Čo je v tehotenstve dovolené a čo by sa nemalo?

pikha
7. sep 2006

Kocky maminy a tehulky s lepsimi infos 🙂 z viacerych stran pocuvam, ze by sme si tehotenstve nemali napriklad.. farbit vlasy, lakovat nechty - ze to ide do organizmu a skodi babatku. Mne sa to zda kusok uletene😅 tak sa chcem popytat co vy na to. Potom napriklad .. sportovanie, ako je to? Tu nemam na mysli jogu ci Pilatesa, ale take tie viac "pohybovejsie" sporty. Alebo napriklad ..kava, kola, skratka kofein. Takze, podtrzeno a secteno.. je umely mytus a coho sa fakt radsej vzdat? 😉

briketa
2. aug 2009

jedny , preklep, pardon.

zucana
2. aug 2009

briketa ale myslis,ze to moze mat nejaky popad na plod?
ja som tam uz ocot dala a neodislo to...uz tu trubu nebudem pouzivat...

barka666
5. aug 2009

Ahojky baby, chcem sa opýtať či sa môže papať v tehu dyňa a melony, lebo ja ich teraz v lete papám na kilá. Len nedávno som čítala, že obsahujú vit. A ako pečeň a tá v tehu škodí kvôli tomu vitamínu 😒

allinka79
5. aug 2009

ja papam tiez, tak snad to je ok

kamila02
5. aug 2009

dýně neobsahuje vitamin A, ale provitamin A - tedy karoten, který si samo tělo mění postupně na vitamin A. Těch dýní bys musela sníst pěknou tunu, aby ses předávkovala 😉
Ani ta játra nejsou žádné drama, určitě nelov játrové knedlíčky z polívky 🙂 - ke kritické dávce vit. A by ses dostala opravdu jen při pořádné konzumaci jater.

jak už jsem psala výš - pozor spíš na vitamínové preparáty, některé léky (na ekzémy a akné). A taky pozor na některé samoopalovací krémy - některé obsahují pokud vím opravdu hodně karotenu a snad i přímo vitamin A (ale nevím nic bližšího, nikdy sem takový krém nepoužila).

danu
5. aug 2009

lulu939075 • 8tt • Dnes o 17:04
Viem že moja kamoška keď bola tehotna tak jej dr. zakazala pečienku ale mne nič take nepovedala čo je na tom pravdy?

jeudi • 2d • Dnes o 17:05
jako pecinku na mase?? 😀

mrka2 • 39tt • Dnes o 17:14
pecen by sa pocas tehotenstva nemala jest,pokial viem... pecienka je nieco ine,nie? 😕

len • Dnes o 17:17
Játra obsahují hodně vitamínu A, který ve velkém množství v těhu škodí. Takže by se to s nima (stejně jako se všemi potravinami bohatými na tenhle vitamín) nemělo přehánět, ale čas od času určitě neuškodí 😉

mitinka • 1d, 15tt • Dnes o 17:30
ja ked som bola prvy krat tehu vobec som to nevedela až v šiestom mesiaci,.. jedla som všetko čo mi prišlo pod ruku aj ked som to vedela,jedla som tiež všetko,... a mala ma 3roky a 20kg 😀 tolko ma maloktore dieta,.. nič jej nechyba a je zdrava teraz som zasa tehu a kuracia vysmažana je uuuuuuuuuuppppppppppppllllllllllllllllllllne senzačna a jem ju pravidelne takže podla mna je to somarina.Ked Vam zoberu krv,tam by to videli a upozornili vas,... takže nič nehrozi,... ale samozrejme nejem ju denno denne,... 😉 😝 raz za mesiac 😀 😀 😀

rose86 • Dnes o 17:32
ty kokso 3 roky a 20kg? 😀 to moj ma ledva 13 kg 😝

lujza123
6. aug 2009

Casopisy a net su plne roznych vyskomov co vsetko skodi , a uz pomaly na kazdu potravinu bolo niekde pisane ze nejaky zaruceny vyskum vynasiel ze je s toho rakovina ( naposledy som citala ze je rakovina s mlieka 😕 .) Podla toho potom uplne neskodlivu potravinu je takmer nemozne jast... Baby ked otehotneju sa samozrejme snazia pre svoje dieta urobit to najlepsie, takze pokial za normalnych okolnosti nad tym len mavnu rukov, tak pocas tehotenstva si to v tom lepsom pripade len precitaju a zapametaju. V horsom sa toho drzia vsetko kontroluju a len sa stresuju co vsetko nemozu. Potom maju najvacsiu traumu ze si dali kusok smazeneho herelinu alebo omylom zjedli v polievke pecenovu halusku. Myslim ze ten stres s toho ako to mohlo chudak dieta ohrozit v skutocnosti skodi viac nez to co zjedli. Okrem toho niektore zarucene rady co vsetko sa nesmie si uplne odporuju. Niekde som nasla medzi zoznamom "zakazanych" bylin bazalku a petrzlen. V brozure o tehotenstve co som dostala od gynekologicky sa pise ze je dobre ked si tehotne ochutia jedlo bazalkou alebo petrzlenom. Niekde varuju pred kupaliskami, inde to doporucuju. Dokonca ani doktory sa nevedia zhodnut. V turecku piju tehotne zeny 5 -6 kav denne a deti sa rodia uplne normalne. V mexiku jedia len stiplave a deti sa rodia normalne. V primorskych statoch sa cpu morskymi potvorami a deti sa tam tiez rodia normalne. Podla mna najviac robi genetika, proste ked napriklad mame obidvaja v rodine alergiu tak sa mozem vyhybat exotickemu ovociu jak cert krizu a nase dieta bude mat tu alergiu asi tiez. Ked som astmaticka a priatel ma chore priedusky skoro stale tak nemusim vyfajcit ziadnu cigaretu ale nase dieta bude mat mozno problemy s dychanim. Moze ale nemusi. Je to loteria.

lujza123
6. aug 2009

Za najvacsie bludy ktore som vaazne citala ( nie len na forach ale aj v clankoch tvariacich sa odborne) povazujem napriklad :

tehotne by nemali pocuvat rockovu hudbu lebo dieta to nema rado , ale mali by pocuvat mozarta alebo detske pesnicky (no to bude to babo stastne ked budem nasilu pocuvat nieco co sa mi nepaci, a ked budem stat pod reprakmi tak zarucene nebude jasat ani pri tych detskych pesnickach) ) ..

tehotne by nemali sediet pri pocitaci ( hmm tak to asi dam vypoved v praci a budem setrit na vybavicku zo socialnych davok ze)

tehotne by nemali sledovat akcne filmy a horory ( prave taketo filmy mam rada a rozhodne nezazivam stres pri ich sledovanim,)

tehotne nesmu jest Ecka, potravinove farbiva, polotovari, mrazene vyrobky, ne BIO zeleninu.. atd atd...( jasne ze take veci skodia kazdemu..ale najdite my v supermarkete potraviny ktore nemaju nic s toho..

tehotne nemali pouzivat ziadnu parfemovanu kozmetiku, farby na vlasy, laky na nechty atd..lebo by sa to mohlo
dostat cez kozu do krvi...( No neviem farbim si vlasy raz za 3 -4 mesiace a rozhodne nemam tu farbu na hlave 10 hodin...parfemovana kozmetika..radsej no coment)

slovakia13
6. aug 2009

lujza
doteraz som uspesne porusila vsetko 😀 milujem rockovu hudbu,dokonca mala ma uz aj body zo znakom Guns N Roses 😀 😀 😀

slovakia13
6. aug 2009

oprava..... so znakom.......

bibi78
6. aug 2009

lujza, celkom s Tebou suhlasim, az na par vynimiek. napr. to, ze urcite krajiny maju svoje zvyklosti je o tom, ze matkin organizmus je na to zvyknuty a tak ani pocas tehotenstva sa tychto zvykov nemusia zbavit a je to bezpecne pre matku aj dieta. napr. take tehulky z urcitych regionov afriky maju svoje zvyklosti, ktore by sme my - europanky neriskovali. alebo mexicanky urcite v tehotenstve neprestanu jest pikantne jedla, su na ne zvyknute od malicka. ale keby napr. prisla tehulka z nasich koncin na africky vidiek alebo zacala jest jedla s exotickymi koreninami, mozno by jej/babatku hrozilo nebezpecenstvo. na tuto temu som citala odporucenia pre tehotne, ktore boli zvyknute pit alkohol vo velkom mnozstve a fajciarky, kde doktor odporucal co najviac znizovat davky alkoholu/nikotinu - postupne, ale uplne vylucenie vraj skodi viac, pretoze je to sok pre organizmus.
ja som zastancom toho, ze su potraviny, ktore nesu urcite riziko v tehotenstve a preto treba s nimi opatrne, napr. morske ryby tak raz-dva krat do tyzdna. alebo kavu 2-3 denne su uplne ok, ale nie 8. a velmi rizikove potraviny - nepasterizovane syry a mlieka, surove maso a neumyta zelenina, tak to by som neriskovala, pokial to mozem ovplyvnit...
😉

lujza123
6. aug 2009

bibi78, hej suhlasim aj ja ze s danej krajiny maju matky taky zvyk..ale da sa to aplikovat aj u nas ked sa zena pred tehotenstvom sa vyziva v stiplavom a chuti jej to aj pocat tehu neni problem..podla mna je to aj o zdravom rozume..ked idem do exotickej krajiny a ochutnavam jedlo tak som skepticka aj v normalnom stave a ked to jem ratam aj s moznostou ze nasledujuce hodiny mozno presedim na wc, takze pocas tehotenstva to radsej nerisknem, takisto ked vidim zmrzlinovy stanok a vnutorne vybavenie vyzera ze sa cistilo tak pred sto rokmi je logicke ze si idem radsej kupit nanuk. ...alebo ked som na nejakom salasi kde sa umasteny baca spara v nose tak ten ovci syr fakt radsej ozeliem

lujza123
6. aug 2009

slovakia13
he he he jeej guns N roses body.....aj ja mam uletene body..cierne zo smrtkou ..uz sa tesim sa ako svokra + postarsia cast rodiny bude xsichtit he he

mitinka
6. aug 2009

lujza uplne si to super vystihla! 😀 😀 😉 jasné a uplne s tebou suhlasim 😉 😉 ja jem všetko a mala je v 100%stave a ani chora nieje,... čakam dalšie a takisto si nenecham ujst prave to na čo mam chut 😀 😝

seb
6. aug 2009

lujza: 😀 to je drsnýýýýý 😀
holky všechny tavený sýry jsou nepasterizovaný ? :( jaký potom můžu jíst teda sýry, kromě plátkových ? 😕 😖

slovakia13
6. aug 2009

lujza123
tu je:
http://cgi.ebay.co.uk/GUNS-N-ROSES-OFFICIAL-BAB...
a strasne sa z neho vytesujem 😀 😀 😀 😀 ,tiez milujem trosku soknut niektorych ludi 😀

kamila02
6. aug 2009

Věechny tavené jsou daleko víc než pasterizované - jsou přímo tavenéé 😀 Akorát s tavicími solemi, což není nic super prospěšného, že.

Z pasterizovaného mléka se vyrábí sýry v českých mlékárnách, nepasterované jen na různých farmách a tak. A pak nepasterované bývají některé dovozové (feta, buvolí mozzarela). Na sýru je na obalu vždy napsáno, pokud je z pasterizovaného mléka, když to tam není, tak ho raděj nebrat.

Ale listerií se mohou druhotně kontaminovat i pasterizované sýry, pokud dlouho zrají - tj. plísňové (hermelín, niva..) a zrající tzv. pod mazem (syrečky, romadur...). Ten průšvih s listeriozou před dvěma lety začal u sýra Baladur, pak to bylo v nivě a různých dalších, tj. všechny byly původně z mléka pasterizovaného, ale během zrání kontaminované listerií.

Ke kontaminaci nedochází u sýrů, které nezrají - cottage, balkánský, mozzarela...

A listeriím se nedaří v sýrech, které sice zrají, ale trochu jiným způsobem - tj. tvrdé sýry.

bibi78
8. aug 2009

lujza, presne tak som to myslela, selsky rozum napovie kazdej zodpovednej mamicke... 😉

kamila, opat palec hore za podrobny rozbor! 😉 . trosku treba dbat na minimalizovanie rizika, ale ako pises, v urcitych situaciach sa to ovplyvnit neda a clovek do tych potravin nevidi a nevie, ci boli dodrzane spravne postupy pri preprave a skladovani tovaru, najma teraz v lete...

vefi89
8. aug 2009

Baby aky mate nazor na sex pocas tehotenstva??ano, alebo nie?

zeleny_cajik
8. aug 2009

lujza, uplne s tebou suhlasim, ta hysteria je sialena a myslim, ze nam skodi viac ako obcasny preslap. ved sa pozrite na ten zoznam zakazanych potravin - len to co mi narychlo pride na rozum:

plesnive syry
tavene syry
feta a mozzarella
bryndza
pastety
pecen
morske ryby
udene ryby
sushi
hriby a huby
susene sunky (parmska sunka, chorvatsky prsut, prosciutto crudo...)
steaky neprepecene
bylinkove caje (vacsina z nich)
arasidy a pistacie, ci ine cudzokrajne orechy
zmrzlina
kava
alkohol
E-cka v potravinach
spenat vraj s mierou (!!!!)
pikantne jedla
sojova omacka

okrem toho som pocula: ziadne laky na nechty, ziadne gelove/akrylove nechty, farbenie vlasov, meliry, parfemovane telove mlieka...

ked skrtnem vsetko, co je hore, rovno si to mozem ist hodit. jasne, ze ozeliem tatarsky biftek, alkohol a podobne vychytavky - ale na to nepotrebujem predsa navod. Dnes je skratka privela informacii a myslim, ze v tomto pripade to uz robi viac skody ako uzitku.

vefi, nam gyndos sex nezakazal, ale v prvom trimestri bolo moje libido uplne nezvestne, na chvilu sa objavilo v druhom a teraz v tretom sa iba zriedkavo objavi 😉

vefi89
8. aug 2009

cajik, ja len preto, aby sme neublizili babu...mam maternicu naopak, tak aj to by mohla pritazit..

zeleny_cajik
8. aug 2009

vefi, v tom pripade je to otazka na lekara 😉

wewe4
8. aug 2009

Špenát s mierou? No jas om ho už pojedlaaa 😕
Ako by mohol ten škodiť?

bibi78
8. aug 2009

zeleny cajik, vela veci z "tvojho" zoznamu je uplne v pohode a v mensej miere urcite nezaskodi ziadnej.
ja by som sa vsak vyvarovala plesnivych syrov, feta a bryndza - ak su nepasterizovane, sushi - lebo to su surove ryby ( sushi z pecenych alebo inak tepelne upravenych ryb sa moze, ale to robia iba niektore "sushiarne" 😀 ) a nedopecene maso, resp. polosurove steaky, by som tiez neriskovala. 😉

martinex
8. aug 2009

baby podla mna mozete vsetko,ale s mierou.... ja som jedla aj plesnove syry,fetu ci bryndzu a sme v pohode... jasne surove maso by som neriskovala,ale to mi ani nechuti-nastastie 😀
ono telo vam samo povie co vam robi dobre a co nie..resp co mu chyba... dokonca aj vinko ci male pivko su uplne ok 🙂

zeleny_cajik
8. aug 2009

bibi, je to zoznam veci, ktore som pozbierala z roznych zdrojov, co sa mna tyka, uz som mala aj udeneho lososa, aj zmzku, encian, nivu, fetu, mozarrellu - no okrem alkoholu a suroveho masa asi vsetko 😝 ... praveze som chcela poukazat na absurdnost tych obmedzeni. keby sme mali obmedzit vsetky rizika, jedli by sme akurat surove ovsene vlocky s prevarenym mliekom 😝

susisus
8. aug 2009

Ja jem mozzarellu kazdy den, ta sa nemoze?????????

ivkaivka
8. aug 2009

ahojte, zeleny-cajik chcem sa opytat, preco sa nesmie zmrzlina?

ivkaivka
8. aug 2009
k.ate
8. aug 2009

ivka - zmrzlina je myslim myšlená kopečková nebo točená, kvuli salmoneloze... nebo co se to v ní čas od času "objeví", normální balený ledňáky by vadit neměly...

Jinak k těm mořskejm rybám ty se můžou - dokonce by se měly jíst kvuli omega3 kyselinám, který podporujou vývoj mozku i mimča, neměly by se jen dlouhožijící mořský ryby kvůli tomu, že se jim v těle hromadí rtuť a jiný těžký kovy...

Já teda jedla i věci, který by se neměly (ono třeba u jater někdo tvrdí, že se jíst můžou a mají, protože v nich je hodně kyseliny listové, ale zas na druhou stranu je tam hodně vitamínu A, se kterým se to prej přehánět nemá 😀 ), ale občas jsem z toho měla blbý svědomí, protože stačilo, aby v tom jídle, co jsem si dala "jen jednou" zrovna ta listerie nebo jinej hajzlík byly a bylo by houby platný,že jsem si to dala jen protentokrát a vyjímečně... 😕 😖 Já vím, že se často argumentuje tím, že naše babičky a maminky to taky tolik neřešily, jenže v té době prostě nebylo tolik různejch hnusů (i když byly zase jiný 😀), jako je teď... My se doma třeba některejm Ečkům vyhýbáme, ale jen těm, který můžou člověku nějak uškodit... Ono pod spoustou "Eček" se skrývají třeba jen extrakty z ovoce a zeleniny atd... 🙂 Takže se to dá v pohodě eliminovat, pokud člověk chce 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre