Čo je v tehotenstve dovolené a čo by sa nemalo?

pikha
7. sep 2006

Kocky maminy a tehulky s lepsimi infos 🙂 z viacerych stran pocuvam, ze by sme si tehotenstve nemali napriklad.. farbit vlasy, lakovat nechty - ze to ide do organizmu a skodi babatku. Mne sa to zda kusok uletene😅 tak sa chcem popytat co vy na to. Potom napriklad .. sportovanie, ako je to? Tu nemam na mysli jogu ci Pilatesa, ale take tie viac "pohybovejsie" sporty. Alebo napriklad ..kava, kola, skratka kofein. Takze, podtrzeno a secteno.. je umely mytus a coho sa fakt radsej vzdat? 😉

liv1
12. máj 2010

hovori sa o siti a pleteni ze nie, aby sa pupocna snura nezamotala okolo babatka. ale je na kazdej, ako sa k takej povere nepovere postavi... a s tym zehlenim to verim, i ked sa to zda cudne, ja po pol hodke zehlenia som musela oddychovat, a to som vtedy este zvladala aj cely den behat po vonku alebo upratat cely byt a nic.

mircalla
12. máj 2010

mne sa toto zda mierne prehnane s tym zehlenim ci pletenim....nehovorim, ze ma niekto zehlit 2 hodiny v kuse...moj nazor....
okrem toho som tu jasne napisala, ze sa moj nazor nevztahuje na rizikove tehu......

ja som mala napriklad 2 spontanne potraty a pritom som lezala....a robila vsetko ako treba....nic mi to nepomohlo

nevidim dovod preco by zena, co nie je na rizikovom nemohla zehlit ci pliest, mne aj kazdy lekar hovori, ze polihovat a nic nerobit pokial na to neni dovod je uplna blbost a zena sa ovela viacej stresuje a prilis rozmysla, ako ked sa niecim zamestna

mircalla
12. máj 2010

a pripadne sa este stresuje roznymi nazormi, co vsetko nemoze.....co je vlastne skoro vsetko....
takze s rozumom, ale podla mna zase konzultovat kazdu jednu vec a mat z nej stres ci to mozem robit alebo nie vyrabe pre tu zenu vacsi stres a tehotenstvo si asi moc neuziva. a jej babo tiez nie

kazdy vie, ze sa nema pit, fajcit, obmedzit kavu, vylucit urcitu stravu ako surove maso a plesnove syry, ak farbit vlasy tak menej casto a bez amoniaku, vyhybat sa cudzim mackam, dodrziavat hygienu, nenamahat sa a nenosit tazke, neuzivat lieky ak to neni nutne, ja sa napriklad len sprchujem a nemam preventivne ani sex.....ale to s tym pletenim ....sorry.....to snad nie.....

liv1
12. máj 2010

ja tiez nevidim dovod, ak sa citi preco nie. kazda ako uzna, uvazi... mimochodom vtedy som este nebola na rizikovom...

zelam vam babulky, aby ste si tehotenstvo vychutnavali a nemuseli lezat doma 😉 davajte si na seba pozor.
tolko odo mna...

estrellita
12. máj 2010

mirc: naprosto souhlasim a ackoliv to liv rozcililo, tak si taky myslim, ze tehotenstvi neni nemoc a pokdu problemy nejsou, tak neni potreba polehavat. jasne, vic se sestrit, to je jasne, protoze jsme vsechny i vic unavene, ale vynechat zehleni a uklaid, to mi prijde moc.
na zacatku jsme se spolu s manzelem bali milovat,ale pak jsme strach prekonali a vse OK 🙂 nekdo to zkusi a treba trochu krvaci, tak pak je jasne, ze v tom nepokracuje.
Ja chodim i na tehotenske plavani, na tehotenske cviceni na micich a jednou tyden do fitka na kolo (sedi se na nem a nohy jsou smerem dopredu, takze nezatezuju spodek) a na "bezky". tempo mam pomale, ale proste cvicim, protoze jsem vzdy byla zvykla cvicit 🙂 na predporodnim kurzu nam rikaly, ze zena k porodu potrebuje fyzicku a pokud ji nema, porod se protahuje. no a fyzicka se polehavanim urcite neziska 🙂
ale take opakuji, ze mluvim o nerizikovem tehotenstvi 🙂

norikk
12. máj 2010

no ved ked zena pred tehu vykonavala nejaky sport,neni dvovod aby s nim prestavala...samozrejme v hraniciach...len chcem napisat,ze ak pre tehu sa venovala nejakej zatazi,jej telo to znesie aj pocas tehu....ale zas keby nejake drevo,ako ja, zacalo cvicit pocas tehu,mohlo by to mat katastrofalne nasledky...

estrellita
12. máj 2010

norikk: no ale cetla jsem clanek s Dr., ktery rikal,ze zacit cvicit neni nikdy pozde, ani v tehu 🙂 vzdyt jsou cviceni, ktere jsou vice mene jen protahovaci a uvolnovaci, tak proc na ne nechodit 🙂 a nebo to plavani - sice je to fyzicky narocnejsi,ale porod pak jeste vic 🙂 myslim, ze i zeny, ktere pred tim necvicily, tak by si mely neco najit 🙂

liv1
12. máj 2010

mam kamosku co aktivne cvicila pred tehotenstvom, a teda si myslela ze vsak moze aj pocas tehu, aj cvicila, ale nakoniec musela lezat 3 mesiace. opakujem, je to individualne a preto cvicit aj upratovat ked nie su problemy ano, ale vsetko s mierou 😉
inak joga je uplne super 😉 a to plavanie tiez... toto moze robit snad aj niekto kto predtym v zivote fitko nevidel 😀

mircalla
12. máj 2010

s tym sportom davam za pravdu obom....je to individualne a moze to byt riziko.....ale u niekoho to moze byt naopak prospesne

ja som v tejto diskusii vychadzala z prispevku tatariny, ze jej lekat zakazal zehlit a pliest, lebo to je zataz na srdce....predpokladam, ze nema rizikove, kedze zehli nadalej, i ked na stolicke.....co k tomu dodat......

alebo co dodat k tomu, ze sa nema pouzivat make up....kolko zien v tehotenstve ani raz nepouzili make up ci deorant?

toto uz ani nekomentujem: ahojte. aj ja mam jednu otazku pocula som ze ak tehulky nieco chuti a to nezje a dotykne sa tvare tak moze mat babetko nejaky znak na tvari. je na tom nieco pravdy?

zuzanockamt
12. máj 2010

mirca ... niektore zeny su z toho tehu take zmagorene, ze uz nevedia co so sebou ... sorry za vyraz

estrellita
12. máj 2010

liv: jj, presne, tohle muze delat kazdy 🙂
nidky nevis, jak bude telo reagovat. mne dr rekl, at cvicim, ale vse omezim, abych nebyal vycerpana, takze si pripadam jako flakac, kdyz si jedu na zatez 3 misto 6, kteoru jsem jezdila, ale zas si rikam, ze aspon neco delam 😀

lji
12. máj 2010

mám pocit že všetko závisí len od danej tehulky. mne napr. nevadilo robiť bežné veci v domácnosti nad ktorými ostatní len krútili hlavou. neubližovalo mi to, miminko sa cítilo ok, je v poriadku zatiaľ. ale to preto že som bola na tie veci zvyknutá. naopak som nechodila do fitka ako niektoré z vás čo ma dosť mrzí, lebo cítim že by sa mi zišlo viac kondičky 😢 a neviem ako ju teraz nadobudnúť aby som neublížila mimču...

nemôže sem prísť nejaká kočka, prečítať si že to a to môže a to a to nemôže, pretože prestane počúvať svoje telo a odozvy miminka a povie si len - veď tam to písali. každá sa musí vedieť naučiť počúvať svoje telo. inak to nejde...

sambucca
12. máj 2010

Ja si myslim ze to je hlavne o tom poslouchat svoje telo, kazda mame vnitrni instinkt co my a decko v nas snese a co ne. Pokud je nekdo na rizikovym, asi se musi hlidat jinak, ne 😉 ?

norikk
12. máj 2010

presne tak....ja ked som precitala,co vsetko sa nesmie,ostala som uplne zblbnuta 😀

sambucca
12. máj 2010

to samy bych rekla i s jidlem - kdybych nemela jist vsechno co kde je napsany co se v tehotenstvi nesmi nebo by se nemelo, nebo se nedoporucuje, nebo neni vhodne 😝 ... asi bysme jedly korinky.... pouzivejte vlastni rozum, myslim ten selskej hlavne 😅

mircalla
12. máj 2010

Presne tak - vlastny instinkt aj rady lekara, prihladnuc na zdravotny stav. hlavne vsak so zdravym rozumom - netreba z toho zmagorit a vo vsetkom vidiet potencionalne riziko

sambucca
12. máj 2010

tim jsem ale nechtela rict ze tatarina je mimo 😅 pokud bych mela bolesti v podbrisku, nejaky necekany neprijemny pohyby a doktor by mi rekl co ji, poslechnu ho 😉

norikk
12. máj 2010

tehulky by ako prve v tehu nemali okrem fajcenia a pitia alkoholu citat tie zakazy 😀 ...ako pisala sambucca - pouzivat "selsky" rozum....ale ja ked uz raz daco precitam, potom nepomoze ani ten a mam pochybnosti....boze dakedy zeny nemali internet,robili na poli, museli makat,necitali vsetky zakazy, a sme tu...mali 10 deti a zili......

lenkaaninka
12. máj 2010

ahojte no ja som tiež spoznala devy s pomýleným názorom na tehu a cvičenie a estrelita napr. ja mám už dve deti a myslím že bicyklovanie alebo plávanie by bolo až dosť dosť vela na moje telo...
ale myslím že zdravý náhlad na tehotenstvo a životný štýl všetko vyrieši netreba hysterčiť... 😀

elixia
12. máj 2010

Suhlasim s tym,ze treba pouzivat hlavne zdravy rozum a rozumnu mieru vo vsetkom...aj pokial ide o cvicenie, domace prace a tak podobne. Ziaden extrem nie je dobry, takze urcite sa netreba vrhnut na cvicenie (ak ste nikdy pred tym necvicili) bez porady s niekym kto sa v tom vyzna a dokaze poradit co ano a co nie... a zas, nebudem teraz 9 mesiacov lezat a pozerat 'do blba' len preto ze som tehotna a nemam ziadne problemy...
Moja babka mi povedala: a nie,ze teraz, ked si tehotna, nebudes nic robit! 😀 Myslim, ze bezne domace prace nemozu uskodit, vzdy vsak treba vediet kedy dost, ja napr. upratujem na etapy - nieco porobim, trochu si oddychnem a potom pokracujem...ani za zehliacou doskou nemusite stat 2 hodiny v kuse...Takze vsetko s mierou 😀
Isteze, toto vsetko sa netyka rizikoveho tehotenstva, prip. zdravotnych problemov...ale to je zas ina story..

andrea_stella
12. máj 2010

praveze plavanie je najlepsie v tehotenstve, hlavne na chrbat... 🙂

beatab369
13. máj 2010

ahojte, vidim, ze su je tu mnozsvo nazorov na tehotenstvo.... ja sa tiez velmi vsetkeho bojim....aj teraz lebo sa mi satla taka vec, ze drahy daval lepidli na stenu pod omietku a ja som si to neuvedomila a bola som v tej miestnosti asi hodinu, ale vobec nic mi nesmrdelo, ani som sa necitila zle....no samozrejme som dostala paniku, ktora ma drzala asi 3 dni a rouhodla som sa kedze sa dalej prerabalo, ze odidem z domu na par dni...ale nemala som kam len k segre a bohuzial ona s priatelom fajcia....tak som tam stravila asi 4 dni, ale samozrejme nefajcili v miestnosti kde som bola ja, ale vedla...ale aj ked sa zavreli tak som citila smrad z cigariet a dost mi to vadilo kedze som nefajciar a tak som len vetrala....myslite si, ze to vsetko mohlo nieco sposobit mojmu drobcekovi, mam vycitky, ale neviem co v taky cas robit, byt nam treba prerobit aby babo prislo do pekneho a cisteho...inac u segri som bola asi 4 vecere, lebo chodim do prace...takze nebola som v tom smrade cele dni, len vecer ked si islli zapalit a zavreli na mna dvere....ale aj tak mam strach ci to mohlo poskodit babo ☹

zuzanockamt
13. máj 2010

bea ... nemaj strach 😉

beatab369
13. máj 2010

zuzi aj ja si myslim, ze ked som nebola v dyme, tak by to nemalo ublizit a vetrala som stale...a nebolo to dlho ale vies tie vycitky....
inac aj moj drahy sa vola Juraj 😀 my tiez pravdepodobne cakame chlapceka ale asi mu dame meno Patrik...neviem pacia sa mi obe mena, ale uz je vela Jurajov v rodine....

sambucca
13. máj 2010

bea, myslim ze drobeckovi vic uskodis svym vnitrnim stresem nez tim co jsi tu vypsala.... nejdulezitejsi v tehotenstvi je byt psychicky v pohode, pak bude i miminko 😵

zuzanockamt
13. máj 2010

bea ... my praveze ziadneho Juraja na okoli nemame 🙂

estrellita
13. máj 2010

andrea: presne, plavani je naprosto idelani, protoze je v te dobe cele telo a klouby minimanle zatezovane a vse je prizpusobene tak, aby to vsechny zvladly, takze to, ze nekdo neplaval pred tim (ja taky ne) neznamena, ze nemuze plavat v tehotenstvi. opradu je to dobre na zada a klouby 🙂

a souhlasim s tim, ze je to vse o zdravem rozumu a citu k vlastnimu telu 🙂

bea: neboj se, urcite je vsechno v poradku 🙂

beatab369
13. máj 2010

vam sa dari uspesne vyhybat takym situaciam, ako pritomnost fajciara vo vasom okoli? ako to riesite?

estrellita
13. máj 2010

beat: snazim se chodit do nekurackych restauraci, kavaren a kdyz to nejde, tak do tech jejich nekurackych casti.
nekdy se tomu ale stejne nevyhnes, takze se tim pak zbytecne nestresuju a snazim se tak stravit minimum casu.

nevim jake primo okoli myslis. treba moje mamka kouri a kdyz jdeme na kafco, ona si jde zakourit pryc a pak prijde.

beatab369
13. máj 2010

ja mam proste vycitky...ale musim sa ich zbavit, lebo to nie je dobre na psychiku....mrzi ma ze som sla k segre ale tak som asi velmi nemala na vyber...priatel nefajci ani ja, ale asi pri najblizsom prerabani pojdem k nasim aj ked zase oni maju zajaca a bol nejaky nachladeny tak som tam tiez nechcela chodit...no proste asi mi uz preskakuje z tych hormonov 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre