Čo je v tehotenstve dovolené a čo by sa nemalo?

pikha
7. sep 2006

Kocky maminy a tehulky s lepsimi infos 🙂 z viacerych stran pocuvam, ze by sme si tehotenstve nemali napriklad.. farbit vlasy, lakovat nechty - ze to ide do organizmu a skodi babatku. Mne sa to zda kusok uletene😅 tak sa chcem popytat co vy na to. Potom napriklad .. sportovanie, ako je to? Tu nemam na mysli jogu ci Pilatesa, ale take tie viac "pohybovejsie" sporty. Alebo napriklad ..kava, kola, skratka kofein. Takze, podtrzeno a secteno.. je umely mytus a coho sa fakt radsej vzdat? 😉

zuzka_zilina
28. sep 2011

@bubulka722 Dik 🙂 bože ked ja mam taku chut na pečenovy syr mnamky 😝 inak ma tie obmedzenia uz zacinaju pekne hnevat, a to som iba v druhom mesiaci 😀 no nevadi,snad to vydrzim..
a tie chladene ryby,to sa da normalne kupit napr.v kauflande? my sme nauceni na konzervove-to na chlebik na ranajky,a mrazene,pečieme.. čerstve som ešte ani nekupovala.. 😕

strihalka
28. sep 2011

@bianca2 na rymu si kup panenose od dr mullera, muzou ho aj tehotne a je super🙂staci si dojit do lekarny a zeptat na homeoptika prosti kasli, ci nejake kvapky, co muzou tehotne, popripadne si vzit karabicku stranou a aprecitat si letak...

bubulka722
28. sep 2011

@zuzka_zilina Ryby sa dajú v pohode v Tescu, ale určite by bolo lepšie ak máš nejakého kamaráta rybára. Tie obmedzenia nech ťa vôbec nehnevajú. V podstate je to len o zvyku a hlavne sa treba naučiť čítať zloženie výrobkov na etiketách. Je veľmi veľa potravín do ktorých sú bezdôvodne pridávané rôzne chemikálie, ktoré môžu vážne poškodiť zdravie nielen tebe ale hlavne dieťaťu, ktorého vyvíjajúca sa nervová sústava je ešte veľmi labilná. Odporúčam ti knihu "Doba jedová", ktorá ti krásne otvorí oči čo sa dnes deje len pre biznis a zdravie je na poslednom mieste. Dávaj si veľký pozor na náhradné sladidlá v potravinách napr. aspartam. Je obsiahnutý vo veľkom množstve potravín. Hlavne čítaj a premýšľaj ešte skôr ako si niečo vložíš do nákupného košíka. 😉

sjuzan77
28. sep 2011

@zuzka_zilina nevidim dovod, preco by si si to nemohla dat, ked mas na to chut 😉 ved ked si to tak vezmes, keby sme sa mali riadit vsetkymi tymi odporucaniami, co by sa nemalo jest, tak by sme nejedli nic ..
@bubulka722 glutaman sa nachadza napriklad aj vo vegete, ktora ma siroke uplatnenie v nasich kuchyniach, takze uplne sa vyhnut vsetkym skodlivinam je podla mna nemozne 😅

bubulka722
28. sep 2011

@sjuzan77 Ak si zvyknutá variť si doma, vyhneš sa bez problémov. 😉

sjuzan77
28. sep 2011

@bubulka722 varim si doma. viem, ze v dnesnej dobe je v strave vela pridavnych a casto aj zbytocnych latok, ale moj nazor je, ze pokial si tehotna zena da na ranajky chlieb s maslom a sunkou, ci pecenovych syrom, nemoze to uskodit. bavila som sa o tomto s lekarom a vravel, ze to by som toho musela zjest naozaj extremne mnozstvo, aby to malo skodlivy ucinok.

bubulka722
28. sep 2011

@sjuzan77 Vo veľmi ojedinelých prípadoch sú aj v našej chladničke podobné výrobky. Určite je lepšie ak sa ich tehotná žena dokáže vzdať. Alkohol tiež nie je v malých množstvách škodlivý a predsa sa odporúča nepiť ho vôbec. Často sa stretávam s názorom aký si sem hodila aj ty. Každý má právo voľby. Všetkým odporúčam ešte raz knihu "Doba jedová" http://www.knihcentrum.cz/doba-jedova/d-103988/. 😉

zuzka_zilina
29. sep 2011

@bubulka722 Dik moc. tu knizku skusim pozriet. o tom aspartmane som este nepočula 😖 sila. ja si ani nekupujem nejake dietne sladkosti,ale ked pišeš ze je to v mnohych vyrobkoch,sa začinam bať 😖

bubulka722
29. sep 2011

@zuzka_zilina Kniha sa stala pár mesiacov po jej vyjdení bestsellerom. Vyšla len začiatkom tohto roku a zaznamenala veľký úspech. Je fakt super, že v susednom Česku sa našli odborníci ochotní napísať na základe dôveryhodných a nikým nepodplatených štúdií čo veľmi negatívne pôsobí na zdravie. Je to čítanie presne šité aj na ľudí žijúcich na Slovensku.

bianca2
30. sep 2011

dik @strihalka za tip. ja mam zapchate dutiny, nie je to virusoveho povodu a uz ma to drzi dobre 3-4 tyzdne. dnes mi lekarka povedala ze podla nej to budu hormony ze uz to na bezne ochorenie nevyzera, tak neviem ci panenose (su to kvapky?) mozem uzivat dlhodobo na upchate dutiny? mam problem spavat a casto sa kvoli upchatemu nosu budim, plus mam tlaky v usiach. muconasal vcelku pomahal ale uz ho nechcem brat a quixx - morska sol ktora sa strieka do nosa je slaba, neuvolni mi dutiny.

@bubulka722 aj ja som s manzelom nedavno precitala tuto knihu, je zarazajuce co vsteko mame v strave a ze to vyrobcom potravy prechadza. inak na webe myslim zlo.cz si pozrite film Potraviny a.s. a tu uvidite ako sa produkuju potraviny a ake su niektore nebezpecne. ja davam prave chemikaliam a tazkym kovom v strave za vinu moje nevolnosti, mala som 4 mesiace silne nevolnosti a teraz sa zmiernili. ale kupene ovocie a zeleninu z tesca nemozem jest hned vyzvraciam, aj jogurty a podobne. ked zjem bio jogurty a ovocie pestovane doma tak to v pohode, takze v tehotenstve som sa konecne spamatala a zistila som ake dolezite je jest bio produkty a ake su chemikalie skodlive.

bianca2
30. sep 2011

inak v zakladnych potravinach nie su chemikalie ako je pecivo, maslo a podobne, tz ze predchadzat chemikaliam v strave sa da tak ze budeme jest cim jednoduchsiu zakladnu stravu a nie ine. v knihe sa pise ze do zakladnych potravin je zakaz pridavat chem. a konz. latky. plus vlastnym dopestovanim a dochovanim samozrejme.

strihalka
30. sep 2011

@bianca2 je to pantenose🙂) a urcite se muze pouzivat dlouhodobe🙂

zuzka_zilina
2. okt 2011

Ahojte babule. Prosím Vás,môže sa v tehotenstve jesť syr mozzarella? Myslím že to partí medzi mäkké syry,a tie nie sú asi moc odporúčané,mozno kvôli nepasterizácii..

bianca2
3. okt 2011

dik @strihalka 🙂 vrela vdaka za tip.

atka70
4. okt 2011

Ahojte buduce mamičky, chcem sa spytať musim v tehotenstve piť mlieko?? Ja ho vobec nemam rada..
🙂 🙂

iplusr
4. okt 2011

@atka70 myslis kvoli vapniku? vobec. niektore syry su ovela bohatsie na vapnik ako mlieko. alebo si daj ine mliecne vyrobky - jogurty, tvaroh...
a viem, ze aj veganske mamicky preziju bez mlieka - ale v tom pripade to musis mat riadne nastudovane. napr. vela vapnika obsahuje napr. mak, ale nie v makovych kolacoch, lebo cukor brzdi vstrebavanie vapnika ...

zuzka_zilina
6. okt 2011

Ahojte,prosím Vás,neviete mi poradiť,ako je to s plesnivými syrmi,ktoré prebehli tepelnou úpravou? teda plsenivý syr-vypražený,môže sa v tehotenstve? pretoze plesnivé syry sa v tehot.moc neodporúčaju.. dakujem moc baby

pelenka
6. okt 2011

@zuzka_zilina Ahoj, nám na kurzu porodní asistentka říkala, že je to nesmysl a normálně je dlabat smíme, jak v těhu, tak při kojení. Pak jsem byla hospitalizovaná na rizikovce a normálně nám k večeři dávali šlehanou nivu, takže bych to neřešila🙂.

zuzka_zilina
6. okt 2011

@pelenka Ahoj,to je super 😀 ale dost o tom pisu,kvoli niektorym prenosnych chorobam. no teda,tak sa riadne napapam. Dik za odpoved 😉 a drzkajte sa s babatkom

kacenka1111
12. okt 2011

Ahoj, chtela bych se zeptat, co si date, kdyz uz musite na setkani do kavarny..Samo ze te nekuracke..Muze se horka coko? Dala bych si bezkofein, ale kde mate jistotu, ze je to vazne bezkofein? A k tomu by mi chybela cigaretka 😀 , taky dzus, caj? Co jeste muzu? Z tech teplych napoju...Strasne mi chuti kakao, ale ne vsude ho delaj.... 🙂

kalo
12. okt 2011

@kacenka1111 🙂 co blázníš, proč by jako něco nemohla? Kormě alkoholu snad můžeš všechno, ne? PS: jestli piješ kafe, tak bezkofeinové poznáš, je jiné 😉 A užívej si v těhotenství všechna jídla, na které mš chuť, protože při kojení si kvůli kolikám mimina nedáš třeba už nic 😉

kacenka1111
12. okt 2011

😅 @kalo Fakt? Tady je to samy tamto jo, tamto ne...Vcera jsem si dala kousek mrkve, mrknu semka na diskuzi a polilo me horko...mama by si tukala na celo, ze jsem se zblaznila, ale jedna tady pise ze mrkve jo a druha ze ne...to samy ryby...ja uz fakt nevim, asi to tu prestanu cist, nebo me drbne 😀 tak dekuju moc🙂 jo a pers se nesmi cola a tonic, ze je jedovaty, ne? a na kocku taky rozdilny nazory, cert aby to vzal 😀

em_ka
12. okt 2011

@kacenka1111 Ja som ako tehotna zacala pit bezkofeinove kafe ale bolo to fakt des, tak som prestala pit bezkofeinove a pila som kofeinove raz denne. Nic sa nestalo ani malej ani mne. Dokonca ked mi bolela hlava, bola som malatna, vypila som deci pepsi a bolo mi hned lepsie. Na ten tlak je dobry cukor a trosku kofeinu. Daj si kludne vsetko na co mas chut, telo ti neklame, presne ti povie co potrebujes. Hlavna je ale miera! 🙂 Tonic by som ale nedoporucila, obsahuje chinin, a to tehotne zeny ani nahodou, moze vyvolat porod/potrat.

kacenka1111
12. okt 2011

@em_ka aha, moc diky🙂 no ja zas objevila meltu, dnes poprve, stal se zazrak a ja mam dalsi zavislost🙂 jak mi neni dobre z neceho, tak ta melta me udelalala mooc dobre 😅

miroslava111
12. okt 2011

Ahojte mamičky, chcem sa opýtať či je vhodná konzumácia olív v slanom náleve...viete mi niekto poradit? V poslednej dobe mi začali dosť chutiť .. 🙂

gazovicka
13. okt 2011

@miroslava111 ja si myslim, ze v poho, ved olivy su zdrave.... ja som tiez jem olivy (nie sice nejak vela) a som v poho a aj maly je v poho.... tak dobru chut

cmeliatko
17. okt 2011

no ja neviem 🙂 nase maminy kedysi jedli uplne vsetko a nebolo nam nic 😝
moja kamoska jedla uplne vsetko co sa jej zachcelo a ma zdrave dve babatka 😉
podla mna len dramatizuju

libka1
17. okt 2011

@miroslava111 predpokladam ze za vedro ich nezjes, tak asi nie je co riesit 😅 😀

veverka149
17. okt 2011

podla mojho nazoru by sa tehotna žena nemala obmedzovat v tom na čo ma chut ,okrem tych drog a cigariet. ja ja som v 17 tt citim sa skvelo, nevolnosti ma uplne obyšli takže som si doprajem , napr aj decko pivka , a takisto aj v prvom tehotenstve som nejajk " dietu " nedržala , aj toho pivka som si od muža odpila ked som videla že ma aj on ,a mam už 3 rocne žive zdrave dieta , netzreba sa obmedzovat pretože tehotenstvo je take jedinečne a krasne obdobie a treba si ho vychutnat

kacenkaharris
2. nov 2011

Necitala som si sice celych 89 stran, tak neviem, co sa uz spomenulo, ale chcem sa podelit o to, co ja viem o tehotenskej strave: nemaju sa jest potraviny, ktore obsahuju umele prichute, konzervanty, farbiva (napr. cervena farba je rakovinotvorna). Nemaju sa jest makke syry ako feta ci niva kvoli bakterii listerii, ktora moze sposobit potrat. Nemaju sa jest tavene syry a udeniny kvoli taviacim soliam, ktore odburavaju vapnik z tela (ak roztavia syr ci maso, "roztavia" aj kosti i nase svaly). Nemaju sa jest surove klicky a neumyta zelenina kvoli salmonele a E.Coli. Kofein v akomkolvek napoji je skodlivy vo vacsich davkach, ale co je zaujimave, bezkofeinova kava moze sposobit potrat. Glutaman vo vacsom mnozstve sposobuje poruchy ucenia a znizuje IQ. Niektore byliny su uplne nevhodne, niektore su OK len v malych mnozstvach (ako napr. pridane do jedla ako ochucovadlo ale uz nie vo forme bylinkoveho caju). Sladkovodne ryby a tuniak obsahuju velmi vysoke mnozstvo skodlivych latok, ktore sa do ryb dostali z vody. Najnebezpecnejsia je z nich ortut. Preto sa odporuca jest len ryby z overeneho zdroja, chytene v divokej prirode, nie chovane na rybej farme. Fajcenie obera plod o kyslik a tym moze sposobit poruchy rastu. Alkohol sa tiez neodporuca nad 2-3 piva tyzdenne (2-3 pohare vina), najlepsie vylucit ho uplne.
Tehotne zeny by sa mali vyhybat chemikaliam akehokolvek druhu. Nemali by cistit macaci zachodik. Nemali by stat v blizkosti mikrovlnnej rury, kym je zapnuta. Vacsina liekov prechadza cez placentu.
Cize co by mala ci mohla tehotna zena jest po vsetkych tychto zakazoch a obmedzeniach? Vela bio alebo domacej zeleniny a ovocia, vela celozrnnych potravin, maso len bio, strukoviny, orechy, bio mliecne vyrobky, najlepsie zakysane alebo tvrde syry. Plnohodnotne potraviny, nie polotovary.
Je na kazdej zene, nakolko jej zalezi na zdravi jej buduceho dietata a na kolko je ochotna sa "obmedzovat" (tj. jest zdravo) ci naopak riskovat zdravie a buducnost plodu.
Ja som tu vypisala len to, co o tejto vyzive mam nastudovane alebo s cim som sa stretla v mojej praxi, nestotoznuje sa to uplne s mojim nazorom ci presvedcenim.
Snad som trochu pomohla.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre