Čo je v tehotenstve dovolené a čo by sa nemalo?

pikha
7. sep 2006

Kocky maminy a tehulky s lepsimi infos 🙂 z viacerych stran pocuvam, ze by sme si tehotenstve nemali napriklad.. farbit vlasy, lakovat nechty - ze to ide do organizmu a skodi babatku. Mne sa to zda kusok uletene😅 tak sa chcem popytat co vy na to. Potom napriklad .. sportovanie, ako je to? Tu nemam na mysli jogu ci Pilatesa, ale take tie viac "pohybovejsie" sporty. Alebo napriklad ..kava, kola, skratka kofein. Takze, podtrzeno a secteno.. je umely mytus a coho sa fakt radsej vzdat? 😉

miriamka
7. feb 2008

Inac aj ja si dam sem tam kavu,tiez mam nizky tlak a ked sa mi moc toci hlava si kafco spravim,a dam don vela mlieka 😉

majcik
7. feb 2008

Miriamka - jasne, lepsie ako niekde odpadnut

mouse
7. feb 2008

Ja som doteraz pila prave ten zeleny, v domienke, ze je neskodny... a este caj z ruzovych listkov, ten tehotne mozu. Tak zajdem do lekarne a kupim si kyselinu listovu...

majcik
7. feb 2008

Dnes som uz vypila takmer 0,5 l zeleneho caju, tak som si uvarila caj pre tehotne zeny 🙂 Ale moc mi nechut ☹
Pozerala som, ze ake bylinky obsahuje, takze je tam sipova ruza - plod, ostruzina malinova - list, alchemilka - vnat, rakytnik resetliakovy - plod, nechtik lekarsky - kvet. Takze tieto bylinky sa urcite mozu, ked ich davaju do cajovych zmesi pre tehotne 🙂

lienockaa
7. feb 2008

majcik- lebo zeleny obsahuje ešte viac teínov ako čierny, to sa píše všade..a fakt je, že aj tie lacné ovocné z obchodu sú len prichutený čierny čaj, tak to by sa tiež nemalo, presne ako píše čertica..ale ja pijem taký ten lepšejší, čo nie je čierny, ale sušené ovocie.. 🙂 a roobois je výborný, ak máte problém, že ktorý čaj piť, tak tento skúste, má takú príjemnú chuť a môže sa v tehotenstve a aj dojčiace ho môžu..

no a čaj pre tehotné sa tiež môže, ale ja som nemala rada všelijaké bylinky ani ako netehotná, takže mi nechutí..

ale tiež nemám výhrady voči jednej šálke slabšej kávy občas..tiež som nízkotlaká..😀 a tak mi taká jedna káva robí dobre..nemyslím, že je to nejaká nadmerná spotreba, ktorá by mohla ohroziť bábätko..

kisska
7. feb 2008

Ahojte, ja len k tomu rooibosu - nie je to "pravy" caj s cajovnika, ale kora africkeho stromu, takze preto neobsahuje ani kofein, ani tein... za to ma velmi vela mineralov, takze tehulkam len a len prospieva. V dobrej cajovni, ked si vypytate tip na dobry caj pre tehotne, tak vam ponuknu prave tento a vy uz len hladate tu spravnu prichut 😉

pattie
7. feb 2008

Moje kamarádka kouřila počas obou svých těhotenství. Omezila to z krabičky na cca 5 denně. A obě děti má, díky bohu, zdravé a moc pěkné!!! Ale má možná jenom štěstí... Osobně odsuzuju kouření jako takové, a v těhotenství obzvlášť.

mouse
7. feb 2008

Prave som nasla nieco o cajoch:

bylinkové a ovocné čaje vnímame ako nápoje s priaznivými účinkami na zdravie. Niektoré z nich obsahujú látky, ktoré môžu mať počas tehotenstva i nežiaduce účinky. Nevhodné sú bylinky, ktoré spôsobuje sťahy hladkého svalstva maternice čím vlastne môže dôjsť k potratu. Bylinky môžu byť i príčinou alergie. Vplyv mnohých zložiek čajov na plod dokonca nie sú vôbec známe, preto obdobie tehotenstva nie je vhodné na experimentovanie s novými druhmi bylinkových čajov. V čase tehotenstva by sa mali konzumovať čaje so známym účinkom, s miernymi účinkami, ktoré neohrozujú priebeh tehotenstva.
Pri kúpe bylinkových čajov by sme mali siahať po výrobkoch od známych firiem a vyberať druhy, ktoré výrobca odporúča i pre tehotné ženy (čaje 1,2 vo Vašom zozname). Počas tehotenstva sa odporúča piť druhy, ktoré obsahujú iba prírodné zložky - lístky čajovníka, sušené ovocie, bylinky a pod., bez obsahu prídavných látok – do čaju 6 je pridaná aróma! Čaj rooibos sa počas tehotenstva môže piť, nepodarilo sa mi však získať informácie o vplyve nevädze počas tehotenstva. Mätový čaj sa piť môže, neodporúča sa počas dojčenia, pretože môže znižovať tvorbu mlieka. Lapacho sa počas tehotenstva a dojčenia neodporúča.
Čaje by sa mali konzumovať striedavo, nepiť iba jeden druh, aby sa do tela nedostávali účinné látky iba jednostranne a v nadbytočných množstvách.

daniela84
7. feb 2008

Ahojte ja sa cudujem ty orieskom lebo mne napriklad svokra povedala ze oriesky su fajne, ze podporuju nieco neviem presne co, a co sa tyka toho ostatneho sem tam aj ja k niecomu sklznem.

digysa
8. feb 2008

Co mate s tymi cajmi furt??? Kade citam, tade je len diskusia o cajoch......caje,caje,caje 😨

kacka.va
8. feb 2008

certica: kde jsi vzala, že ovocné čaje jsou normální černé. ty sis to asi spletla s černým čajem s příchutí ovoce 🙂. Jinak pokud máš vyloženě ovocný čaj, tak tam nic z černého čaje nemáš.
Jinak jsem četla, že oříšky jsou přírodním zdrojem magnezia 😉

many
8. feb 2008

kacka.va - máš pravdu 🙂

many
8. feb 2008

jinak já si kupuju i čaje v lékárně přímo pro těhotné 😉

certica
8. feb 2008

kacka, nespletla - jasne, ze su ciste ovocne caje, ale existuju ako aj ty spominas klasicke cierne/zelene s aromou ovocia... takze len pre objasnenie. niekto mozno aj take pije 😉

kacka.va
8. feb 2008

certica: jasně, já jen že černý čaj s ovocnou příchutí není nikde považovaný za ovocný 🙂

kacka.va
8. feb 2008

já jsem minulý týden ochutnala čaj pro kojící matky a musím říct, že nic moc ☹

majcik
8. feb 2008

Mam uvareny znova caj pre tehotne a fakt mi nechut ☹

miriamka
8. feb 2008

Ja som ten caj pre tehotne pila len na zaciatku...teraz som dosla na to,ze najlepsie mi chuti cista voda.

fabiana
8. feb 2008

Čaj pre tehotné som ochutnala aj ja, to bol blivajz... ale keď som kojila, tak som pila čaj pre dojčiace matky a ten bol celkom chutný, taký s anýzovou príchuťou...skoro ako Ouzo. 😉

majcik
8. feb 2008

mne velmi chuti obycajna voda so sirupom

kacka.va
8. feb 2008

mně po ovocných čajích i po tom čaji pro těhotné i po to kojícím pálí žáha 😠 . Mám ráda všelijaké bylinky, ale v jídle ne v čaji 🙂

jitulka1985
8. feb 2008

Ahoj holky, můžu se k vám přidat? 🙂 Ted jsem to všechno dočítala a je tedy síla co všechno by těhulky neměly.....neměly by jíst vlastně nic, jen ovoce a zeleninu a pít mléko 😀 😀

Holky a co párky?Určitě by se taky v těhu neměly jíst co? 😖 Jenže já mám na ně už asi 14 dní takovou chuť a furt odolávám, ale přemýšlela jsem , že jeden by mi třeba neuškodil ne? 😅 😅

certica
8. feb 2008

hlavne to netreba dramatizovat 😉

pindula
8. feb 2008

jitulka, ja uz som parkov zozrala na tony...az som sa smiala, ze miesto prstov bude mat maly parky 😀 😉 ...a podla dokinov je vsetko v pohodke 😉 ...takze si myslim, ze si kludne mozes dat zajtra na ranajky parky 😉

certica
8. feb 2008

pindi, ved aj na veceru by sa dalo... 😀

mouse
8. feb 2008

Jitulka, tiez uvazujem, ze si idem kupit parky a hned! U nas sa daju kupit aj Detstke parky, vyrobca je Krasno.. Su bez Eciek a bez konzervacnych latok. Uz som ich zjedla tony a su na nerozoznanie od klasickych...

mimusik
9. feb 2008

Kočka, viete niečo o škodlivosti horčice, škorice a petržlenu v tehotensstve? Vraj ich konzumácia môže zapríčiniť potrat 😖 .

zuzu13
9. feb 2008

ahojte, tehuľky...skočím vám do debaty...boal som fajčiar, síce "príležitostný" ale bola som...keď som ostala tehu, tak som mala neskutočnú chuť si zapáliť...vydržala som si odopierať 4 mesiace, a potom som sa otvorene opýtala doktorky na túto moju chuť...jednoznačne mi povedala...zapálte si...ostala som prekvapená, ale vysvetlila mi to...keď si niečo tehuľka odopiera a má na to naozaj chuť...mimčo a celý organizmus veľmi trpia...a le keď si to dá...je OK...samozrejme mi s úsmevom na tvári oznámila, že aj tak mi to nebude chutiť...mala pravdu...zapálila som si, 2x potiahla a hasila...jednoducho som si dala to čo si telo pýtalo...a stačilo...takže, nebojte sa párok, horčice ani škorice/počas tehu som denne jedla krupicu so škoricou/...doprajte si...užívajte si tehotenstvo ... 😉

bellablonde
9. feb 2008

uplne vsetko. nejem iba syr niva - ktory sice nadovsetko zboznujem, ale telo mi vravi, ze ho teraz nechce 🙂
mimusik, sice som citala o kadecom, ze by sa nemalo jest, ale horcici, skorici a petrzlene pocujem 1x 😕

kisska
9. feb 2008

Ahojte, tiez si myslim, ze to netreba prehanat. Jedla ktore sa nam neodporucaju, tak vacsinou je to bud kvoli zvysenym obsahom chemikalii (Ecka, konzervanty, zvyraznovace a pod., ktore nase telo nepotrebuje a tazko sa odburavaju) alebo kvoli zvysenemu riziku nakazy roznymi bakteriami, virusmi, cudzopasnikmi (nepasterizovane mlieko a vyrobky z neho, surove maso, surove ryby...). A okrem toho, telo si samo povie, co mu chyba (tak ako u deti, ktore napriklad pri chybajucom vapniku jedia omietku), takze ci je to kava, ked mame nizky tlak, alebo pomarance, ked nam chyba Cecko a podobne. Len neviem, co mojmu telu chyba, ked mavam sialenu chut na cokoladu a hlavne visnovu Studentsku pecat 😀 😀 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre