Čo je v tehotenstve dovolené a čo by sa nemalo?

pikha
7. sep 2006

Kocky maminy a tehulky s lepsimi infos 🙂 z viacerych stran pocuvam, ze by sme si tehotenstve nemali napriklad.. farbit vlasy, lakovat nechty - ze to ide do organizmu a skodi babatku. Mne sa to zda kusok uletene😅 tak sa chcem popytat co vy na to. Potom napriklad .. sportovanie, ako je to? Tu nemam na mysli jogu ci Pilatesa, ale take tie viac "pohybovejsie" sporty. Alebo napriklad ..kava, kola, skratka kofein. Takze, podtrzeno a secteno.. je umely mytus a coho sa fakt radsej vzdat? 😉

kacenka1111
3. nov 2011

Tak me vcera sestricka na gynde ( manzelka meho gyndare) klepala na celo, jestli se nase generace nezblaznila...Krome plisnovych syru se muze VSECHNO!!!! Kafe slabsi i 4x denne!!! Ja nevim, ptala jsem se ji na zavinace a ona mi povida, ze tehu neni nemoc....A pak rikala, ze urco se povida, ze se nesmi veset pradlo atd...Myslim, ze ma v necem pravdu...Pokud se nebudu nacpavat kazdy den burgerama, jidlama v prasku, nebudu kourit a chlastat ( coz beru jako samozrejmost ), nemelo by se nic stat...jeste bych se pripojila k toniku, toho se teda popravde bojim, ale kdyz si date jednou za 14 dni dvojku koly, myslim, ze i presto bude mimco zdrave....Kdyby kazda misto sezeni i netu a prolezani diskuzi, co se nesmi sla radsi ven a mimco vyvetrala, udelala by lip....Cimz nechci shazovat nejake diskuze, i ja tu nasla spoustu dobrych rad a hlavne podpory od holek, jen me to prijde s tim jidlem trosku prehnane....Treba jsem tu v jedne diskuzi nasla tavene syry ano, v druhe tavene syry nikdy...Tak si vyberte....Podle me pestra, relativne zdravejsi strava nez burgery a fast fooody a hromady parku v rohliku bude uplne stacit...A vyjma plisnaku a toniku....🙂 Alespon tak mi to rekl doktor a ja si hned zabehla koupit zavinacka, na kteryho mam chut uz asi 14 dni a pekne jsem se mucila....Kazdej se mi smal, kdyz jsem stala v krame a fnukala, ze tohle nesmim, tohle nesmim....Myho muze ex porodila dve deti a on si klepal na celo, ze co vyvadim, ze ona jedla skoro vsechno...Mama me mela plny zuby, doktor se mi smal ( ba ze vysmival, ze aaaa dalsi posahana tehule )....Tehu kamoska si taky klepala na celo... Asi je to kazdyho vec, ale zbytecne fnukat a delat ze sebe nemohouci, jako kdyby dotycna byla jedina tehu nasvete je dle me blbost....I kdyz se kazda z nas strasne tesi a hleda tu rady, mela by hlavne poslouchat sveho gynekologa....Protoze ten vi milionkrat vic, nez nejake diskuze kdekoliv....( myslim napr ty jidelni, ne postrehy od uz maminek, ktere uz ditka vychovavaji).... 🙂

kacenka1111
3. nov 2011

@veverka149 absolut souhlas 😎

kacenka1111
3. nov 2011

jeste dodam, ze jsem si ted projela svoje starsi prispevky a to bylo kecu 😀 melta jo? melta ne, tohle jo? tohle nee....taky jsem blaznila, ale ted si hodlam do posledniho puntiku tehu uzit, pac chceme jen jedno mimi, tak at z toho neco mam a nehledam celych devet mesicu jak prastena tabulky s povolenym a zakazanym, nehodlam se z niceho stresovat, ani z porodu ( i kdyz strach je vzdycky )...miliony zenskych jedlo co chtelo, pracovalo, rodilo....a my tu blaznime jak prastene.....

cmeliatko
3. nov 2011

@kacenka1111 pravda 🙂 ja nemienim tiez riesit ze co je kvazi dovolene a co nie. na kavu aj tak nemam chut nejak ale meltu si dam 😀 proste jem na co mam chut 🙂

kacenka1111
3. nov 2011

@cmeliatko ja taky nemam vubec chut na kafco, ted uz ani na meltu a vcera jsem v balicku na gynde dostala Caro, tak jsem to zkusila a bleee🙂) proste kafco nee....

cmeliatko
3. nov 2011

@kacenka1111 ja som zasa niekedy neznasala caro :D a teraz? MNAAAAAM :DD

kacenka1111
3. nov 2011

@cmeliatko Fakt? Ta ho nebudu vyhazovat, treba mi prijde na chut:D

cmeliatko
3. nov 2011

@kacenka1111 hehe 🙂) jo treba 🙂

kostka211
3. nov 2011

@pikha : Ja mam 4 deti a kavu som pila pri kazdom tehotenstve 2 az 3 salky denne, este tyzden pred porodom som sla 3 km na bicykli, chodila som takto pravidelne cele tehotenstvo, ked ma bolela hlava dala som si obcas ibuprofen, alebo paralen.Prekonala som dve virozy, s navstevovu som si obcas dala po dve dcl vinka, alebo piva...akoze vsetko mozes s mierou.Placenta a prsna zlaza zachytia vacsinu skodlivin, to nam hovorila primarka na porodnici.akoze ozierat sa, alebo pit hektolitre kofeinovych napojov to nie, ale inac mozes uplne vsetko s mierou.

28marci
3. nov 2011

Souhlasím s tím, že všeho s mírou 😉 Cigarety ani alkohol nepotřebuji k životu, co se týká jídla, dám si, na co mám chuť. Zpočátku jsem taky přemýšlela, koupila si Caro (jak to asi vydržím bez kávy?), zjistila jsem, že je to hnus a že jsem vlastně na kávu ztratila chuť a když jednou za čas přišla, tak jsem si ji dala. Ano, taky jsem se přistihla, jak uvažuju nad malou skleničkou kofoly, jestli to prckovi nemůže ublížit (normálně si na kofolu nevzpomenu, jak je rok dlouhý, ale na začátku těhotenství jsem měla chuť jako blázen) - teď už nic neřeším. Jasně, že si neudělám houbovou smaženici z hub, které přinesl podezřelý soused nebo nesním prošlý jogurt nebo hermelín skákající po lednici, ale to bych neudělala ani jako netěhotná, takže nestresovat a užívat si těhotenství 😝

andelka
3. nov 2011

Taky souhlasím že všeho s mírou, vyhýbat se hlavně kouření a alkoholu, přemíře kofeinu...Dr mě ještě varoval před smaženými jídly, hlavně že z toho bývá blbě a je to těžké. Kdo se stravuje celkově +- zdravě, pestře, tak se nemusí v těhu nějak omezovat. Já mám "výhodu" že syrové maso, vnitřnosti ani plísňové sýry nejím ani normálně, kafe mi od začátku těhu moc nechutná, z alkoholu piju jen pivo a to jen v létě a víno a jen trošku, nekouřím...takže nějakou změnu stravovacích návyků jsem ani neučinila.
Piju Caro, mně chutná, někdy kávu bez kofeinu, když na ni dostanu výjimečně chuť někdy odpoledne, příležitostně opět když mám chuť, tak si v kavárně dám Latté, snažím se trochu omezit sladké, to je můj mor.

kludsisek
3. nov 2011

tak to já si dám i nivu, protože už o ní i sním.... 🙂 ale samozřejmě čerstvou a trošku...a jinak všeho s mírou 😀

makovicka53
3. nov 2011

@cmeliatko inak aj ja, mi nejak smrdelo a teraz ho normalka vypijem 🙂

dedian
24. nov 2011

baby ja som si dala v poslednych dvoch dnoch dvoch zavinacov, lebo som mala taku prisernu chut ze sa to nedalo zastavit, makrela na mna zmurka v ladnicke ale to nemam odvahu jest... tak snad to bude v pohode ... inak na to cero sa chystam aj ja, kava mi nechuti...

jarkausa
6. jan 2012

tak co sa tyka tych ryb pocas tehotenstva som prekvapena,co tu citam....mne moj lekar este pred otehotnenim povedal,ze mam akukolvek formu ryb vylucit z jedalneho listka,koli tomu,ze obsahuju isty druh hormonov,ktore nie su dobre pre babatko pocas tehotenstva....som 4 mesiace tehotna a nadalej to dodrzujem...prestala som uzivat aj vitaminy fish oil....

mika2
6. jan 2012

Holky mně bylo řečeno od pana primáře, že v prvních týdnech těhotenství je i hlt vína jed do těla .... pak že záleží na úvážení každé z nás 🙂
Ještě co by se nemělo je třeba injekce na umrtvení zubu 😀 Opravdu, ptala jsem se na to.

adelii
6. jan 2012

Ahojky,tak ja som bola prve styri mesiace vzorna tehulka,no teraz sa neudrzim a dam si sem-tam aj hermelin, (plesnove syry milujem), trochu kofoly,cez sviatky som si cucla aj trochu vina a vajecnaku,kafe pijem slabe kazdy den,dokonca som zjedla aj uuuzasnu klobasku a potom som zistila,ze je vlastne netepelne spracovana...ale ako mi furt na nu lezu oci 😀
Moja kamoska,ked sa na zaciatku tehu pytala na tieto veci doktora,hlavne na plesnove syry,povedal jej,ze ved nie je nemocna,ale tehotna! Moja doktorka mi odporucila radsej nejest plesnive syry...takze si myslim,ze je to vec nazoru...
Ja si dam,co si maly pyta,samozrejme s mierou,neprehanam to... 🙂

janci27
6. jan 2012

a beriete tie tehotenske vitaminy? Lebo ja som v prvych 3-4 mesiacoch brala, ale potom uz nie, max. kyselinu listovu a aj to uz nie pravidelne. Je tu este niekto, kto nic neberie? Ja som pocula vela nazorov, ze je to zbytocne a hlavne komercne, tak neviem..

slavkajackova
7. jan 2012

ahoj janci27,ja tiež neberiem žiadne vitaminy.Pri prvom tehu som brala a dosť som aj pribrala , teraz sa snaži m viac ovocie a zeleninu , babetko si vezme čo potrebuje aj zo zásob v tele. akurat beriem magnezium na krče a kys.listovu. 😅

romca13
7. jan 2012

tak já jím úplně všechno, je fakt, že v prvním trimestru jsem omezila majonézové věci, a plíšňové sýry,ale teˇje jím úplně normálně,,, ptala jsem se na to i svého lékaře, a řekl mi, že tyto fámy jsou naprostý nesmysl, že v žaludku jsou tak silné kyseliny, že se to k prckovi nedostane,,,, není to ale tak, že ebych se třeba hermelínem cpala každý den a denně jedla majonézové saláty, ale když mám jednou na čas na to chuť tak si to prostě dám a vůbec to neřeším,,,, to stejné ryby, ty by se prý naopak měli jíst dost často,,,,,

romca13
7. jan 2012

k těm rybám ještě,,, více tedy sladkovodní, než ty mořské,,,,,ty mořské by se měli omezit na max 2 porce týdně,,,ale já teda ani před těhu tolik ryby nejdela, že bych je měla 2x týdně,,,, tak max 2x měsíčně 🙂 takže já nemám co omezovat,, spíš bych měla přidat 🙂

atka70
10. jan 2012

Ahojte, som v 30 tyždni a skoro cele tehotenstvo pijem sladene vody,myslite že škodia babetku? 🙂

tital
30. jan 2012

Hoj holky, nevite, jestli by se nemely jist plesnive syry, i kdyz projdou tepelnou upravou - napr. niva na pizze ? nikde jsem tuto info nenasla a prirozene mam silenou chut na quattro formaggi....
😉

romca13
2. feb 2012

@tital myslím, že když si ji jednou za čas dáš, tak to vůbec nevadí,,, můj mudr mi říkal, že to jsou blbosti, co se všude píše,, že pkud se tím žena necpe každýá den,tak je to vpohodě, takžejá jím úúúplně všechno jak před těhu a vůbec to neřeším ... dokonce tu někdo i psal, že na porodním dávali ke svačině ženským třenou nivu, takže bych se toh ofakt nebála,,,

sisinka8
2. feb 2012

ahojte!tehotenstvo neni choroba ale iny stav 🙂 dolezite su hlavne prve tri mesiace. alkohol a cigarety obchadzam oblukom.lieky si dam iba tie ktore viem ze neublizia napr.beriem espumisan na naduvanie,talcid na palenie zahy,buscopan som si dala asi3x na velke krce kvoli plynom,beriem maternu s dha kazdy den,magne b6,cetebe.teraz som chora a beriem solmucol a bioparox uz mi nepomohli bylinkove sirupceky.stravovat sa stravujem zdravsie ako pred tehu.nejem sladkosti napr. 🙂

aja9
2. feb 2012

já teda nevím,ale já v těhu jedla opravdu vše. Dokonce za celé těhu jsem si asi 4 krát dala vlašský salát,měla jsem na něj chuť. Když jsme šli se někde posadit,dala jsem si černé pivo,nebo když manžel otevřel lahev vína i tu dvojku jsem si dala. Já myslím,že prostě v těhu se člověk nemá omezovat,když mám na to chuť tak si to prostě dám. A nebudu stát u ledničky,slintat a říkat si to nemůžu to nemůžu. To bych potom s takovou nemohla jíst nic. A nějaké vitamíny,vůbec jsem nejedla. A teď mám dvě děti a obě se narodili zdravé.

klaire22
2. feb 2012

Já teda osobně jím všechno na co mám chuť - protože prvních pár týdnů jsem neměla chuť absolutně na nic, takže si to teď vynahrazuji. Plísňové sýry jím normálně jako před tím - zkrátka když na ně dostanu chuť. Strašák z těch sýrů ani není v tom, že by škodili mimi, ale že když máte nevolnosti a zvracíte, tak ty kvasinky a plísně v sýrech nejsou zrovna ideální na to, když se vám znovu vracejí trávícím traktem.....tohle mi řekla moje zubařka, jen co jsem jí řekla, že jsem těhu a že jsem i párkrát zvracela. Jinak - úplně bez problémů.
S tím alkoholem...........v těhotenství by měl být tvrdý alkohol naprosté tabu, ale dvojka vína....úplně v pohodě.....u mého gynekologa v čekárně vždycky běží televize a v ní spoty týkající se všeho možného kolem těhotenství a gynekologie vůbec a mluvil tam na toto téma nějaký přední český porodník a že nechápe, proč z toho všechny těhotné dělají takové psycho, že když si nastávající maminka dá 1x týdně dvojku červeného, že to v žádném případě nemůže miminku ublížit. Naopak to posiluje srdce, krvinky, apod. Takže bych z toho fakt nedělala tak šílenou vědu. Moje kamarádka má rodiče z vinotéky, tak si občas dala v těhotenství dvojku červeného a má naprosto normální a zdravé dítě 🙂 🙂 🙂

amouramour
2. feb 2012

@klaire22 tie plesnove syry su zakazane kvoli listerioze...vyrabaju sa vacsinou z nepasterizovaneho mlieka a mozu obsahovat bakterie listerie...mne ich lekar odporucal nejest

klaire22
2. feb 2012

@amouramour mě teda lékař nezakázal nic, jen mi doporučil papkat kyselinu listovou a jinak fakt nic....... a i dle selského rozumu mi přijde, že by se z toho neměla dělat taková věda......kamarádka nepila kafe, kolu, vínko, nejedla sladké, nejedla sýry, když vloni propukla ta aféra s těma okurkama ze Španělska, tak ani nežrala zeleninu místo toho aby si ji jen pořádně umyla a zkrátka jen ukazovala prstem co může a co nemůže jíst.......mě to přijde zkrátka ujeté. Když se člověk stravuje naprosto rozumně a vyváženě - necpe se sladkými dorty, hamburgery, smaženým a všemožnými nezdravostmi každý den - tak se podle mě miminku nemůže nic stát. Taky do sebe neliju kafe, kolu apod......ale když na ní dostanu chuť, tak proč bych si skleničku nedala......🙂 Jiná kamarádka nikdy nebyla na majonézové saláty a v těhotenství se mohla užrat hermelínového salátu - a samozřejmě, že má naprosto normálního zdravého kluka, který letos už půjde do první třídy 🙂

amouramour
2. feb 2012

@klaire22 no ja tiez vedu nerobim z toho, len toto som napriklad ja skutocne vynechala, lebo standartne je clovek voci tej listerii rezistentnejsi, ale v tehotenstve nie....ono cloveku sa nemusi absolutne nic stat ale tak naco zbytocne riskovat🙂ja tiez neberiem tehu ako chorobu, nedavam umele vitaminy, ale je par veci ktorym sa vyhybam

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre