaný byl vliv používání mobilního telefonu během dne na poruchy spánku. Dále byl prokázán vliv nošení mobilního telefonu v kapse kalhot na snížení plodnosti mužů. Dále byl prokázán vliv na zvýšení rizika nádorů příušní slinné žlázy. Nic jiného zatím prokázáno nebylo! Asi se nedá předpokládat, že mobil může kdovíjak prospívat, ale když je u ucha! , tak záření, které dopadá na plod, ubývá se čtvercem vzdálenosti a je velmi malé! Víc už na něj září já nevím, třeba televize nebo počítač. Je možné, že mobilní telefony škodí té telefonující mamince (to se zkoumá), ale s plodem je to blbost.

Argument s tím, že Mexičanky či Indky jedí to či to:
Je zcela mimo. Imunologické charakteristiky jednotlivých populací jsou velmi odlišné (dokonce se využívají ke sledování migrací národů v minulosti apod.) - takže je zkušenost s významným alergenem pro jednu populaci na jinou nepřenositelná. Obecně se dá říci, že daleko nebezpečnějšími (z imunologického hlediska) potravinami jsou ty, které jsou exotické. S domovskými potravinami je náš imunitní systém (nejen ten, viz. např. vznik mutace regulace enzymu štěpícího mléčný cukr, v případě zájmu dovysvětlím) zpravidla v jakési "rovnováze" - berte s rezervou, je to samozřejmě komplikovanější. Pro imunitní systém Mexičanek jsou zas já nevím, nějaké místní plodiny, třeba ačokča, jaksi "přirozené", opět berte s rezervou.

briketa
2. júl 2009

Kamila a ako je to potom ked napr. cela Kalifornia sa stravuje mexickou stravou aj napriek tomu, ze ludia nie su mexickeho povodu. Deti vratane. (to je dotaz na imunitu) 2. S manzelom sme obaja Europania, aj to kazdy z inej krajiny, nase dieta uz bolo narodene tu. Co je prenho domace, prvy prikrm topinambur, avokado, ako tu davame, alebo ryzova kasa? (aj ryza nie je velmi slovenska)

briketa
2. júl 2009

Druhy bod odo mna je, ze na SVK sa tehotne vyhybaju vsetkemu moznemu, potom sa dieta narodi (teraz budem prehanat, to len ako prirovnanie) v absolutnej sterilite, potom ho este dobrezenie sesttyzdnov drzia v absolutnej sterilite, ale zaklincuju tym, ze ho umyvaju v chemickej kozmetike, cim uplne narusaju dovyvinutie pokozky prvych sest mesiacov a od troch mesiacov zaklincuju vyvoj traviacej sustavy pridavanim krupicovej kase do mlieka, alebo jablkovou kasou 😅

barca3979
2. júl 2009

briketa, naprostý souhlas ohledně imunity 🙂 . Já s první dcerkou jsem ani nevěděla,že se něco nemá jíst, jen o těch sýrech jsem to věděla. A koupala jsem ji v naprosto čisté vodě, žádné přípravky a je naprosto zdravá a nemá žádné alergie ani ekzémy.

kamila02
2. júl 2009

birketa
uf 🙂 Zkusím. jen všeobecně, protože netuším, jaký je etnický původ Kaliforňanů, nevím ani nijak konkrétně, jaký je imunitní systém zrovna mexičanů. A ani neznám míru výskytu poruch imunitního systému ve státech světa. Ale na základě všeobecných zákonitostí jsou zhruba tyto možnosti: a) Mexičané a kaliforňané by mohli mít společný etnický původ (netuším?? mají či nemají?) - potom by bylo rozložení krevních skupin, povrchových antigenů buněk a zejména genů pro HLA (hlavní komplex zodpovědný za "bojovnost" a "orientaci" imunity) obdobné. b) Geny kódující cokoli, včetně imunitního systému (a u toho zvlášť, má jednu z nejvyšších četností "přirozených mutací" se mění a vlivem selekčního tlaku dochází postupně k převážení populace té, která je lépe vybavena pro stávající prostředí (vysvětlím to dál na tom mléce, to je hezký příklad) a Kaliforňané možná konzumují stravu mexického typu tak dlouho, že se jejich im. systém přizpůsobil c) neplatí ani a) ani b) a pak bych u Kaliforňanů předpokládala větší míru výskytu imunitních problémů (nemusí jít právě o alergie, ale např. o autoimunity, nádory, odolnost k infekcím...) - nedokážu říct víc, o imunitě těchto konkrétních zemí opravdu nevím.

teď vysvětlím to s tím mlékem a přizpůsobením (netýká se to imunitního systému, ale je to velmi typický příklad té selekce populace lépe geneticky přizpůsobené stávajícímu prostředí); podobný jednoduchý příklad u imunitního systému uvést nejde, protže tam se jedná o velkou skupinu genů s velkou variabilitou a takhle přímočaře to nejde ukázat, ovšem princip fungování je obdobný, jen prostě ve více genových systémech zároveň, s interakcemi uvnitř nich atd. ale výsledek je obdobný:

Savci mají gen pro enzym štěpící mléčný cukr laktózu, enzym se jmenuje laktáza. Enzym je důležitý v době, kdy mládě saje mléko matky a potřebuje štěpit laktózu. Po odstavení už enzym nepotřebuje. Vzhledem k tomu, že produkce enzymů je pro buňku energeticky náročná, je zbytečné produkovat enzym v době, kdy není potřeba. Proto to u savců funguje tak, že po období sání mléka/kojení dojde k "vypnutí" tohoto genu a enzym se přestane produkovat. Ale - kdysi kdesi vznikla jistá mutace, která vede k tomu, že se gen nevypne. Pro jedince, který nepije mléko v dospělosti, je to plýtvání materiálem a musí lépe živit své buňky, aby takový luxus navíc utáhl. Takže nevýhoda. Ale ve Střední Evropě došlo k významnému rozvoji pastevectví a chovu zvířat pro mléko. Navíc se tu vyskytovaly opakované epidemie cholery a dalších infekcí šířících se vodou. Při choleře bylo obrovskou výhodou moci pít mléko - voda "přefiltrovaná" přes zvíře neobsahovala bakterie cholery. Takže se z více důvodů stalo v prostředí výhodnějším mít danou mutaci, která uchová funkční laktázu do dospělosti. Důsledkem je to, že dnes je ve Střední Evropě asi 90% lidí, kteří mají mutaci a mohou pít mléko. Naproti tomu např. v Asii je ten poměr přesně opačný.

Uvedla jsem to, protože je to názorné. Podobné je to např. s geny pro tvorbu enzymů na odbourávání alkoholu... my je máme, indiáni je nemají, je to naše evoluční přizpůsobení (alkohol byl například taky výhoda za cholery - kdo pil alkohol, nepil vodu a nedostal choleru)

Tak, a to druhé.
Byly dělané různé studie přistěhovalců do různých zemí. Byly porovnávány skupiny přistěhovalců, které se přizpůsobily místní stravě a zvykům, a skupiny, které si uchovaly svůj způsob stravování. Naprostá většina studií vyšla tak, že u přistěhovalců, kteří přijali stravování dané země, se zhoršil zdravotní stav ve srovnání s těmi, kteří zůstali u původní stravy.
Jinak s tou původností - i u nově zavedených potravin v průběhu staletí a tisíciletí dochází k přizůsobení populace, takž se obecně může říct, že čím déle se populace s látkou (či fyzikálním vlivem, např. velmi vyvinutý systém oprav DNA po poškození radioaktivitou - radioaktivitě jsme přizpůsobení, ale např. nocě vyvíjeným chemikáliím lámajícím DNA zatím ne) setkává, s tím větší pravděpodobností je na ni už "nastavená".

kamila02
2. júl 2009

briketo,
s druhým dotazem mám jazykový problém 😀 - nevím, co je SVK a nevím, co znamená "zaklincuju", takže trochu nechápu, na co se mě ptáš

januska26
2. júl 2009

SVK-Slovakia-Slovensko. Zaklincuje-zavrsi-zakonci.
A prosim baby, chceme tu rady jedna od druhej a nie nejake jednostranove clanky o roznych etnikach a podobnych veciach. To si kazda na nete vie najst sama. Myslim, ze tato diskusia je o osobnych skusenostiach kazdej z nas.
Inak ja som v Anglicku a doktor mi dal knizku, a ze ked nam nie je dobre od zaludka, tak su velmi dobre susene marhule. Ja som si ich kupila a teraz ich asi budem jest na kila🙂)hehe, ale neee...z kazdeho roska troska🙂) teda na par vynimiek...

allinka79
3. júl 2009

januska... notebook na brusko nie... ja povacsine sedim v kresle a mam notebook na nohach... to dufam nevadi...

barca3979
4. júl 2009

Holky a co říkáte na to,že se vykládá,že těhotná, když se lekne,že by si neměla sahat na bříško? Že z toho pak mají miminka ten oheň nebo hemangiom.
Já nevím, moc tomu nevěřím,přijde mi to jako pověra.

ygreen
4. júl 2009

barča: to je blbost 😉

barca3979
4. júl 2009

ygreen, že jo, taky si myslím 🙂 .
Já jen,že moje první dcera má hemangiom na ručičce a tchýně začla,že jeslti jsem se prý nechytala za břicho když jsem se lekla, tak jsem si na to tak vzpomněla. Některé pověry jsou děsné 😝

wewe4
4. júl 2009

barca, ja som to tiež počula...je to taká babská povera 😒

januska26
5. júl 2009

No, tak na taketo povery radsej kaslime a sustredme sa na nieco krajsie🙂))pomalicky nam to vsetkym ubieha🙂
Ja som si dokonca citala, ze ked sa tehotna pozera do ohna, tak potrati..nejaka tiez povera. A ja som mala odvtedy neviem kolko krat grilovacku a kukala som sa do ohna...takze tak..takze radsej to neriesme...

martina46
5. júl 2009

Myslíte, že sa niva dostatočne tepelne upraví medzi dvoma chlebíkmi v toastovači? Niekde som čítala, že na koľko stupňov treba tú tepelnú úpravu, ale už si nepamätám 😅 no a či to v toastovači stačí?
A keď ste tu spomínali to nealko pivo, viete, či je bezpečné po toľkej úprave, čo sa zbavuje alkoholu? Niekto mi raz spomínal, že je v ňom vďaka tomu pekné svinstvo. Ale pila som ho tiež 😀

vejulienka
5. júl 2009

ahojte

mozem sa opalovat?

januska26
5. júl 2009

Martina46,

tak ja neviem, ja som ani pivo ani nivu nejedla a ani radsej nebudem, ale mam kamosky, ktore sa cele tehotenstvo nacpavali nivou a maju zdrave babatka...a ta tepelna uprava neviem, neviem....ja by som sa radsej na to nespoliehala. A nealko pivo si myslim, ze je ok, nemyslim si, ze je to strasne svinstvo...myslim, ze je to ok...🙂)

lucyy01
5. júl 2009

veju riesili sme to v teme "spalene brusko..." ja si myslim, ze ano - nic neprehanat, vsetko s mierou, pozor na brusko, vysoky faktor v kreme 😉 ja som sa opalovala trosku vcera aj dnes, po chvilkach si davam na brusko mokry uterak a tak ho nemam vobec rozhorucene.
ale nazory na to sa lisia aj u lekarov.

januska26
5. júl 2009

No, mne doktor hovoril, ze opalovat sa nema, lebo to prehrieva telo a tym padom to prehrieva aj plod a moze dojst k potratu...takisto je to aj so sprchovanim a kupanim sa v horucej vode...

lucyy01
5. júl 2009

januska telo sa ti v lete prehrieva uz len tym, ze chodis vonku. tomu sa nevyhnes, preto som pisala aj o tom mokrom uteraku na brusko. ale vidis, ani doktori sa na tom nezhoduju.
a to sprchovanie a kupanie sa v teplej vode - ani to by sa nemalo, ale zase v neskorsom stadiu sa tak da rozlisit nastupujuci porod a poslickovia 😉

bibi78
6. júl 2009

mne doktor potvrdil, ze kupel v teplej vode, nie nad 40°C je ok uz v tomto stadiu. skor sa neodporuca v 1. trimestri...
na temu plesnive syry, tie nie su celkovo najzdravsie ani pre normalneho cloveka, ale ako tehotna by som neriskovala. toaster a podobne male zariadenia nedostatocne zohreju syry, ale ked uz naozaj nemozes bez toho, radsej by som si dala chleba s nivou do truby na nejakych 200°C a niekolko minut zapiekla.

mam jednu stupidnu otazku na temu hlasna hudba v kluboch alebo na koncertoch. minule sme boli v jednom klube, nie moc dlho, ale sedela som hned pod reprakom a vlastneho slova sme nepoculi, mne to vobec nevadilo a tak som si to neuvedomila... 😒 neviete, ci je dokazany negativny vplyv na dieta alebo ho ta plodova voda chrani dostatocne?

comi
6. júl 2009

bibi aj ja som nedávno riešila tento problém čo ty, tiež som na bola na jednom spoločenskom podujatí a hučalo to tam poriadne, malý kopal ako divý... ale dočítala som sa, že ked sa maminka dobre cíti, tak sa cíti dobre aj bábo, ale tiež tam písali, že sa treba vyhýbať nadmernému hluku, lebo by maličké mohlo mať problémy so sluchom,hyperaktivitou a pod... ono to počuje aj cez plodovú vodu a veľmi dobre. Napr. ako ked sme my pod vodou v bazéne, aspon tak mi to povedal doktor

miroslava89
6. júl 2009

ahojte..chcela by som sa len opytat ci v tehotenstve vadia dlhee prechadzky po slnku?.. pravdepodobne po tom najvecsom slnku..

bibi78
6. júl 2009

vdaka, comi za povzbudenie, sice som bola v nadmernom hluku, ale budem dufat, ze to bude dobre... 😅

miroslava, nevadi to, ale vsetko s mierou... pokial sa citis na taku prechadzku v horucave, je to ok, najma dodrzuj pitny rezim, natieraj sa kremom s vysokym ochr. faktorom, okuliare, klobuk a ak je tebe fajn, tak to malym urcite nema ako ublizit...
ina vec je, ze vyhybat sa prudkemu slnku okolo obednych hodin sa neodporuca celkovo... 😎

comi
6. júl 2009

Baby, ako to je s upratovaním v tretom trimestri a používanie rôznych čistiacich prostriedkov???? Lebo malujeme a viete si asi predstaviť čo je to za robota po maliaroch a iných prácach 😖

bibi78
7. júl 2009

comi, mna caka presne toto iste. a to este ani nemame presny datum, kedy maliari pridu, takze to bude az v 8., prinajhorsom 9. mesiaci. manzel slubil, ze on urobi cele upratovanie, ale ako ho poznam, este v oktobri by robil posledne upratovania... 😀

co sa tyka klasickeho upratovania a cistiacich prostriedkov, tak podla mojho gynekologa to nie je problem, kym nie si na rizikovom. hlavne je mat otvorene okna a nepretrhnut sa... 😵

susisus
7. júl 2009

Kočky my sme celý víkend sťahovali a predtým upratovali, ja som si zaplatila kočku čo mi poupratovala s najagresívnejšími prostriedkami a umyla okná, nech sa nenamáham, manžel prenášal veci, ale aj tak som hotová... Keď nemusíte, tak nepreháňajte 🙂

bobaska
13. júl 2009

Ahojte, môže sa papať tuniak v tehotenstve? Píše sa kadečo, tak sa trochu bojím a ja mám takú chuť na jedlá s tuniakom 😒

lucyy01
13. júl 2009

bobaska tuniak patri k rybam, ktore by sa jest nemali - obsahuje vela ortute a preto zle vplyva na vyvoj - teraz nie som si ista, ale je to bud nervova sustava alebo mozog babätka. ale v malych porciach by snad nemal byt problemom. ja si obcas dam aj taku tuniakovu natierku 😉

bibi78
14. júl 2009

ja som tuniaka tiez riesila, lebo je naozaj vela doveryhodnych stranok, kde sa neodporuca v tehu. ale moj gynekolog to hned vyriesil a povedal, ze nechape, preco by sa nemohol, samozrejme, v obmedzenom mnozstve. ale urcite by som ho nejedla castejsie ako raz za 2 tyzdne. ja si vzdy urobim 1 plechovku a tu mam na dva dni.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre