Čo je v tehotenstve dovolené a čo by sa nemalo?

pikha
7. sep 2006

Kocky maminy a tehulky s lepsimi infos 🙂 z viacerych stran pocuvam, ze by sme si tehotenstve nemali napriklad.. farbit vlasy, lakovat nechty - ze to ide do organizmu a skodi babatku. Mne sa to zda kusok uletene😅 tak sa chcem popytat co vy na to. Potom napriklad .. sportovanie, ako je to? Tu nemam na mysli jogu ci Pilatesa, ale take tie viac "pohybovejsie" sporty. Alebo napriklad ..kava, kola, skratka kofein. Takze, podtrzeno a secteno.. je umely mytus a coho sa fakt radsej vzdat? 😉

allinka79
1. júl 2009

barca... ja zatial nic, som si povedala, ze od 4. mesiaca... uz by som sice mohla, ale som este nedavno brala duphaston, a tak este mozno pockam... ale as tesim na poharik sampusu na oslavu toho, ze cakame malicke... mozno cez vikend... tom ozem, nie?
a pifco nealko je nastastie lepsie ako alko, takze 🙂

januska26
1. júl 2009

No ja som tiez citala a pocula, ze pit sa moze, malicko, ale ja urcite nebudem, naco riskovat, nejak sa to bez toho da prezit, nie?a co sa tyka tych syrov, ja si davam normalne karicku, bambino, nikto mi nikde nepovedal, ze nemozem, poznam tisic kamosiek, co boli tehotne a davali si vsetko, aj nivu. Ja tu nivu nebudem riskovat, predsa tie plesnove syry sa nemozu, ale roztieratelne syry sa URCITE mozu!!!!to potom jedine tvrde syry, alebo co?
Baby, ja mam skor taku otazku, do akej miery sa mozeme sprchovat alebo kupat v teplej vode?lebo aj milujem horucu, odkedy viem,ze som tehotna, tak si davam uz len taku teplu, ale zevraj by nemala mat viacej stupnov ako telo, cize nie viacej ako 37...ked ja si neviem predstavit zimu. teraz je leto, je to ok, ale co v zime?

kamila02
1. júl 2009

Nevím, co je bambino a karicka, asi tavené sýry? Tavené sýry nenesou riziko infekce listeriózou (jako ty měkké a zrající). Ale zas obsahují tavicí soli, což není úplně dokonalá věc. Rozhodně se jíst ale můžou, akorát přiměřeně, kvůli těm solím.
A jinak, sýrů je přece spousta, nejen tvrdé, ale i čerstvé (pochopitelně z pasterizovaného mléka 😉 ), které nezrají - třeba lučina, žervé, cottage, balkánský sýr (pozor na ty pravé řecké fety, ty bývají z nepasterizovaného mléka), tartare, almette... je jich plno. Já docela vyráběla sýry doma (teď už ne, dělala jsem je z domácího mlíka a i když jsem ho zahřála, tak pasterizace to nejspíš nebyla), a fakt spousta sýrů se jí vlastně hned po udělání a nezrajou.

Nebo taky není problém s pařenými sýry - jadel, mozzarela... (akorát zas pozor na dovozové, někdy nejsou z past. mléka). A taky pozor na korbáčky - sice je to taky pařený sýr, ale zkoumala jsem etiketu nějakých slovenských a nebyly z past. mléka.
Sýry jsou prostě dobré a zdravé 🙂 - a těch zapovězených je dost málo. Navíc i ty, pokud se tepelně opracují (minimálně 80st., v celé hmotě sýra, může být problém třeba u smaženého sýra, že se vnitřek neprohřeje, ale třeba kousky sýra na pizze jsou ok, ty jsou tenké), tak se můžou jíst v pohodě.

dankacac
1. júl 2009

...odbocim trocha od jedenia, vie niektora z vas, preco sa pocas tehotenstva neodporuca depilovat sa depilacnym strojcekom? v navode je to totiz napisane. ja ziletky nepouzivam, len depilator, a neviem si predstavit, 9 mesiacov bez takej hladkej pokozky, hlavne teraz v lete... mate nejake skusenosti?

barca3979
1. júl 2009

allinka, já jsem četla,že malé pivo nebo deci vína by nemělo uškodit,ale taky nepiju. jak jsem psala, někdy si loknu trošku piva,ale spíš ne a nealko pivčo je fakt lepší 🙂 . a navíc na alkohol nemám vůbec chuť, když si dám,tak fakt výjimečně,když je mi těžko po obědě,tak lok toho piva a když je oslava,tak si cucnu vína na přípitek a toť vše. Ale znám ženské co si dají ráno panáka a to mi přijde docela drsný,to bych neriskovala 😝

alexadra
1. júl 2009

No holky, jak jsem si to vsechno precetla o tom piti, a jak ja jsem psala o Fernetu. Tak jde videt, ze bych mela brzdit. Tak mi reknete co si mam dat, kdyz je mi tezce po jidle??? A co říkate na koupání v moři??? Dr mi dneska řekla, že všeobecně není vhodné veřejné koupání pro těhotné.
Danko, neporadim ti, co se tyce holeni depilatorem. Ja se ho bojim a nepouzivam 😅 Zlate ziletky.

kamila02
1. júl 2009

no, řešit nevolnost fernetem je teda fakt zvláštní. Alkohol fakt není dobrý nápad. Narozdíl od spousty látek, kde se škodlivost spíš předpokládá (viz třeba ty tavicí soli v sýru a tak, tam není důvod bláznit), je fetální alkoholový syndrom známý už dlouho, protože účinek alkoholu v těhotenství je opravdu výrazný.
Mně je poněkud šoufl momentálně skoro pořád, když se pozvracím, tak mi nejlíp sedne trochu nealko piva Radegast. A nebo čaj Těhulka (z lékárny, je to Dr.Popov)

allinka79
1. júl 2009

no, ja alkohol tiez nejako neplanujem popijat, ale ten poharik sampusu ma laka na to oslavenie 4.mesiaca... no uvidim, ci sa k tomu dostanem... 🙂 Ale tvrde neplanujem, to rucite nie...

alex... kupanie v mnori je podla viacerych ok. Do bazena by som nevliezla, ani do niektorych jazier, ale more v chorvatsku si nenecham urcite ujst... nebudem sa machat hodinu vo vode, ale trochu si kazdy den urcite zaplavem... plavanie je dobre a zdrave, aj pre tehotne. Pytala som sa na to aj mojho lekara, a nielen ja... takze toho sa neboj 🙂

kamila, nealko pivo je super... tak dva-tri deci... teda pre mna uplne super, ked mi je trochu divno, super mi sadne a uvolni nevolnost. 🙂 a chuti lepsie ako alko, takze neni problem

kamila02
1. júl 2009

allinka 🙂 nealko je fakt super, ještěže dneska už je tak povedené, že je leckdy chutnější než pivo.
Oslavit šampusem druhý trimestr - to určitě stojí zato 😉 A jinak, existuje i nealko šampaňské (nemyslím rozhodně Rychlý špunty), pila jsem to u těhotné kamarádky ještě sama netěhotná a hrozně mi to chutnalo. I láhev vypadala jako šampaňské, vůbec bych to nepoznala.

Koupání v čisté vodě je určitě v pohodě, moře bude prima.

Nebezpečné je koupání (a i sprchování) v horké vodě (měli jsme jet do maďarských termálních lázní - tak nic, no 🙂 ) - to může způsobit potrat překrvením pánevních orgánů. Moje kamarádka takhle téměř potratila (začala v horké sprše masivně krvácet), naštěstí nakonec se miminko udrželo, ale jen taktak.

garicka
1. júl 2009

ahojte baby, chcem sa opýtať, čo je na tom pravdy že by sa v tehotenstve nemali lakovať nechty, papať pašteka a mäkký syr. ja už by som pre mäkký syr aj vraždila a rovnaké je to aj s tatarkou. dik za info 🙂

januska26
1. júl 2009

Garicka, No o lakovani som si zrovna citala, ze sa kludne moze. Pasteky nie ani makky syr, takze to radsej nie....
A hlavne, baby, nedavajte si notebook na brusko!!!!

whoknows
1. júl 2009

garcicka, ten sýr se může ale ne plísňový, protože v plísňových sýrech se množí lystérie (doufám že jsem to napsala dobře). tedy já si ho občas dávám tepelně upravený, protože miluju obalený hermelín 😀

kamila02
2. júl 2009

garicka
listerie mohou být primárně přítomné v nepasterovaném mléce, takže - nejíst nic z nepasterovaného mléka (u nás jsou to zpravidla výrobky z farem, často třeba kozích a tak; a pak některé dovozové sýry).
Ale - i sýry z pasterovaného mléka mohou být druhotně infikovány listeríí během zrání - proto se nemají jíst zrající sýry - hermelín, niva, syrečky, romadur .... jak byla ta epidemie listeriózy před asi dvěma lety (právě došlo i k potratům), tak to bylo nejdřív v sýru Baladur (což je snad něco jako romadur), ale pak i ve spoustě dalších sýrů, v nějaké nivě a tak.

Nevím, co míníš měkkým sýrem. Ale třeba žervé je sice na omak měkké, ale vůbec nezraje, jí se hned po vyrobení, takže do něj listerie nemají kdy skočit. Leda pak doma v lednici z nějakého zrajícího sýra při delším skladování.

Listerie můžou druhotně infikovat i lahůdkářské výrobky (snadno, ony se množí i v teplotě kolem 4st. bez problémů a klidně hermelínová pomazánka infikuje vedle ležící rybí salát... 🙂 ) - takže můžou infikovat i paštiky prodávané v lahůdkářských pultech.

S balenou paštikou už by to problém být neměl - ale pozor, většina paštik obashuje játra a těch by se v těhotenství nemělo jíst moc kvůli vysokému obsahu vitamínu A. Ale troška balené paštiky neva. ony teda paštiky celkově ... no, kdoví, co v tom je. U nás se říká, že "paštika se vyrábí tak, že v řeznictví ráno vstanou, zatlučou do trubek, a co uteče, to přežije" 😀

barca3979
2. júl 2009

alexadra, já myslím,že kdyby sis dala hlt piva, když je ti po jídle těžko,tak by to rozhodně bylo lepší než ten fernet. A jak píšou holky, nealko pivo je dnes už strašně dobré, nejlepší je podle mě od Radegastu, to je skoro k nerozeznání od normálního a na trávení taky pomůže 🙂 .

koupání v moři si myslím,že by škodit nemělo, horší jsou ta koupaliště, tam je přece jen stojatá voda a i když ji čistí,tak stejně se tam množí nejrůznější bakterie a to bych asi neriskovala. Moře je příroda,tam bych se nebála 😉 .

janusko, já teda notebook nemám,ale mám PC u postele,protože už 12 týdnů ležím,takže mi manža dal PC k posteli a mám na bříšku jen bezdrátovou klávesnici, myslíš,že to může vadit? Já doufám,že ne. Ten notebook chápu,tak jsou různé kontakty a elektrické spoje a i ta baterie asi vydá hodně energie,ale ta klávesnice má v sobě jen dvě tužkovky,tak by to snad vadit nemělo ☹ .

holky ani nevíte jakou chuť jsem měla na hermelín, máme ho v lednici a já slintám ☹ ,ale vím,že nesmím....

januska26
2. júl 2009

barca, nie, myslim, ze ta klavesnica je ok, a na hermelin mam uz ja tiez dost dlhu dobu chut, ale nejak to musime prezit, nie🙂)?A inac neviem, ako je to s mobilmi, ale niekde som naposledy citala, ze nie viacej ako 20minut denne....

barca3979
2. júl 2009

januska, tos mě uklidnila. Já tu klávesnici mám jakoby na nohách,ale trošku opřenou o bříško a jen když píšu, když ne,tak je bokem a používám myš,tak je na stolku vedle,takže snad dobrý.

O mobilech jsem už přečetla tolik věcí,jedni říkají,že škodí i normálnímu člověku,když moc voláš,nebo když ho máš v noci pod polštářem a druzí tvrdí,že neškodí,takže nevím.
ale já díky internetu volám denně tak 10 minut maximálně, jinak používám skype a icq 🙂

januska26
2. júl 2009

No, ja tiez nevolam viacej ako 20minut denne, lebo som v Anglicku, tak tiez volam cez skype. To na slovensku
by som bola pol dna s mobilom pri uchu🙂)
Barca, tak ty to mas ale uz zachvilku, ja som este len v 11tt. a stale si nieco nove citam, ze co nie a co ano, a teda neviem ako to zvladnem do 40tt🙂)hehe
inak drzim palce, myslim, ze vsetko bude ok, ved tolko nastrah na na ciha kazdy den, to by sme potom uz pomaly kazda museli mat nezdrave dieta...

barca3979
2. júl 2009

januska, to je pravda, je spousta nástrah. Já si vás tady pročítám chvilku a co jsem si přečetla,ž e by se nemělo, občas jsem se i zhrozila,že jsem to nevěděla a normálně jsem to jedla nebo dělala, no mazec.
O plísňových sýrech vím,ale třeba o paštikách jsem teda nevěděla,že se nesmí. Nebo jak tu někdo psal,že syrové maso opracovávat jen v rukavicích nebo raději ne, no to mě taky šokovalo.
Ale u nás vaří manžel,já nesmím, musím ležet,mám povoleno jen do sprchy a na WC ☹ . ale co, už jsem vydržela ležet 12 týdnů,tak to vydržím ještě 5 t.
Budu rodit po ukončeném 38tt,jdu na císaře,takže už to mám za pár 🙂

mannerka
2. júl 2009

januska,
ja som teraz par dni pracovala z domu. V posteli pod paplonom, ale notebook skoro na brusku...aj to je zle, ked sa mi nedotykal bruska a medzi notebookom a bruskom bol hruby paplon? Kvoli teplu, ci ziareniu je to zle ?
Boooze si ma teraz uplne naplasila 😲

perla200
2. júl 2009

januska...myslím, že to trošku prehánaš..... ja som v 37tt a mam notebook na kolenách už dva mesiace.... a vsetko je ok.....

mannerka - neplaš sa.... to bude ok....vela báb je tak....

silvuskaa
2. júl 2009

Baby notebook na brusku nie len pokial by ste ho mali zapaty 24hod denne, kvoli teplu, ktore z neho vychadza.
A ten mobil...z akeho dovodu by sa nemalo telefonovat viacej ako 20min denne?? Ved mobil mate na uchu 😀

garicka
2. júl 2009

ahojte baby, diky za info. fakt je toho tak veľa čo by sme nemali a robíme to lebo o tom ani nevieme, ja som na začiatku tehu jedla mandarinky ako chleba a pritom som celkom zabudla že citrusy by sa nemali jesť, tak hneď ako som sa to dozvedela som s tým sekla. aj minule som stretla známu a tá hneď ako sa dozvedela že čakáme malinké tak mi povedala že nemám jesť citrusy 🙂

barca3979
2. júl 2009

garicka, proč se nesmí citrusy? Já je ze začátku taky dost jedla.

deni26
2. júl 2009

ahojte maminy. S tymi citrusmi to az take zle byt nemoze. Mam tehu cukrovku a to je skoro jedine ovocie, co mi doktorka povolila. Tak nestresujte, citrusove ovocie, tak ako kazde tropicke ochladzuje telo, tak mozno preto.

blumka
2. júl 2009

ahojte, mna pri prvom tehu doktor upozornil na citrusy, ze z mierou na ne ale az v tretom trimestri, kvoli moznej alergii...a cele prve tehu som presedela s notebookom na nohach a som tu...a telefon, to je uz tusim prehanka...

monika131
2. júl 2009

ahojte mamičky.
Tak na tie citrusy som bola upozornená aj ja, vraj je to alergén a netreba to s nimi zbytočne preháňať. Notebook je u nás denno denná záležiťosť a to nehovorím o telefóne. Ja telefonujem s manželom každý večer cca 1hod - tiež si myslím, že to s tým mobilom je trocha prehnané. 🙂

danka5
2. júl 2009

prvé tehu som prežila v zime doslova na citrusoch. Nechutilo mi nič sladké, ešte ani banány som nemohla. Jedla som na kvantá pomarančov a mandariniek, aj kilo denne - strašne mi chutili. Nič mi nebolo a mojej dcérke sa takisto doteraz žiadna alergia neprejavila.
Teraz bola super úroda jahôd, tak som zjedla veľkú dózu za deň a pritom - jahody by sa vraj takisto nemali, môže to byť alergén.Okrem toho alergén môže byť všeličo, dokonca aj obyčajné mlieko alebo hocijaký druh ovocia alebo zeleniny. To by sme potom nemohli fakt nič. Myslím, že je to zbytočná panika.

sofie32
2. júl 2009

Jéžiš já futruju sezonní ovoce meruňky jsou konečně meruňkový, třešně, jahody...Myslela jsem, že se tu dozvím něco poučného, ale zatím vidím, že spoustě nastávajících maminek tady už z toho těhu hrabe, běžte se raději proběhnout 😀 😀

januska26
2. júl 2009

Baby, ja to neprehanam, prehanaju to podla mna media-tym myslim net, casopisy, knihy...ja len pisem, co som citala...Ten notebook kvoli ziarenie. Nie je dobre mat pri brusku-to neznamena, ze ked ho mas na bruchu, 100percente bude vadne...Len si mozno treba davat vacsii pozor. S tym telefonovanim 20minut denne som si citala v nejakom slovenskom alebo ceskom casopise pre mamicky, tiez si myslim, ze to prehanaju, moja sestra robila obchodnu zastupkynu a telefon mala kazdy den na uchu minimalne 8hodin vkuse...a babo je zdrave.
Takisto aj s farbenim vlasov-ja som si farbila, kedze som si citala aj aj doktor povedal, ze je to v poriadku. Kupila som si casopis-tusim Betynka a tam pisu, ze radsej pockat do druheho trimestra...no a co teraz?mam sa zblaznit?ja tu nikoho nestrasim, len davam take info, ake som citala...Kazda sme urcite urobli zopar veci, ktore by sa "nemali"...takze, hore hlavu🙂)aj ja to potrebujem🙂)po tychto clankoch🙂)Drzim vsetkym palceky🙂)

briketa
2. júl 2009

Na vlasy existuju farby, ktore neobsahuju amoniak (koli nemu to strasia). Takze kludne do toho. Ja mam vlasy farbene a strihane kazdych sest tyzdnov normalne u hairstylistu, vzdy aj proteinovy zabal, masaz hlavy uz roky, s jednou prestavkou farbenia, ked som si vlasy uplne nechala vyrast na povodnu farbu. Uz som mala na hlave okrem platinovej blond a uhlovo ciernej uplne vsetko 😀
A nejest citrusy a stiplave 😅 co potom take Indky, Mexicanky 😀
A nakolko byvame v subtropickom pasme, citrusove ovocie mam ako "domace", rastie mi v zahrade. Neviem si predstavit, ze by sme to nejedli. 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre