Čo je v tehotenstve dovolené a čo by sa nemalo?

pikha
7. sep 2006

Kocky maminy a tehulky s lepsimi infos 🙂 z viacerych stran pocuvam, ze by sme si tehotenstve nemali napriklad.. farbit vlasy, lakovat nechty - ze to ide do organizmu a skodi babatku. Mne sa to zda kusok uletene😅 tak sa chcem popytat co vy na to. Potom napriklad .. sportovanie, ako je to? Tu nemam na mysli jogu ci Pilatesa, ale take tie viac "pohybovejsie" sporty. Alebo napriklad ..kava, kola, skratka kofein. Takze, podtrzeno a secteno.. je umely mytus a coho sa fakt radsej vzdat? 😉

anuliiik
26. okt 2012

tak a kyselina je dva tyzdne prec a pekne si momentalne spinka 🙂

lussy23
4. nov 2012

mňa by zaujímalo, prečo sa žena musí v tehotentstv eobmedzovať. Je jasné, že alkohol , surové mäso a cigarety nie, ALE to by nemal nikto.
Ale prečo tehotn ážena nemôže citrusy, sladké, huby, nivu? Prečo by sa mala týrať a odopierať si veci, ktoré má rada? ako to môž eublížiť bábu? Veď aj ono si musí zvykať na tie potraviny. preto je aj toľko alergií, leboo sa ženy v dobrej mienky príliš obmedzovali v tehotenstve.
A prečo sa nemôžu umýva ťokná? to je tiež podľa mňa hlúposť, poriadok je dôležitý.
A prečo s anemôže stýkať s mačkam ia psami? To keď už má predtým mačk ualebo psa, to ich má vyhodiť? j by som teda nemala to srdce. také niečo môže spraviť len človek, ktorý nemá srdce, vyhodiť zvieratko kvôli tehotenstvu

berenika39
4. nov 2012

@lussy23 pojmy a dojmy jsou něco jiného. žena se nemusí omezovat.proč by? nikde to nepíšou. ale může, když je to pro její dobrý pocit, pro klidné svědomí, pro její pohodu.

to je strašná výhoda, že si každá těhule může dělat co chce, myslím ta nedůležitá omezení.... 😉 😉 😉

je zybtečné to řešit, někomu to vadí, někomu ne, někdo dodržuje kde co, někdo nic, ale nikomu, nikomu nepřísluší to soudit. 😝

zuzkag2
4. nov 2012

@lussy23 mozes vsetko, ale s mierou 🙂 vplyvom hormonov tehotenstve moze tvoje telo reagovat uplne nepredvidatelne, preto treba vsetkeho s mierou co sa tyka napriklad citrusov, ide o alergicke reakcie, sladke vo velkych davkach moze sposobit nadmerne priberanie, niektore huby mozu obsahovat toxiny, niva ako plesnivy syt moze vplyvat na mykozu v tele...tie negativa mozu ublizit babatku, preto je vhodne sa obmedzit 🙂
umyvat okna by sa nemali v rizikovom tehotenstve, v pripade hroziacej gestozy, odlupovania placenty...natahovanie sa na najvyssi bod okna posobi na natahovanie maternice, co moze negativne vplyvat na rizikove tehu....
a nestykat sa so psami a mackami, asi len s cudzimi u ktorych nevies, ci su zdrave...aj ked teda ja som o psoch nepocula, ale o mackach, tie su nositelkami toxoplazmozy, a tu dostat v tehu, tak to je teda dooost velke riziko pre babatko

ockayova
6. nov 2012

ahojte žienky tiež sa trošku vnútorne trápimnad tým, či robím všetko správne. Jedno dieťa už máme a asi som ai ozaj dávala omnoho väčší pozor na to čo som zjedla, čo som uorbila, kedy som chodila spať a podobne... teraz som úplne na začiatku tehu vypila 2 energetické drinky a nedávno som niečo v kuchyni natierala acetonovou farbou a chodievam spávať dosť neskoro, aj po pol noci a s malým už o 7.30... nemohlo to miminku nejak uškodiť? myslím zdravotne... som len v 6tt ale aj tak, práv prvé týždene je asi všetko najdôležitejšie. Tie energeťáky boli ked som ešte nevedela že som tehotná, ale bola som... už si dávam velikánsky pozor na všetko, ale strašne sa trápim nad tým čo bolo, dáte rady? 😔 😔 😔

stellamaris
6. nov 2012

@ockayova ahoj,netrap sa nad tym,ze si si dala tie drinky,tie drobcovi neuskodili....ta farba tiez nie,az take krehotinky embryjka nie su 😉 ale teraz si davaj na seba pozor,setri sa,snaz sa pravidelne jest a chodit spavat,a bude vsetko ok 🙂 ja som pocas tehu tiez "zhresila",dala som si syr s plesnou aj sushi,mala som na to obrovsku chut 🙂

emogeon
6. nov 2012

@lussy23 ked by si bola tehu a mala nedajboze rizikove problemy by si tieto otazky ani na forum nekladla 😒

smartbear13
6. nov 2012

Holky, jsem zhruba v 5.tt, ještě nemám průkazku.. a jsem po přečtení kousku fora trošku nešťastná, ještě minulý týden jsem so dala nivu...myslíte, že bych to měla říct doktorovi, nebo se pro jednou nic nestane?:(

zuzi0911
6. nov 2012

@smartbear13 ahoj neboj sa nestane sa nic. Moc by sa plesnive syry nemali jest ale pokial je to trosky tak to neuskodi.

emogeon
6. nov 2012

@smartbear13 urcite v pohode, keby nieco uz by priznaky boli...

katren
6. nov 2012

@smartbear13 ja som jedla cele tehu plesnive syry a ani jednemu nic nie je 😉

ockayova
6. nov 2012

@stellamaris no šetriť sa nieje také ľahké pri tom našom šašovi, už som sa zaprisahala že musím chodiť skôr spávať a aj na osattné veci si dávať bacha, ale nedávno som aj malého niesla dosť veľký kus na rukách a o už je riadna váha skoro 3-ročný chalanisko... ale rozťal si hlavu a leteli sme k dr., tak sme nemohli po svojich... pri jednom dieťati sa už ťažšie dáva na niektoré veci pozor. Cez deň spávať nechodí a potom na večer som rada že som rada. Ale potom si to všetko rozoberám v hlave a rozmýšľam či drobčekovi nemôžu škodiť ani nie tie maličkosti, ale to, že je toho tak veľa pokope...

lussy23
8. nov 2012

@emogeon
@ockayova ale stále nechápem, prečo sa musí tehotná obmedzovať, nesmie piť mlieko, citrusy, nesmie mať mačku alebo psa. veď tehotenstvo nie je choroba. ja si myslím, že sa to v tých článkoch preháňa. a tehotná môže všetko ako každý normálny človek, čo neškodí zdraviu človeka.

ockayova
8. nov 2012

@lussy23 máš pravdu, ktovie ako sa na to všetko prišlo... ale je aj dobre že si vieme dať pozor na niektoré veci, ktoré by nás ani nenapadli, že by vedeli ublížiť, ale potom to zas na druhej strane vyzerá, že ozaj nič nemôžme a pri všetkom sa musíme obmedzovať a kým pôjdeme do potravín, aby sme si prečtali zoznam vecí, ktoré smieme a ktoré nie...
ja mám ale zas bohužiaľ dilemu, lebo som ochorela.. volala som svojej dr. a vraj môžem homeopatika, ale tiež sa bojím, vieš ako to je,,, samá chémia a to nieje dobré pre nikoho...takže teraz asi budem v strese dalších 8mesiacov 😖

lussy23
10. nov 2012

@ockayova stres nie je dobrý, úbližuje viac ako hocijaká potravina. preto s ami nepáčia tie články o obmedzovaní, lebo zbytočne len ženy stresuje a stres neni dobrý pre bábo

ockayova
10. nov 2012

@lussy23 pravdu máš absolútnu, čiže čo s tým? 😀
najlepšie to nečítať, ale aj ked nečítaš, tak ti to niekto povie, alebo poradí, takže je to asi to isté 😖

lussy23
13. nov 2012

@ockayova najlepšie to nepočúvať anebrať si to k srdcu. a hlavne veriť, že všetko bude dobré. Držím palce

depi
14. nov 2012

dnes isiel manzelik na hriby 🙂 mozem si dat skvarelinku ???

dance_shoes
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lulu939075
23. nov 2012

Baby ako je to s pečienkou? Niekde som počula že nemôžem pečienku 😒

ewellina
23. nov 2012

@lulu939075 Pečienka obsahuje priveľa vitamínu A. Ten je v tehotenstve pre bábo nebezpečný, ale len vo veľkom množstve. Preto ani vitamínové tabletky pre tehotné neobsahujú vitamín A. Keď si občas dáš trošku pečienky, nemalo by to uškodiť, ale radšej opatrne.

anajska
23. nov 2012

@lussy23 citrusy kvoli tomu ze su alergeny, a mozu vyvolat alergiu aj u dietata, ale dnes uz aj to sa vyvracia a tvrdi sa opak, teda ze su prave prevencia proti alergii 🙂 kde clanok, tam ina rada, tak teraz komu mas verit 🙂 skor by som vsetkeho z mierou 🙂
ale co sa tyka macky, tak to kvoli tomu ze moze prenasat toxoplazmozu, ktora je pre tehotne nebezpecna (samozrejme macka tulava a nie taky "domased" co nevidel mys 🙂 )))

bosorkajarka
23. nov 2012

@lussy23 co se tyce plesnivych nebo jinych zrajícich sýru jedná se o listeriozu, kterou muzou byt infikovane (potraviny nejsou tepelne spracované stejne jak syrove maso a spatne umyta zelenina, hotove salaty-majonezove) Listerie jsou zvlast nebezpecne pro tehotne protoze muzou zpusobit potrat. Co se tyce macek a jinych zviratek (kralici, morcata...) tam je nebezpeci nakazy toxoplazmozou. O citrusech jsem nikdy neslysela a myslim si ze pokud zena neni na citrusy alergicka tak neni duvod si je nedat. U jater (stejne tak pastiky) je riziko vysokeho obsahu toxinu (hl. tezke kovy) tak proto spis min nez vic.

lussy23
24. nov 2012

@anajska presne tak všetko s mnierou. Teta mi rozprávala, e alergie sú najmä preto, lebo buď sa až moc obmedzovali v tehotenstve, alebo jedli alergénov priveľa

mery7
24. nov 2012

@lussy23 pozor na to co zjem som si davala prve 3-4 mesiace, ale ono aj tak islo vsetko von 🙂 jedavala som pecienku, pasteku, citrusy, mlieko, .. Ono tazko povedat tehotnej to nemozes ked ma na to strasnu chut 😀 a mam doma psicka a strazila som aj cicu. Ked su pravidelne ockovany a odcervovany to je ok. A robila som vsetko ako predtym. Som citala ze sa nesmie vysavat, ja som robila vsetko ako pred tehu a fungujem este aj teraz tak a to mam tyzden do porodu 🙂🙂 mozno preto sa niekedy citim ako keby som ani nebola tehu. Robit si stres s toho co mozme a nemozme je horsie. Mamca mi hovorila ze volakedy to tak nebolo a bolo menej alergii.asi na tom nieco bude

mery7
24. nov 2012

A na zaciatku ked som este nevedela ze som tehu sme boli oslavovat a trocha som toho popila, papala som klobasku, slaninku a podarila sa aj niva.

lv
24. nov 2012

😀 jedla jsem citrony i s kůrou, nakrájené na tenká kolečka...tak 2 denně, nemohla jsem bez nich být...

moon1979
26. nov 2012

@mery7 vysávať sa nemôže? tak s tým dnes vybehnem na mangela, čo mi povie 😀 u nás sa vysáva (teda vysávam) 2x denne a to nie som žiadny maniak, len máme sprostú najbledšiu plávajúcu podlahu aká snáď existuje a to svinstvo sa snáď klonuje 😀

mery7
26. nov 2012

@moon1979 ze by sa nemalo.ked hovorila doktorke co ja vsetko robim tak mi hovori ale to by ste nemali, musite sa setrit.mne je praveze lepsie ked nieco robim 🙂 mi hovor povysavam a na druhy den mozem zasa.neviem odkial sa to stale berie.

lenik25
Odpoveď bola odstránená
Zobraz

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre