Čo je v tehotenstve dovolené a čo by sa nemalo?

pikha
7. sep 2006

Kocky maminy a tehulky s lepsimi infos 🙂 z viacerych stran pocuvam, ze by sme si tehotenstve nemali napriklad.. farbit vlasy, lakovat nechty - ze to ide do organizmu a skodi babatku. Mne sa to zda kusok uletene😅 tak sa chcem popytat co vy na to. Potom napriklad .. sportovanie, ako je to? Tu nemam na mysli jogu ci Pilatesa, ale take tie viac "pohybovejsie" sporty. Alebo napriklad ..kava, kola, skratka kofein. Takze, podtrzeno a secteno.. je umely mytus a coho sa fakt radsej vzdat? 😉

veronika81
11. mar 2009

czechzuzana, ja často ležím na chrbte, ešte aj teraz. Pred telkou mávam podopretý chrbát, som v takom pololeže, ale v noci sa veľakrát zobudím tak, že ležím na chrbte. Pýtala som sa na to pôrodnej sestričky a ona povedala, že pokiaľ to mne nevadí a nič ma netlačí, tak je to ok. Ak by to vadilo bábätku..neboj, ono by ťa "donútilo" otočiť sa nabok 😉
A v tvojom štádiu tehotenstva to určite nijako vadiť nemôže. Prajem pekné tehuľkovanie 🙂

danka5
11. mar 2009

mandula:
PUPAVA - našla som v jednej knižke - púpava patrí medzi bylinky , kt. sa doporučujú v tehotenstve, má mierne močopudný účinok a podporuje činnosť pečene

tigri
11. mar 2009

Flavi, cvicenie pre tehotne vo vode je v SNOPe na Zahradnickej...

http://www.snop.sk/?IDe=6661

sarlotta
11. mar 2009

ad ležení na zádech v těhu-ve vyšším stupni těhotenství si těhotná při ležení na zádech tlačí na dutou žílu a omezuje průtok krve. Takže ve III.trimestru je opravdu lépe odpočívat a cvičit jen v poloze na boku. Nejlépe s nohou podloženou polštářem,aby si netlačila na bříško.

susisus
12. mar 2009

Ahojte kocky, ako je to s vysokymi opatkami v tehotenstve? Mozem ich nosit?????

petra.a
12. mar 2009

to aj mna zaujimalo, pretoze ja som malicka a tak to dohanam podpatkami. Ale aj tak si myslim, ze brusko ma coskoro prinuti nosit pohodlne backurky. No co uz budem mala gulicka 🙂

sarlotta
12. mar 2009

Ad podpatky🙂 jde spíš o tu stabilitu v těhotenství🙂 abyste si neublížily. A také noha se v těhotenství ,,rozšlápne" a není vyjímka,že se zvětší až o 1číslo.
Obuv by měla být spíše pohodllná,s kvalitní podrážkou. Nohy by těhulky měly pravidelně protahovat. Nejlépe v lehu na zádech-nohy nahoru a kroutit v kotníku-minimálně 12x každou - je to prevence křečových žil a drobných prasklinek na lýtkách. Také to pomáhá od křečí v nohách,které mnohé těhotné ke konci těhotenství budí i noci.

lul
12. mar 2009

a co sex v cca 5 tt? nemoze sa stat, ze vzrusenie vyvola potrat?

markiza
12. mar 2009

nie lul 😵

lul
12. mar 2009

tak mozeme ist na to?

markiza
12. mar 2009

😉

liona
26. mar 2009

Ahoj holky,

chci se zeptat, je tady mezi Vámi nějaká maminka, která v těhotenství baštila občas tatarku a pila taky občas colu? Před těhu jsem ji pila fakt skoro denně, tak je to pro mě peklo, teď si ji dám tak max 3x do týdne po 2dcl, někdy se přiznám vypiju celou plechovku 0,33 (klasickou CocaColu ne lightku, ta prý fakt není v těhu dobrá) a každé ráno k snídani mám černý čaj, který nechám louhovat jen chvilinku....co myslíte, neublíží to moc prckovi? Končíme 23tt a zatím bylo vše v pořádku ...

moc děkuji

mandula
26. mar 2009

ahoj liona, ja si myslim, ze sa nemusis obavat. Ja sa priznam, ze ten cierny caj som obmedzila, lebo som sa tiez troska vyplasila, ked som si o nom precitala, ale co sa tyka coly - ja som bola vcera u lekarky a mam problem s tlakom, stale mam 90/60 a toci sa mi hlava. Lekarka mi odporucila pit kazdy den colu - nie vela ale vraj radsej ako kavu. Podla mna nic neskodi, pokial sa to neprehana. Jedno co by som urcite nezjedla je surove mäso a plesnivy syr, lebo s tym tu strasne strasia, ale inak jem vsetko. Nemaj obavy a prajem Ti krasne tehulkovania 🙂

liona
26. mar 2009

Mandula 🙂 moc děkuji, každá taková větička uklidní, plesnivé sýry nebaštím, párkrát jem si za těch 23 týdn§ zobla hermelínu, ale to by se dalo spočítat na prstech jedné ruky a vždy to bylo na jednohubce, takže vlastně prd a syrové masíko nepapám, i když miluju sušenou šunku 🙂 😀

daduska11_
27. mar 2009

zienky, ja stale pojedam pizzu, neviem sa ubranit. kolk oste pribrali v prvom trimestri? lebo ja jem straaaasne vela a citim sa ako veleryba uz.. ten aerobic by ma zaujimal, ci naozaj mozem alebo radsej ani nie.. chodi niektora z vas na aerobic aj v tehotenstve?

foefjes
27. mar 2009

Caute baby,
rada by som isla do kupelov na masaz a trochu si zaplavat. Neviem vsak co je povolene a co nie. Pocula som ze vraj sa neodporuca v teho plavat v teplej vode kvoli bakteriam....? A vraj klasicka masaz je povolena ak je prisposobena pre tehu. Co o tom viete vy?
A este co sa tyka tych syrov. Ako je to s ovcimi a kozimi syrmi? Podla mna ide len o to ci su pasterizovane alebo nie vsak?
Krasny vecer prajem 🙂

terezka044
27. mar 2009

foefjes: ja by som sa vody nebala, ak si nemala predtym ziadne problemy s chlorovou vodou co sa tyka infekcii alebo tak, ani ziadne zenske problemy a nemas na to nabeh, tak by to malo byt v pohode - predtym aj po tom ako sa vykupes, sa treba dobre osprchovat, najlepsie cistou, mierne teplou vodou. a klasicka masaz je fajn ale mala by si lezat na boku nie na bruchu to je jasne 🙂

a o syroch neviem, ale viem ze by sa vobec nemali jest plesnove syry 🙂

terezka044
27. mar 2009

daduska v prvom som nepribrala vobec nic 🙂 za to v druhom asi 8kg, to som sa moc rozozrala 😝 😝 a teraz v tretom uz dufam ze to pojde najmenej hore 😅

jemi
6. apr 2009

Ahoj holky, mam takovy dotaz, co si myslite o splavovani-Vltavy na kanojich? Me to nedoslo-domluvili sme si na zacatek srpna s kamarady 5 dni na Vltave, ale ted mi doslo, ze kdyz se chceme od 1.6. snazit, tak nevim. Co si o tom myslite?. Vyrazili by ste treba v 6 tydnu tehotenstvi na vodu (doted jsme se vyklopili jen jednou na jezu-ty bychom samozrejme nejeli-ale nevim)

lul
6. apr 2009

jemi - uvazovala by som az ked budem tehotna, nemusi sa vam to hned 1.6. podarit, aj ked by som vam to velmi priala 🙂

aerobic - urcite nie, skor nieco jemnejsie - napr. fit lopta

kocky a co vravite na plesnivy kozi syr vyrobeny z pasterizovaneho mlieka 😕 stale sa na mna usmieva z chladnicky 😵 co s nim?

silvuskaa
7. apr 2009

lul plesnivy syr by sa nemal v tehotenstve papat, aj ja som sa musela vzdat nivy, ktoru tak zboznujem 😉

achalteke
7. apr 2009

jemi já bych se toho nebála, kdyby se vám podařilo otěhu hned na začátku tak si myslím, že Vltava je relativně bezpečná řeka (bydlím kousek od Vyššího Brodu a jela jsem ji milionkrát 😉 ), šlajsny můžete přenášet a kdyby ses přece jen cvakla nebude to nic hrozného... 😉

jinak já kvůli těhu přestala jezdit na koni (kvůli rizikáči hned od začátku), saunu jsem si omezila na poloviční dobu a ostatní sporty jsem taky raději přerušila úplně...

colu si tu a tam dám (kávu piju tak jednu za týden) a plesnivej sýr si taky tu a tam zobnu... 😉

dadunka
7. apr 2009

Já nepiju černý čaj, protože odvádí z těla železo, ale v pohodě ho nahrazuju Roiboosem. Jinak ani zelený teda.
Tatarku jím normálně, ale jen ty balené, takže ne ty co se dělají přímo v restauračkách a tak, majonézové saláty nejím.
Nejím zázvor, skořici a další prokrvovače.
Do bazénu chodím s tampónem Senta protect. Do sauny a vířivky nechodím. Moc se nekoupu ani doma, max vodu pod břicho a ne horkou, takže spíš sprška.
Hermelín jím normálně, smažený, nakládaný i normoš, ale žádná kvanta. Nivu jsem nikdy moc nejdela, takže ani teď.
Kafe piju taky tak 1x týdněk vůli tlaku, jinak Caro od Nestlé.
Koly si občas loknu, ale fakt jen lok.
Pak si taky občas dám 1dc vína nebo nealko pivo celé nebo si loknu normál piva od MM.
Sušenou šunku jsem taky měla, asi 4 plátky, neuvědomila jsem si, že je to čerstvé maso, ale zase opět je to nějak tepelně opracované ne.
Uff, jsem se rozepsala. 😅

achalteke
7. apr 2009

dadu to je pravda s tim černým čajem? já si dávám každý ráno earl grey s medem sice hodně slaboučký ale dávám..no neva roiboos mám taky ráda 😉

dadunka
7. apr 2009

Jájo, je to pravda, četla jsem to ve více zdrojích. Já taky normálně ráno bez černáho čaje nedám ani ránu. Ale ten Roiboos (já teda piju zásadně ten bez příchuti, protože je nejvíc chutově podobný černému) ho docela úspěšně nahrazuje, navíc má v sobě i minerály.
Jo a ten černý čaj má v sobě ještě jako zelený kofein/tein. Neumím si představit, co by tam vyváděl ještě když bych pila tyhle čaje, stačí co tam v břiše dělá i bez toho. 😖

ava
7. apr 2009

holky, pracovala jsem v čaji a nikdy jsem v odborné literatuře nenarazila na to, že by černý čaj měl odbourávat železo, ačkoli nám to v kurzu PA také říkala. Já se bez něj ráno neobejdu a piju ho víceméně každý den. Rooibos je velmi vhodný jak pro těhotné, tak pro kojící mamky a navíc má u skvělou vlastnost, že kromě mnoha minerálů a vysokého podílu vitamínu C příznivě působí při různých kolikách, takže se doporučuje pít při kojení a pak i dávat dětem.

ava
7. apr 2009

dadunka - máš pravdu. Já jsem zažila totéž s kávou. Už jsem si na ni odvykla a když jsem si nedávno dala nescafe, dostávala jsem takovou sodu do všech koutů břicha, že už nikdy víc! Tak jsem zakoupila bezkofeinovou kávu v Tchibu, když přijde nezvladatelná chuť, kterou Caro nemůže uspokojit 😉

andy84
7. apr 2009

Ahojky holky, já vím, že se to tu opakovalo asi 100x 😀, jaké bylinky by se neměly v těhotenství, děkuji moc 😅 😵 No zkrátka mám chuť na česnečku a tu si bez majoránky nedovedu představit... 😝

lulu171
13. máj 2009

Ajojte mohli by ste mi poradiť ja som už vo 4 mesiaci a doteraz som si vytláčala akné môže sa to prenášať aj na malé bábo?

jeudi
13. máj 2009

nemeli by se myt v pokrocilem stadiu okna.a plisnove syry to je pravda ty by se nemeli no a taky by se nemela skorice a levandule no a hodne se toho nesmi nooo 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre