Čo je v tehotenstve dovolené a čo by sa nemalo?

pikha
7. sep 2006

Kocky maminy a tehulky s lepsimi infos 🙂 z viacerych stran pocuvam, ze by sme si tehotenstve nemali napriklad.. farbit vlasy, lakovat nechty - ze to ide do organizmu a skodi babatku. Mne sa to zda kusok uletene😅 tak sa chcem popytat co vy na to. Potom napriklad .. sportovanie, ako je to? Tu nemam na mysli jogu ci Pilatesa, ale take tie viac "pohybovejsie" sporty. Alebo napriklad ..kava, kola, skratka kofein. Takze, podtrzeno a secteno.. je umely mytus a coho sa fakt radsej vzdat? 😉

masinka
8. sep 2006

ja som sa pytala gynekologicky na kupanie a sice mi to priamo nezatrhla, ale okomentovala to takym sposobom, ze : moze vam to urobit dobre, alebo mozete chytit infekciu... ☹
ono sa viac odporucaju prirodne kupaliska a hlavne more, tam sa ta voda sama cisti, v bazene kde je koooopa ludi, obcas si tam niekto cvrkne...a cim teplejsia voda tym sa bacilom lepsie dari. okrem toho tehule su nachylnejsie na kadejake kandidozy a podobne pliagy

pikha
autor
8. sep 2006

zuzula, zohrievana ryza obsahuje bakterie? 😕 😨 to vazne?
masinka, no ved prave 😖 more je najlepsie, len co ked je daleko 😒 A ten lekar povedal presne toto iste co ty, tehule su nachylnejsie na kadejake tie -ozy, takze pohyb vo vode, kde si obcas niekto cvrkne, nie je asi moc dobry napad 😢

zuzula
8. sep 2006

Citat: "Avoid: Reheated rice, which can carry a food poisoning bacteria."

Ja neviem, asi treba brat vsetko trosku s rezervou a robit to co ti hovori instinkt a zdravy rozum. 🙂

pikha
autor
8. sep 2006

hm 😒 zohrievane hriby, to som vedela ze obsahuju poisoning bacteria 😀 ale ryza 😕 Ale to mas pravdu, vsetko trocha s rezervou. Potom by clovek asi fakt jedol iba maloco 😝 ako vcera melory napisala, jeden kapustny list denne 😀 Zuzi a ty si tehu?

zuzula
8. sep 2006

Hmm, dufam. Mala som 3 pozitivne testy a podla mojich vypoctov by som mala byt v 6tt, termin 6.5. Ale kedze zijem v UK, na oficialne potvrdenie si este pockam, lebo tu doktorovi staci domaci test a prve vysetrenia sa robia az po 8-mom tt.
A ty kedy robis testik?? Drzim palceky!!! 🙂

pikha
autor
8. sep 2006

Diiky 🙂 😵 ja som uz pred casom robila dva, vysli negativne, dnes uz slabucko pozitivne. Od polovice augusta mi je vkuse zle, prsia mam bolave a tazke, MS meska cca 4dni a podbrusko boli v takych divnych vlnach. Uz som raz chvilu tehu bola a je to presne to iste, len ovela silnejsie. A podla vypoctov sme na tom zhruba rovnako 🙂

zuzula
8. sep 2006

No tak nech nam to obom vyjde a nech mozme nadalej stresovat co a co nie 😀

pikha
autor
8. sep 2006

😀 😀 tak tak 😵

zrzulka
8. sep 2006

baby preco sa nemoze jest karicka a bambino? nie som sice tehotna ale dost pilne s muzom snazilkujeme tak ma to celkom zaujima. ja si namiesto masla natieram na chlebik syr:( ked som bola tehotna tak som striktne dodrziavala tehotensku dietu a chytala som soky ked som zjedla bryndzove halusky:( no aj tak to k nicomu neviedlo a o babetko sme prisli. Tak som sa rozhodla ze ked budem tehotna opat, tak sa na vsetko vykaslem a nebudem nic striktne dodrziavat. podla mna telo si same vypyta to co potrebuje. Trosku som si aj pocitala knihu dieta starsieho vydania (30 rokov dozadu 😀 ) a tam je mnoho z veci co je teraz zakazanych povolene🙂 Tak sa zariadim asi tak ze budem papat vsetko na co budem mat chut ale z mierov. Vraj vitamin A poskodzuje plod takze bacha na to. (myslim v tabletkach)

zrzulka
8. sep 2006

a co slaninka a klobasky?

petruska77
8. sep 2006

zrzulka, slaninku nemusim ale taku fajnu klobasku by som si teda dala 😵
A tie tavene syry tiez nechapem preco sa nemozu. Ja jedavam natierkove maslo. Myslite ze to je v pohode?

bellasandra
8. sep 2006

Petruska77 , ja si davam taveny syr normalne, ved mam na to aj chut, aj maslo natierkove som jedavala .Akurat ten vitamin A...ten môze poskodit plod, preto by sa nemal uzivat ani v tabletkach a napriklad by sa nemala jest ani pecen, aj ked som si uz pecenove halusky v polievke dala 😀
A ja co mam knihu pre mamicky, tak tam pisu ze syry, mlieko, zelenina....to sa ma jest, ovocie...takze s tymi syrmi by som si nerobila tazku hlavu ani s tym natierkovym maslom.Akurat mozno tie plesnive syry..aj ked...ja som jedla napr. Nivu... 😉

masinka
8. sep 2006

stare knihy radsej moc necitajte, tiez som dostala jednu do babky, pisu tam ze "lahka praca na roli je pre tehotnu zenu prospesna"...no kde mam ja v Blave zohnat rolu? a kedy by som to stihala po 8 hodinovej pracovnej dobe v kancelarii ? 😉

taveny syr sa vyraba tak, ze do nekvalitneho (nemyslim tym uplne pokazeneho, ale napriklad takeho nepravidelne dozreteho, co miestami je tuhy a miestami v nom ostanu bublinky s mliekom) syra sa pridava tavidlo - preto sa to vola taveny syr - a myslim ze to tavidlo je na tom asi to skodlive, je to nejaka agresivna chemikalia (to ako by ste pili riedidlo)

zrzulka
8. sep 2006

v tejto knihe nic take napisane nebolo. myslim praca na roli🙂 🙂 je to knizka ktoru si kupila moja maminka ked bola tehotna🙂 V podstate je tam popisane to iste co v modernych knizkach ale trosku menej obmedzeni samozrejme🙂Mama sa riadila podla nej a ja i segra sme zdrave🙂
a to s tymi syrmi by som nejako moc nedramatizovala. keby to bolo ozaj nieco moc skodlive tak by to nesmeli ani netehulky nemyslite??? 🙂
ja si vzdy pomyslim, kolke zeny sa vobec nad takymito vecami nezamyslaju, jedia vsetko na co maju chut, mnohe piju, fajcia a maju zdrave krasne deticky🙂 Prvy krat som to skusila s obmedzovanim a nevyslo to, tentokrat zmenim taktiku🙂

lenny
8. sep 2006

prosim poradte, mozem pit Acidko?

yesno22
8. sep 2006

lenny, acidko dokonca odporucaju 😉
inak, ja nejem velmi tavene syry, odkedy som videla ich vyrobu(pouzivam ich len obcas do omacky k cestovinam)a kupujeme si len klasicke tvrde syry, alebo ked uz natierkove masielka made in Slovakia 😀 😝

yesno22
8. sep 2006

zrzulka, myslim, ze jedlo neovplyvnilo to, ze ste o babo prisli, proste to tak malo byt...mozno nebolo uplne ok...ale samozrejme suhlasim s tebou, ze obmedzovat sa nejak extremne netreba 🙂
a drzim palce 😵

katulka11
8. sep 2006

mašinka, super som sa zabavila na tvojom príspevku. O tých tavených syroch počujem fakt prvý krát. Čo sa týka pečene, plesnivých syrov, tak to áno, to píšu vo všetkých knihách o tehu. Ale píšu kontrétne " mäkké nepasterizované zrejúce syry", čo si myslím že tavený syr - napr. bambino musí byť pasterizovaný. A ide o to, že ak je niečo nepasterizované, niesú v tom výrobku zničené niektoré baktérie, ktoré môžu poškodiť plod. Takže, teoreticky sa treba vyhýbať výrobkom nepasterizovaným.

lenny
8. sep 2006

no to je super, lebo acidko mam moc rada, jahodove, pomarancove.... 😝

yesno22
8. sep 2006

lenny, ja som sa isla za acidkom "zabit" kym som nebola tehu...ale teraz nanho vobec nemam chut ☹ , este tak obycajne k nejakym pirohom alebo haluskam... 🙂

katulka11
8. sep 2006

pirohy mi nespomínajte, lebo som pre ne ochotná aj vraždiť mnam

pikha
autor
8. sep 2006

babky a ako je to vlastne s tymi orechami, arasidmi a podobnymi lieskovcami? 😝 fakt sa nesmu jest?

mia11
8. sep 2006

arasidky ani pistacie obsahuju aflatoxiny co su karcinogenne latky a nemali by sa jest ani ked nie sme tehotne.
vlasske oriesky su zdrave, dodavaju srdcu energiu, znizuju cholesterol a su dobre na nervovu sustavu{aj babetka} 🙂

aktak
8. sep 2006

baby, viete mi povedat ktore ovocie presne patri do citrusov (nevhodne pocas dojcenia? nejak v tom nemam jasno 😀 diki

emjee
8. sep 2006

aktak - citron, pomaranc, mandarinka, grep ...

kasis
9. sep 2006

Baby, ja mam jednu prihodu s tymi orechami. ale lieskovymi. Mamina bola so setrou prvykrat u pediatra a ten jej tvrdil, ze si isto museli pomylit datum porodu, pretoze sestra mala take paradne klbiky ako uz 4 mes dieta, nemuseli ju ani balit nasiroko. Ked sa jej lekar spytal , co to moja mama jedla pocas tehotenstva, tak moja mamina zlikvidovala pocas neho celu urodu orechov a nezostalo nic ani na Vianoce. Ze vraj kazdy den vysedavala na pojde a luskala orechy. 😉
Takze nase orechy mozeme 🙂

aktak
9. sep 2006

emjee a kiwi napriklad? blba otazka asi 😎

melory
9. sep 2006

ano mne tak lekarka povedala ze aj ovocie aj orchy ktore rastu na slovensku sa mozu v tehotenstve aj pocas kojenia. napriklad mozete pocas kojenia jablkovy dzus a podobne... 🙂 dost rozumne ze?

messue
9. sep 2006

ja ked som jedla pocas kojenia pomaranc ,mala sa vyhadzala. Inak som jedla vsetko, okrem potravin ktore naduvaju.

messue
9. sep 2006

a mimochodom, v tehotenstve som jedla vsetko a preto budem aj teraz jest vsetko, kedze pocas dojcenia som sa okradala o to, co mam najradsej - strukoviny a kapustu 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre