Čo je v tehotenstve dovolené a čo by sa nemalo?

pikha
7. sep 2006

Kocky maminy a tehulky s lepsimi infos 🙂 z viacerych stran pocuvam, ze by sme si tehotenstve nemali napriklad.. farbit vlasy, lakovat nechty - ze to ide do organizmu a skodi babatku. Mne sa to zda kusok uletene😅 tak sa chcem popytat co vy na to. Potom napriklad .. sportovanie, ako je to? Tu nemam na mysli jogu ci Pilatesa, ale take tie viac "pohybovejsie" sporty. Alebo napriklad ..kava, kola, skratka kofein. Takze, podtrzeno a secteno.. je umely mytus a coho sa fakt radsej vzdat? 😉

janicka
28. mar 2011

syslica ahoj 🙂
No co sa mna tyka, myslela som to tak, ze si vinko neuzivam v takom mnozstve ako pred tehu. V prvom trimestri som pre istotu k alkoholu ani nepricuchla. Ked som bola cca v 20. tt, isli sme na lyzovacku (ja som ale nelyzovala) a za cely tyzden co sme tam boli, tak som si dala tusim 2 male pivka a nejake 2 dcl cerveneho vinka. Ked sme prisli domov, nic som odvtedy nemala (i ked mam hroooznu chut na kvalitne cervene vinko) az na nealko pivko, ktore si doprajem aj 2x do tyzdna... mozno 3x. Takze ako hovorim, ziaden extrem 🙂

cabalkova
28. mar 2011

@em_ka A jeste se namji plisnove syry, muze se z nic chytit listerioza, totez vazene salaty v pultu, chlebicky, tocena zmrzlina, cokoli, u ceho neni jistota, ze je to dobre tepelne upravene, dobre konzervovane a cerstve.

chirabell
30. mar 2011

Ahojte zienky, ako je to s kavou? niekto vravi ze sa nesmie, ini vravia ze 1-2 slabe nezaskodia...ja mam v oblube si davat 1 denne taku tu dolce gusto, je to mlieckova, obsah kavy ma len okolo 30-40%...mam to skor ako sladkost a nie kavu...toto hadam mozem, nie? co myslite?

barca25
30. mar 2011

@chirabell mozes🙂...neuskodi to..aj ja si davam slabe presso denne..🙂

barca25
30. mar 2011

@janicka vinko aj pivko odporucaju....v malom mnozstve🙂..je to zdrave bo tehu maju znizenu hladinu cerv krviniek..aj ja mavam zachvaty po pivku ,dam si deci a staci:DDD..a to ked nie som tehu ,nemusim:D

gazovicka
30. mar 2011

ja prave popijam cervene vinko, tiez mam malo cervenych krviniek.. naliala som si poharik a zapijam vodou. a jem vsetko, co mi chuti.... vyhybam sa akurat plesnivych syrom, klasickemu octu, coca cole a zalievanej kave, ktoru som doteraz zboznovala ☹ inak si doprajem vsetko, na com mam chut...

xclusive
1. apr 2011

Ja som sice len vo stvrtom tt ,ale z vasej diskusie damy mam pocit,ze ja snad umriem od hladu 🙂 Tolko toho co mam rada sa nesmie ...ach jaaaaaj

gazovicka
1. apr 2011

@xclusive ja si dam kludne vsetko, na co mam chut... okrem zakazanych veci, ako su niektore bylinky a plesnivy syr, jem uplne vsetko. nevidim dovod na to, aby som sa v niecom obmedzovala, ak mi chuti. ked si das zo vsetkeho s mierou, tak by nemal byt problem. kludne sa napapaj, a potom ta bude hriat aspon dobry pocit, ze si si dala nieco, co ti chutilo.

tepka
4. apr 2011

@pikha No podaktoré ženy su veľmi úzkostlivé na taketo veci ako to a to nejesť to a to nerobiť.Myslím si že nie sme v 18storočí a že tie farby na vlasy alebo laky sú už není take plne chemikálii a vecí že by to neako škodilo..treba sa o seba starať aj v tehotenstve to by sme všetky tehotné chodili vyrastené a neogabané 😖 čo také herečky...a aj tie potraviny kedysi sa jedlo všetko a nič sa nedialo myslím že raz za čas taky syr,huby atd nemôžu uškodiť to je zanedbané množstvo samozrejme ked nejete na kilá 🙂 ja jem všetko a práve mávam chuť na syry a sem tam si dám..hovoria o baktériách ale tie sa daju chytiť aj ked umyjete zle ovocie všade su tie nástrahy bohužiaľ..teraz už skoro všetko škodí čo jeme takže asi tak...ja pijem aj kávičku 2x denne z dovolením gynekologa to tiež je zanedbane množstvo kofeinu v 2 šalkach a z mliekom...a dokonca niektorí doktori doporučia aj deci kvalitneho červeneho vínka na železo a krvinky..aj to si sem tam dám..pokiaľ sa neožierate je to ok 😀 čo tie ktoré hulia celé tehotenstvo???tomu sa nevyrovnaju ani všetky potraviny zakázané a majú zdrave decká aj tak...osud je osud môžte jesť čo chcete ale ak mate danné že bude neako postihnuté nedá sa s tým nič robiť ☹

tepka
4. apr 2011

@chirabell Uplne v pohode si daj aj 2x denne.. 😉 a hlavne mlieková to je nič..samozrejme nepiješ turka smrtiaka to by bolo iné ale ani taky jeden turek nepoškodí nič...čítala som že človek by musel vypiť cca tisíc káv aby sa predávkoval že by mu to ohrozilo aj zdravie...budte v kľude..a počula som že Sophia Loren udržala bábo len vdaka jednemu poháriku kvalitneho koňaku v tehotenstve 🙂

amarelka
4. apr 2011

tepka nie je to tak, že tie čo hulia majú zdravé deti, to len možno na prvý pohlad, ale imunita a oneskorený vývin sa ukáže neskor. Videla si niekedy deti cigánok na detskej JIS? Alkohol a cigarety neuznávam vobec, či už deci alebo liter.
Ale máš pravdu, súhlasím s tebou, že sa netreba v jedle nejako špeciálne obmadzovať, ale pozor na alergény, farbivá,konzervačné látky, ktoré sú karcinogénne. Myslím, že ak niečo škodí aj mimo tehotenstva, tak babatku to iste neprospeje.

amarelka
4. apr 2011

Mám pocit, že si stačí uvedomiť, že čo jeme počas tehu, je vlastne to z čoho vyrastá babatko.
Potom tu vznikajú témy ako, moje dieťa je hyperaktívne atd....a má alergie a nikto netuší prečo.
Niektorým veciam sa dá predísť práve stravou, práve tá ovplyvnuje babatko. Ved je to akoby som chcela nech je kvet krásny, nech prospieva a nijako nekontrolujem čím ho polievam.

A tvrdenie, že červené víno je na krvinky, je fajn, len počas tehu postačí predsa železo v tabletkoveju forme, ked sa niekomu nechce jesť strukoviny.
Alkohol predsa zabíja mozg. bunky dospelému človeku, ja netvrdím, že z deci, bude niekto dement, ale myslím, že počas tehu si babatko samo nevyžiada jed.

chirabell
4. apr 2011

@amarelka pekne si to napisala...ja sa nejak neobmedzujem, len viac citam obaly na potravinach a samozrejme alkohol a cigarty mi nehrozili ani predtym, teraz ten poharik vina tyzdenne alebo prilezitostne naozaj ozeliem 🙂

Len niekedy mam problem nieco vobec zjest, napr dnes mi absolutne nic nejde na chut...rano som mala chlebik so syreckom a paradajkami...obed len musli s bielym jogurtom, medzitym vela tekutin a lyzicku salka :D prisla mi chut na sladke...ale nejak necitim hlad a chute ziadne...stala som rano pri sporaku, ze co budem varit, no nastastie drahy si vcera urobil huspeninu, co ja nemusim, tak on mal na obed, ja som skoncila pri tom jogurte, lebo pri vsetkom mi tocilo zaludkom len som si spomenula na to...tak mam trochu obavy, ze ci taketo striedme dni nemozu uskodit...

mgurnak
4. apr 2011

ja si myslim, ze ak papame s rozumom, je to OK...ja mam tiez nikedy chut na nejaku udenu klobasku a aaaleee ze taakku straaasne..no tak si kusok dam, upokojim sa a myslim ze tym nikomu neuskodim....je dobre sa o seba starat ale s nicim netreba prehanat

afra
6. apr 2011

ahojte, na nete som nasla strasne vela clankov a gelovych nechtoch a farbeni vlasov v tehotenstve.... neviem mi niekto naozaj povedat, ci sa to moze,alebo nie?

sussanah
6. apr 2011

@afra gelove nechty nevim, ale vlasy si normalne barvim. Teda vydrzela jsem je nebarvit cely prvni trim ( u obou tehu), od 4m tehu si je barvim. Barvim doma, barvu nechavam max 30min a snazim se mit co nejvice vyvetrano, at te chemie moc nedycham. Osobne v tom nevidim problem.

em_ka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
iwanqa
11. apr 2011

baby ja som tehotna v anglicku a tu sa moze jest v tehotenstve uuuuuplne vsetko,neviem preco u nas kolo toho robia taku vedu

azeretka
12. apr 2011

Jak je to s horkou vanou, někde jsem četla, že to škodí, nevíte?

ludike01
12. apr 2011

@azeretka Ahoj, horuci kupel, alebo sprcha sa v tehotenstve neodporuca, pretoze to vyvolava relaxaciu hladkeho svalstva a tym nasledne prekrvenie maternice, kde moze dojst potom k potratu...dokonca aj na konci tehotenstva odporucaju na vyvolanie porodu, cize si myslim ze v tehotenstve je najlepsia sprcha, alebo kupel, ale nie prilis horuci. 😉

azeretka
12. apr 2011

@ludike01 ahojky, tak přece jen je to pravda, škoda, já horkou vanu tak miluji, ale musím se krotit 🙂 Děkuju

bosoriak
12. apr 2011

@azeretka @ludike01 O tomto som pocula, ale ja som sa odjakziva sprchovala horucou vodou, v podstate kazdy den a tehotenstva mam uplne bez problemov (mala som jeden MA, ale silne pochybujem, ze to bolo kvoli horucej sprche, proste sa plod prestal vyvijat).
Dokonca som bola aj v termalnom kupalisku.
Takze podla mna ak sa tak sprchujes stale, tak to nie je problem.

azeretka
12. apr 2011

@bosoriak no, jen jestli není rozdíl mezi sprchou a vanou, podle mě nejsi při sprše vystavená permanentnímu teplu jako je tomu u kompletního ponoření těla do vody, tak těžko říct 😒

sussanah
12. apr 2011

@azeretka opravdu horka voda fakt nee, nic se stat nemusi, ale na zacatku tehu muze vyvolat potrat a na konci porod 😅 JAkoze taky mam rada horkou vodu, ale trosku se krotim a kdyz uz horkou sprchu, tak na zada, na bedra a ne primo na bricho 😉 Ber v uvahu to, ze pozdeji, az bude mimca kus, tak dulezite je i to, ze mimco nema schopnost v tobe regulovat telesnou teplotu a treba vana o 40 mu opravdu nemusi delat dobre. JA si davala ke konci horkou vanu, ale merila teplotu, maximalne jsem mela tech 37st

azeretka
12. apr 2011

@sussanah díky za příspěvěk 😉

bosoriak
12. apr 2011

@azeretka Aha, to moze byt pravda, neuvedomila som si, ze sa bavite o horucej vani, nie o sprche.

fixi3
12. apr 2011

Ahojte divcata.Myslim ze sa tu uplne zbytocne stresujete tym co mozte a tym co nie...ani nasi rodicia toto nikdy neriesili a tu sme zive a zdrave...preco by sme si nemohli dopriat vsetko na co mame chut, co potom jete a pijete, to chcete sa tyrat hladom este aj pocas tehu....ved to je jediny cas kedy bez vycitiek svedomia mozme zjest vsetko a pribrat to kilecko navyse bez vecich vycitiek...prestante sa uz zbytocne obmedzovat a dajte si vsetko co vam chuti...samozrejme majte mieru...dobru chut!

tigrica182
13. apr 2011

@fixi3 pridavam sa k tvojmu nazoru, ze papat vsetko, ale s mierou .... ja som si dala aj plesnivy syr, aj kofolu raz za cas a za par duskov... a mam chut na sladke??? davaj hrabat po byte a vyhladavat so psimi ocami, kde ma kto co schovane 😀... mam chut na slaninku? tak si proste kusok ukrojim... ved stale sa vravi, jedz na co mas chut - telo si vypyta co potrebuje...

fixi3
13. apr 2011

@tigrica182 nechapem preca sa obmedzovat sak niesme chore sme tehotne.... ja som sa nevyhla nicomu na co som mala chut a co mam rada...ja zboznujem syry a aj plesnive a bez problemov som si dopriala, taktiez som hrozna pivkarka takze si aj to pivko doprajem sak je dobre na oblicky a na travenie, a tiez npr kavu vecinou jednu rano lebo bez tej nevyleziem ani z bytu, mam nizky tlak a bez nej by bol veci problem ako s nou... takze dievcata fakt vam radim dat si co chcete, na co mate chut pretoze v malich mnozstvach vam to urcite neublizi....

tigrica182
13. apr 2011

@fixi3 opat len suhlasim - co viem aj lekari vraveli, ze slaba kava - ak by napr. mal byt bez nej problem - ako napr. u teba v pohode neskodi... ja nie som kavickarka, takze problem mi to nerobi... akurat minule som ochutnala to nove pivo s citronom... bolo fajn - este jedno je v chladnicke - das si? 😉 ja nehovorim ,ze som sa niecoho strasne obzierala - naozaj doporucujem jest vsetko na co ma clovek chut - telo si pyta, co potrebuje a u mna to funguje maximalne - ja som skoro nic nepribrala a maly je zasa moc velky na svoj "vek" na svoje"tyzdne" ktore ma v brusku... mame diagnozu, ze mame moc velke babo - aj mi preto upravovali TP. posunuli cca o 2 tyzdne podla prveho sona - a podla menstruacie az o mesiac... :D takze v klude kedychcete a co chcete papajte...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre