Čo je v tehotenstve dovolené a čo by sa nemalo?

pikha
7. sep 2006

Kocky maminy a tehulky s lepsimi infos 🙂 z viacerych stran pocuvam, ze by sme si tehotenstve nemali napriklad.. farbit vlasy, lakovat nechty - ze to ide do organizmu a skodi babatku. Mne sa to zda kusok uletene😅 tak sa chcem popytat co vy na to. Potom napriklad .. sportovanie, ako je to? Tu nemam na mysli jogu ci Pilatesa, ale take tie viac "pohybovejsie" sporty. Alebo napriklad ..kava, kola, skratka kofein. Takze, podtrzeno a secteno.. je umely mytus a coho sa fakt radsej vzdat? 😉

ivkaivka
9. aug 2009

k.ate, ja som od zaciatku tehu asi az do polovice takmer kazdy den jedla chlieb s pastekov a tak mi kolegyna povedala, ze by som nemala. V mojej krvi nic nenasli - nastastie a sono je zatial tiez dobre, tak dufam, ze nasledky nebudu. Ja si myslim, ze jest mozeme vsetko co chceme, no s mierou.
Neviete, mozu sa jest uhorky s octom? Nemozem si pomoct, mam na ne stale chut, aj ked ocot je asi velmi agresivny

alexandrah
9. aug 2009

takze idem po poriadku - som tu po faaaaaaaaakt dlhej dobe:
vefi - sex rozhodne ano, kazdy lekar ti povie, preco nie, jedine ze by si mala nejake problemy ...
ivka - zmrzlina? -- teda ten kto to napisal? mala som ju vcera, predvcerom ...
tym chcem povedat, ze konecne sa tu bavime o tom, ako sa to prehana, az sialene, nezdravo, ze taveny syr ... ani neviem, co este, ja jem vsetko, asi 2 krat som mala aj pecienku ... keby telo nechcelo, tak mi z toho dojde zle ...
uplne suhlasim a podpisujem prispevky lujzy123!!!!!!!!!!
ivka - aj uhorkovy salat s octom som mala, a zijem!!!! daj si, ked ma na to telo chut, nepocuvaj vsetky tie "dobre mienene" a "zarucene" rady, tie zenske "jedna pani povedala" narobia viac skody ako uzitku ... pripadne sa opytaj lekara, ale ked je normalny tak ti asi povie, aby si normalne jedla z kazdeho ...

alexandrah
9. aug 2009

inak - v poslednej dobe mam hroznu chut na pasteku, tak si ju davam, mnam!!!

ivkaivka
9. aug 2009

ja mam tiez chut na pasteku, no brzdim sa uz teraz a vraj vnutornosti celkove by sa nemali.
Dnes som však mala grilovanu klobasku a poriadne mastnu slaniku spolu s este mastnejšími hranolcekmi a je mi straaaaaaaaaasssssssnne suuuuuuuper. Keby sa dalo sa oblizujem az na temene hlavy 😀 Teraz si dam zmrzku a idem hajať 😀 😀 😀

alexandrah
9. aug 2009

no a co!!!!!!! hlavne, ze chutiiiiiiii!!!!!!!!! aj ja rada grilovanu klobasku, ked ideme k jazeru, tam su stanky a tak, tak si dam casto!!!!!!!! ja neviem, pomaly vsetko je nezdrave, a pastetu som nejedla snad roky, a zrazu som na nu dostala chut, s takym cerstvym pecivom (ja lubim tmave) je to super!!!!

k.ate
9. aug 2009

ivka - já to většinou dělám tak, když mám na něco chuť, že si fakt přečtu to složení 😀 Když mě ani potom ta chuť nepřejde (jakože u paštiky mě přešla celkem spolehlivě 😀), tak si to třeba i dám 🙂 Ale ono je to o tom, na co je člověk zvyklej i před těhotenstvím... My jsme se snažili jíst zdravě a bez těch blbejch Eček už před tím, než jsem byla těhotná, takže jsem se nemusela nějak zvlášť začít omezovat... Kdybych ze dne na den měla začít všechno to, co pro mě bylo už delší dobu před tím samozřejmý, asi bych se z toho zbláznila, ale takhle mi to prostě divný nepřipadalo...

alexandra - s tou zmrzlinou je to tak, jak jsem psala nahoře v kopečkové nebo točené může být salmoneloza proto i když jsme byli na táboře jako malý děti a dostali jsme rozchod měli jsme přísnej zákaz kupovat si tyhle zmrzliny (mohli jsme jen balený), aby nebyl nějakej průšvih... Takže mě nepřekvapuje, že se říká, že v těhu by se tyhle zmrzliny neměly... 😉 žít můžeš, prckovi se nic stát nemusí, ale stačí, aby v tom ta salmoneloza byla a je průšvih na světě... 🙂
Mimochodem já si radši udělám doma kopec vlastní smetanové zmrzliny než do sebe cpát zamražený ztužený rostlinný tuky, který ve většině zmrzlin jsou 🙂 Sice je to dražší, ale zase vím, co v tom je... 🙂

Spousta hlavně starších lidí takovýhle "blbosti přece nebudou řešit" oni to "taky jí a žijou", ale když pak začnou třeba i zdravotní problémy (u některých Eček je prokázaný, že jsou karcinogenní u jiných, že můžou u dětí způsobovat hyperaktivitu, bolesti hlavy...), všichni se diví "z čeho to je"... U mýho manžela se třeba začala projevovat alergie na některý druhy potravin (ovoce, zelenina...), která kupodivu zmizela, když jsme začli řešit právě ty špatný emulgátory v jídlech... 😉

alexandrah
9. aug 2009

no ale salmonela moze byt v lete z cohokolvek ... asi by som sa zacala bat, az by sa mi nieco stalo ... bohuzial ... navody a zlozenie necitam ... ja si myslim, ze jem zdravo, hlavne ovocie, zeleninu, tmave pecivo, vyvazene, trochu i mäso, mliecne ... malo sladkeho (hlavne pred teho, teraz mam na to sialenu chut...), ale ked nemam cas, tak uvarim i sackovu polievku ... a zmrzka v lete musi byt ... mozno to mas uz z detstva, mne nikto nikdy v zivote nezakazoval kopcekovitu zmrzlinu, ta je najlepsia ...

ivkaivka
9. aug 2009

k.ate my doma sme skôr na mäso a čím mastnejšie tým lepšie. Veď salmonelu možeš chytiť aj z vajec a viem, že v tehu sa odporúča napr.: tvaroh vymiešaný so žĺtkom, je to veeeeeeeľmi zdravé. Ja nejako nesledujem zloženie a éčka... proste na čo mám chuť to si dám. Bože už som zasa vyhladla 😀

alexandrah
9. aug 2009

hehe, to je blbe ... no pisat o jedle, to je vzdy riziko ... vzdy, ked som chcela chudnut (v minulosti, tak v telke furt jedli, jak na potvoru ...) ja som zase dostala chut na tu pasteku, len nemam cerstve pecivo ... zajtra si pojdem kupit ...

ivkaivka
9. aug 2009

ja vám mávam teraz obrovskú chuť na sladké. Pred tehu som sladkosti skoro vobec nemusela. Teraz si doprajem, veď sa hovorí, že mám jesť za dvoch, tak tých sladkostí aj toľko jem 😀.

k.ate
9. aug 2009

alexandra - mně doma nikdo taky zmrzlinu nezakazoval ani točenou ani kopečkovou 🙂 Jako malí jsme na točenou vždycky jezdili 😀 I teď si ji ráda dám... Ale už mi vadí, že mi k ní stejně nikdo to složení neukáže 😀 A když si představím, co za barviva do toho můžou nacpat, radši si ji odpustím i bez rizika té salmonely, prostě mi vadí, že nevím, co v tom do sebe dostává, ale když je to někomu fuk, je to jeho věc... 🙂 Jsou situace, kdy to zas tak kontrolovat nemůžu - třeba na návštěvě nebo v restauraci, ale i tak si ani na tý návštěvě málokdy vezmu třeba brambůrky a podobný věci... 🙂
A salmonela může být ve všem, ale dostatečnou tepelnou úpravou se dá zničit 🙂 Jenže tepelně upravovat zmrzlinu je hovadina 😀 Kdežto u vajíček, masa atd. si to ohlídám, když si ho chystám doma 🙂, ale i když mám celý těhu šílenou chuť na hamburgera od mcdonalda, nechám si ji pokaždý, když jdu kolem přejít, než si pak něco do konce života vyčítat 🙂

ivka - tak já většinou právě četla, že syrový vajíčka v těhu vůbec... Já osobně bych si teda syrový vajíčko nedala ani netěhotná, takže jako těhotná nevidím důvod si ho dávat 🙂

alexandrah
9. aug 2009

ja tiez, uz som nejedla sladke ... a pritom cakam chlapca, hovori sa, ze ked sladke, tak dievcatko ... minule som kolac piekla - to ja nikdy ... a lebo som mala chut !!! az taku, ze som sa dala na pecenie ... mnam, bol super!!!!

ivkaivka
9. aug 2009

k.ate, klobúk dole, ja by som nemohla takto fungovať a kontrolovať čo jem. Ja sa ešte pamätám, keď som bola malá, tak mi babka dávala vymiešané žĺtko s cukrom, alebo keď sa pečie koláč tak si tiež oblíznem z vymiešaných vajec a tak... a som tu 😀
Alex, ja sa dala na varenie, koláče mi manžel nosí z cukrárne cestou domov z práce - zbožňujem punčové a veterníky - mňam, mňam.

alexandrah
9. aug 2009

mnam, veternik!!!!!!!!!! no ja som mala obdobie, ked som asi pol roka jedla to zltko s cukrom!!!!!!!!! to bolo najlepsie na svete!!!!!!!!!!!! som mala asi 13 rokov, sa divim, ze som nepribrala jak slak, som to jedla kazdy den!!!!!!!!! a surove zltka!!!!!! ale bolo to dobreeee -... potom ma to nejak preslo ...
ja inak rada varim, ale normalne nepeciem, lebo moc nejem kolace, tak pre muza nerobim, len keby som ja mala chut ... 😀 , no a teraz som mala ... ale som to aj tak zasmodrchala, ze mal svagor narodky, tak som to akoze jemu doniesla, ale dala som si aj ja pekne!!!

k.ate
9. aug 2009

ivka - my už to teď kontrolujeme jen když kupujem něco novýho, co neznáme 😀 Jinak máme okruh potravin o kterých s manželem víme, že jsou OK, takže už jdeme v podstatě najisto, jen jednou za čas se mrknem, jestli náááhodou nezměnili složení 🙂 Takže to tak hrozný už není, i když je fakt, že když jsem utahaná, radši kolikrát něco nekoupím, než abych pak doma už odpočatá zjistila, že v tom je něco, co do sebe nechci cpát 😀

martinkastanko
12. aug 2009

Ahojte. Chcela by som sa opýtať na váš názor na pitie kofoly alebo budišcoly v tehotenstve. Nevedela som sa jej vzdať cez celé tehotenstvo. Neviem, ako to bude, keď budem kojiť. Škodí, neškodí ????? Poraďte. Ďakujem

bibi78
13. aug 2009

martinkastanko, obe su tie "cajovejsie" druhy coly, takze by som sa vobec neobavala, ja som pila aj klasicku coca-colu v tehu, aj ked nie tak casto, ako by som si bola priala, potom som sa jej musela vzdat koli zvysenemu cukru... neviem, ako je to pocas kojenia, ale nechces vymenit colu za vineu? je to tiez bublinkovy napoj, moj najoblubenejsi a vynikajuci na tvorbu mliecka, odporucaju ju doktori aj kojacie mamicky.

elka123
13. aug 2009

Ahoj baby.Aj ked su prispevky starsie,rada sa pridam...Tiez som pocula kopu veci nesmies to a ono-bo babka povedala,no podla mna su to az bludy.Myslim,ze sa treba riadit vlastnym zdravym rozumom 🙂
Pri 1.tehot. som jedla vsetko s mierou,okrem zrejucich syrov,bola aj kava a veci podobne.Byciklovala som kazdy den do 6mes,potom bola zima sneh,citila som sa fit a mam zdravu dceru.Teraz cakame dalsie babatko,zas bicyklujem,som vo 4mes.,z prechadzok som strasne unavena a potom je nad moje sily fungovat do vecera.No trochu sa prejdem.Skakanie,by som tiez neodporucala.Myslim,ze telo same vam da vediet,co je dobre a co nie.Mala som obdobie,ked som kavu nemohla ani citit,tak som ju nepila.Takze zhrnutie-myslim,ze by sme mali jest vsetko(v podstate vsetko) ale hlavne s mierou.A myslim,ze to iste plati aj pri dojceni-jedla som vsetko okrem strukovin,kapusty... Inak by sme boli asi len na chlebe a vode podla rad nasich babiek,tetiek a pod. 😉
Inak nie som ziadna sportovkyna,len taky "papuckovy typ" 😀

elka123
13. aug 2009

Martinkastanko-pitie kofoly,ci inych malinoviek,myslim,ze v tehotenstve by Ti to nemalo vadit,pokial nemas problem s oblickami.Ja som s tym problem nemala.No pocas kojenia,myslim,ze skor asi nie,lebo z tych bubliniek moze nafukovat babatko.Mne to lekarka neodporucala,dceru nafukovalo,tak sme boli na vsetkom bezbublinkovom 🙂

susisus
13. aug 2009

Baby to ktoré sú tie zrejúce syry? Ja sa ládujem okrem plesnivých všetkými 😲

martinkastanko
13. aug 2009

bibi78 a elka123 - ďakujem za odpovede. Vineu mám tiež rada, ale v malom množstve, nemôžem ju piť stále. Skúšam ešte piť aj 100% džúsy a minerálky, ale vždy sa vrátim ku kofole. Asi som na nej závislá 😅 . Bojím sa ako sa ju odnaučím piť, keď začnem kojiť ☹ . Na začiatku tehu som kofolu moc ani nepila, chcela som s ňou skoncovať, ale potom som zistila, že je to jediná vec s ktorej mi nie je zle. 4 mesiace som vracala zo všetkého, s jedla, s minerálky aj s čistej vody. Jedine kofolu som v sebe udržala...

ivkaivka
13. aug 2009

bibi, o tej vineii som nevedela. Aj ja dakujem za info. Kamaratka mi vravela, ze na tvorbu mlieka je vhodne Caro.

danu
17. aug 2009

andrejusa • 14tt • Dnes o 15:50
ahojte. Som na začiatku 14tt a neviem či môžem jesť ovčí syr...??? viem že sa niektoré druhy nemôžu a o tomto som si niesom úplne istá. Poradíte mi? ďakujeeem

alionuska • 1d, 31tt • Dnes o 17:14
No ja by som bola v tomto opatrna,lebo makke syry mozu obsahovat tu nebezpecnu listeriu..najma niva a citala som,ze aj normalne trojuholnikove syry...vhodny je tvrdy syr,tehla...ale tak clovek nikdy nevie,kde sa co nachadza.... 😖
Radsej si dopraj nejaku zeleninku,alebo ovocie a ovci syr si das ked bude babo na svete... 😅

saska.t • 1d • Dnes o 17:16
tiez by som sa mu vyhla tak ako aj hermelinom a vsetkym plesnovym syrom 😉

alexandrah
18. aug 2009

ja uplne suhlasim s elkou, hlavne zdravy rozum ... nic neni zarucene - ze skodi, alebo nie. inak, ja normalne milujem colu, ale pijem malo teraz. tiez si davam vineu ... ani som nevedela, ze je dobra na mlieko ...

aurecon
18. aug 2009

alexandrah: Jakto, že nic není zaručené, že škodí? Co já vím, tak škodí plísňové sýry, produkty z mléka, které není pasterizováno, špatně umytá zelenina, nedostatečně tepelně upravené maso, protože těhotná může až 20x častěji onemocnět listeriozou, která způsobuje

- předčasný porod
- potrat
- infekci novorozence
- úmrtí plodu v děloze.

Tak to si raději odpustím, než bych toto riskovala. Myslím, že těch 8 měsíců se to dá vydržet.

Jo a jak tady furt někdo píše, že s mírou se může jíst všechno, tak nesouhlasím. Právě u té listeriozy stačí i jeden ždíbeček nakaženého jídla a těhotná ji dostane.

Ale já se fakt nejvíc bojím té listeriozy, ostatní (jako např. jedna káva denně, trochu koly a jiné) s mírou podle mě nevadí.

monika131
18. aug 2009

no s tou listeriózou máš pravdu aurecon ale zasa to s tou opatrnosťou netreba až tak preháňať, pretože za chvíľu bude môcť tehotná žena jesť iba korienky. 😀
Ale je pravda, že na niektoré veci si treba dať pozor.

kramlinka88
18. aug 2009

ahoj holky, chtela jsem se zeptat, pocita se do tech ''zakazanych'' syru i mozarela ???
Diky za odpoved... 🙂

aurecon
18. aug 2009

monika: Nemyslím si, že to přeháním, však jsem psala, že další potraviny s mírou ano, ale to, co může mít listeriozu, tak to ne. A pokud vyřadí těhotná pár potravin, tak určitě nezkončí jen na kořínkách 😀

monika131
18. aug 2009

kramlinka - vraj všetky mliečne výrobky, ktoré nie sú pasterizované môžu spôsobiť listériu.
Ale ja osobne až tak nepanikárim, a v tehotenste som už jedla aj ovčí syr, jem tavené syry - samozrejme všetko s mierou, ale dám si. 😀

sixtine
18. aug 2009

No z mojej skusenosti, napriek tomu, co sa pise na internete, ma minimum syrov napisane na obale, ci su z pasterizovaneho mlieka alebo nie ☹ Uz asi tyzden sa snazim dopatrat k tejto info ohladne olomouckych syreckov a nic. Neviete niektora? Mozu sa v tehu?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre