Čo je v tehotenstve dovolené a čo by sa nemalo?

pikha
7. sep 2006

Kocky maminy a tehulky s lepsimi infos 🙂 z viacerych stran pocuvam, ze by sme si tehotenstve nemali napriklad.. farbit vlasy, lakovat nechty - ze to ide do organizmu a skodi babatku. Mne sa to zda kusok uletene😅 tak sa chcem popytat co vy na to. Potom napriklad .. sportovanie, ako je to? Tu nemam na mysli jogu ci Pilatesa, ale take tie viac "pohybovejsie" sporty. Alebo napriklad ..kava, kola, skratka kofein. Takze, podtrzeno a secteno.. je umely mytus a coho sa fakt radsej vzdat? 😉

deina
12. sep 2007

A co na bolave hrdlo? V lekarni mi odporucili akesi Mullerove pastilky so salviou, vraj to mozem, ale citam si tu na rodinka.sk, ze salvia lekarska sa v tehotenstve neodporuca (iba male mnozstvo, ale co je male mnozstvo?).

catrin1
13. sep 2007

ahojte..trapi ma kurie oko..myslite ze si mozem davat naplaste na kurie oka aj v tehotenstve???

midka
15. sep 2007

to ani mliecnu sampinonovu polievku nemozem?

miriamka
15. sep 2007

Baby,
ak by som bola len na zaciatku tehu,cca 4-5 tyzden,je dovolene si farbit vlasy?

certica
15. sep 2007

midka, ja teda nevidim dovod, preco nejest huby (pokial nie su jedovate 😀 ), ide len o to, ze hriby su vseobecne tazsie stravitelne, ale pokial nemas zaludocne problemy a nebyva ti zle, kludne si daj.
ja som jedla normalne kur.prsia na sampionoch, kapustnicu, ... a upne v pohode 😉

susul
15. sep 2007

Ahoj midika, huby by sa nemali jest najma preto, ze z okolia prijímaju vsetko toxicke, ale raz za cas kludne mozes zjest nieco co huby obsahuje. Netreba si robit stres z kazdeho susta, ktore vlozis do ust. Keby sme vedeli, co je vo vzduchu, vo H2O a v mase, kt. pokojne jeme asi by sme nejdeli nic....
miriamka, niekde pisu, ze si vlasy kludne zafarbit mozes, ale kvoli hormonom ti to moze chytit inac ako si planovala 🙂 a inde som zase citala, ze by sa farbit nemalo ani pocas tehotenstva ani pocas kojenia 🙂

darka83
17. sep 2007

Ahojte, neviem, ci sa tu o tom uz pisalo, ale chcem sa spytat aky mate nazor na cvicenie v tehotenstve? Ja precvicujem aerobic 3 krat do tyzdna. Pred troma dnami som zistila, ze som tehu a teraz neviem co mam robit. Ci to staci len obmedzit, vyhybat sa skakaniu a brusku, alebo uplne skoncit s precvicovanim a cvicit len tak lahko. U dokyho som este nebola, takze sa ho nemozem ani spytat, idem az buduci tyzden. Prosim napiste, ak mate nejake info. ☹

babulina
17. sep 2007

do 12tt sa neodporuca moc cvicit, hrozba potratu je dost vysoka v tomto obdobi, mala by si to prediskutovat s lekarom

biba12
17. sep 2007

NO Darka, ja by som uz aerobik necvicila. Skace sa tam, namahaju brusne svaly.. Radsej len take lahke cvicenie pre tehu. Mne moja lekarka povedala, ze tento typ cvicenia mi nedoporucuje. Ale je mnoho cvicenie pre tehotne, urcite najdes to svoje.

betka1
17. sep 2007

susul, aerobic cvicit mozes, ale odporuca sa len "low-impact" aerobic. Neviem presne ako sa to povie po slovensky.
Vo vseobecnosti budes musiet znizit tempo, lebo ak budes po cviceni vycerpana, alebo sa Ti bude tazko dychat, tak riskujes, ze babo a tvoje telo nebude dostavat tolko kyslika, co potrebuje. A tiez by si mala cvicit tak casto, aby sa malo telo cas zregenerovat. Podstatne je, co Ti hovori Tvoje telo a neprekracovat hranicu. Ak si v dobrej kondicii, tak by Tvoja hranica mohla byt dalej, nez u inych dievcat.
Podla mna mozes v cviceni pokracovat, ale so znizenym tempom, co asi bude problem, ked precvicujes.

betka1
17. sep 2007

moja odpoved bola pre darku, nie susul. Ospravedlnujem sa

darka83
17. sep 2007

Dakujem vam baby, ale aj tak neviem, co mam robit. Asi sa pokusim zohnat za seba nahradu a cvicit co najmenej. No na dnesnu hodinu sa mi to uz urcite nepodari, tak to musim nejako odflaknut. Este raz vdaka za rady. 🙂

hellosona
17. sep 2007

darka: ja som tiez xodila pred tehu na aerobic, ale hned ako som zistila tehu, som prestala. aj lekarky som sa pytala na nazor a ona mi to vobec neodporucila... je mozne, ze niektore dievcata to v pohode zvladnu, ale nikdy nevieme, ako to nase telo moze zvladat. a riskovat je asi prilis odvazne...

darka83
18. sep 2007

Ano asi mas pravdu, vcera som cvicila, nerobila som nic co by mi mohlo ublizit, neskakala som, ani som sa dokonca nezadychala a ziadne cviky na brusko som nerobila, a citila som sa fajn, len som sa strasne bala a myslim, ze to je niekedy este horsie. Takze s tym asi skoncim hned. Ved aj tak by som musela.

lily
19. sep 2007

darka, ja som na tom tak isto. Tiez cvicim 3 hod. tyzdenne a dokonca som asi aj v 5tt, len to este nemam potvrdene od Dr. Cvicit mozes asi do 5 mesiaca a potom by si si mala dat pauzu. Pravdaze cvicit pohodovejsie a uplne vynechat brusko. Mylim, ze s kludom mozes predcvicovat dalej, len zvolni tempo. Viac rozpravaj a kontroluj baby na hodine a Ty menej cvic. Ja to tak tiez idem skusit. Ked sa to niekomu nebude pacit, nech nechodi k Tebe cvicit a myslim, ze niektorym babam to dokonca bude aj vyhovovat. V tomto musis byt teraz sebecka a davat na seba pozor. Jo, ale najhlavejsie je to co Ti povie Tvoj Dr., ci vobec budes moct cvicit.

darka83
19. sep 2007

Ahoj lily, dakujem za nazor, prave vcera som sa rozpravala s jednou cvicitelkou, ktrora ma babo a ta precvicovala do 7 mesiaca, tak to je podla mna trochu prehnane 😒 Ani ja to este namam potvrdene od Dr. a uz som v majovkach, tak sa nas pridi poziet aj ty. 😉 Uz som sa rozhodla, ze pokial doky povie ze je vsetko ok, tak si necham 2 hodiny do tyzdna, ale len posilnovacie. Doteraz som cvicila tanecny step, fit lopty a interval tr., tak myslim, ze je to take rozumne. Inak vcera som si kupila super knihu o cviceni v tehu, vola sa "Fit maminka" je od nejakej ceskej moderatorky a pise tam, ze doterajsie aktivity treba obmedzit na 50%. Samozrejme ziadne skoky, prudke zmeny pohybu a klasicke brusaky, ale je tam zostava cviceni aj na brusko, ktore babatku neublizia, ale myslim, ze az po prvom trimestri. Nejako som sa rozpisala... 😀

lily
19. sep 2007

darka, bavila som sa o tom s viacerymi ludmi a dokonca aj s fyzioterapeutkou a ta mi neodporucala cvicit brusko ani v 1.trimestri, lebo to moze vyvolat nezelane stahy maternicoveho svalu, co moze sposobit potrat. Tiez si davaj pozor na to, co je v knihach a na kazetach, obcas su autori nekompetentky. Ja tiez cvicim fit lopty a asi by som aj mala prestat, lebo tie su zamerane prave na brusko ☹ Cvicim aj bodystyling, ale tej je az o osmej vecer, co uz asi nebudem vladat byt tak dlho hore. Neviem, nejako to budeme musiet poriesit.

darka83
19. sep 2007

Lily ved ja nechcem cvicit brusko v prvom trimestri, praveze az potom a su to specialne cvicenia pre tehotne 😉 . Vsak sa este popytam lekara, ked tam pojdem. Urcite nechcem nic riskovat, ako pises ja uz budem mat len bodywork a budem sa snazit to aj trosku flakat 😎 . Lily, ale s tymi fit loptami by som skoncila hned, ci to mas potvrdene alebo nie! Ja som ich mala v pondelok a vcera mi bolo cely den zle a pychalo ma v brusku a to som skoro vobec necvicila. Ono staci ked niektore cviky ukazes, a napr. aj cviky, ktore na brucho nie su, zatazuju aj brusnu dutinu, kedze musis stale udrziavat rovnovahu ☹ . A ohladom tej knihy, myslim, ze tato je fakt dobra, autorka je normalna zena, nie ziadna fanaticka a pise, ze prave v prvom trimestri treba cvicenia vynechat alebo si davat velky pozor 😉

miriamka
26. sep 2007

Baby,
ake caje su v tehu povolene?Nemate niektora skusenost?

saeda
18. okt 2007

Ahojte, mna by zaujimalo, ci niektora z vas prechladla... no a kedze nesmieme ziadne lieky, ako ste bojovali s chorobou, bolestou hrdla, ci teplotou? ☹ nemozeme aspon paralen, co acylpirin?

saeda
18. okt 2007

nikto nic? ☹

hedunecka
18. okt 2007

saeda ja som v 30tt dostala vysoku jednodnovu horucku neviem sice z coho ale ja som si dala paralen a zabral 😉

miriamka
18. okt 2007

Seada...ja by som si dala caj s citronom,a potom sa vypotila.

saeda
18. okt 2007

dakujem 😉 tak prinajhorsom ten paralen skusim

miriamka
18. okt 2007

Mne doky odporucil Anopyrin keby som mala teploty.

blumka
18. okt 2007

ahoj saeda, ja som prave po chorobe, nemala som sice horucky, ale hrdlo ma bolelo a hlavne mala som asi 2 tyzdne nadchu. Myslim, ze ked su horucky paralen sa moze, na hrdlo mne pomaha kloktanie slanej vody a na nadchu mi zabralo, ked som si vecer mocila nohy v teplej slanej vode, potom som sa poriadne obliekla a zabalila do periny. Keby som to vedela skor tak sa s nadchou netrapim 2 tyzdne 😉

saeda
18. okt 2007

jeeej, to je dobry napad....

blumka
18. okt 2007

a este na hrdlo mi pomohla cibula s cukrom 😉

saeda
18. okt 2007

blumka, cibula s cukrom? surova? a na nu cukor? alebo ako sa to ma jest?

blumka
18. okt 2007

navrstvi si cez noc do nejakej misky cibulu, cukor,cibulu, cukor. Ono to pusti taku sladku stavu a tu si potom po lyzickach davaj ako sirup na hrdlo 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre