Čo je v tehotenstve dovolené a čo by sa nemalo?

pikha
7. sep 2006

Kocky maminy a tehulky s lepsimi infos 🙂 z viacerych stran pocuvam, ze by sme si tehotenstve nemali napriklad.. farbit vlasy, lakovat nechty - ze to ide do organizmu a skodi babatku. Mne sa to zda kusok uletene😅 tak sa chcem popytat co vy na to. Potom napriklad .. sportovanie, ako je to? Tu nemam na mysli jogu ci Pilatesa, ale take tie viac "pohybovejsie" sporty. Alebo napriklad ..kava, kola, skratka kofein. Takze, podtrzeno a secteno.. je umely mytus a coho sa fakt radsej vzdat? 😉

kramlinka88
18. aug 2009

moni: no tak ja teda tavene syry jim a nikdy jsem neslysela ze by se nemohly 😖 O tech s plisni jsem slysela, ale pokud si dam treba tepelne zpracovanou mozarelu tak nevim proc by to melo vadit....

Ja jsem treba zase myslela ze se nema pit kofola a cola ze obsahuje moc kofeinu a taky jsou holky co se ji nevyhybaji....

Chapu ze se nema jist treba sushi, nebo tatarak, proste syrove maso, syrove vejce, ale u nekterych veci proste nechapu 😒

bibi78
18. aug 2009

baby, ved tak to je, stale sa to tu toci dookola, su potraviny, ktore by sa vobec nemali v tehu konzumovat a potom su tie, ktore treba obmedzit na urcite mnozstvo. a v tomto maju niektore z nas trochu chaos a myslia si, ze nemozu nic a skoncia iba pri ovoci a zelenine. je horsie zjest nepasterizovany syr (ak je napadnuty listeriou, co vsak nikto nevie vopred) ako dat si pohar vina alebo zapalit si jednu cigaretu. tento syr totiz moze obsahovat listeriu, ale nemusi, na rozdiel od vina alebo cigarety, ktora mozno skodi malemu, ale urcite nesposobi taku katastrofu ako listeria... to iste plati o toxoplazmoze, ak nie ste imunne.

tavene syry sa urcite mozu, iba nie su take zdrave, ale tym, ze su tavene, presli vysokou teplotou a eventualna bakteria sa znicila. bezne dostupne mlieko v supermarketoch je pasterizovane, syry tvrde su vacsinou z pasterizovaneho mlieka, ale aj niektore kozie a ovcie syry, ak nie som si ista, tak to radsej nekupim alebo ich tepelne spracujem, ak robim nieco zapecene so syrom...

takze nie ze v malom mnozstve sa moze vsetko, to mozno plati o cole, vine, morskych rybach, konzervach, koreninach a niektorych menej zdravych potravinach, ale pri tych, kde je mozny vyskyt virusov to neplati. na druhej strane, lsiteria sa uz pri 4°C prenasa aj v chladnicke, takze uplne ovplyvnit sa to neda, iba eliminovat tym, ze si budeme davat pozor na stravu... ale co ma byt, to bude... niektore veci jednoducho nemozeme mat pod kontrolou... na to je tu niekto iny... 😉

kramlinka88
18. aug 2009

bibi: moc hezky napsano 😉

motylik22
18. aug 2009

ahojte baby- chcela by som vediet ci je to pravda že tehotná žena by nemala v noci ked spi alebo ked leži lahat na brusko aj ked ho nema este velke.... 🙂 .... 🙂 ..... 🙂 ...... 🙂

monika131
18. aug 2009

no tak to neviem, ja som počula, že vraj ani na chrbte by žena nemala spať, tak asi budeme spávať po sediačky. 🙂
Mne doktor povedal, že mu neublížim aj keď budem spať na brušku. A že mám spať tak, ako je to pre mňa pohodlné. 🙂

hathor86
18. aug 2009

Ahojte holky, nasla jsem vsi diskuzi a muzu s vama jenom souhlasit... k jidlu si dam na co mam chut, teda pokud to neni treba caj z durmanu nebo salat z bolehlavu a davam si trosku pozor na veci jako glutaman sodny a nektera barviva v potravinach, ktera jsou hodne jedovata a treba jsou nekde zbytecne, ale jinak? spravne by se nemela jist bazalka, ale co by to bylo za italskou kuchyni bez bazalky, kdyz delam treba testoviny... takhle je to se vsim... nemela by se majoranka, ale co by to bylo za bramboracku, kdyby aspon nevonela majorankou a tak 🙂 obcas si dam hermelin, v restauraci i smazeny... no, proste to neni kazdy den, mam ho treba 1 za mesic, a tak bych mohla pokracovat donekonecna... dokonce jsem mela i prosciuto crudo, susenou sunku co je priiiisne zakazana, a nic mi neni... parkrat jsem jedla i polivku co stala v lednicce dny... no a? aspon jsem si konecne dosla na velkou stranu, kdyz chodim co 5 dni. nedavno jsem mela takovou chut na krevety, a byla tak silna ze jsem 6 krevet snedla syrovych... uz jsem to nemohla vydrzet. a barveni vlasu? preci si nepujdu na vlastni svatbu jako smudla, ze jo 😀 😀

monika131
18. aug 2009

hathor - presne tak ako píšeš, podľa mňa sa tiež netreba až tak obmedzovať a zasa netreba brať všetko až tak katastrofálne.
Jasnačka, že treba dávať troška viac pozor, ale ja si tiež myslím, že keď si dám aj niečo, čo by sa v tehu nemalo, tak to nie je hneď katastrofa.
Tak ja som napríklad dnes mala na obed pečienku - mala som na ňu hroznú chuť. áno v tehu by sa vraj nemala jesť, ale raz za 2 mesiace?
V piatok sme boli u manželovho strýka na obed a robil nám krkovičku so syrovou omáčkou - omáčka bola z rokfortu a bola perfektná. A zjedla som ju.
A tiež chodím aj ku kaderníčke na melír. Aj teraz idem po troch mesiacoch. 🙂
A čo! 🙂

hathor86
18. aug 2009

zloutky s cukrem nam delaval vzdycky tatinek vecer, kdyz nas chytla mlsna a maminka nebyla doma, takze na to nemohla nic rict 😀 😀 😀 uplne jsme to milovaly... teda hlavne ja, segra zase mela jine speciality 😝

monika131
18. aug 2009

žltok s cukrom, to som papkala aj ja ako decko. A dokonca som si ho sama aj vymiešala. 🙂

nika232
18. aug 2009

k.ate pokial navstivis zmrzlinaren na urovni bud si ista ze ta salmonela ti nehrozi.vacsina zmrzlinarov pracuje s pripravkami ktore dokonca neobsahuju farbiva (pokial si nekupis tu v maxe na ktorej farbivo nepopru aj keby chceli...ale to uz clovek na nej vidi 🙂...) a podobny bordel ako dochucovadla a primiesava sa tam ciste ovocie...nieco ako dzem. a z vajicok sa zmrzlina nesmie vyrabat. a dalsia vec je hygiena ktora ti niekolko krat za tu sezonu pride skontrolovat v akom prostredi sa to vyraba...cistota, a ake pripravky pouzivas a ci nic z toho neohrozuje zakaznika,tak isto datum spotreby pripravkov.a ked si chces byt uplne ista tak sa spytaj na postup vyroby. ked povedia ze ju varia tak si mozes byt uz upne ista. pretoze sa zmes uvari na takmer 90 stupnov a nasledne sa schladi na 4st. a az potom sa vymrazuje na hotovu 🙂
takze sa urcite nemusite bat zmrzliny ja jej spapam denne vela a stale som tu 🙂 aj s babom v brusku 🙂 pekny den

cicimon
30. aug 2009

neviete, ci sa moze jest trescia pecen v konzerve?

majkoalucka
30. aug 2009

ahoj tehotenstvo nie je choroba a ked mas na to chut tak si to daj......v peceni je vela zeleza a aj ked si neni tehotna potrebujes mat v tele vela vitaminou......

cicimon
30. aug 2009

zajtra zacinam 7tt, ale este som nebola u lekarky, vo stvrtok 🙂

majkoalucka
30. aug 2009

cicimon....tak to ti gratulujem prajem ti nech ti to dobre dopadne 🙂

cicimon
30. aug 2009

vdaka 🙂

lubinka9
1. sep 2009

ahojte,

kocky ako je to s vami a konzumaciou udenej makrely? vcera som si ju kupila, mala som hroznu chut. Dnes som si na nete precitala, ze ma sice velky obsah jodu, ktory je pre tehotne velmi potrebny ale, ze prave v tehotenstve by sa udena makrela nemala, kvoli moznej nakaze listeriozou.
Chapete?

nejem ju kazdy den, za 15tt som si ju dala 1x a hned ma to takto vystrasi, dofrasa 😠

zucana
8. sep 2009

baby ja som sa prave porezala nozikom co som krajala taky plesnivy syr pre muza...myslite, ze aj takto sa da nakazit listeriozou?

jeiny
15. sep 2009

to lakovanie nechtov v tehotenstve zeby sa nemalo - ma to niektora tehulka potvrdene od svojho gynekologa, alebo je to len ze hovori sa ze...?? dakujem

lujza123
16. sep 2009

lubinka9, zucana no neviem ale sanca ze zrovna v tom kusku makrely / inac toto som este nepocula ze by mala byt listerioza v rybach) alebo v tom kusku sya je totalne miziva, ovela horsie a skodlivejsie su tie vycitky ze co vsetko sa moze stat. To je ako sadnut si do auta ze isto naburam a pridem o dieta.
Jeiny lakovanie nechtov je skodlive ked si ich budes lakovat cely den a popri tom poctivo inhalovat vsetky vypary. Ked si ich nalakujes podla potreby a nebudes nad tym zbytocne haluzit tak sa nic nestane.

aurecon
16. sep 2009

Před pár dny bylo ve zprávách, že v tescové slanině byla listerioza. Už ji naštěstí stáhnuli z pustů, ale doufám, že ji nesnědla nějaká těhotná.

wewe4
16. sep 2009

baby a čo myslíte...bryndzové halušky? čítala som, že bryndza by sa nemala...je to tak?

pypy
19. sep 2009

Ahojte prosím viete mi niekto poradit včera som bola na stretávke a strašne tam hučala hudba mohla som neako ubližiťnašmu dieťatku? som 37 tt.
Neako sa obávam či nebude mať niečo zo sluchom.
Dakujem ..

skadricka
24. sep 2009

Musím napísať,lebo sa fakt smejem.
Ja som rodila pred 18 rokmi syna, dcéru pred 17rokmi.
Žiadne zákazi neboli,na čo som mala chuť to som si dala.
Pri synovi som fajčila do asi 4 mesiaca potom mi bolo zle,
pri dcére som fajčila/nie som jediná/ ešte tri hodiny pred pôrodom keď som si na budíku
sledovala kontakcie.
A strašne mi voňali výpari v garáži
Syn sa narodil o 3týždňe skôr lebo som sa zlakla/nejakú ženu naháňal v noci nejaký chlap a ona kričala/
Mal 3kilá koncom panvovým /rodila som normálne lebo nebolo toho kto by mi spravil cisársky/
Pred otehotnením som vážila 45kg takže tintítko.
Dcéra presne na termín tak krásne a vlasaté decko ešte doktor nevydel nevedel sa na ňu vynadívať.
Tým chcem povedať mi sme nemali soná a nejaké špeciálne vyšetrenia a možno preto sme to zvládali
ľahšie lebo sme nič nevedeli,veď sa opýtajte Vašich mám.
Moc nepremýšľajte a robte čo chcete /nemyslím skákať s lietadla a pod./
Veď to neni choroba a dieťa predsa nemôže mať poruchu sluchu keď je hlasnejšie hudba.

sixtine
24. sep 2009

Baby, uz sa to tu pisalo viac krat, ale definitivny zaver z toho nevyplynul. Ako je to s melirom v tehotenstve? Okrem "jedna pani povedala" mate niektora potvrdene od doktora, ze je to ok, pripadne ze je to neodporucane? Kadernicka ma presviedca, ze melir je 100% safe, lebo sa neaplikuje az na pokozku ako normal farba, ale len na vlas, ktory nie je zivy, a teda sa do krvneho obehu nic zle nedostane. Co o tom viete vy?

strouzek
24. sep 2009

sixtine já se na melír ptala gyndaře, stejně tak na takové ty povídačky o mytí oken aj. na dotaz o melíru se jen zasmál a řekl že nemám věřit všemu co napíšou v blesku. navíc já jsem loni potratila, vůbec jsem nebyla na melíru vlastně ani u holiče za ty týdny co jsem byla těhulka, brala jsem vše vážně,nejedla jsem paštiky, pomazánky, plísňové sýry atd a potratila jsem, teď jím pomalu denně paštiku, plísňové jím taky, na melíru jsem byla snad už 3x za těch pár týdnů těhu a nic.

bobacik_29
24. sep 2009

sixtine ja sa normalne farbim to co sa rozprava su same bludy 😀 toto nie je moje prve tehu a detom to nikdy neublizilo

wewe4
29. sep 2009

baby, ako je to s citrusmi v tehu? Teda v mojo prípade konktrétne už teraz v treťom trimestri...alergiu na ne nemám...

doublemamca
29. sep 2009

ak nemas, tak si kludne dopraj... 🙂

hexe66
29. sep 2009

farbenie vlasov nevadí. veď toľko kaderníčok pracuje celé tehotenstvo -a to sú iné kvantá za deň.
inak som hovorila s alergologičkou- ku konci tehu by sa nemalo: citrusové ovocie, plesňové ovocie, plesnivé syry, sója a morské ryby. samo, nič sa nestane ak si to pár krát dáme. ide o väčšie množstvá.
skadricka-viem, že sa to predtým tak nesledovalo, ale teraz sme takí prechemizovaní, že tie alergie "trčia" už aj z rýb. ach jo

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre