Čo je v tehotenstve dovolené a čo by sa nemalo?

pikha
7. sep 2006

Kocky maminy a tehulky s lepsimi infos 🙂 z viacerych stran pocuvam, ze by sme si tehotenstve nemali napriklad.. farbit vlasy, lakovat nechty - ze to ide do organizmu a skodi babatku. Mne sa to zda kusok uletene😅 tak sa chcem popytat co vy na to. Potom napriklad .. sportovanie, ako je to? Tu nemam na mysli jogu ci Pilatesa, ale take tie viac "pohybovejsie" sporty. Alebo napriklad ..kava, kola, skratka kofein. Takze, podtrzeno a secteno.. je umely mytus a coho sa fakt radsej vzdat? 😉

ivika18
15. mar 2010

latvia, v příbalovém letáku k celaskonu jsem četla, že po nadbytku vit. c v těhu může mít novorozenec nějaký problémy, ale ten leták jsem vyhodila, tak nevím už co konkrétně, taky jsem byla překvapená

latvia
15. mar 2010

ano? no neviem, mrknem sa na to 🙂 viem ze vysoke davky acka su nebezpecne, ale o cecku neviem, idem kuki nech netrepem 🙂

latvia
15. mar 2010

Vysoké dávky vitaminu C užívané v těhotenství mohou vést u novorozenců k jeho zvýšené potřebě až k projevům jeho nedostatku.

zrejme si mala na mysli tuto vetu, ze? myslim ze to bolo skor myslene ako megadavky, teda nad 1 g denne dlhodobo....to moze byt. itak by som jedla max 500mg raz denne, tusim ze telo prijme do 300mg denne, takze zbytocne ho uzivat viacej...resp.fakt to ovocie. zbytocne plytvat jed to clovek len vycura 😉

norikk
15. mar 2010

ja tabletky neuznavam, ani mimo tehotenstva

latvia
15. mar 2010

norikk, ked ich zatial nepotrebujes, tak jasne 🙂 len niekedy nieje ina alternativa....myslim na niektore choroby

norikk
15. mar 2010

ale myslela som vitaminove.....asi to bude tym,ze som nikdy taketo nemusela pouzivat .....
a co sa toho ovocia tyka...oxiduje mi to v zaludku ☹ ... 🤐

latvia
15. mar 2010

aha, tak na vitaminove tabletky niesom ani ja 🙂 hlavne preto ze ma z nich bolel zaludok...takze ziadne calibrum ani podobne multivitaminy som ani pocas tehu nebrala...
vitaminy mas aj v zelenine, takze mas nahradu za ovocie 😉

jaruska8
15. mar 2010

Ja beriem vitamín C aj ascorutin, kvôli špineniu, predpísal mi to lekár. A ten článok ma pobavil, už aj si idem do kúpeľne vypestovať riasy a dám si naklíčiť cícer. 😉 😉

ivika18
15. mar 2010

latvia přesně tu větu jsem myslela. A upozornila jsem na to právě proto, že znám lidi, co si při nachlazení berou 5 tabletek 250 mg celaskonu denně 😝 .

suik
15. mar 2010

já teda baštím kiwi jak nezavřená, ale jestli ti nevyhovuje a ani ovoce, tak zeleninu. nejvíc je ho v šípku, v rakytníku, v černým rybízu, ze zeleniny brokolice, květák, rajčata
rakytník se dá třeba koupit v biopotravinách jako sirup. Je to kyselý ale docela dobrý.

já taky nebaštím vitamíny, snažím se to potřebné dodat z jídla, tak snad se daří.

xpetka1x
17. mar 2010

bay caute ja sa cem opytat kedze som pocula ze v tehu sa nemoze bylinkove cajiky no a aky mate nazor na vody konkretne mam na mysli rajec s prichutou lipa sipky a tak?? hm co myslite

flamenga
17. mar 2010

jaruska 😀 😀 mne už klíči 😀 😀

ivika18
17. mar 2010

flamenga, tady je dobrý odkaz, co mi poradili na jiné diskuzi 😉: http://www.mimiangel.cz/story/bylinky_oleje_v_t...

latvia
17. mar 2010

xpetka, v tehotenstve sa moze vsetko s mierou, takze ak nebude spit rajec bylinky 3 litre denne tak je to v pohode...to iste sa tyka aj cajov, vsetko s mierou

norikk
20. mar 2010

niekde tu v diskusii sa pisalo, ze sa nemoze skorica, ze otvara porodne cesty....a mna dnes boli podbrusko...neni to z toho ze pijem caj so skoricou?? sak to je len caj ☹ ...

tonicka
20. mar 2010

norikk, pokial ho neijes 2 litre denne, tak to z toho nie je 😉 , mna v podbrusku picha stale, aj pri malej ma pichalo a bolelo takmer nonstop.pokial to nieje velmi ostra bolest alebo neznesitelna, tak je to ok. 🙂 proste maternica rastie a rastie a tak to zrovna priejemne nie je 😉

norikk
20. mar 2010

co mam teras robit vsade na nete sa pise ze skorica vyvolava kontrakcie a mna fakt boli to brucho a pred chvilou som zas vypila ten caj.... ☹ rychlo poradte 😢

tonicka
20. mar 2010

nrikk, ak chces byt kludna skoc na pohotovost sa spytat, ale nemyslim si ze je to nieco dramaticke, skor sa skus ukludnit a mozno kvoli tvojmu pokoju ten caj proste nepi 😉

norikk
20. mar 2010

uz nebudem,len ci neveiete,ako sa ho teras co najskor zbavit,pijem ho len od predvcera .....pomoze ked vypijem vela ineho??

tonicka
20. mar 2010

ked chces pit, tak cistu vodu, ale ja by sm sa tým netrapila. Skor si lahni, a podloz si panvu a nohy hore 😉 to ti viac prospeje 🙂 a zdriem ni si a bude ti lepsie 🙂

norikk
20. mar 2010

doteras som si furt viacmenej davala pozor co jem, ale dakedy ma uz chytili take stavy,ze z toho co sme mali doma,by som nemohla jest nic, tak som sa nastvala ajedla vsetko.... a just.... mam bolesti..bolo mi to treba :(

flamenga
20. mar 2010

norikk určite to nie je zo škoricového čaju 🙂 Pokiaľ nemáš veľmi silné menštruačné bolesti, krížové bolesti, nešpiníš, nekrvácaš a netvrdne ti brucho (nepociťuješ kontrakcie), tak ide na 99% o bolesti spôsobené rozťahovaním maternice....

Skús si ľahnúť, prejsť sa.... aspoň mne pri týchto bolestiach pomáhala zmena polohy, predýchanie.....

Pokiaľ sa bolesti zintenzívňujú, sú neznesiteľné (alebo jednoducho tebe akokoľvek podozrivé), zájdi si na pohotovosť.... pozrú ti kŕčok, popr. urobia ultrazvuk a upokoja ťa 😉

norikk
20. mar 2010

no to bolo skor len take pichnutie raz za 10 minut...a trocha tlak na spodok...dufamze uz to prestane a ze je to ta rastuca maternica... aspon budem mat brusko 😀

lidiab
3. apr 2010

Ahoj, holky nevíte jak dlouho to trvá než se projeví salmonelóza či listerióza? Pročítala jsem téma a mám trochu obavy...zrající sýry a saláty sice nejím, ale mozarellu dost často, stejně tak sušenou šunku (i když u té si nejsem jistá zda je opravdu tak nebezpečná jak tady někdo psal). Párkrát jsem si dala tiramisu vlastní výroby, s hromadou sýrových vajec, ale ještě než jsem zjistila že jsem těhu. To samé suši, carpaccio a tatarák. No a co si budeme povídat, i nějaký ten alkohol proběhl, obzvlášť kolem vánoc a v množství větším než je zdravo 😒 Snažím se na to nemyslet.
Největší obavu mám ale z těch vajec. Netestují se ta vejce nějak než jdou do prodeje? Já totiž o žádném případě výskytu salmonelózy poslední dobou nečetla, neslyšela. Nebo se tomu nevěnuje taková pozornost jako listeriím? Pokud potřebují vejce použít syrová tak pochopitelně kupují ta nejčerstvější a nikdy v životě jsem neměla žádný problém. Stačí čerstvost nebo je tam ta nákaza salmonelózou od začátku?

cuttysark
4. apr 2010

no uz teraz je asi jedno ze si cez vianoce jedla nekoser veci. Hlavne uz odteraz nejedz surove vajcia.

kingstonka
28. apr 2010

ahojte- kazdy vie,ze kava v tehotenstve nie je vhodna, ale co bezkofeinova kava? - problemom pri kave a tehotenstve je len kofein alebo aj ine latky v kave.... ? bezkofeinovu by som si dala,len si nie som ista..

mirka285
28. apr 2010

kingstonka bezkofeinovu kavu mozes kolko chces,ta sa robi z obilia a nie z kavy z ktorej sa vyjme kofein 😉

warholette
28. apr 2010

ja som citala - a neskor mi to potvrdila aj doktorka, ked som bola tehotna - ze jedna kava denne neskodi. myslim ze maximalny prijem kofeinu na den u tehotnej zeny moze byt az 300mg, a jedna kava ma okolo 200 mg, takze poho 🙂 kingstonka, ak vies po anglicky, tu je to velmi dobre vysvetlene http://www.babycenter.com/0_caffeine-during-pre..., ak nie, napis, prelozim 😉 podla mna jedna kava raz za cas neublizi, mam kamosku, ktora je tehotna a prestala pit kavu, farbit si vlasy, lakovat nechty a je z toho taka nervozna, ze sa s nou pomaly neda vydrzat 😀 😝

kingstonka
29. apr 2010

dakujem vam- v prvom tehotenstve som po prvom trimestri pila maximalne jednu kavu denne alebo som pila Inku (ta je tusim z obilia), no ale teraz som natrafila v Lidli na kavu -je to rozpustna kava bez kofeinu- 100% arabica- tiez ma to prekvapilo, ze nie z obilia- tak si chcem byt ista ze v kave len kofein skodi tehotnym...
..a este mam popradsku prazenu kavu bez kofeinu, kde sa tiez pise ze arabica...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre