Čo je v tehotenstve dovolené a čo by sa nemalo?

pikha
7. sep 2006

Kocky maminy a tehulky s lepsimi infos 🙂 z viacerych stran pocuvam, ze by sme si tehotenstve nemali napriklad.. farbit vlasy, lakovat nechty - ze to ide do organizmu a skodi babatku. Mne sa to zda kusok uletene😅 tak sa chcem popytat co vy na to. Potom napriklad .. sportovanie, ako je to? Tu nemam na mysli jogu ci Pilatesa, ale take tie viac "pohybovejsie" sporty. Alebo napriklad ..kava, kola, skratka kofein. Takze, podtrzeno a secteno.. je umely mytus a coho sa fakt radsej vzdat? 😉

teddyx2
1. máj 2010

Holky, myslím, že když si dáte šálek kávy denně, tak se nic neděje. Nesmíte jí samozřejmě vypít galon. Já si dávám sem tam kafčo (ale ne turka, presso) s mlíkem a občas si dám i skleničku coly na tlak.....
samozřejmě syrový vejce, maso, zrající sejry a vnitřnosti jsou naprosto nevhodný. Už se nemůžu dočkat, až si budu moct dát nakládanej hermelín. Mám šílenej absťák - prostě ho miluju, ale dá se to vydržet nedat si to.

andelka
1. máj 2010

Já jsem byla zvyklá pít kafe - teď to střídám podle chuti - slabší rozpustné (Velvet), bezkofeinové (Nescafe) nebo Caro. Nebo takové ty 2v1 nebo Caffe Latte, tam se píše, že je to rozpustný kávovinový nápoj, tipuju, že tam moc kafe nebude 😅 Ale vždycky jen 1x za den. Piju docela hodně, většinou obyčejnou vodu, ředěné džusy, a teď maliníkový čaj.
Jinak syrové věci nejím, plísňové sýry taky ne, Colu nepiju, nemám potřebu. Nejím ani saláty na váhu. To je asi jediné, co mi trochu chybí, sem tam bych si dala.

elenka.k
1. máj 2010

Ahojte! Norikk ja zvyknem jesť krupicu so škoricou - po malej a v pohode, dokonca pijem aj kávu - v norme.

strapanik
3. máj 2010

ja som nedavno citala, ze zeny v 2. polovici tehotenstva by nemali spat na chrbte, kvoli tomu, ze by to mohlo stazovat navrat krvi do srdca dolnou dutou zilou. Mohlo by to potom obmedzit zasobovanie placenty. Najlepsia je vraj poloha na lavom boku. Lenze ja sa rano casto budim na chrbte.
Zatial som v 24tt, este nemam az take velke brusko, takze to snad nie je az take zle. Predpokladam, ze vacsi problem to moze sposobovat az vo vyssom stadiu gravidity.
Poculi ste uz o niecom takom?

norikk
3. máj 2010

s tym spanim na chrbte by to zaujimalo aj mna...lebo teras len ked sedim v polosede,uz mam blby pocit,ci to neskodi malinkemu....pytala som sa mojho doktora, ale ten mi odpovedal tak, ze nie som o nic mudrejsia....spytali ste sa daktora toho svojho??

kingstonka
3. máj 2010

strapanik - ano aj ja viem o tom, ze na chrbte spat nie je dobre- z dovodov ktore pises... snazila som sa spat na boku podlozena vankusom... ale tiez som sa sem tam zobudila na chrbte

flamenga
3. máj 2010

strapanik čítala som na toto názor gynekológa, ktorý písal, že spať na chrbte nie je vyhovujúca poloha práve kvôli tej dutej žile - že môže prísť žene nevoľno.... takže si myslím, že ak by niečo hrozilo aj plodu, tak sa tvoje telo podvedome otočí... ja napr. od začiatku tehu neznesiem polohu na chrbte, pretože je mi okamžite nevoľno, mám pocit, že sa nemôžem poriadne nadýchnuť

andelka
3. máj 2010

I mně to doktor říkal, že ať si od 20tt zvykám na polohu na boku. Mně sice nevadila ani na zádech, ale radši jsem spala na boku. Teď už mi ležení na zádech vadí. A malému vadí dokonce i na levém boku, začne okamžitě kopat, takže mi zůstává na pravém boku - dost jednotvárné 😅 Ale už to vydržím.

strapanik
3. máj 2010

...tak to sa teda musim nejako naucit spavat len na boku. 😖 Skusim sa podlozit vankusmi.

andelka
3. máj 2010

Rozhodně - já spím taky s takovým podlouhlým polštářkem mezi koleny.

elixia
3. máj 2010

Ahojte,trochu som vas pocitala...pokial viem, spanie na chrbte sa neodporuca hlavne v tretom trimestri (z dovodov,ktore uz niekto popisal), A pokial ide o kavu,mne jednoducho prestala chutit...ale akosi mi klesol tlak odvtedy,takze aj na kontrlole mi povedali,ze mam si radsej dat jednu kavu denne ako riskovat zavrate z nizkeho tlaku...ale pijem iba rozpustnu a nie som ani schopna dopit celu salku.

zuzumajko
5. máj 2010

baby, mne moj gyndos dnes povedal (prva prehliadka ci je vidno babo) ze kavu kludne mozem. Jednu denne, ale kludne mozem. Ale skor riedit s mlieckom, nie klasickeho turka alebo tak. Takze suhlas s elixiou 😀

pytala som sa ho aj na farbenie vlasov, povedal mi ze nie som chora na lepru, ze som totalne zdrava ked mam babo, tak ze co vymyslam 😀 kludne vraj mozem aj vlasy farbit. Dokonca povedal, ze raz do mesiaca si mozem dat poharik cerveneho (ale ja mam malo cervenych krviniek, takze to mozno preto)

andelka
5. máj 2010

Ad kafe: Taky si dělám rozpustné, spíš slabší a s mlíkem. Dřív jsem pila překapávané, v těhu už ne. Ale taky už nemám spotřebu jako dřív, jednu dobu mi dokonce přestalo kafe chutnat, teď si ho dám, jednou za den nebo obden. Tlak mám pořád OK, max. 120/65.
Vínko nebo šampus jsem si taky občas dala, ale jen decentně a spíš ředěné s minerálkou.
Obecně se v 1. trimestru nedoporučuje pro jistotu nic, ani lakování nehtů, barvení vlasů, koupání...holt jistota je jistota. Ale nakonec se každá rozhodne podle sebe. 😉

strapanik
7. máj 2010

Mne ide strasne na chut pivo, ale dam si maximalne 3 glgy z manzelovho. A taktiez sem-tam 2-3 glgy vina. Kavu si robim bezkofeinovu, v restike si objednam kapucine a poprosim ich, aby mi urobili slabsie. V prvom trimestri som kavu nepila vobec, byvalo mi strasne zle, ani mi nezisla na rozum. A vlasy si farbim podla potreby, nebudem predsa chodit sediva. Ale pouzivam kvalitne farby.

barbisha
7. máj 2010

vobec nerozumiem tomu,ako si tehotna zena,moze dat alkohol 😠
je to velmi nezodpovedne a egoisticke!
ani si neviete predstavit,co to spravi s vasim babenkom! tie 3 glgy a hlt a podobne alkoholu je,ako keby ste mu dali vypit plnyyyy pohar alkoholu!!!
skuste si uvedomit,ze vsetko, co zjete a vypijete sa cez pupocnik dostava do tela babenka.
myslite si co chcete, robte si co chcete,ale alkohol a tehotenstvo k sebe vobec nepatria a ak nejaky lekar prehlasi,ze ved 1/2 dcl vinka je ok, by mu mali zobrat diplom!
keby toto cital primar novorodeneckeho oddelenia Mudr,Divinec,by sa velmi divil!

mirka285
8. máj 2010

barbisha nedramatizuj tolko...pohar piva urcite nikomu neublizi...je to minimalne mnozstvo alkoholu ktore kym dojde k babatku je prefiltrovane...sa tu zavzdusnujes jak keby tu niekto pisal za si da jednu dve vodky 😒

elixia
8. máj 2010

Mirka 😀
Ja osobne alkohol tiez nepijem, ale myslim ze z dvoch glgov piva sa nikomu nic nestane....a hlavne, je to kazdeho osobna vec ako sa k tomu postavi.
Andelka, aj ja som sa docitala, ze hlavne v prvom trimestri sa treba vyvarovat farbenia vlasov, to je vlastne najcitlivejsie obdobie pre babatko a je najviac ovplyvnitelne a postihnutelne roznymi zashmi zvonku...

mirka285
8. máj 2010

elixia 😉 ty si pochopila hned co som chcela povedat...jasne ani ja nefajcim ani nepijem ale pohar piva som si uz po nedelnom obede dala,tak si mi dobre odgrgalo a uvolnil zaludok ze hned som mala pocit ze drobec v brusku ma viac miesta..a vobec nemam z toho vycitky svedomia alebo pocit ze by som babatku niak ublizila 😝

habibim
8. máj 2010

ahojte žienky 😉
...ja ešte "asi" nie som tehotná, aj keď...neviem... 😉 ale chcem sa len opýtať - čo hovoríte na tehotenstvo a mačku v dome? počula som, že mačka nepriaznivo vplýva na tehotnú ženu... my máme doma mačku a teraz má aj malé...tak neviem, či môžem s ňou prichádzať do kontaktu, či ako... 😒

lollia
8. máj 2010

habibim: ovšem, že můžeš, proč bys nemohla 😉 ?

habibim
8. máj 2010

lalia 🙂 neviem, ja sa len pýtam, lebo som počula, že mačky nedobre vplývajú na plod...že prenášajú nejaké také baktérie, či čo... 😅

groka
8. máj 2010

habibim mozes dostat toxoplazmozu a to je nebezpecne v tehu 😒

ygreen
8. máj 2010

tjá mám pocit že kočka může přenášet toxoplasmosu, takže by to chtělo vnechat vyšetřit před otěhu kočku 😉

ygreen
8. máj 2010

fakt je že podle posledních výzkumů, co se uvádí v denním tisku, škodí každé množství alkoholu

groka
8. máj 2010

tak tak,pokial byva ockovana pravidelne a nie je to nejaka ktoru ste nasli tak ok,ale aj tak treba dat vysetrit,aby si mala ostotu a bola kludna

habibim
8. máj 2010

aha...no hej, presne na to som myslela.... takže ta radšej vôbec s ňou neprichádzať do kontaktu.... 😒

habibim
8. máj 2010

no, ona je očkovaná pravidelne...máme ju síce dole v dome, ale hocikedy vybehne von...ktovie, čo odtiaľ prinesie... 😒

groka
8. máj 2010

habibim daj si ju vysetrit,ale aj tak ked ti vybehne hocikedy von,tak moze doniest hocijaku pliagu

ygreen
8. máj 2010

a kafe - já piju caro, nebo vitakávu, nebo meltu, kafe si dám max v restauraci. Ale v minulém těhu mi porodní asistentka řekla, že co je špatné je káva s mlíkem 😲 prý tahle kombinace ničí játrové buňky 😕 tak si vyberte 😉

lollia
8. máj 2010

To je skoro hon na čarodějnice, respektive kočky :D, samozřejmě, že od kočky můžeš tuto nemoc získat, dále také konzumací nedostatečně tepelně upraveného masa, nedostatečně umytá zelenina, nepasterizované mléko, vejce, možností je mnohem více ...

Habibim: pokud je tvoje kočka kočkou domácí, která je krmena výhradně doma (tzn. nekonzumuje venku ulovené ptáky, hlodavce atd.), je takřka nemožné, aby byla toxoplazmozou nakažena 🙂. A po infikování vylučuje ve výkalech TXPL cca 2-3 týdny, pak už ne. Hádám, že výkaly nevybíráš holou rukou a dodržuješ po čištění kočičího WC základní hygienu 😉 .

Těhotenství není rozhodně důvod zbavovat se kočky 😉 . Pro klid duše nech po dobu těhotenství čistit WC jen partnera a buď v klidu 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre